Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2930 : 21 Kasım 2020, 16:07:15 »
Selamlar,
Öncelikle Tankın Zırhı ilk prototipinde de Roketsan tarafından geliştirildi.. Aslına bakarsanız burada Kompozit içeriğinde ki 1-2 alaşım değişkenlik gösteriyor, onuda Bor tabanlı olarak duyurmuştu ROKETSAN ancak bu tabii olarak öyle olduğu anlamına gelmezdi. Diğer cephelerde illaki NERA kullanıldı buda bilinmez denklem değil.. Bu zırh özellikle kompozit sıra ve alışımı belkide NERA tandem açıları  ROKETSAN tarafından sürekli güncellendi.

Kısacası Zırhta Fransa'yla ne gibi kontak olmuş olabilir.. Referans alınan Leo2A4 zaten kuvvetin elindeydi ve zırhını da kılına yününe kadar biliniyordu, biz ona "...-..." ilave ettik.. Atgm mukavemetini artırmak için..

G. Kore Motorunun geliştirilmesinde doğrudur MTU'nun teknolojik desteği var ancak bir kısıt var mı yani, MTU kendi çıkarı için, Almanya'ya kazığımı olası yoksa G.Kore'nin  MTU'ya ketenperesimi... Bence cevap C şıkkı.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2931 : 13 Aralık 2020, 03:09:20 »
Altay Tankının niye yapılamadığını irdeleyen güzel bir yazı kaleme almışlar. Özetle proje BMC' ye hediye edilmeseydi çoktan Altay Tankına sahip olmuştuk! denilmektedir. Projenin evveliyatını açıklayan, ihale süreci ve kırılma noktalarına işaret eden... bence güzel bir yazı.

Şuradan okuyabilirsiniz: http://www.sehriyar.info/?pnum=937

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2932 : 13 Aralık 2020, 11:23:45 »
"Bmc olmasaydı Altay çoktan yapılırdı" çok naif,saf,çocukça bir düşünce...

Daha dün hepimiz" Almanya denizaltı yapımı" projesine ambargoya yanaşmadı , haberini duyunca sevinmedik mı? O işte Bmc'mi vardı?

Tamam BMC,  siyasetle yükselen bir firma ama BMC olmasaydı Almanlar bu motoru verirdi düşüncesi çok cahilce bir düşünce...

Az önce yazıda geçen MTU Türkiye firması sitesine işçilerin yorumlarını okudum.
"İş çok stresli , ikili ilişkilerden çok etkileniyoruz "yazmış tüm işçiler...

Adamlara Nazi dersen değil Bmc , Otokar bile olsan motoru zor alırsın.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2933 : 13 Aralık 2020, 11:59:52 »

Hocam yazıyı okudun mu?

Çevrimiçi mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2934 : 13 Aralık 2020, 12:07:19 »
Bence BMC olmasaydı proje daha iyi bir yerde olurdu en azından seri üretimde motorları bekleyen tanklarımız olurdu. BMC birçok yerden mühendis transfer etti fakat bu mühendislerin birbiriyle kaynaşması en aşağı 10 sene sürer. Tank ihalesini Otokar'dan aldılar, motor ihalesini Tümosan'dan aldılar üstüne bir dünya mühendis transfer ettiler sonuç elden tank palet fabrikası çıktı bu kafa ile 2030'larda belki tank çıkar

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2935 : 13 Aralık 2020, 13:45:10 »

Hocam yazıyı okudun mu?

İhaleyi Otokar alsaydı,MTU motor ve transmisyon ortak üretiminde sorun çıkarmazdı.

Ben yazıdan bunu anladım

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2936 : 13 Aralık 2020, 14:42:05 »
Kocun mtu ile yakın ilişkisinden dolayı Mtu motor ithalatı konusunda bir sıkıntı yaşanmayacagi belirtilmiş ihale koc da olsaydi. Elimizde bir miktar Altay tanki belki çünkü zeytin dalı harekati sirasinda mtu bize ambargo uygulanmıştı bu da 2018 yılına tekabül ediyor. Zeytin dalı harekati sonrası Almanlarla pek çok konuda sıkıntı yaşadık maalesef ww Turkiyede açmak istedigi fabrikayı kapatti. Bu Almanya arada koc var diye motor vermeyi devam edecek değildi. Belki bir miktar önceden teslim edilen motorlardan ötürü teslimat yapılır sonrası gelmezdi.

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • Ne Mutlu Türküm Diyene...
« Yanıtla #2937 : 13 Aralık 2020, 14:57:16 »
Bu arada ambargoyu MTU uygulamıyor. Alman Hükümeti uyguluyor. Yoksa şirket motorunu satar parasını kazanır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2938 : 13 Aralık 2020, 15:30:48 »
Herkes benimle aynı sonucu çıkarmış yazıdan ama Sayın Partikül'ün ne demek istediğini anlamadım...

Otokar ihaleyi alsaydı siz gerçekten Almanyadan motor geleceğini veya Mtu'nun ortak üretime yanaşacağını mı düşünüyordunuz?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2939 : 13 Aralık 2020, 17:03:44 »
Herkes benimle aynı sonucu çıkarmış yazıdan ama Sayın Partikül'ün ne demek istediğini anlamadım...

Otokar ihaleyi alsaydı siz gerçekten Almanyadan motor geleceğini veya Mtu'nun ortak üretime yanaşacağını mı düşünüyordunuz?

Bence sonuç değişmezdi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com