Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 970939 defa)

SH (+ 1 Gizli) ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2010, 13:55:02 »
55 kalibre namlu açıkça belli oluyor. Bir de nişancının  nişangahı. Güzel bir araca benziyor. Kulenin ön kısmı yuvarlak gibi geldi bana, orasını beğenmedim. Eski model tankları andırıyor. Ama genel olarak güzel gibi. Daha net resimleri bekleyeleim bakalım. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2010, 18:04:10 »
55 kalibre namlu açıkça belli oluyor. Bir de nişancının  nişangahı. Güzel bir araca benziyor. Kulenin ön kısmı yuvarlak gibi geldi bana, orasını beğenmedim. Eski model tankları andırıyor. Ama genel olarak güzel gibi. Daha net resimleri bekleyeleim bakalım. :)

Evet güzel bayağı ama o yuvarlaklık işi bozuyor :D

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2010, 18:14:34 »
Leo2a6 ve k2 karışımına benziyo

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2010, 18:45:19 »
Henüz tasarım aşamasında olan araç prototipi yapılıp tesleri tamamlanarak seri üretime hazır hale gelinceye kadar biraz daha değişecektir. Mesela Leopard 2'nin prototipi bugün bildiğimiz Leorpard 2 tanklarından çok Leopard 1 tanklarına benziyordu. Tankın gelişmesiyle oldukça büyük bir değişim geçirdi.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #14 : 09 Nisan 2010, 18:08:09 »
Burada daha net bir fotoğraf var.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&Date=09.04.2010&ArticleID=990476

Alıntı
Radikal, milli imkânlarla üretilecek ilk milli tank Altay’ın temsili çizimine ulaştı. Projenin imza töreni 30 Temmuz 2008’de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilmişti. Altay ismini, Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’e giren birliklerin başındaki Tümgeneral Fahrettin Altay’dan aldı.
OTOKAR’ın ana yükleniciliğindeki projede; ASELSAN, Volkan-2 atış kontrol ve komuta kontrol, muhabere sistemlerini; Güney Koreli Rotem firması bazı alt sistemleri; Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) M60 T tanklarına da takılan 120 milimetre 55 kalibre ana silah sistemini; Roketsan ise modüler zırh paketi uygulamasını gerçekleştirecek.

Hedef 2015
Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), bu projenin gerçekleşmesi ve 2015 yılına kadar ortaya bir tank prototipinin çıkması için 500 milyon dolar bütçe ayırdı. Proje sonunda yeni bir ihale açılacak ve seri üretimi bu ihaleyi kazanan kurum ya da kuruluş gerçekleştirecek. İlk etapta 250 adet tank üretilmesi planlanıyor. Bu rakam Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda artabilecek.

Fikri haklar Türkiye’nin
‘Altay’ın tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve üretimine ilişkin tüm bilgi ve dokümanları içeren ve tankın seri üretimine temel teşkil edecek bir teknik veri paketi hiçbir kısıtlama olmaksızın ve tüm hakları ile Türkiye’ye ait olacak.

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #15 : 09 Nisan 2010, 18:32:26 »
170 Tankın Modernizasyonu Tamam

170 tank Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Milli Tank Altay'ın fotoğrafı da ilk kez gösterildi.(Hani nerde biz neden göremiyoruz)

Türkiye, bir askeri projeyi daha başarıyla tamamladı. Kayseri’deki 2’nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda modernize edilen 170 adet M-60 A-1 tankının sonuncusu, törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Törende, milli tank Altay’ın tasarım fotoğrafı da ilk kez gösterildi.

15 Kasım 2002’de başlayan modernizasyon çalışmaları nihayet tamamlandı.

İsrail’le ortaklaşa gerçekleştirilen modernizasyon projesine ASELSAN ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu da katıldı.

Amerikan M-60 Patton tanklarına Bin beygirlik güç grubu ve geliştirilmiş suspansiyon sistemi takıldı.

120 milimetrelik tank topu ile azami menzili ve imha kabiliyeti artırıldı.

Monte edilen modern atış kontrol sistemi ile ilk atımda vuruş kapasitesi, dünyanın en modern tankıyla eş değer seviyeye geldi.

Tank zorlu koşullarda test edildi, Sarıkamış Kış Tatbikatı’nda denendi. Tankın geri vites ve transmisyon sisteminde belirlenen bazı aksaklıklar giderildi. Ortaya, M-60 T çıktı.

Modernize edilen 170’inci ve son M-60 T tankı, Kayseri’deki İkinci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül "Bu projede kazanılan tecrübeler milli tank Altay’da kullanılacak" dedi.

Milli Tank Altay’ın İlk Fotoğrafları
Bu arada tamamen milli tasarım ve üretim olacak Milli Tank Altay’ın fotoğrafı törende ilk kez gösterildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Altay Tankı’nı dünyaya ASELSAN’ın tanıtacağını söyledi.

Kolombiya Kara Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı da Altay tankı hakkında bilgi almak ve görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=4d2cfdef-4364-4681-8bfb-3fd36d6d1323

Resimdeki tanklar İsrail'e modernize ettirilip Sabra seviyesine gelen M-60lardır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 09 Nisan 2010, 18:37:59 »
Resimdeki tanklar İsrail'e modernize ettirilip Sabra seviyesine gelen M-60lardır.

İsrail'e modernize ettirilen değil, İsrail ile ortak olarak gerçekleştirilen modenizasyon projesi kapsamında Kayseri'de modernize edilen M-60T tankına aittir.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2010, 18:41:20 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #17 : 10 Nisan 2010, 00:27:15 »
Evet daha net resim ile ön kısmın yuvarlak olmadığı anlaşılıyor. Sökülebilir zırh yapısı, uzaktan kontrollü uçaksavar silahı, komutan bağımsız görüş sistemi net olarak görülebiliyor. Güzel bir tank olacak inşallah.  :)

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #18 : 13 Nisan 2010, 14:22:57 »
Aslında tankın basık yapılması kamufle olması bakımından iyi olmuş.

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #19 : 13 Nisan 2010, 14:31:08 »
Bana T-90 tankını anımsatıyor... İlginç...

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...