Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987450 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3460 : 07 Ağustos 2022, 21:46:23 »
Tank da acaba savaş meydanlarındaki heybetini devam ettiremez mi en azından öz savunma sistemleriyle...

Ettiremez. Dediğim gibi, son teknoloji topçu roketleri 100 ila 300 km mesafeden, hareketli tankın üzerine en az 50 kg yüksek infilaklı harp başlığı gönderiyor. Örnek: Bizim TRLG 230 roketimiz. Buna ne zırh dayanır, ne de o tankın öz savunma sistemi dayanır. "Ukrayna kıyma makinesinden" alınacak ikinci ders budur. (İlki lojistik güvenliğidir.)

Kara savaşları, mavi deniz donanmalarının savaşlarına benzemeye başladı. HIMARS benzeri seri hareket eden ve ateş eden topçu roketi bataryaları, modern kara savaşlarının uçak gemileridir.

Yeni nesil kara platformlarında 360 derece çevresel emniyet, uyumlu çalışma ve maliyet etkin kamufle platformlar ana trendi oluşturacaklar. "Heybetli olmak" bu şartların arasında değil.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2022, 22:03:08 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3461 : 07 Eylül 2022, 00:58:55 »
Altay konusunda G. Kore Güç Paketinin fos çıktığına dair kaynak kişiye güvenmediğim için teyit etmediğim bir dedikodu vardı ya; hah, işte onu İbrahim Sünnetçi teyit etti bugün.

Elde artık sadece ve sadece Batu ve onun yerli mekanik aktarması kaldı. Ya onunla olacak olacaksa, ya da alay konusu olan Arjun'dan daha destansı bir çuvallama olacak. SSB Başkanı İsmail Demir, Batu motoru için 2025 yılı sonrasına tarih vermişti, kendisiyle geçenlerde yapılan bir röportajda.

Benim için çok can sıkıcı değil gerçi. @BATTLESTAR tasalansın! ;D Ağır tankların miadının çoktaaan dolduğunu düşünüyorum. Hem elde hala seri hibrit güç paketi opsiyonu var. Mekanik aktarma şart değildur.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 02:41:26 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3462 : 07 Eylül 2022, 02:19:32 »
Hyundai gibi dizel kamyonlar konusunda tecrübeli firması olan Kore'nin dizel tank motorunda sınıfta kalması korkutucu. Bence elektrikli güç sistemi de güçlü bir alternatif olarak bulunmak durumunda artık.  Üstelik termal izinin de  dizel motora göre çok çok düşük olabilmesi diğer bir avantajı da ortaya koyacaktır. Bilmiyorum ama termal ceket giydirilmiş bir elektrikli Altay, çoğu anti tank tespit, imha sistemi termal gözetleme kullanırken çok büyük avantaj da getirebilir.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 02:20:43 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3463 : 07 Eylül 2022, 02:40:45 »
Hyundai gibi dizel kamyonlar konusunda tecrübeli firması olan Kore'nin dizel tank motorunda sınıfta kalması korkutucu. Bence elektrikli güç sistemi de güçlü bir alternatif olarak bulunmak durumunda artık.  Üstelik termal izinin de  dizel motora göre çok çok düşük olabilmesi diğer bir avantajı da ortaya koyacaktır. Bilmiyorum ama termal ceket giydirilmiş bir elektrikli Altay, çoğu anti tank tespit, imha sistemi termal gözetleme kullanırken çok büyük avantaj da getirebilir.

Sıkıntı daha ziyade aktarmada galiba. Öyle diyola. Gerçi G. Kore motorunun tork değeri de Alaman motorundan düşük.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3464 : 07 Eylül 2022, 09:00:23 »
Kendi tanklarini yürütüyor da Altayda niçin fos biliniyor mu? Tanklar benzer diye biliyorum çünkü
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3465 : 07 Eylül 2022, 09:18:12 »
Kendi tanklarini yürütüyor da Altayda niçin fos biliniyor mu? Tanklar benzer diye biliyorum çünkü

Benzer değiller. Altay 65 ton sınıfındayken G. Kore Tankı 55 ton sınıfında.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3466 : 07 Eylül 2022, 09:32:09 »
Altay işi bana göre giderek daha da saçma bir hal alıyor. Otomatik yükleyici-bazı değişikliklerle ağırlığı azaltıp daha uygun bir motorla hemen çözüme gitmeliyiz. Batu 2025 de hazır olacak. Bunu tank üzerinde test etmeyecek miyiz. Bir sürede o olsa... Tanka ihtiyacımız varsa (ki var görünüyor) hızlanmanın yolunu bulmalıyız. O esnada M60 lar ve Leopard 2 ler üzerinde de oynamalıyız. Kolay bir zamanda değiliz. Yakın tehdit yükseldi.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 09:37:33 Gönderen: Türkay »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3467 : 07 Eylül 2022, 11:32:17 »
Altay işi bana göre giderek daha da saçma bir hal alıyor. Otomatik yükleyici-bazı değişikliklerle ağırlığı azaltıp daha uygun bir motorla hemen çözüme gitmeliyiz. Batu 2025 de hazır olacak. Bunu tank üzerinde test etmeyecek miyiz. Bir sürede o olsa... Tanka ihtiyacımız varsa (ki var görünüyor) hızlanmanın yolunu bulmalıyız. O esnada M60 lar ve Leopard 2 ler üzerinde de oynamalıyız. Kolay bir zamanda değiliz. Yakın tehdit yükseldi.

Icinde bulundgumuz ortamda almak isteyecegimiz tanklari bize kimsenin kolay kolay satacagini sanmiyorum...

Bence ivedilikle modernizasyon projelerine yonelmek ve 50-100 adet degil eldeki tum tanklari mumkun oldugunca elden gecirmek lazim..butun M60A3 ler, butun Leopar2 ler hatta ve hatta mumkun ise butun leolar1 ler...elbetteki bazilari "son model" modernizasyonlari kaldiracak kapasitede olmayabilir ama gittigi yere kadar..cok eski model tanklari bile is gorur hale getirebilecek modernizasyon ornekleri mevcut dunya uzerinde..(kuleden tutun zirhina motoruna kadar adeta yeni bir tank cikartabilen)

Buna ek olarak, aktif-pasif korumali bir hafif tankda cikarilabilir bence makul surede, elde hazir platform bile var Kaplan hafif tanki...hatta ve hatta bunu insansiz hale getirebilmek bile denenebilir..

Ama sanirim   tanklarin gorevi ates destegi saglamak, bunu baska yontemlerlede (SIHA/ gudumlu roket-topcu) yapabiliyoruz onun icin bosa ugrasmayalim Altayi becerene kadar bekleyelim gibi bir dusunce hakim...bunun altinda yatan birkac varsayim da bence tartismaya acik...ornek hava sahasi hakimiyetinin kesinlikle bizde olacagi, savasacagimiz rakiplerin cagdas duzenli ordular olmayacagi gibi...

Icinde bulundugumuz durumu ve Altayin motor sorunun dusununce bence cok iyimser bir yaklasim ama sonucta tum bilgilere hakim degiliz..

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 11:54:38 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #3468 : 07 Eylül 2022, 13:50:58 »

Benzemiyor üstadım tankın tasarımı genellikle motora tasarımına göre yapılır. Ayağımız MTU ayı kapanında kapıldı ve halen ondan kurtarabildiğimiz yok.

Arjun faciası 2.0

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3469 : 07 Eylül 2022, 15:15:14 »
Altay konusunda G. Kore Güç Paketinin fos çıktığına dair kaynak kişiye güvenmediğim için teyit etmediğim bir dedikodu vardı ya; hah, işte onu İbrahim Sünnetçi teyit etti bugün.

Elde artık sadece ve sadece Batu ve onun yerli mekanik aktarması kaldı. Ya onunla olacak olacaksa, ya da alay konusu olan Arjun'dan daha destansı bir çuvallama olacak. SSB Başkanı İsmail Demir, Batu motoru için 2025 yılı sonrasına tarih vermişti, kendisiyle geçenlerde yapılan bir röportajda.

Benim için çok can sıkıcı değil gerçi. @BATTLESTAR tasalansın! ;D Ağır tankların miadının çoktaaan dolduğunu düşünüyorum. Hem elde hala seri hibrit güç paketi opsiyonu var. Mekanik aktarma şart değildur.

Eyvah eyvah !!! Biraz daha ayrıntı verir misiniz Merzifonlu hocam?
Kore aktarma organı mı başarısızlığın kesin nedeni?
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 15:15:46 Gönderen: serkan1976 »