Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 984966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #620 : 20 Ekim 2014, 17:26:27 »

Savunma ve Havacılık dergisinin yeni sayısının kapağında ALTAY tankının atış testlerinden bir fotoğrafı var. Derginin facebook sayfasında yayınlanan fotoğrafın açıklama kısmında ise şunlar yazıyor:
"Değerli takipçilerimiz. Sizlerle 163ncü sayımızın kapağını paylaşıyorum.Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi AKAR ile bu sayıda yaptığımız söyleşi bu sayfalarda yer alacaktır. Kapakta üst kısımda yer alan fotoğrafta FNSS ürünü ZMA30 üzerine yerleştirilmiş Aselsan ürünü 35mm çift namlu Korkut hava savunma silah sistemi görülmekte. Bu sistemin 2016 da seri üretime geçmesi planlanmaktadır. Alt fotoğrafta ise Altay Ana Muharebe tankının atış testlerinden bir enstantane görülmekte. Altay ile kendisi dururken ve hareketli iken, duran veya hareketli olan hedeflere atış testleri sürmektedir."

Kısacası ALTAY tankının namlu stabilizasyonu da tamam gibi. Seri üretime az kaldı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #621 : 21 Ekim 2014, 10:50:33 »
Korkut sistemi gözüme daha bir hoş gözüktü. Fuar da hilkat garibesi gibi gözüküyordu.

ALTAY proje takvimin başarılı bir şekilde yürümesi benim garibime gidiyor. Yahu hiç mi aksaklık yok.?

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #622 : 21 Ekim 2014, 14:54:20 »
SPAAG'ın silah kupolası vardı bu resimde yok o kupala ama kupolasiz halide bu sekilde degildi sanırım silah kısmı son tasarımı bu sekilde olacak..
Aslında pek sorunsuz gidiyor denemez sanırım AKS-tank uyumunda sorun var diyordu vatandaşın biri tank hedefini vuramiyor vs.. diye. Varsada bize yansitilmiyor gibi zaten ilerleyen gunlerdr gorecegiz neyse zaten pv2 uretimidr bitmiş olmalı testlerine başlanmıştır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #623 : 22 Kasım 2014, 04:28:16 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
Tek rakibi Alman Leopard
« Yanıtla #624 : 06 Aralık 2014, 15:12:08 »
Tek rakibi Alman Leopard

İlk milli tank Altay, 2015'te planlanan seri üretimden önce Umman'daki ihalede son ikiye kaldı. Birçok devi eleyen Altay'ın tek rakibi dünya lideri sayılan Almanlar'ın Leopard 2'si.

Panzerleriyle ünlü Alman tankına yeni bir rakip geldi. Türkiye'nin milli tankı olma özelliğini taşıyan Altay, ilk yurtdışı yolculuğuna çıkıyor. Henüz seri üretime geçmemesine rağmen Umman'da yapılan uluslararası bir ihalede büyük başarı göstererek son iki arasına giren modelin rakibi ise Alman Leopard 2. Seri üretime girdiğinde yılda 750 adetlik kapasiteye ulaşması planlanan Altay, bu başarıyla dünya savunma otoritelerinin de dikkatini çekti. İhale sürecine yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Altay tankı, Alman rakibi Leopard'dan çok da farklı değil. Otoriteler maliyet açısından bakıldığında Altay tankının Alman rakibine göre daha avantajlı olduğunun da altı çiziyor.

MALİYETİ DÜŞÜK
Ana muharebe tankı olarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın yüklenici firma seçtiği Otokar, 2015'te Altay'ı piyasaya sürmeyi planlıyor. Şimdiye kadar Altay tankının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her testinden başarıyla geçtiğini belirten uzmanlar, milli modele Alman rakibi karşısında büyük şans tanıyor. İhaleye yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Umman Silahlı Kuvvetleri'nin uluslararası açtığı ihaleyle, 77 adet ana muharebe tankı, 9 adet istihkam tankı, 8 adet de kurtarıcı araç alınacak. Ancak ihale sadece araç alımıyla sınırlı değil. Aynı zamanda, uzun vadeli bir anlaşma ile lojistik ve eğitim desteği de ihaleyi kazanan şirket tarafından verilecek. 2015'te tekliflerin değerlendirileceği ihale için son kararın 2015 sonu veya 2016 başında verilmesi bekleniyor.

EN BÜYÜK PAZAR KÖRFEZ BÖLGESİ

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde de yer alan Alman Leopard tankları halihazırda Körfez Bölgesi'ndeki birçok ordunun en çok tercih ettiği zırhlı araç olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar bu bölgede Altay tankı ve Türk savunma sanayisinin aktif olmasının önemini şu sözlerle aktarıyor: "Avrupa ve Batı'ya savunma sanayisinde bir şey satmak çok da mümkün değil. Hem bu alanda çok gelişmiş bir altyapı var hem de devletler sanayi şirketlerinin arkasında duruyor. Bu nedenle bizim asıl avantajlı pazarlarımız çevre ülkeler ile Körfez Bölgesi."

ALTAY OTOKAR

Mürettebat: Dört Ana silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz
Motor gücü: 1.500 beygir
Maliyet (tahmini): 5.4 milyon $
Azami hız: 70 km

LEOPARD 2

Krauss& Maffei Wegmann
Mürettebat: Dört
Ana silah: 120 mm yivsiz
Motor gücü: 1.500 beygir
Maliyet: 5.7 milyon $ (2007)
Azami hız: 72 km

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2014/12/06/milli-tankin-tek-rakibi-alman-leopard
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2014, 18:18:54 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #625 : 06 Aralık 2014, 18:18:31 »
Biz nedense Atatürk'ün "Türk övün, çalış, güven" sözünün övünmek kısmına fazlaca takılıp diğerleriniz geçmişiz. Türk olmakla böbürlenerek nedense dünyadaki rakiplerimiz sürekli çalışıp birşeyler üretirken bizler ortaya pek birşey çıkarmamışız. Yani "çalış" kısmı pek uygulanmamış. Halen ilk kelimede yerimizde saymaktayız. Bu nedenle hiçbirşey üretmediğimizde bile kendimizi yere göğe sığdıramazken, birşeyler üretmeye başladığımızda da böylesine abartmamız kaçınılmaz oluyor. Bu sabahın haberi hiçbirşey değil sosyal medyadaki "sözde uzman" vatandaşların yanında. Öyle çok insan öyle yorumlar yapıyor ki savunma sanayinde "süper güç ABD" bile kim oluyor canım yanımızda diye düşünüyor insan. Ne de olsa Osmanlı torunuyuz biz. Sanki Osmanlı'dan önce dünyada Türkler ve Türk devletleri yoktu. Osmanlı da bilime o kadar çok önem veriyordu ki, Padişahlar saray içerisindeki entrikalarla, taht kavgalarıyla uğraşırken batı dünyasının gelişmesini göremeden parçalanıp yok oldu.

Bunun bir de "güven" kısmı var ki bu günlerde evlere şenlik halde. Milletimiz o kadar birbirine güveniyor ki bu aralar, hiç olmadığı kadar kutuplara ayrışmış durumda. Patlamaya hazır bir atom bombası gibiyiz! Ah bunlar var bunlar! Bunlaaaaaaaarrrrr  diye başlayarak böğürenler ...

Uzun lafın kısası; Altay şu ana kadar bence planlandığı şekilde başarıyla ilerleyen bir proje. Şu Leopard 2'ye tek başına rakip olan tankımıza bir de motor vs yapabilsek, muhtemelen abarttığımız seviyeye yaklaşacağız. Tankın gelişme hızına bakarsak gerçekleşme olasılığı hiç de düşük değil. Daha birkaç sene önce ortada tankın nasıl bir şeye benzediği hakkında üreticisi dışında kimsenin net bir bilgisi bile yoktu.  Bugün ise gelecek vaad eden bir araç var.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #626 : 25 Aralık 2014, 01:47:14 »
Kac adet prototip var elimizde. Seri üretime hazır hale gelince mi ihale yapılacak acaba üretim firması icin..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #627 : 25 Aralık 2014, 20:37:48 »
1 Adet yol testleri, 1 adet de atış testleri için Altay prototipi üretildi diye biliyorum, yanlış hatırlamıyorsam. Acaba Seri üretimi kim gerçekleştirecek. Belki TSK'ya ait fabrikalarda gerçekleştirilir. Belki de tankın parçaları pek çok firmaya paylaştırılır.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #628 : 25 Aralık 2014, 22:06:54 »
Aslinda pek cok firmaya dagitilmasi taraftariyim. Hem istihdam hemde irili ufakli yeni sirketler savunma sanayine yönelmis olurlar yaniliyormuyum.
Ayrica Üniversitelerde bazi arastirma konularinda dahil olabilir... 

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #629 : 10 Ocak 2015, 22:34:43 »
Altay PV-1 hareket halinde atış testlerinden.