Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985906 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3380 : 06 Nisan 2022, 15:05:58 »
Bucha daki katliam sunu ögretti dünyaya

nükler silahin olmaz ise her ülke o aciyi yasar

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3381 : 06 Nisan 2022, 16:39:27 »
Şu anda modern savaş alanı bir evrimden geçiyor. Bu evrimin en ön noktasında tanklar var. Devamlı savaş alanında tankları nasıl etkin kullanabiliriz, içindeki canları nasıl koruruz ve bu işi ucuza nasıl kotarırız denklemini çözmeye çalışıyor ülkeler.
Şurası bir gerçek ki hem tanklardan hemde Obüslerden atılan akıllı güdümlü füzelerle savaş alanındaki hiç bir tank artık emniyette değil. Rusya gibi bir ordunun 1 ay içerisinde 6-700 tank/zırhlı kaybetmesi bu işin ciddiyetini ortaya koyuyor. Ukrayna 20km menzilli, 152mm obüsten atılan yarı lazer güdümlü KVITNIK füzelerle Rus tanklarını perişan ediyor. Büyük ihtimalle TB2’lerle lazerle işaretlediği tankları KVITNIK ile vuruyor.
Böyle bir savaş ortamında tank ve zırhlı içerisinde can taşımak akıllıca bir iş değil. Ama hala bugünkü savaş konseptinde tank ve zırhlılar var. O zaman vurulmayı engelleyici ve korumayı arttırıcı teknoloji geliştirmemiz gerekiyor. Akkor gibi aktif koruma sistemlerini daha ucuza yapmayı öğrenip kullanacağız. Zırhlılarımızı daha hızlı ve küçük yapacağız. Düşman görüş alanına sokmamaya çalışacağız. Nasıl piyadeye yere yatıp topuklarını dikmemesini öğretiyorsak zırhlılarında saklanması konusunda yöntemler geliştireceğiz. Hava sahasını tam kontrol edemediğimiz yerlere tankları sokmayacağız.
Tanklarımızı hem yapısal ve tasarımsal olarak hem de kullanım şekli olarak değiştireceğiz.

Aynen öyle! Özellikle son cümle olayı özetliyor. 21. yy tankları ne bildik iri kıyım tanklar olacaklar, ne de zırhlı konsepti bildiğimiz konsept olacak. Yoksa askerlerinizi kıyma makinesine atarsınız. Şoka giren askerler de Bucha'daki gibi insanlıktan çıkarak, sizi daha da fazla rezil kepaze ederler.

Tanklar bilmem gerekli teknoloji zırhlar için gelir mi, ama benim öngörüm,

gerektiğinde 1-2 asker taşıyabilen, yaralı tahliye edebilen, hafif zırhlı, ama asıl olarak otonom, uzaktan kumandalı, İKA sınıfında, asıl olarak piyadeye, komandoya eskort görevi yapabilen, silah ve yük taşıyabilen, otonom veya kumandalı ateş desteği verebilecek, düşmanın ateş baskısını kırabilecek, piyadeye siper olabilecek, pusu baskısını alt edebilecek, tank imha edebilir silahlara da haiz türleri olabilecek, kısacası piyadeye buddy olabilecek, onun yerine veya onun için kendisini feda edebilecek, gerektiğinde yük katırlığını yapacak, gerektiğinde tanksavar olabilecek, alan keşfi, kontrolü yapabilecek, devamlı piyadeye eşlik edebilecek ufak, kompakt bir zırhlı araç.

Bu arada piyade komando'da yaygınlaştırdığımız mekanize uygulamasını yeniden gözden geçirmek faydalı da olabilecektir.   

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3382 : 06 Nisan 2022, 16:48:32 »
"Tankların devri kapandı" konusu sayfalardır tartışılıyor. Ukrayna savaşında tank mezarına dönen meydanlar-yollar tartışmayı iyice alevlendirdi...

Dandik kanallardan emekli paşaların yorumlarını geçersek   ciddi savunma sanayi dergi ve yayınları tankların gelecekteki savaşlarda konumu  konusunda ne gibi öngörülerde bulunuyor...?

Yabancı yayınları takip eden üstadlar biraz bilgi verebilir mi? Farklı,radikal teoriler var mı?
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2022, 16:49:33 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3383 : 06 Nisan 2022, 17:50:08 »
Bir tankta aktif koruma sistemi olmadığı sürece savaşta vay haline, artık devlet dışı aktörlerde bile ihtihar ihası, anti tank silahları var. Tankların konvansiyel savaşta hava koruması asimetrik savaşlarda aktif koruma sistemlerine ihtiyaçları var.

Bu arada ben sadece aktif korumayı birtek İsrail yapabiliyor başka ülke ben daha görmedim bilen varsa yazsın.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3384 : 06 Nisan 2022, 21:11:39 »
Bir tankta aktif koruma sistemi olmadığı sürece savaşta vay haline, artık devlet dışı aktörlerde bile ihtihar ihası, anti tank silahları var. Tankların konvansiyel savaşta hava koruması asimetrik savaşlarda aktif koruma sistemlerine ihtiyaçları var.

Bu arada ben sadece aktif korumayı birtek İsrail yapabiliyor başka ülke ben daha görmedim bilen varsa yazsın.

Filistinlilere de binlerce tanksavar versinler, göreyim ben o zaman İsrail tanklarının aktif koruma sistemlerini!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3385 : 06 Nisan 2022, 21:56:56 »

Filistinlilere de binlerce tanksavar versinler, göreyim ben o zaman İsrail tanklarının aktif koruma sistemlerini!
Aynı cepheden ard arda (aynı anda değil) ateşlenen 2-3 füzeye şimdilik cevap verebilecek aktif koruma sistemi yok gibi,

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3386 : 06 Nisan 2022, 22:04:50 »
Bu arada tanklar için şunu da hatırlatmak isterim. Aslında 1. Dünya Savaşı hariç hemen bütün savaşlarda tanklar özellikle tanklara karşı olmak üzere hassas hedeflerdi. Ama asıl olan tanksavar füzelerin çok amaçlı hale gelip, tank fiyat ve sayısına karşın çok daha ucuz ve ulaşılabilir hale gelmesi, piyadede ve diğer platformlarda kullanımının çok yaygın ve etkin hale gelmesi. Eskiden tank cephe yokluyor, ateş ve manevra ile zayıf noktayı bulup yarıp geçiyordu. Şimdi yarılacak cephe belirsiz olduğu gibi, cephe yarılsa bile, satıhta tutunamıyor  o tanklar.   

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3387 : 07 Nisan 2022, 14:56:27 »

Nerde o günler, tabi 1 tanka 3 4 tane füze gelirse kendini nasıl korusun

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3388 : 19 Nisan 2022, 20:35:53 »
Alıntı
Oğuzhan Uygun @ogzhn_uyg

SSB  İsmail Demir: “ALTAY Motorunun güç sistemlerinin  testleri yapılıyor. Mayısı bekliyoruz. Tankın prototipini o motorla göreceğiz."

Demir: "Geleceğin teknolojileri başka motorlara işaret ediyor. Bu alanın da boş kalmaması gerekiyor.

Bu motorlar devre dışı kaldığında teknolojiler değiştiğinde bunun hazırlığının da yapıldığını belirtmek isterim."
@IsmailDemirSSB @SavunmaSanayii

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3389 : 19 Nisan 2022, 20:52:55 »
Hangi motor? Batu+yerli aktarma mı? Yoksa Güney Kore güç paketi mi? Sanırım Güney Kore güç paketinden bahsediyor.