Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987580 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3240 : 13 Aralık 2021, 17:03:36 »
Şu deneme için yaptıkları Altay kuleli Leo 2 a4'ler kısa vadede Altaylar devreye girene kadar bir ara çözüm olamaz mı sizce arkadaşlar?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3241 : 13 Aralık 2021, 17:38:04 »
15+ mı olmuş??  :o :o

7 Sanıyordum en çok, bilgi ne çabuk eskidi öyle!
Macar ordusu 1.6 milyar Euro’ya 44 adet 2a7+ Tankı  ve 24 adet pzh2000 obüsünü tüm ek ekipmanıyla birlikte satın aldı. Kabala hesap tanesi 24 milyon Euro ya da 28 milyon dolar ediyor. Çıplak 2a7+ fiyatı için 15+ milyon Euro yani 18 milyon dolar hesaplıyorlar.

https://dailynewshungary.com/the-first-hungarian-leopard-tanks-are-ready/
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2021, 17:46:20 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3242 : 13 Aralık 2021, 17:44:57 »
Şu deneme için yaptıkları Altay kuleli Leo 2 a4'ler kısa vadede Altaylar devreye girene kadar bir ara çözüm olamaz mı sizce arkadaşlar?

Mutlaka olur.
Performanstan biraz kaybedersiniz. Ama tank modern ve bugünün şartlarında kullanılabilir bir silaha dönüştürülebilir.
Aslında 2a4’ler için Roketsan’ın yeni zırh çözümü ile geliştirdiği tanklar, Akkor eki ile çok başarılı bir seçim olur. Ama bu işi yapacak firma kim? Ucundan kim mama yiyecek? Bunlar önemli.

https://www.tdefenceagency.com/roketsandan-leo2a4lere-yeni-modernizasyon/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3243 : 13 Aralık 2021, 19:17:39 »
15+ mı olmuş??  :o :o

7 Sanıyordum en çok, bilgi ne çabuk eskidi öyle!
Macar ordusu 1.6 milyar Euro’ya 44 adet 2a7+ Tankı  ve 24 adet pzh2000 obüsünü tüm ek ekipmanıyla birlikte satın aldı. Kabala hesap tanesi 24 milyon Euro ya da 28 milyon dolar ediyor. Çıplak 2a7+ fiyatı için 15+ milyon Euro yani 18 milyon dolar hesaplıyorlar.

https://dailynewshungary.com/the-first-hungarian-leopard-tanks-are-ready/

Macarlar çok iyi bir yatırım yapmış...Yani demişler ki "Biz Artık ABD'nin korumasındayız , Putin ayağını denk al..."
Macaristan 10 milyonluk ülke...Putin yarın çıkıp " Macaristanda'ki 285 Rus vatandaşı eziyet çekiyor " deyip Macaristan'ı da işgal edebilir... Yani o derece tehlikeli bir adam...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #3244 : 13 Aralık 2021, 20:24:30 »
1-2 sene önce bu tank konseptinin geride kaldığına dair çıkan cılız sesler artmaya başlamış gördüğüm kadarıyla. Zırhın yerini aktif koruma alabilirse hafif tank ve ZMA’lar yeterli olur.

Ki tank ile şu an vurmayı düşündüğümüz hedef nedir?!
Başka bir tankı vurmak için çok daha risksiz yollarımız var
Piyadeye top ile atış yapmak için verimi düşük

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3245 : 13 Aralık 2021, 20:42:16 »
İHA'lar , Kamikaze drone'lar alanı tarayacak , önlerine çıkacak fırsat hedefleri vuracak . İşaretledikleri ağır hedefleri de hava kuvvetleri , obüs ve roket sistemleriyle yok edeceğiz...Artanları da zırhlı birlikler süpürecek...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3246 : 14 Aralık 2021, 11:34:54 »
1-2 sene önce bu tank konseptinin geride kaldığına dair çıkan cılız sesler artmaya başlamış gördüğüm kadarıyla. Zırhın yerini aktif koruma alabilirse hafif tank ve ZMA’lar yeterli olur.

Ki tank ile şu an vurmayı düşündüğümüz hedef nedir?!
Başka bir tankı vurmak için çok daha risksiz yollarımız var
Piyadeye top ile atış yapmak için verimi düşük
Tanklar, piyadenin arkasına saklanabildiği, kendisininde piyadesiz yapamayacağı, ancak harp sahasında psikolojik üstünlük algısı yaratan aletlerdi. Bu yavaş yavaş değişiyor.
Bir başka tankı sabot mermileri ile 3-4 km den vurmak, çıkan yeni zırh teknolojileri ile  gittikçe daha zor hale geliyor. Bunun yerine artık Tanok gibi laser güdümlü 8-10 km menzilli 120mm anti tank mühimmatlarıyla menzil sorunu da çözülmeye başlanıyor.
Tanklar, HE mermileri ile uzun mesafe topçu görevi için düşünülseler dahi 4-5000metre den sonra hedef tutturmaları zordur. Esas yapıları itibariyle yakın döğüş (0-5000m) için yapılmış savaş makineleridir.
O bakımdan size katılıyorum. (+1) .  Ana Muharebe Tanklarının vurabileceği, ama diğer hafif tankların ve savaş zırhlılarının vuramayacağı pek bir hedef de yok.
Altay ve benzeri tank üretimine çok odaklanmamak ve fazla kaynak ayırmamak doğru olur derim.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2021, 11:37:33 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3247 : 14 Aralık 2021, 14:07:25 »
Muharebe konseptinin degistigi ve Tanklarin eskisi kadar fonksiyonel olmadiklarina katiliyorum . A.Muharebe tanklarinin gunumuzde hantal ve fiyat bakimindan pahali kaldiklarina da katiliyorum. Hele tank murettabati bu gunku savaslarda kullanmakta oldugu tank ne kadar modern ve iyi zirh ve sensorlere sahip olsada kanimca ucuz gudumlu tanksavar mermilerine karsin kelle koltukta olduklari kesin. O zaman ilk once mevcut zirhli birlikleri murettabatsizlastirmak onceligimiz olmali. Evet daha ucuz daha kucuk daha atilgan insansiz tanklar uretilmelidir.Ancak ben halen arkadaslarin zaman zaman paylasmakta oldugu daha kucuk hibrit tanklarin su an itibari ile tam olarak meskun mahal savas alaninda etkin olarak kullanilmakta yakin destek ates gucu olarak kullanilan tankin yerini tutabilecegini dusunmuyorum. Mevcut paylasilmis olan hiprit  veya elektrili tanklar  daha fazla uzerinde hafif gudumlu fuze , 20mm  top, 12.7 tasimakta .Tasimakta oldugu cephane kisitli olmasi bir yana  meskun mahaldeki piyadenin temel ihtiyaci  olan 20mm uzeri top ve HE mermi tasima kapasitesi yok. Yani bir sekilde mevcut tanklarimizi envanter disina cikarirken su anda paylasilanin uzerinde de sistemlere ihtiyac oldugunu dusunuyorum ki piyade meskun mahalde sikisip kalmasin veya ihtiyaci olan destegi alabilsin.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3248 : 14 Aralık 2021, 17:45:47 »
Muharebe konseptinin degistigi ve Tanklarin eskisi kadar fonksiyonel olmadiklarina katiliyorum . A.Muharebe tanklarinin gunumuzde hantal ve fiyat bakimindan pahali kaldiklarina da katiliyorum. Hele tank murettabati bu gunku savaslarda kullanmakta oldugu tank ne kadar modern ve iyi zirh ve sensorlere sahip olsada kanimca ucuz gudumlu tanksavar mermilerine karsin kelle koltukta olduklari kesin. O zaman ilk once mevcut zirhli birlikleri murettabatsizlastirmak onceligimiz olmali. Evet daha ucuz daha kucuk daha atilgan insansiz tanklar uretilmelidir.Ancak ben halen arkadaslarin zaman zaman paylasmakta oldugu daha kucuk hibrit tanklarin su an itibari ile tam olarak meskun mahal savas alaninda etkin olarak kullanilmakta yakin destek ates gucu olarak kullanilan tankin yerini tutabilecegini dusunmuyorum. Mevcut paylasilmis olan hiprit  veya elektrili tanklar  daha fazla uzerinde hafif gudumlu fuze , 20mm  top, 12.7 tasimakta .Tasimakta oldugu cephane kisitli olmasi bir yana  meskun mahaldeki piyadenin temel ihtiyaci  olan 20mm uzeri top ve HE mermi tasima kapasitesi yok. Yani bir sekilde mevcut tanklarimizi envanter disina cikarirken su anda paylasilanin uzerinde de sistemlere ihtiyac oldugunu dusunuyorum ki piyade meskun mahalde sikisip kalmasin veya ihtiyaci olan destegi alabilsin.
Sn Metin62,
Üzerinde 120mm topu olan, hatta 105mm topu olan Kaplan orta sınıf tank ile meskun mahalde söylediğiniz ateş desteği sağlanamaz mı? Hele bu tanka Akkor da takılmışsa, özsavunması açısından bayağı iyi durumda olur.  Dış zırhı kinetik silahlara karşı zayıf olacak derseniz, 2a4 lerin zırhını Roketsan modernizesi ve ASELSAN Akkor ile güçlendirirseniz, bu, meskun mahalde ateş desteği sorunu da çözülmüş olmazmı?
Ben AMT’lerin hiç bir zaman hepten ortadan kalkacağını düşünmüyorum. Ama 20-30 yıl önceki önemlerini yitirdiklerini ve maliyet olarak kendilerini, bu günkü halleri ile, kullanım dışı kalmaya zorladıklarına inanıyorum.
Hibrit tahrikli bir tank veya zırhlının dizel motor tahrikli bir tankın ya da zırhlının yaptıklarından ne eksiği olabilir? Merak ettim. Bilakis hibrit motor, birim ağırlıkla daha çok güç üretip, daha uzun menzile ulaşıyor. Ayrıca torque değeri olarak çok çok daha fazla torque üretiyor. Üstüne üstlük taşıdığı zırhlıyı hafifletmenize olanak sağlıyor. Meskun mahaldeki çatışmaya soktuğunuz tankın ya da zırhlının motoru hibrit veya dizel olmuş; ne farkeder?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3249 : 14 Aralık 2021, 20:11:52 »
Sn Yasar,
Tabii ki kaplan tanki veya baska bir yerli tankimiz bu isi gorebilir 120 veya 105mm topu ile. Bu boyuttaki tank yeterince HE mermisi uzerinde tasiyabilir , Akkor veya muadili koruma da meskun mahalde gayet uygun olur. Ancak benim ifade etmek istedigim kullanilacak tankin murettebatsiz olmasi idi. Ister Akkor veya baska koruma kalkani meskun mahal icerisindeki bir tank icin 100% etkili olabilecegine acikcasi pek inanmiyorum. Madem ki artik savas insansiz hava ,deniz ,kara araclarina evriliyor . O zaman bu bakis acisina gore konseptimizi gelistirmeliyiz.  Tankin motor/guc kaynagina gelince onerdiginiz tank modelli mevcut klasik tanklara oranla daha az agirlikta olacagindan "zirh, murettebat , ve tasidigi yuk yaninda akaryakitin da azalmasi ile cok daha hafif olabilecegi gibi daha da cevik olabilir diye dusunurum." Neticede bu konudaki bilgim derin oldugu soylenemez ancak klasik tank modellerinden ayrisma zamani geldigine inaniyorum"