Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971068 defa)

selcukkocak78 ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3090 : 16 Nisan 2021, 13:57:18 »
Batu motoru ile sorun çözülecek inşallah.  MTU kadar ömrü olmayabilir ama işimizi kesinlikle görecektir... Kore motoru da devreye giriyor zaten....Motor işi bitti gözüyle bakıyorum...

Asıl problem transmisyon ... Bakalım bu iş nasıl çözülecek...?

Kore'nin transmisyonunu daha dayanıklı hale getirmeye çalışmak en uygun çözüm gibi görünüyor...
Ben mühendislerimize güveniyorum...

Güveneceksin tabi.

Kız istemeye giderken ben mühendisim demesini biliyorlar  :D

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ALTAY Yeni Nesil Tank.
« Yanıtla #3091 : 07 Mayıs 2021, 18:44:40 »
Alıntı

Altay Tankının muharebe sahası tanıma-tanıtma sisteminin (MSTTS) seri üretimi başladı.

@aselsan SSB ile imzalanan sözleşme kapsamında NATO STANAG 4579 gereklerine uygun olarak geliştirilen MSTTS'nin seri üretim faaliyetlerine başladı.
https://mobile.twitter.com/Defence_Turk

Çevrimdışı Musti19

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3092 : 16 Haziran 2021, 12:48:58 »
Daha ne kadar uzayacak bu proje? Ne zaman üretime sokacaklar 2030 da mı? Bari şimdiden 130mm topla donatmak için çalışmalar yapsalar hiç olmazsa demode olmadan tank envantere girebilsin. Yoksa yunanlıların dediği gibi altGAY olacak bu proje.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #3093 : 16 Haziran 2021, 13:04:50 »
Daha ne kadar uzayacak bu proje? Ne zaman üretime sokacaklar 2030 da mı? Bari şimdiden 130mm topla donatmak için çalışmalar yapsalar hiç olmazsa demode olmadan tank envantere girebilsin. Yoksa yunanlıların dediği gibi altGAY olacak bu proje.

MTU- Motorlari icin tasarlanan Altay tanklarin büyük ihtimal ile tasarim degisikligine gidecek. Ne kadar ve ne boyutta orasi muamma. Alman motorlarin gelmeyecegi kesin gibi olduktan sonra kendi özgün gelistirlen motorlara yöneldiler.

Yunan fakirhanesine gelince onlar hic olmasin kagittan bir ucak tasarlasinlar ki  sidik yarismasinda yüzleri olsun.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3094 : 16 Haziran 2021, 14:04:22 »

Son 1-2 senede elimizdeki tanklari modernize etme girisimleri hizlandigina gore sizin 2030 tarihiniz korkarim dogru cikabilir..

Eger Altay 1- 2 senede elle tutulur gozle gorulur sekilde envantere girebilecek durumda olsaydi digerlerinin modernizasyonuna girmezlerdi diye dusunuyorum..

Ama vazgecmemek lazim, 2030 da bile olsa ozellikle motor-transmisyonu ve mumkun oldugunca diger alt sistemleri yerli/milli sekilde yapabilirsek sadece Altay ozelinde degil savunma sanayinin butununde cok getirisi olacaktir..

Bana sorarsaniz bu kadar ambargo vs 'den sonra artik gurur meselesi yapip inadina envantere almak lazim...

« Son Düzenleme: 16 Haziran 2021, 14:08:00 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3095 : 16 Haziran 2021, 15:39:18 »
tahminen 2025 sonrası üretime başlayabiliriz;  ama buna artık Altay demek doğru olur mu?  emin değilim.
yeni motorla beraber tankın ana tasarım çizgilerinde de değişimler olması muhtemeldir.  bu yerli motorlu tanka  en azından Altay-2 demek yerinde olur.

fakat şu yerli motor yatırımları beni düşündürüyor.  3-5 yıl içinde  epeyi farklı çapta kara aracı motorumuz olacak;  ama biz bu kadar motoru hangi araca takacağız yahu?

yani ben olsaydım şu zırhlı araç teslimatlarını durdurur,  bunları  belli bir süre sonra uygun yerli motorlarla envantere alma çabasına girerdim.
aracı  yabancı motorla aldıktan sonra,  hem kendi yerli motorlarının pazarı daralıyor;  hem de  o motorun  parça değişimi   için en az 10 yıl daha o yabancı firmalardan parça  getirmek gerekiyor. 
iyi de,  bu  şekilde batıya olan bağımlılığımızı nasıl düşüreceğiz?

ondan sonra da batının şantajlarından ağlıyoruz.  ağzın "batıya mahkum olmamalıyız"  derken vücudun diğer organları hep beraber mevcut durumu sürdürüyor.

ABD bizimle olan ilişkilerini 20 yıllık bir süreçte ve adım adım  düşürdü, ,  bu  yüzden de bizden çok daha az sarsıcı bir ayrılma süreci yaşadılar. şaka maka ben artık ABD  karşısında Kürecik dışında bir pazarlık gücümüz kaldığını düşünmüyorum.

bize de böyle derli toplu bir plan gerekiyor.  düşman olmamız  akıllıca değil;  ama  belli ki  dostluğumuz da eskisi kadar kıymet görmüyor artık.
batıya bağımlılığı  azaltmak için tüm bunların  bir plana bağlanması ve toptan bir yol haritasıyla bu süreci yürütmek gerek.
bu kafa karışıklığıyla,  güçlükle     olgunlaşan birçok  yatırımın geleceği pek parlak olmayabilir.

« Son Düzenleme: 16 Haziran 2021, 15:42:09 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3096 : 16 Haziran 2021, 17:05:35 »
Abd küresel hegomanyasını kaybetti daha ne kaybedecek.

Dikkat edin, bidon önce nato da üyelerle görüştü, sonra gityi putinsky ile pazarlık etti.

Eskiden olsa, höt ben ne dersem o olur der gider kendi kafasına göre pazarlık keserdi, olmadı hemen asker sevkiyatına geçerdi.

Şimdi aklınca nato adına pazarlık ediyo, ama, mesela almanya türkiye fransa ingiltere yine de ayrı hesapları var.

Ve netekim, abd de bunu kabullenmiş durumda zaten.

Çünkü yek senaköüretim ve tedarik gücünü kaybetmiş durumda. Yani eskiden neredeyse batının tek savaş teçhizatı kaynağıydı. Şmdi nerdeyse her ülke ayrı bi kaynak oldu.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3097 : 20 Haziran 2021, 12:58:56 »

"
@TyrannosurusRex
17 Haz
Daha fazla
Türkiye BayrağıKatar Bayrağı Sancak ve Öztürk aileleri,
@BmcOtomotivTR
 ve bağlı şirketlerindeki (
@bmcsavunma
,
@bmcpowerresmi
, vb) tüm hisse ve haklarını Tosyalı ailesine devretti.

Böylece şirketin (%50+1 adet) çoğunluk hissesi Tosyalı Holding'e geçti.

Şirketin yeni CEO'su da
@myalcintas
 oldu."

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1405428864080302081

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3098 : 20 Haziran 2021, 13:32:50 »
Abd küresel hegomanyasını kaybetti daha ne kaybedecek.

Dikkat edin, bidon önce nato da üyelerle görüştü, sonra gityi putinsky ile pazarlık etti.

Eskiden olsa, höt ben ne dersem o olur der gider kendi kafasına göre pazarlık keserdi, olmadı hemen asker sevkiyatına geçerdi.

Şimdi aklınca nato adına pazarlık ediyo, ama, mesela almanya türkiye fransa ingiltere yine de ayrı hesapları var.

Ve netekim, abd de bunu kabullenmiş durumda zaten.

Çünkü yek senaköüretim ve tedarik gücünü kaybetmiş durumda. Yani eskiden neredeyse batının tek savaş teçhizatı kaynağıydı. Şmdi nerdeyse her ülke ayrı bi kaynak oldu.

Hayatım "ABD , artık bitti ,eski gücünde değil vb." laflarını dinlemekle geçti...
Hadi ABD bitti diyelim ne oldu ABD bitince yerine biz mi geçtik? ABD sömürüyordu,  o bitince  Çin sömürecek . Tıpkı ABD'den önce de İngiltere'nin bizi sömürdüğü gibi...

Mesele biz eğitim sistemimizle,ekonomi politikalarımızla yeni Dünya çağına hazır mıyız?

Bence " ABD hegomonyası bitiyor " sözlerinden çok biz ne durumdayız ona bakmak.
Merak etmeyin Dunya'yı sömürerek bir güç mutlaka bulunur

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3099 : 20 Haziran 2021, 14:45:58 »
ABD, batının kafası karışık ve yorgun dönemindeyken  muhafızdı, ,  bu görevi üslensin diye de kendisine birçok ayrıcalık sunuldu.
bu ayrıcalıklar da,  onun lider imajını pekiştirdi.
genelde  batının lideriyken ,  belirli alanlardaysa batının sözcüsü idi;  ama şu   hegemonya konusu bakış açısına göre değişiyor.

ABD gezegenin büyük bir kısmında gerçekten de hegemonya idi, bu durum halen de böyle zaten.
ama özellikle batıda yani gezegenin en zengin ve en gelişmiş  kısmında ne kadar hegemonya sahibiydi?
bana göre ciddi tartışılır bu.

evimin yanında tüfekli bir komşu var ve bu komşu sürekli  bulaşıcı hastalık taşıyan hayvan avlıyor.
bu  bulaşıcı hastalık taşıyan hayvanları avlarken aslında beni de korumuş oluyor. bundan dolayı ben bu komşumun tüfeğinin gürültüsünden dolayı kavga çıkartmıyorum.
kavga çıkartmıyorum diye bu komşumun hegemonyasını kabul etmiş olmam.
onun çıkarı aynı zamanda benim de işime geliyorsa bırakıyorum,  o hallediyor.
bu hegemonyayı kabul etmek değildir.
30 yıl savaşlarından beri damla damla oluşan batı pragmatik düşüncesi bunu öğretmiştir.

şu an yaşadığımız süreç ise batının muhafızı ve lideri olan ABD imajının biraz gevşeyerek batının sözcüsü olan ABD  imajının yavaş yavaş öne çıkması.
tabi bu ABD ve batı arasındaki ilişkiler için geçerli.

ABD,  eskiden nerede gerçekten hegemonya idiyse orada hala hegemonya sahibi,  eskiden nerede aslen sözcü idiyse orada sözcü.
sadece eskiden sözcü olduğunu  çıplak gözle bakan göremiyordu,  şimdi görüyor.

Fransız veya Alman  konumunda  olmayanları ilgilendiren  bir şey yok ortada.

« Son Düzenleme: 20 Haziran 2021, 14:53:03 Gönderen: korsan »