Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2910 : 17 Kasım 2020, 15:43:55 »
Hocam Altay Tankının geliştirme versiyonları.

Aslında Hep bu versiyon tanıtılsa da 2 konfigrasyon daha geliştirilmiş.

şimdi fark ettim prototip olacaktı o oto türkçe kurbanı olmuş  :)
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2020, 15:51:02 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2911 : 17 Kasım 2020, 16:15:29 »
Sn DoğanTuran,
Umarım sizin dediğiniz şekilde olur.
Ancak, mademki tankın isterlerinin güncellenmesi ve son hali belirlendi ; artık GKore ile görüşülüp onların tankına MTU motoru yerine hazırladıkları yerli motor ve şanzımanı neden satın almıyoruz? Para mı yok? Yoksa onlar da mı Katar işine karşı çıkıyorlar? Ya da bu işten nasıl kaymak süzülür onu mu beceremedik?

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2912 : 17 Kasım 2020, 17:11:15 »
Hocam G.Kore dediğimiz ABD'nin tüm sanayisinde ve Siyasetinde çok etkin olduğu bir ülke. Kuvvetin isterleri 2016'dakinden, yaptığımız operasyon tecrübeleriyle dogal çok değişti.. Nihai ürün nasıl olur bilinmez ancak bazı güncellemelerin zırh üzerinde olduğunu söylememizde sakınca yok. Bu ileri zırh güncellemesiyle Tonajı nekadar aşağı çeker ve/veya bu yeni tonajın güç isteri nedir tabi bunları bilemiyoruz..

Kuvvetin temel isteri çevik ve korunaklı olması. Hem çevik hem korunaklı! Tabi bunu motordan yapamayınca, bildiğimiz teknoloji yani zırh daha iyi ve fakat daha hafif olarak güncellemeye yöneldiler ve güncellediler. Yani motoruda bu ilk parti 20-24 T-0 tanklarda 1500 olmayabilir..

Aslında T0 konfirmasyonundan artık 40 üretim olur mu bence orasıda şüpheli.. 20'den itibaren T1 olması çok daha mantıklı..

BMC'nin 1200hp motoru 3000 saati devirmiş tabi bu motorun 600hplik Azra teknolojisini taşıdığını (Azranında yabancı bir motordan esinlenildiğini(biz buna ilham alma diyelim  8) )) ve onunda saha kullanım testlerinde olduğunu düşünür isek, 2021'de bu 1200hp motorun teslimi zor, Bu sebeple ben alımın 1500hp motor yerine kovanı uygun 1200-1250 güc grubu olabileceğini tahmin ediyorum. Buda Ticari motor demekde olabilir. Yerli Transmisyon işi de Epey ilerlemiş ancak oda 22'lere kalacak gibi..

Ve Asıl kelam, Zırh teknolojik olarak güçlendirilmiş ve kısmen hafiflemiş, 1200-1250hp, yüksek Torklu güç grubuyla 60km azami hıza çıkabilen bir Altay bekliyorum.

Şahsi fikrimde, SİHA ve ATGM'lerin çok yaygın ve kıyaslanamaz maliyetlerde olduğu günümüz vede ilerisi için amaç, vurulunca korumak değil, vurulmamak veya vurulma riskini minimum tutacak fakat etkili vuruş gücü olan böyle bir Tankın biçilmiş kaftan olacağı.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2020, 17:17:58 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2913 : 17 Kasım 2020, 18:17:23 »

şimdi fark ettim prototip olacaktı o oto türkçe kurbanı olmuş  :)

Tamam anlaştık.

Bana tankın ağırlığının azaltılacağı pek mantıklı gelmiyor. Tanktan beklenenler ortada ve buna göre de tasarım gerçekleştirildi, üretim aşamasına bu şekilde geldi. Eldeki birkaç motor ile bu şartlar sağlanabiliyor. Sonrası meçhul!

Tanklar geliştikçe ağırlıkları sürekli artıyor. Modernize ettiğimiz tanklar da bile ağırlık artmadı mı? Mevcut tasarımının ilerideki modernizasyonlarla bile ağırlığının artması söz konusu. Bütün bunlar kullanılacak motorun gücünün en az 1500 HP olması demek!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2914 : 18 Kasım 2020, 05:32:18 »
1200 HP güç paketiyle hareket ettirilen, çevik ve korunaklı tank isteniyorsa, el mahkum kule insansız olacaktır. Zırhlarda öyle ahım şahım bir hafifleştirme beklememek lazım. Bu bile çok büyük ilerleme olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2915 : 18 Kasım 2020, 11:11:54 »
1200 HP güç paketiyle hareket ettirilen, çevik ve korunaklı tank isteniyorsa, el mahkum kule insansız olacaktır. Zırhlarda öyle ahım şahım bir hafifleştirme beklememek lazım. Bu bile çok büyük ilerleme olur.

Mevcut durumda böyle görünüyor. İnsansız kule daha küçük ve daha az zırh gerektirir. İçerisinde insan olmayacak ama mesela doldurucunun yerine belki ondan daha ağır bir otomatik doldurucu eklenmek durumunda kalınacak! Ne kadar etkisi olabilir tartışılır. Araçlar üzerine takılan sistemler her geçen gün artarken ağırlığı düşürmek için yapılan çalışmalar bir AMT için zor görünüyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2916 : 18 Kasım 2020, 16:04:42 »
Otomatik doldurucuda derdimiz güvenilirlik olur. Dıştan gelen şoklardan etkilenmeyen güvenilir bir doldurucu lazım. Rusların beceremediği de bu, bildiğim kadarıyla.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2917 : 18 Kasım 2020, 16:42:09 »

Mevcut durumda böyle görünüyor. İnsansız kule daha küçük ve daha az zırh gerektirir. İçerisinde insan olmayacak ama mesela doldurucunun yerine belki ondan daha ağır bir otomatik doldurucu eklenmek durumunda kalınacak! Ne kadar etkisi olabilir tartışılır. Araçlar üzerine takılan sistemler her geçen gün artarken ağırlığı düşürmek için yapılan çalışmalar bir AMT için zor görünüyor.

Hocam. Leopard 2a6'ya otomatik dolduruculu leclerc kulesi taktıklarında 7 ton gibi bir kazanç sağladıklarından bahsediyorlardı. Kaldı ki biz burda insansız bir kuleden bahsediyoruz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2918 : 18 Kasım 2020, 16:44:36 »
Vall bu proje oyle bir hal aldi ki...

Birsey yapip seri uretime soksunlarda, isterse kagni userinde top olsun o hale getirdiler adami yani..

Sonra iyilestirmelere bakariz..
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2020, 16:45:21 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2919 : 18 Kasım 2020, 23:59:20 »
Selamlar,
Aslında 2016 Altay'ın Tonajının dağılım ve değişkenlik verileri olmadan, bazı olasılıkları kesin öngörmek pek mümkün değil gibi.

Şöyleki, Kompozit zırhında ki karışım/sıra/alaşım ve konumlama nedir?
Mesela Leo 2a4 kompoziti 50mm çelik-Seramik-Tungsten-plastik-55mm çelikten oluşuyor. Çünkü Tank savaşı için tasarlanmış ve buda Tonajı ciddi artırıyor ki 1500hp kesebiliyor. Sabot delemezken, bir ATGM delebiliyor..  M1A1 ise tam tersi..

Yani biz Altay'ı, Leo2 referanslı Muharebe için geliştirmişken, böyle bir tankın muharebelerimizde artık sorun yaşayacağı görüldü.. Çünkü karşısına bir Tank çıkma olasılığının fersah katı ATGM çıkma olasılığı var.

Roketsan zırhı güncelledi peki, Kompoziti neydi ne oldu?
Kule ve ön cephede kaç mm tandem çelik vardı kaç mm oldu?
Yine kule ve cephede Nera var mıydı veya artık var mı? varsa kaçlı tandem?
Güç grubunun Tonaja % desi neydi, ne olacak?
Hepsinin önünde, Atgm savuşturacak Akkor dahil edildi mi?

Tüm bunların "doğal olarak" bilinmez olduğu bir durumda, 1250hp'lik bir Altay'ında, 2016'ya göre isterleri karşılaması daha çok olası..
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2020, 00:21:03 Gönderen: DoganTuran »