Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 986727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #750 : 13 Mayıs 2015, 15:27:12 »
Elinde 2000 üzeri miadı dolmuş M-48 tankını aktif kullanan bir ülke neden ön tasarımı için dahi 500 milyon dolar harcadığı ve bütün telif hakları kendisine ait AMT nın seri üretimini 150 ile sınırlasın.?
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #751 : 13 Mayıs 2015, 15:39:17 »
150'den sonra yerli motor diye önümüze konulacak olan modifiye edilmiş yabancı motor ile devam edilecek anlaşılan!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #752 : 13 Mayıs 2015, 16:03:31 »
Aşağıdakiler tamamen uydurma senaryodur. Nato savaş oyunu da diyebilirsiniz:

1- Tr, ilk 150 tanka orjinal mtu motor takar kullanır. Motorlar sorunsuz çalışır. Ancak zırh konusu hala "combat proven" değildir.
2- Sonraki 350 tanka lisans altında üretilmiş motorlar takılır. Ancak Zafer günü provalarındaki Rus tankları gibi motor sorunları baş gösterir.
3- Tanklar görevden çekilir, inceleme başlatılır. Bu sırada taraflar birbirini suçlamaktadır. Yerli firma mtu'yu, Alman yetkililer tıpkı Eryx projesinde olduğu gibi Türk işçiliğini suçlamaktadır.
4- Sonuçta lisans sözleşmesi feshedilir Başka bir motor ureticisiyle temasa geçilir.
5- Goruşmeler olumsuz sonuçlanır. Alman mtu ile yeniden temasa geçilir, hazır motor alımı konusunda anlaşmaya varılır.

Yukarıdaki kabus senaryosu bize en az 4(dört) yıl daha kaybettirir. Diğer forumdan bir arkadaş şöyle demişti:" motoru dokmesine dökeriz de metal ömrü nolur bilemem"
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #753 : 13 Mayıs 2015, 16:07:20 »
Içimden bir ses bu modifiye yerli motordan MTU firmasının çok uzak kalmayacağı..fısıldıyor.
Bazen ticari faaliyetler siyasi kararların önüne geçebiliyor.
Madem tankımı ve motorumu direk satamıyorum...denilebilir.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #754 : 13 Mayıs 2015, 16:14:05 »
Hocam adam sana ticaret sırlarını verir mi? "Aynı kalitede olmasını istiyorsan şu şu maddelerden, şu oranda koy, şu ısıda erit dok." ohooo!

Ondan sonra Rus-Çin motor anlaşması. Hoş onu da beceremediler, gene Ruslar'ın kucağına düştüler. Ya da (ki bu iyi ihtimal) tıpkı Atak sözleşmesindeki gibi astronomik bir fiyatla tüm ticari bilgileri bize satarlar. Ancak bu da tankın birim maliyetini fırlatır.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #755 : 13 Mayıs 2015, 16:55:19 »
Türkiye Almanlar istesede istemesede bu işlere girecek MTU grubu hem ülke içi piyasayı ve dolaylı yoldan diğer oluşacak pazarları kaçırmak istemeyecektir .
Satamadıktan sonra dünya devi olsan faydası var mı..?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #756 : 13 Mayıs 2015, 17:04:12 »
İç piyasayı biliyoruz. Bin tank maksimum. Dolaylı piyasa diye bişey yok tr için. Libya'yı bile kaybettik. Üstelik Ruslar Armata ile tank pazarına yıldırım gibi döndüler.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #757 : 13 Mayıs 2015, 17:10:59 »
MTU dünyanın en iyisi. Adamların pazarı belli. Ne kadar satarlarsa o kadar iyi ama, Almanlar pek çok konuda geçmişte sorun çıkarmadılar mı? Ben güvenmiyorum kendilerine. Kendileri tank üretirken, bir başkasının piyasa paylarını azaltacak girişimlerine engel olurlar. İç piyasa için bize verebilecekleri sadece motor, tanklarını istemediğimize göre! Dış piyasa için ise vermezler. Lisans altında motor üretip sonra bunu milli motor diye bize yutturmaya kalkmasınlar. O zaman aynı mantığa göre 20 sene kadar önce jet motoru üretmeye başladık derim! Bu iş, adı milli olan ama içeriği Alman olan denizaltı işine dönmesin!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #758 : 13 Mayıs 2015, 22:22:43 »
Arkadaşlar motor konusunda gereğinden fazla duruyorsunuz, sanki söyle bir hava var :

Almanları kimse geçemez kimse almanlar kadar iyi motor yapamaz,

Günümüz dünyasında hiçbir ülke bilgiyi tekeline almamıştır, teknoloji ise biraz zaman ve para yatırımı ile olur Türkiye de ise 2 side var biraz rahatlayın ve kendi ülkenize şirketlerinize üniversitelerinize insanınıza güvenin!

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #759 : 13 Mayıs 2015, 22:32:22 »
Seçimlerden sonrasına kadar sure verelim, yeter mi? Zaten istediğinizde bu sanırım.