Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 986116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3190 : 15 Kasım 2021, 13:49:40 »
@serkan1976;

Tanktan acil projeler var da ondan. Öncelikle HSS katmanı bitecek. Sonra Hürjet+MMU ve donanma projeleri var. Tankların cephede önemi azaldığı için, Altay işi proje takviminde sona kaldı.

Kaldı ki Akkor olmadan tank çıkartmanın çok bir anlamı kalmadı. Akkor çok kritik bir proje. Ondan devşirilecek teknolojiler gemilerin ve MMU'nun özsavunma sistemlerinde kullanılacak. Gecikmenin bir diğer nedeni de Akkor sisteminin olgunlaştırılmasıdır sanıyorum.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2021, 13:55:12 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3191 : 15 Kasım 2021, 15:17:23 »
ne direnci bu?
 tankı KKK üretmiyor,  ortada tank var da onlar almıyor sanki.
tahminim,   yerlilik düzeyi en yüksek  ordu KKK.
şu an Hisar diye bir projeden bahsedebiliyorsak,  bu da karacıların  yüzü suyu hürmetine zaten.
t129 projesinin ve hatta bir yerde  iha sektörünün bile arkasındaki en büyük destek hep karacılar oldu.
2014 yılında ilk üretilen tb2 ihalarını karacılar aldı ve devamı da geldi.

denizcilerde de yerli sistemlere karşı direnç felan yok,  onlar karacılardan sonra en yüksek yerli sistem kullanan ikinci  unsur.
 ARMERKOM  sayesinde 1990'lı yıllardan beri,   belki de en  derli toplu,  en planlı yerlileştirme programlarını başarıyla  hayata geçirdiler,  geçiriyorlar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3192 : 15 Kasım 2021, 16:02:56 »
Tank 2000 ihalesi yılı 2000.
Yani 21 yıl önce bir ihtiyaç varmış demek ki...
2008 Altay'a dönmüş süreç....
Üretim tarihi 2023...

Yani 23 yılda bir ihale bitmemiş,bitirilememiş...

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3193 : 15 Kasım 2021, 17:06:01 »
"Tank 2000 ihalesi yılı 2000.
Yani 21 yıl önce bir ihtiyaç varmış demek ki...
2008 Altay'a dönmüş süreç....
Üretim tarihi 2023...

Yani 23 yılda bir ihale bitmemiş,bitirilememiş..."

yani?

ihalenin bitirilememesi karacıların  kabahati mi oluyor?

yahu!  böyle ipe sapa gelmez şeyleri her yerde yazmayın,  bir taraflarıyla gülerler adama.
gören de, 23 yılda on  farklı tank  üretip KKK  bahçesine götürmüşler de,  karacılar hiç birini beğenmemiş sanar.

yerli olan her şeyi alıp kullanıyor adamlar.

ortada bir tank yok,  hayali tank mı alsınlar?

tankı üretecek  sanayi şirketleri ve bu şirketleri seçen  kurumlar karacılara gidip "bu tank bu haliyle  zor olacak,  size şu tarihte  şu tankı yapalım"  gibi bir öneri götürmüş te KKK "olmaz"  diye tutturmuş mu yani?
siz adamlara gidip demo yapıyorsunuz,  tankı anlatıp şu tarihte üretileceğini söylüyorsunuz.
adamlar "eyvallah"  diyor,  buna uygun bir bütçe ve  planlama  oluşturuyor.

söylediğiniz tarih geldiğinde  ortada bir şey yoksa KKK ne yapsın buna?

ben hep söylüyorum,  bizim bu tankı bu haliyle  üretmemizin  zorlukları 2017'den  beri belli,  o tarihte gidip  başka bir motorla başka bir tank  tasarımına başlasak şu an  hazır olurdu muhtemelen.
bu yapılmadı;  ama  milli bir tank motoru işi başlatıldı,  onun da başlangıç süreci  başka bir hikaye;  ama başladı işte.

konular birbirine de çok karışıyor,  şu anki tank sayımız da fena değil zaten,  vakitsiz  yüzleştiğimiz sorun atgm sorunu ve bu soruna Altay da  bir çözüm sunamıyordu zaten.
modern tank  sorunundan daha öncelikli sorunumuz  tank sorunu değil,  yaygınlaşan  atgm sorununa karşı  hızlı bir çözüm yaratamamış olmamız.
ha, sadece biz değil, İsrail dışında kimse  hazır değildi zaten bu sorunla yüzleşmeye,  hepsi daha yeni yeni  tedbirler alıyorlar bu konuda.
biz çatışmanın içindeydik,  ondan  bu hazırlıksız vaziyetin bize özgü olduğunu sanıyoruz;  ama kim olursa olsun  bunları yaşardı.
Suriye'de bizim tanklarımız vardı,  biz de hep bizim tankları gördük;  ama örneğin orada Fransız veya İngiliz tankları olsaydı,  bu sefer de onların tanklarına bakıp,  atgm sorununa hazırlıksız yakalandıkları şeklinde yorumlayacaktık sorunu.
nitekim,  biz burada nasıl bizim tanklarımızı konuşuyorsak, Rusya'da da,  Ruslar t90 tanklarıyla ilgili  benzer yorumlar yaptılar.

bana sorsan, şu an  sınır ötesinde görev yapan tüm Kirpi araçlarında aktif koruma sistemi standart olmalıydı,  tanklardan ve hatta milli tank motorundan daha öncelikli bir sorun bu.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3194 : 15 Kasım 2021, 17:57:45 »
Arkadaşlar ihalenin sonuçlanmama nedeni karacılar de-me-dim...

Hava,deniz kuvvetleri ihaleleri daha hızlı ve somut sonuçlanıyor dedim...
Bunun da nedenini sorguladım sadece
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2021, 18:42:47 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #3195 : 15 Kasım 2021, 20:36:22 »
@serkan1976;

Tanktan acil projeler var da ondan. Öncelikle HSS katmanı bitecek. Sonra Hürjet+MMU ve donanma projeleri var. Tankların cephede önemi azaldığı için, Altay işi proje takviminde sona kaldı.

Kaldı ki Akkor olmadan tank çıkartmanın çok bir anlamı kalmadı. Akkor çok kritik bir proje. Ondan devşirilecek teknolojiler gemilerin ve MMU'nun özsavunma sistemlerinde kullanılacak. Gecikmenin bir diğer nedeni de Akkor sisteminin olgunlaştırılmasıdır sanıyorum.

Akkor gibi bir sistemin tanklar kadar deniz ve hava sistemleri için de uygulanabilir olduğunu hep düşündüm ama bu konuda hiç resmi bir haber anımsamıyorum.
Eğer o hassasiyet yakalanırsa maliyet etkinlik olarak siper projesi kadar önemli görüyorum kendisini. Başarılı bir aktif koruma ile hafif tank da daha mantıklı olur.

Yine benzer şekilde;
Uçağın kendisine atılan füzeye arkasını dönüp kuyruktan decoy tarzı kablo ile bağlı, süzülen bir patlayıcıyı bırakması ve füze ile arasındaki bu yemi füze geçerken patlatarak, imha edebileceğini de düşünüyorum.

(Akkor hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. Sanki rafa kaldırılmış gibi ses seda yok)

« Son Düzenleme: 15 Kasım 2021, 20:38:18 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı COMMANDO

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3196 : 16 Kasım 2021, 13:29:57 »
Bu pilav daha su kaldıracak gibi, Kore bile hala k2 leri yeni yola sokuyor onlarda 3 sene ertelenmişti güç paketi kaynaklı. Suriye operasyonları ve Yunan tehdidi sebepli sabra kardan sonra tüm leopard lar yerli olarak olabildiğince modernize edilirse şimdilik idare edilebilir. Öte yandan 2022 ortasından itibaren ülkemiz sıcak savaş tehdidini çok daha ciddi şekilde yaşayabilir. Böyle bir ahvalde modern tank ihtiyacı ne kadar hissedilir. Siha lar çağı da amt lere ne kadar öncelik verilir bunlarda tartışılmalı.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3197 : 16 Kasım 2021, 18:07:53 »
Türkiye'nin Altay tankını yapma iddiası varsa bence öncellikle eldeki tankları kendi başına modernize edebilmeli. A

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3198 : 16 Kasım 2021, 19:54:47 »
Error 404 (Not Found)!!1

Video 2015 İDEF 'ten :

6:25  saniyeyi izlemenizi isterim...2008'de AKKOR çalışmalara başlanmış...
2010 senesinde de saha testi yapmışılar... 2010'da LAW silahlarına karşı başarılı testler yapılmış...

Video 2015...İnşallah 2 sene sonra(2017 demek istiyor) bu sistem sahada olacakmış...Bir sonraki İDEF'te de hareketli demolarımız olacakmış...

Şimdi esas bomba olay... Videodaki bu AKKOR'u tanıtan , geliştirme ekibindeki arkadaş Selçuk AVAN /Aselsan sistem mühendisi

ODTÜ’den mezun olduktan sonra Ankara’da yaklaşık 11 yıl savunma sektöründe Aselsan'da çalışmış....

Sonra ne mi yapmış istifa edip yemek şefi olmuş , dürüm , pasta , spesiyaller yapıyor...Restoranlar açmış... :D :D :D
http://www.raillife.com.tr/durume-yepyeni-bir-boyut-katiyor/

Biz de 2008'den beri üzerinde çalışılan AKKOR neden daha olmadı diye dövünelim... :D :D :D

Adam AKKOR'u bırakıp restorant işletmecisi  olmuş.... 8) 8) 8) Tercihine saygı duymak lazım...Ama bu kadar bilgili  , donanımlı , iyi eğitimli beyinleri kaybetmek üzücü...
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2021, 20:28:59 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #3199 : 16 Kasım 2021, 21:41:20 »
Akkor Lokantası
(Aile yerimiz vardır)

Hayallerinin peşinden gitmiş ne diyelim.