Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 984928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #660 : 20 Şubat 2015, 11:22:11 »
Kesin son prototipler sanirim IDEF2015'e saklaniyor. Bol bol fotograflarini cekerim :)

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #661 : 20 Şubat 2015, 11:48:59 »
Orada da göremeyebiliriz bence,hatta 2016 ya kadar pek bir değişiklik göreceğimizide düşünmüyorum.Aslında önemli olan fiziki değişimde değil,tankın KK isterlerini karşılıyor olması çok daha önemli.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #662 : 20 Şubat 2015, 12:28:30 »
Elbette ama elimizde boyle bir tank IDEF'te sunulmayacak, ustune basa basa reklami yapilmayacak da nerede bu yapilacak? IDEF ulkenin savunma sanayinin prestijini temsil ediyor, hatta FNSS'den de OTOKARIN  Tulpar benzeri paletli aracini bekliyorum

Bence Altay'in son konfigurasyonunu (daha olmadi full scale bir mockup) gorecegiz

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #663 : 20 Şubat 2015, 12:32:52 »
Tanıma, tanıtma faaliyetleri açısından bu idef pek çok askeri sistemimiz için önem teşkil ediyor bence. Umarım Altay'ım 13'deki mock-up'nı getirmek gibi bir hataya düşmezler. Bence 2 tane getirseler yeridir bi PV birde nihai haline ait prototip yada direk PV2 getirseler görsek ne olacağını. :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #664 : 20 Şubat 2015, 12:38:57 »
Demek istediğim anlaşılmamış mevzu add-on zırh tak hallet kadar saçma değil tabiki. Add-on demek tankım yetersiz kalıyor demektir. Biz yetersiz bir tank tasarlamıyoruz. Bizim tankımız tam formuna kavuştuğunda tüm güncel tehditlerle bas edebilecektir şansa sahip olabilecektir. Bunlar tamamen kişisel yetenekler. Olması gereken ise silahlı kuvvetlerin bu sistemin arkasına, yanına, sağına, soluna başka sistemler takviyesi ile en verimli şekilde kullanmak. Bir silah ancak bu şekilde elinizde süper bir araca dönüşür yoksa 100ton zırh korumasıda olsa onu kotarmaz. Savaş sistemler bütünüdür.

Zaten her zaman böyleydi. Tanklar tek başlarına savaşmıyorlardı mesela. Yanlarındaki piyadelere destek veriyorlardı. Piyadeler de onlara hedef tespiti vs destek veriyorlardı. Ama zaman değişti. Şartlar da değişti. Eskiden ezici güç olan zırhlı birlikler yanına ne kadar takviye sistem koyarsan koy eskisi gibi etkili bir güç değil. Geliştirilmekte olan Altay dahil hiçbir tank güncel tehditlerle yüksek verimle baş edemez. Güncel tehditler sürekli gelişiyor. Artık hava gücü güçlü olanlar kazanıyor. Hantal zırhlı birlikleri kalabalık olanlar değil. Bu nedenle zaten artık orduların tank sayıları düşüyor. Bizim ALTAY sayımız da önceki tanklara göre düşük olacak.

Not: IDEF 2013'deki ALTAY, arazi testlerinde kullanılan prototipti! Maket değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #665 : 21 Şubat 2015, 12:00:03 »
Ana vurucu gücün öneminin başka bir alana kayması o sistemin etkinliğinin nötralize olduğunu göstermez. Bende bazen yeri geldiğinde tank yerine daha mobilize bir sistemin, daha hafif bir sistemin varlığının etkili olabileceğini savunsamda düzen yıkıldığında, anarşi başlar oda gayrinizami harbin ta kendisidir. Tank bir kuvvetin ağır zırhlı kuvvetini teşkil eder ve ağır ateş altında yüksek koruma sağlayıp yüksek, baskın ateş gücünü yaratır. Düzenli ordu birliğine sahip bir ülke bu gibi muharebe alanlarında süpürme harekatı sırasında ATGM'de olmak üzere bir sürü sistemin ateşi altında kalabilir burda sadece ATGM'den ziyade otomatik toplar, GTT, piyade ateşi vs.. söz konusu olandır. Bu tehditlerle daha başka bir platformla baş etmek çok zor. Tanklar savaş meydanlarının kolay kolay vazgeçilmez bir objesidir ve öylede olacaktır. Ben yakın gelecekte hard-kill savunma sistemleri ile bu korunma ve önem anlayışının 3-5 tık daha ileri gideceğini düşünüyorum. İşte o bahsettiğiniz tanklar ATGM ve ATGM dışında o meydanlarda bir düzine gereksinimi sağlayamamış ve kullanıcısını hayal kırıklığına uğratmıştır ve add-on çözümler yapılmaya çalışılmıştır. Altay bu açıdan şanslı çünkü daha çok yeni bir tank tüm mimarisi güncel ve gelecek tehditlere göre dizayne edilmiştir. Aktif savunma sistemi ilede savaş alanlarında kolay yokedilebilir bir tank olmayacaktır.

Bizdeki o anlayış merkezi bir ordu anlayışından kaynaklanmakta. TSK yetenek tabanlı harekat ortamına geçiyor. Ve bu kapsamda maliyetleride azaltmak maksatlı mobilite kabiliyeti çok yüksek bir KKK'nı daha makul görüyor. Her an her yerde muharip unsur bulundurmaktan ziyade tehdit ortamına stratejik intikal anlayışı TSK'ya empoze olmuş durumda.

Kastım taretiydi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #666 : 21 Şubat 2015, 14:23:49 »
Emreciğim, ben birkaç varil benzinle bir tank birliğini küle çevirebilirim. İsterse üzerine 3-5 tık ileri götüren onlarca kıllı sistem takılı olsun farketmez. :D :D

Devir değişti, değişmeye devam ediyor. Söylediğinin sağlamasını yaparsak, sistemin etkinliğinin nötralize olması, sistemin etkisinin eskine göre önemli derecede düşmeyeceği anlamına gelmiyor. Allı pullu kelimelere gerek kalmadan da söyleyebilirim, daha önce söylediğim gibi tankların önemi eskiye göre çok azaldı. Önemli olan artık çok görevli hava araçları. Hatta insansız olanları.

Altay yeni bir tank. Gelişmeye açık evet ama ne kadar geliştirilecek ki! Kendisinden önceki tasarlanmış M1, Leopard 2, T-90 vs gibi tanlalrın üzerinde bir nesilde mi olacak ki çok daha gelişmiş savunma sistemleri ile güncel tehditlerin üstesinden gelebilsin! Motor sistemleri güncel modern tanklardan farklı mı? Hareket sistemleri farklı mı? Zırh sistemi farklı mı? Silah sistemi farklı mı? Kendini savunma sisemi (!) farklı mı? Modern bir tankın yerine getirebileceği sistemlere sahip olmak dışında farkı nedir? Sadece yeni bir tasarım olması mı?

Taret diyeydin o zaman. :D :D
Muhtemelen bu sefer atış testlerindeki prototip de olacak!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #667 : 02 Mart 2015, 23:07:36 »
Hayırlısı abi valla ya..  ;D ;D

Abi zaten espirisi orada savaş bir sistemler bütünüdür ve bu sistemler birbirini desteklediği sürece bireysel olanlar hayatta kalabilir bu tank içinde, obüs içinde, APC, ZPT hatta er içinde böyledir. Bu zamane gerekli yapbozlarından birisi çıkarılırsa zaten sizin ordunuzun imhasına yönelik bir koridor açılmış olur ve yapbozu tamamlı ordular bu koridoru çok iyi bir şekilde kullanır. Önemli olan birbirinin arkasını kollamaktır. Tank yani ağır zırhlı gücününde gerekli olduğu noktalar var. Bugün pek çok Rus tankı rpg'ye bile kullanılamaz hale gelebiliyor beka kabiliyetleri oldukça düşük. Veya sadece ön kısımdan savunma üzerine yaratılmış tanklar. Yanlardan Anti-Material ile bile imha edilebilen tanklar var bu tehditlerde zaten meskun mahalde bolca baş gösterir. Altay bu açıdan yeni tasarım olduğu için bu tehditler göz önünde bulundurularak dizayne ediliyor ve sönümlenmeye çalışıyor bu hususlar. Önemli olan karşındakine bu tankı, zpt'yi, hatta uçağını dahi ateş açtırmaya imkan verdirmemek. Bu tek bir sistemle olmaz özellikle bölgemizde sadece hava kuvvetlerinin bazı noktalarda ne kadar yetersiz kaldığını ve ağır zırhlı gücün nasıl daha küçük kuvvet ile baskın ateşi açabildiğini görüyoruz.

Evet Altay M1, Leo2'nin pek çok türevinden üstün bir tank olacak üzerindeki elektronik ve fizik kabiliyeti gereği. Zırh sistemi farklı tabiki o zırhın nasıl bir tehditlere karşı beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirildiğini bilmiyoruz. Tokluk, sertlik, kimyası meselesi... Silah sistemini silah yapan sadece silahın kendisi değildir. Kendini savunma sistemide farklı bunu sadece zırh ve Soft-Hard Kill olarak ele almamalı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #668 : 03 Mart 2015, 13:02:03 »
Üzerinde ne kadar sistem olursa olsun yine tam koruma sağlamıyor. İmkanı da yok. Ancak buna rağmen üzerindeki sistemlerin çokluğu veya gelişmişliği, koruma sağlama oranını artırıyor. M48 tankıyla savaşa girmek ile ALTAY'la savaşa girmek arasında uçurum var. Esasen her ikisi de etkin, ama biri çok daha etkin. Tankların önemi azalmasına rağmen halen çok önemli savaş araçları arasında. Senin de belirttiğin gibi diğer birimlerle koordineli hareket etmesi, gerçek etkinliğini sergilemesini sağlayacak. Zaten olması gereken de bu.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #669 : 04 Mart 2015, 22:35:37 »
2014 yılı Sakarya ili vergi rekortmenleri töreninden,tankın üzerindeki Sakarya valisi Hüseyin Avni Coş.