Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ALTAY Projesi Kalifikasyon Testleri ile Devam Ediyor
« Yanıtla #770 : 23 Haziran 2015, 00:15:52 »
ALTAY Projesi Kalifikasyon Testleri ile Devam Ediyor
22 Haziran 2015

OTOKAR’dan Haber Bülteni sayı 23’de yapılan açıklamada, OTOKAR ana yükleniciliğinde devam eden ALTAY Projesi’nde Sistem Kalifikasyon Testleri’nin Nisan ayında başladığı duyuruldu. Projenin üçüncü ve son aşaması olan “Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon Aşaması” kapsamında en önemli süreçlerden birisi olan “Sistem Kalifikasyon Testleri”, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve SSM Kabul Heyetleri ile birlikte plana uygun olarak devam ediyor.

http://www.milscint.com/tr/altay-projesi-kalifikasyon-testleri-ile-devam-ediyor/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #771 : 23 Haziran 2015, 14:27:05 »
Bu tankı 3 4 arap ülkesi veya türki cumhuriyetlere satsak iyi bir moral olacakta fakat bitmiyor testleri  >:(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #772 : 23 Haziran 2015, 23:28:48 »
Bu tankı 3 4 arap ülkesi veya türki cumhuriyetlere satsak iyi bir moral olacakta fakat bitmiyor testleri  >:(

Testler plana uygun olarak devam ediyormuş!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Independence

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Hiç Bir Miras Doğruluk Kadar Zengin Değildir
« Yanıtla #773 : 09 Temmuz 2015, 09:51:35 »
Merhabalar ;

Askeri konulara meraklıyımdır ama daha önce bu tür forumlarda bulunmamıştım. Takip ettim ama bulunmadım.

Burada benden daha bilgili insanlar var , Bu nedenle Altay tankı hakkında sormak istediğim bir kaç soru var.

Yukarıdaki resim , Rusyanın Ürettiği Yeni Nesil Tank olan T - 14 Armata ' ya ait. ( Zaten yazıyor )

Öncelikle Armatanın boyu 3.3 Metre bunu belirteyim. Merak ettiğim Konuya gelince ;

Altay da , Armatadaki özelliklerin bulunup bulunmayacağı ;

AKKOR Sistemi ile Hard Kill ve Soft Kill sisteminin yerleşeceğini biliyorum.

Armata daki gibi , Teröristlere karşı üretilen Dinamik Defans Sistemi ve Anti Mayın Defans sistemi bulunacak mı ?

Altayda , Yedek Güç Ünitesi Bulunacak mı ? ( APU, İngilizce olarak Auxiliary Power Unit )

Son olarak Merak ettiğim en önemli nokta ;

Rus tankları profil bakımından her zaman alçak boylu olmuştur. Modern Rus tanklarının çoğunda doldurucu operatör bulunmaz. Hepsi otomatik Doldurucu sistemine sahiptir. Bu nedenle boyları 2 Metre ile 2.5 Metre arasında değişir.

Armatada , Okuduğum kadarı ile T - 90 Kasasının üzerine yeni tür Taret eklenmiş. Mevcut T - 90 Kasası da zırh bakımından geliştirilmiş.

Zira Armatada Operatörler , Resimdende görebileceğiniz gibi Zırhlı Kapsül içlerinde bulunuyor. Bunun ana sebebi de Personeli SABOT Gibi zırh delici mermilerden koruyarak , Tank içerisinde ölmelerini engellemek.

Özellikle Günümüzdeki Sabot Mermilerinin etkisini göz önüne alınırsak Altayda muhakkak olması gereken bu özellik olacak mı ?

Hani Türkiye olarak ilk Tankımızı ürettiğimizin farkındayım. Rusya Birinci Dünya savaşından bu yana Tank üreten ve binlerce tank üretmiş bir ülke. Tecrübe bakımından bizi 1000 ' e , hatta 10.000 ' e katlarlar.

Ancak Altay 3+ Nesil bir tank olacaksa , Bu Sabot mermilerini durdurabilmesi gerektiği anlamına gelmez mi ?

Altay her ne kadar üretilen en genç tanklardan olsa da , Dünya ülkeleri ellerindeki tanklar ile durmuyor.

Mesela Amerika 5. Nesil ( 5.Nesil bir İddia Kesin Kanıt yok gibi ) M1A2 Abrams tanklarının M1A3 seviyesine geliştirilmesi için ihalelere başladı ve okuduğum kadarı ile bu tankları 2021 ' da sipariş verip , 2029 ' de almayı planlıyormuş.

"M1A3 Abrams – Upgrade of the M1A2 model. Planned to be procured sometime between 2021-2029"

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2015, 10:15:37 Gönderen: Independence »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #774 : 09 Temmuz 2015, 10:47:02 »
ARMATA'nin cok da super bir tank oldugunu dusunmuyorum sonucta Rusya bu tank ile elindeki eskimis T-72 lerin yerini doldurmasi bekleniyor.

Armatanin en buyuk farkliliklari:
- insansiz turret
- tank ici patlamalara karsi murretebati korumak icin bir cesit tank ici murretebatin icinde kaldigi bir pod korumasi, yani murretebat ile tank icindeki patlayicilar arasina bir koruma konmus. Senin anladigin gibi disaridan sabotlara karsi bir koruma degil de tankin kendi muhimmatinin patlamasina karsi bir nevi koruma
- anti mayin kaplamasi (bunda tam olarak ne demek istediklerini anlamis degilim)

Oyle Altay tankindan bariz bir ustunlugu gorunmuyor ve 3.5 nesil diyebilecegimiz bir klasman yani 3uncu nesilin az biraz uzerinde (Altay gibi)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #775 : 09 Temmuz 2015, 12:15:44 »
Altay'ın da yardımcı güç ünitesi bulunuyor. 

Mürettebatı ayrı bir zırh kapsülü içerisine koymak fena bir fikir değil. Ama Armatada mürettebat zırhlı kule içerisinde olmadığı için, önceki nesil Rus tanklarına bakarsak şart gibi. Sabot mermiler, yani kinetik enerjili mermiler zaten tankın etrafını kaplayan zırh tarafından durdurulmak zorunda. Altay'ın mürettebatı içerisinde barındıran kulesini böyle bir zırh kapsülü gibi değerlendirebiliriz aslında. Mermilerin etkisi zırhın kalınlığı ve yapısı ile alakalı olarak değişir.

Önceki Rus tanklarındaki öldürücü sorun; otomatik doldurucunun mermilerinin kulenin altına dairesel olarak yerleştirilmesi ve personelin de bu mermilerin üzerinde oturuyor olmalarıydı. Kule isabet aldığında içeriye giren bir mermi, personelin altındaki cephaneye geldiğinde tankın kulesi havaya uçuyordu. Batı tasarımı tanklarda, otomatik dolduruculu olan Le'clerc tankında bile; kule içerisindeki mermiler, kulenin gerisindeki özel bir "zırh koruması" (zırh kapsülü de diyebiliriz) içerisinde bulunur. Herhangi bir düşman mermisi bu bölüme ulaşsa bile, Rus tanklarındaki vahim sona ulaşmadan tankın personeli aracı terk edebilir.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2015, 13:25:12 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Independence

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Hiç Bir Miras Doğruluk Kadar Zengin Değildir
« Yanıtla #776 : 09 Temmuz 2015, 20:43:58 »
Sayın Nutuk ;

O Açıdan düşünmemiştim , Açıkçası Yabancı Kaynaklarda ' ki yorumlarda , Sabotlara karşı bir koruma olduğuna dair yazılar vardı.

Armatayı tank olarak küçümsemenizi pek önermem zira ; Zırhı konusunda Altay ile detaylı bilgim olmadığından kıyaslayamam ama Altaya göre çok daha hafif ve hızlı olduğu bir gerçek.

Armata konusunda , Armata kendi başına tankın adı değil. Tank T - 14 Olarak geçiyor.

Armata ; Rusyanın Yeni Nesil Evrensel Savaş Platformunun adı ( The "Armata" Universal Combat Platform  )

Rusya bundan sonraki zırhlı araç üretimleri için , Armatayı kullanmayı düşünüyor. Zira T - 14 Ana Muharebe Tankının yanı sıra ; T - 15 İFV ve 2S35 Koalitsiya-SV olarak da üretim yaptılar.

Rusyanın ileride bu Yeni Nesil zırh ile ne tür Tanklar Üreteceği meçhul. T - 14 Bu platform üzerinde üretilen ilk tanklardan sadece.

T - 14 Main Battle Tank

T - 15 İFV

2S35 Koalitsiya-SV ( 2S19 "MSTA-S" ' nın Yeni Nesil Modeli )

Sayın Skywolf ;

Benim bildiğim kadarı ile HEAT Mermilerini normal çelik durduramıyor. Bu nedenle günümüzde Çelikten ziyade Seramik Hatlarla güçlendirilmiş Bileşik zırhlar kullanılıyor.

"Zira iki çelik plaka arasına sandviç gibi yerleştirilmiş bir seramik katmanı, tanka %60 lara varan zırh koruması sağlar. ilk çelik tabakayı kolayca delen heat, sonraki seramik katmanda yüzlerce parçaya bölünmekte, etkisi 60cm ila 80cm e kadar artmakta ve geniş alanda delmek için tasarlanmamış mermiyi etkisiz hale getirmektedir."

Ama Sabot mermilerin içindeki Dartlar Kinetik Enerji ile rakip tankın zırhını delme mantığına dayanıyor. Sabot mermisinin yeteri kadar Kinetik Enerjiye erişmesi durumunda Çarpışmadan sonra Tanka çakılan bu Dartların zırhı kolayca delebildiğini okumuştum.

Sizinde söylediğiniz gibi Özellikle Körfez Savaşında T - 72 Tanklarının kule tarafından tek bir mermi ile patlamasının sebebi ana sebebi Doldurucunun mermilerinin kulenin altında olmasıydı.

Ama Roketsanın üreteceği bileşik zırh Sabot ' a karşı dayanıklı olabilir mi ? . Ayrıca Armata ya bakarsak Armata İçindeki Zırhlı Kapsüle rağmen 48 Ton ağırlığa sahip , Altay 68 Ton. Bu ağırlık farklarının ana sebebi nedir ? Yani Baktığımızda T90MS Tankı 48 Ton ağırlığa sahip. Armatanın içindeki Kapsüle rağmen neden bu kadar hafif ? Armata da ne tür bır zırh var ki , Bu Kadar hafif ?

Hani Tanklarda Üç şey aranır , Hız , Zırh ve Ateş gücü. Armata Hız ve Ateş gücüne mi dayalı ?

Birde Rusyanın Armatanın namlu modelini geliştirerek , T90MS deki gibi ATWG ve Güdümlü Mermi Atabileceğini duymuştum.

Dilerim Altayda buna benzer , özellikler bulunur.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #777 : 09 Temmuz 2015, 22:59:49 »
Su an dünyada ÇIĞIR AÇAN iki tank var: Japon Type 10, Rus Armata.

İkisi de hafif baktığında. Ben diğer forumda hafifliğine değinmiş ve "varsa bir numarası zırhındadır" demiştim. O zamanlar AKS'ler yok. Belki de Japonlar o zamanlar bunu görüp zırh yerine AKS'ye yatırım yaptılar.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #778 : 10 Temmuz 2015, 00:30:57 »
Sayin Independence,

Hicbir tanki kucunsedigim filan yok, yalniz T-14 klasik tanklardan cok farki yok aynen Altay'in da klasik tanktan pek farki olmadigi gibi. Bu tanklar: T-14, Altay, Leopard2A6-7, M1A2, K2 hepsi neredeyse birbirlerine denk.

Hicbir tankin da zirhi her bolgesinde ayni kalinliga sahip degildir. Tanklar istatistik verilere gore dizayn edilmistir, mesela %90 on taraftan vuruluyorsa tanklarda on cepe zirhi en kalin olan yerdir cunku tank oncu gorev yapar ve arkasindan IFV'ler gelir (yani arka tarafta genelde dost kuvetler oldugu icin daha az zirhli).

Bir tanki tam korunakli zirhla donatmak istersen zaten gunumuzdeki sabot ve ATGMlerin delme gucleri bellidir ve tam zirh korunakli tankin agirligi 100tonu gecer, bu da hicbir tank icin pratik degildir cunku binbir cesit degisik problemler beraberinde getirir:
Agir tank =
- daha guclu motor gerekir = daha fazla yakit sarfiyati = daha az menzil
- cok guclu tank tasiyicilari gerekir ve ucakla, tren ile tasimak imkansizlasir hatta gemiler bile daha az tank tasiyabilir
- tanklarin gecebilecegi arazi tipi bile kisitlanir

Onun icindir ki her ulke kendi imkanlarina ve kendi arazi sartlarina gore tank dizayn eder. Ruslar genelde hafif tank yegler, Amerikalilar ve Almanlar daha cok 60-70ton uzerinde durur. Ve her tankin arti ve eksik yanlari olur.

Onemli olan tanklari belirli seviyelerde uretmek ve ulkenin sartlarina gore bir doktrinde ise yararli kilmaktir

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #779 : 10 Temmuz 2015, 14:20:57 »
Sn Independence

Altay ile  T-14 arasındaki ağırlık farkının temel sebebi T-14 ün otomatik doldurucuya sahip olmasıdır.Fazladan 1 doldurucu tankın boyutlarının büyümesine buna paralel olarak ağırlığının önemli ölçüde değişmesine sebep olur...   
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------