Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3780 : 27 Mayıs 2023, 00:28:10 »
Bu tankın en büyük artısı kule üst zırhının 150mm ve üzeri olması buda yukardan apache yada A10 veyahut Ac130 gunship gibi platformlara dayanacağı anlamına geliyor...

Esas merak ettiğim tankın nera zırh kalınlığı; 1 ay önceki görüntülerde gerek tank kulesi gerek ön zırhın yerleşeceği alan çıplak şekilde basına servis edildi...
Bence paylaşılmasında herhangi bir sakınca yok bu tarz bilgilere savunma sanayi firma ve yetkilileri ve dış konsolosluklara ait elemanlar yanancı etki ajanları gerek sohbet gerek ilave ücret ödeyerek bu diyeceğime dikkat gerek yıllarca var olan ve varılacak olan fetö yapılanmasıyla ABD ve yurtdışının ulaşması mümkün...

Yani çıplak zırh görüntülerinden kimse rahatsız olmasın...

-Kulede 800-1000 mm (gayet iyi sabot için yalnız 1400 mm zırh delen atgm'ler için şüpheliyim)

-Gövdede 800-850 den başlayıp 400 mm ye kadar iniyor ..gövdede challanger gibi risk açısı yok veya açısı yok veya aza indirgenmiş kısaca sürücü pedal ayakları korunuyor)

Yani defans değil hücum tankı selefi leopard 2a7 gibi en iyi tanklardan biri veya kopyası...

Benim tercihim yada yanlış gördüğüm tıpkı leopard 2a4 deki büyük devasa kule kalkanı bura hem dikey stabilizeyi olumsuz etkiliyor hemde görece zayıf olduğu için delinmesi koly yani tankımız zaaf ile üretilcek yada kritik tasarım hatası veyahut zaaf ile üretilcek

Ben olsam Altay aht veya leopard 2a7 gibi bir kule tasarımı yani kule kalkanını tamamen ortadan kaldırırım

GÖVDE ÖN ZIRH:

Ek zırh olarak;
1-kule ön yan zırhlarına başta atgm den korunmak için kontakt 5 Era zırhı koyarım
2-gövde sürücü üst kısmına Era zırh koyarım
3-gövde ön ve alt kısmına yine kontakt5 Era zırh koyarım

Not:kontak 5 Era zırhı Rusya tarafından geliştirilen hem atgm'lere hemde sabot mermilerine karşı yani hem kimyasal mühimmatlara hemde kinetik enerjili mühimmatlara direnç gösteren dünyadaki ilk Era zırh örneğidir Rusya tarafından üretilmektedir...

Ukraynanında bu teknoloji'ye sahip olduğu söyleniyor veya düşünülmekte...

Bence bu teknolojiyi satın alıp üretebilmeliyiz...

GÖVDE YAN ZIRH:

Gövde ön yan (sürücü kısmı) gövde orta yan (silahçı,komutan,doldurucu ) kısmı ise;

Sürücüden başlayıp motor kısmına kadar boşluklu yani içi boş zırh plakalarıyla add-on armour korunmalı(bu yapılıyor) fakat bu boşluklu zırhın dış katmanı 30-40 mm rha ve ona plakalanan 30-40 mm bor karbür olmalı maksat 30-50 mm mühimmatlara karşı yani zma'lara karşı ve bu zma'ların yandan akınlarına karşı platformu korumak...

Bu bu boşluklu zırh "add on armaour'un" gövdeye bağlanan kısma ise yine personeli atgm'ye karşı korumak için "Era"zırh koyarım maksat personeli yandan gelicek atgm'lere karşı korumak

Kısaca bu boşluklu yapı ile atgm ilk baş 70-80 mm zırh delmek zorunda kalıcak ,içerdeki boşluk sayesinde jilet etkisi azalıcak içerdeki Era plakası sayesinde tamamen sönümlencek;

"Era"yı en içe almamın sebebi basit bir 20mm top ile etkileşip patlamaması...

KULE MÜHİMMAT KISMI Ve MOTOR BÖLÜMÜ;

Bu alanlar tankın görev yapmasın engeller personelin hayatı için önem arz etmemekte ve tankı ağırlaştırmamak için yan kısımlarına "kafes zırh"yeterli...

Not: Mühimmat patlasa bile tıpkı a1 M1 tankları gibi ayrılan bölme ile mühimmatın yanması ayrılan bölme ile personele zarar vermemesi sağlanmaktadır. Bu özellik bizim tankta da var.

Ve Son olarak ağırlık problemi yoksa;

kule üst zırhına atgm'lere karşı "Era" zırh
eklenmelidir

Günümüz Ana muharebe tankları "70-75 tonu" bulmalıdır mobilite ikinci planda olmalıdır 70-75 km hıza gerek yok 55-60 km maksimum hız yeter

Kısaca kule ve ön gövde;
1000-1200 mm delen sabotlara
1400 mm delen atgm'lere dayanabilmeli
Sürücü üst kısmı ile kule üst kısmı 30 mm top ve 1400 mm delen atgm'lere dayanabilmeli
Gövde yan zırh 30 mm top ile 1000-1400 mm delen atgm'lere dayanabilmeli..

Arkadaşlar 1500 beygir gaz türbünlü motora sahip M1 sepv3 tankı tam 75 ton

Aynı şekil
Challanger 2 megathron modernizasyon projesi tam 75 ton üstelik pershing 1200 beygirlik zayıf motor ile
Bunlarıda göze alın

Birde bizim hardkill için üç lançerli bir akkor koymalıyız buda yetmez son an son saniye koruması için pulat entegre edilmeli

İlla bir tankı hafif yada çok korumalı dengeli bir zırh yapmak istiyorsanız izlencek yol bellidir; bkz Armata

Bu yolda otomatik doldurucu ve personel sayısı azaltmak aynı şekil tıpkı armata gibi personele dar bir yaşam mahali sunmaktan geçer..

Günümüz tankı armata türevidir;yalnız kule yan zırhı üst zırhı ile kule ön zırhı güçlü olanı bir mühimmat yediğinde tıpkı tipik Sovyet tankları gibi kule atmayanı.. gövde yan zırhı güçlü olan mühimmatı koruyan bir tank

Yani kısaca gelecekteki tank modeli 70-75 ton 130 mm ve üzeri topa sahip bir armata tankıdır...

Ayrıca bu tankı yada personeli korumaya yönelik  sürücü nişancı komutan şeklindeki  dizilimli tank  ve mühendisliğini  ilk Ruslar değil amerikalılar düşünüp prototip haline getirmiştir bir M1 tank modeli ismini hatırlayınca yada bulunca buraya yazıcam..

Kısaca bir tank pasif zırh olarak çok kalın zırha sahip olmalı..
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2023, 03:13:39 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3781 : 27 Mayıs 2023, 00:54:55 »
Evet bahsettiğin armata benzeri ilk tank

"M1 TTB "tankı ilk armata konsepti'dir dünyada bunu herkes bilmez ...

Sn. Ayhan Tarakçı ve Sn .Kadirbaba gibi tank uzmanlarından bununla ilgi video bekliyorum..

Burda da bazı arkadaşlar bu tank ile ilgili bir video atarsa yada paylaşırsa sevinirim...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3782 : 27 Mayıs 2023, 12:48:29 »
Youtube'daki Kadirbaba sayfasındaki çocuk daha iyi biliyor tankları....

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3783 : 27 Mayıs 2023, 13:19:17 »
Konuyu tekrar hortlatmak istemem ama tankın devri bitti (Nizami savaş şartlarında)... 2'şer kişilik tanksavar timlerini salıyorlar araziye-binaların arasına veriyorlar ellerine Javelin'inden  AT4'üne , RPG'sinden Panzerfaust'ına kadar...
Daha araç üstü , 3 ayaklı olan TOW,milan,KORNET,SPIKE NLOS,UMTAS bunları saymıyorum bile...

Ben tank üretmemizi bu sanayi becerisine sahip olmak için istiyorum...Bu beceriye sahip olalım ki sahada savaş esnasında edinilen tecrübeyi anında ihtiyaç hissedilen yeni sistemleri üretmek için kullanalım...

Aylar önce verdiğim 1000 tank lazım Türkiye'ye sayısı artık savaş alanında yaşanılan tecrübeler ışığında 500 (Aktif korumalı) sayısıyla revize edilmeli hatta insansız olarak...

« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2023, 13:19:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3784 : 27 Mayıs 2023, 13:27:52 »
Piyade ne zaman ortadan kalkar o zaman Tank ortadan kalkar..

Biz hep 70lerin 80 lerin zırh yapısı ile aktif koruma ve hava savunma şemsiyesinden uzak kalan Tankların av oluşunu seyrettiğimiz ve seyrettiğiniz için sizlerde bu intiba oluşuyor....

Ama tank gerçekte düşman ateşinden saklanmak için gereken ihtiyaç duyduğunuz hareketli bir mevzidir,ona sığınmak istersiniz..

Eski bir deniz piyade uzman çavuş olarak Efes tatbikatı maceralarım bunu söylüyor....

Yazıyı uzatabilirim dediğiniz gibi konuyu hortlatmamak adına kısa tutuyorum..
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2023, 13:28:32 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3785 : 31 Mayıs 2023, 15:34:22 »
Ben yeni gördüm, belki benim gibi görmeyen arkadaşlar varsa diye paylaşmak istedim.

BMC'nin Altay Tankı web sitesi: https://www.bmc.com.tr/yeni-altay/altay.html

« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2023, 15:35:38 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3786 : 31 Mayıs 2023, 18:54:28 »
Ben yeni gördüm, belki benim gibi görmeyen arkadaşlar varsa diye paylaşmak istedim.

BMC'nin Altay Tankı web sitesi: https://www.bmc.com.tr/yeni-altay/altay.html

Ben de yeni gördüm , teşekkürler

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3787 : 12 Ağustos 2023, 16:56:18 »
BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan, Yeni ALTAY Tankı'nın güncel durumuna ilişkin bilgi verdi.

Yeni ALTAY Tankı‘nı birkaç ay önce düzenlenen törenle testler için Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiklerini belirten Karaaslan, tankta eskisine göre bir dizi yenilikler ve geliştirmeler söz konusu olduğunu bildirdi.

Karaaslan, “Muharebe sahasının ihtiyaçları, biraz da zorunlu yerlileştirilen alt sistemler ve bunların testleri bizim için bir süreç. Bu sürecin 2024 yılı içinde de devam edeceğinden bahsetmiştik. O plana uygun şekilde kullanıcıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Savunma Sanayii Başkanlığının katılımıyla test süreçleri devam ediyor. Seri üretime geçerken zaten yapılması gereken bir ara aşama bu.

IDEF’23 fuarında sergilediğimiz mühendislik tankımız, testlerdeki 2 tanktan biri değil. Bu tank ve diğer tanklarımızda bütün testler yapılıp doğrulanmış durumda. Bir de bunları kullanıcıyla yapmamız gerekiyor, o sürecin içindeyiz.” dedi. Seri üretime hazırlığın ikinci ayağının fabrika kurulumu olduğuna işaret eden Karaaslan, Ankara’da tankın üretimine yönelik yüksek teknolojiye sahip fabrikanın kurulum çalışmalarının başladığını ve plana uygun devam ettiğini dile getirdi.

Karaaslan, “2025 başına kadar bu faaliyetlerin tamamını bitirip yıl içinde de seri üretim tanklarının devamını Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmeyi hedefliyoruz. Umarım herhangi bir gecikme yaşamadan bu süreci tamamlarız.” diye konuştu.

https://www.savunmasanayist.com/testleri-devam-eden-yeni-altay-tankinda-son-durum/

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3788 : 19 Ağustos 2023, 17:52:29 »
Arkadaşlar akkor konusuna yazacaktım ama bulamadım...

Bence biz akkor 2 diye bir aktif koruma sistemi geliştirmeliyiz...

Söz konusu önleyici mühimmata ek olarak;lazer sistemi entegre edilmeli...

Yani akkor lançerinde 1kw yada 1.25 kW lık bir lazer entegre edilmeli..

Yani iki adet lazer lançeri ve buna bağlı önleyici mühimmat..

1 yada 1.25 kW lık lazer tahmini 150-250 metrede hedefi iki üç saniye de durdurur...

Burda başarısız olursa son 10-15 metrede klasik karşı mühimmatla hedefi durdurur...

Yani amaç lazer ve karşıt mühimmatı tek bir lancerde toplamak...

Bunun adına da akkor 2 deriz...

Birde artık 12.7 remote control weapon system (rcws) uzaktan komutalı silah sistemi yerine...

ASELSAN gökberk 3kw lazer sistemi

Yada

Armol 5 kW lazer sistemi kullanmalıyız...

Hangisi 1500 bg dizel motor yada apu'nun enerji üretimine ayak uydurursa...

Hem drone'lara hem antitank mühimmatlarına karşı mesela 3 kW lık lazerle 750 metreden 3 saniyede drone'u yok edebiliriz...

Artık Lancet gibi çukur imhalı başlıklı kamikaze iha'lar tankların belalısı

MAM l MAM C gibi mühimmatlarda keza öyle...

Bir tankta iki üç noktaya lazer ile hedef imhası yapan aktif savunma sistemleri artık zorunlu hale gelmiştir...

Birde bu tank için ikaz sistemleri arasına rwr ile mwr yani radar ikaz alıcısı ile füze ikaz alıcısı dahil edilmeli..

Son olarak yıldırım 100 yani drıcm sistemi tamda tanklar için ıır başlıklı antitak füzeleri için tam panzehir onlardan da sağlı sollu iki adet olmalı...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #3789 : 19 Ağustos 2023, 18:00:35 »
lazer yakıcı silahtır savaş alanında insanlara karşı kullanılması yasaktır. Efendim tankın üstüne koyup yere çevirmeyeceğiz sadece havadakilere kullanıcaz. Oldu gözlerim doldu hemen inanır BM ler
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2023, 18:01:12 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.