Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3720 : 23 Mart 2023, 23:46:56 »
Topunu biz mi yapıyoruz  , lisans altı mı üretiyoruz?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3721 : 23 Mart 2023, 23:50:22 »
Gene yeni bir tank yok ortada, milleti kandırıyorlar

Var. Bu tankın güç grubu var. Eski Altay'ın yoktu.

Ha bir de, bu yeni Altay tankında, Abrams'lardaki gibi, alınan isabet neticesi alev alan mühimmatlara dönük tahliye kapakları var. Bu sayede infilak eden mühimmatların basıncı dışarı tahliye ediliyor. Eski Altay tankında ve Leopard'larda bu özellik yoktur. Çok önemli bir tasarım hatasıydı, o giderilmiş oldu.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3722 : 23 Mart 2023, 23:52:20 »
https://urunler.mke.gov.tr/Urunler/120-mm-55-kal.-Altay-Tank%C4%B1-Silah-Sistemi/28/226

Top bu. MKEK üretiyor ama lisanslı Leopard topu diye hatırlıyorum en son.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3723 : 24 Mart 2023, 00:05:57 »
MKE bu topu dökebilecek kalitede bir firma mı? Ben hiç sanmıyorum da o yüzden soruyorum? Normal 9mm tabancada bile ürettikleri mermi kaliteleri belli iken üretim hızında ultra yavaş iken yaptıkları tank  mühimmatının kalitesi ortada iken bilmiyorum?
Keşke şu top vs üretiminde hem özel sektörü hem Roketsanı bu işe dahil edebilsek.Allah bilir Boran’dan yılda kaç adet üretecekler.Nurol makine felan aslında seve seve girer bence. Tabi alım garantisi ile.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3724 : 24 Mart 2023, 00:50:29 »
Alıntı
Yerlileştirilen parçalar ve daha önce tedarik edilen ülkeler.

Hız Azaltan (Almanya)
Nişancı 2. Derece Görüş Sistemi (Almanya)
Palet (Güney Kore)
Kule Çember Dişlisi (Güney Kore)
Rotor (Güney Kore)
Mühimmat Rafları (Almanya)
Periskoplar (Almanya)
Yakıt ve Hidrolik Pompaları (Almanya)
Mobil Gizleme Ağı (?)
Koaksiyel Makineli Tüfek (Belçika)

Savunmasayist

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3725 : 24 Mart 2023, 03:20:25 »
Hyundai'den teknoloji transferi aldı MKE 120mm top için.

Koreliler çok vefalı adamlarmış cidden. Çok alanda yardımları oldu bize.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3726 : 24 Mart 2023, 11:28:10 »
Gördüğüm kadarıyla altay tankında otokar sadece montaj yapmış hiç bir sistemi yerlileştirmemiş. Her zamankigibi montaj sanayi buarada  iyi ki otokara ihale verilmemiş

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3727 : 24 Mart 2023, 12:02:08 »
Planlanan Altayda yerli/millîlik oranı ancak %50-60 imiş. Motor, transmisyon, namlu, optik atış kontrol, mühimmat rafı, ummazdim ama palet vs derken Almanlar %30 civarı bir iş payını tepmişler. Böylesi bir yerde iyi olmuş. Arada OYAK zırh çeliği fabrikası aldı/açtı. ASELSAN atış kontrol sistemini yeniledi. Akkor seri üretime hazır hale geldi. Roketsan zırh teknolojisini geliştirdi. Nurol iş düşer mi bilmem kompozit zırh konusunda ama o da Roketsan gibi süreçte ürünlerini mükemmelleştirdi. 2026 gibi yerli ve millîlik %90 üzerine çıkar, motor, transmisyon derken . Ama  asıl şaşırtıcı olan, ilk projede Ağır bakım fabrikasının Optik, palet, kule çemberi, mühimmat rafı gibi kabiliyetlerinin hiç düşünülmemesi, TSKnın bile bu konularda bir dakika dememesi olmuş. Düşünün en çok yıpranan parça palet ithal
« Son Düzenleme: 24 Mart 2023, 12:11:57 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3728 : 24 Mart 2023, 12:26:58 »
120 mm topun namlu atım ömrü nedir?
Kaç atış sonrası değişiyor namlu..?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3729 : 24 Mart 2023, 13:27:24 »
Yine donduk dolastik su meshur Yilan hikayesine donusmus Altay muharebe tank projesine geldik.

Altay projesi kapsaminda herkes gibi bizler de bu sitede cok seyler yazdik cizdik durduk. Zaman zaman efendim su konsorsiyum sunu onermisti su fiyata .Ama sonraki firma sunlari da ekleyerek su fiyata isi yapacak vs diye tartistik.

" Daha once soylemis oldugum gibi SSM tarafindan herhalde basindan simdiye kadar en kotu sekilde idare edilmis projelerin basinda geliyor Altay projesi. "

Deyim yerinde ise tam Universitelerde bir proje nasil yapilmamasi gerektigini gosteren ders konusu olmali.

Oncelikle bu projede seffaflik diye birsey olmadi .Halen yeni Altay diye tanimlanan proje de de seffaflik yok.Yani proje muglak . Muglak derken seffafliktan bahsediyorum.

" Belki proje  uzerinde calisanlar bizlerden daha detaya sahipler. Ancak ben simdiye kadar bu projenin  RFP (Request for Proposal) birilerinin paylastigini goremedim " Bu durumda TSK+SSM  gercekten ihaleye kattilmis olan firmalardan net talepleri nelerdi bilinmiyor !

Bu acidan bakildiginda istenilen ne oldugu bilinmiyorsa firmalarin teklifleri nasil neye gore degerlendirildi ve halen degerlendirilmekte?
Yeni Altaya kazandirilan ek ozellikler sunlardir demekle de bu is dogru yapilmistir demek olmuyor.

Projeye istenilen ek ozellikler ve yerlilestirme oranin artmasi neleri icerir ?
Bu ek ozelliklerin maliyetleri  ana fiyata yansimasi nasil olacak ?

" Herhalde yuklenici firma bu ek isleri hayirina yapmiyordur " ;)

Insallah prototipten ote Altay tankinin  TSK nin envanterine girisini tez zamanda gormemizi bize nasip eyler. ;D
« Son Düzenleme: 24 Mart 2023, 14:39:00 Gönderen: metin62 »