Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972308 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2850 : 10 Ağustos 2020, 23:28:41 »
şahsi görüşüm, Yaşar hocam, iktidarda kimin olduğu farketmeksizin; yanlış olan seçilmemiş  apoletlilerin tüm gücü, adliye v.s ile bir olup, ele alıp ülkeyi anti demokratik olarak nato için gütmeye çalışması mı? Yoksa seçilmişlerin ülkeyi yönetmesi mi? Tamam, şekil tartışılır ama, demokrasi de seçilmişlerin yönetmesi uygun olan değilmidir?

Ayrıca, kolluk kuvvetlerinin iç işleri bakanlığına bağlı olması mı doğru, yoksa genel kurmaya bağlı olması mı doğru?

Bakın, asker savaşmaya ayarlıdır. Sonuç için öldürür yok eder yani savaşır. Jandarma ve polis yani kolluk kuvvetleri ise düzeni sağlar ve suçluyu ayırt edip adalete teslim eder. Bu fark bile herşeyi anlatıyor.

Yıllarca, jandarma polis teçhizat eksikliğinden çok çekti. Bunu herkes biliyor. Ayrıca Avrupa, abd de uygulama bu yönde diye biliyorum.

Tamam şu anda uygulamada sıkıntı var diyebilirsiniz ama vesayet dönemi denen zamanki uygulama zaten tamamen yanlıştı. Sonucu da darbe olmuyormuydu genelde.

Neyse idari şartlar bir yana,  önce kolluk kuvvetlerinin vatandaşa karşı bakışı ve davranışı tartışılmalı bence.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2851 : 11 Ağustos 2020, 02:41:26 »
şahsi görüşüm, Yaşar hocam, iktidarda kimin olduğu farketmeksizin; yanlış olan seçilmemiş  apoletlilerin tüm gücü, adliye v.s ile bir olup, ele alıp ülkeyi anti demokratik olarak nato için gütmeye çalışması mı? Yoksa seçilmişlerin ülkeyi yönetmesi mi? Tamam, şekil tartışılır ama, demokrasi de seçilmişlerin yönetmesi uygun olan değilmidir?

Ayrıca, kolluk kuvvetlerinin iç işleri bakanlığına bağlı olması mı doğru, yoksa genel kurmaya bağlı olması mı doğru?

Bakın, asker savaşmaya ayarlıdır. Sonuç için öldürür yok eder yani savaşır. Jandarma ve polis yani kolluk kuvvetleri ise düzeni sağlar ve suçluyu ayırt edip adalete teslim eder. Bu fark bile herşeyi anlatıyor.

Yıllarca, jandarma polis teçhizat eksikliğinden çok çekti. Bunu herkes biliyor. Ayrıca Avrupa, abd de uygulama bu yönde diye biliyorum.

Tamam şu anda uygulamada sıkıntı var diyebilirsiniz ama vesayet dönemi denen zamanki uygulama zaten tamamen yanlıştı. Sonucu da darbe olmuyormuydu genelde.

Neyse idari şartlar bir yana,  önce kolluk kuvvetlerinin vatandaşa karşı bakışı ve davranışı tartışılmalı bence.
Sn Alpars,
Burada iki önemli nokta var birbirinden ayrılması gereken.
1. Menderes döneminde başlayan ve ABD yardımları kamuflajı altında ordunun yavaş yavaş ABD güdümüne girmesi ve aynı güdümle yapılan 1960 ve 1980 askeri cunta harekatları ve bu aradaki Demokratik Hükümetlere askeri ayar verme girişimleri.
2. En son da ABD ve fetö mihraklarınca kurulan hükümetin ve yönetimin kendi elleriyle devlete yerleştirdikleri ABD ajanı fetö’nün 15 Temmuz harekatı. Bu harekat ile kendi hayatlarına kastedildiği anlaşılınca nasıl tornistan yapıldığı.
Demokratik yönetim her zaman Atatürk’çü olan tüm vatandaşların %100 destekleyeceği yönetim şekildir. Ama bu yönetim şeklini kendilerine kalkan yapıp kendi çıkarları için manipüle eden bir yönetim de kabul edilemez. Hele bu, ipleri dış mihrakların elinde olan güçler  tarafından yapılıyorsa çok daha tehlikelidir.
Bu gözlemlerin ışığında olaylara bakarsanız; evet ordunun siyasi yönetime ayar vermesi ya da tehditle kendi görüşünü uygulatması kabul edilemez. Ama yıllardır, kendi yardımınızla devlet kademelerine yerleştirdiğiniz Fetö saçmalığını ortadan kaldırmak bahanesiyle ordunun da dibine kezzap dökmek olmaz. Sütten ağzımız yandı deyip, jandarmayı, sahil korumayı ordunun elinden al, içişleri güçlerini asker gibi eğit ve devletin hassa ordusu haline getir. Bunlar biraz manidar hareketler....

« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2020, 03:25:42 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2852 : 11 Ağustos 2020, 09:08:47 »
Yaşar hocam, demek ki silahlı güç de bi dengesizlik varnış ve şu an denge kurulmuş. Gerisi ise milletin kararı. Benim beklentim, ülkemizde savunma sanayiinin ve her türlü alanda bağımsızlık ve gelişmenin devamlılığı anlayışının yerleşmesi. Gerisi siyaset işi.

Ali veli geçici, aslolan aziz milletimizin bekası.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2853 : 11 Ağustos 2020, 19:38:45 »
1200 hp motor çalışmaları ve her halde 1500 hp motor da da bir protatip vardır diye tahmin ediyorum . Bunlar güzel gelişmeler altay olmasa bile sanırım fırtına obüsünün motoru yerli olacak gibi duruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=wzBLBztZHgM

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2854 : 11 Ağustos 2020, 20:12:06 »
1200 hp motor çalışmaları ve her halde 1500 hp motor da da bir protatip vardır diye tahmin ediyorum . Bunlar güzel gelişmeler altay olmasa bile sanırım fırtına obüsünün motoru yerli olacak gibi duruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=wzBLBztZHgM

Eğer 120mm L/55 insansız bir kule tasarlarsak personelide armata gibi ön tarafta izole edersek 1200 hp ile t-90 / leo2a7 değilde 1500 hp ile altaydan beklediğimiz seviye bir mobiliteye sahip tank yapabiliriz. 65 km/s sınıfı bir tankdan bahsediyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2855 : 11 Ağustos 2020, 20:28:34 »
1200 beygir motor+ 250 bg lik elektrikli motor ile Altay istenen mobiliteye ulaşır. Sadece kalkış ve düşük hızlarda batarya ve motoru devreye girse yeterli olur. Motorların Devir/tork değerlerine bakıldığında elektrik düşük devirde yüksek tork, dizel yüksek devirde yüksek tork veriyorken hareket isterleri gayet iyi karşılanır bence.

Geri zamanda zaten epu bataryayı şarj eder. Bence bu kombinasyon ile seri üretim yapılabilir. Tankta aselsan elektrikli motoru ve yönetim sistemi tıpkı manevra treninde olduğu gibi kullanılabilinir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2856 : 11 Ağustos 2020, 20:31:05 »
Ayrıca iki motorlu tahrik opsiyonunun şimdiye kadar kullanılmamasıda ayrı bi inceleme konusu.

Bu arada Almandan motor ve araç alımınıda bitirmeliyiz artık. Özellikle çok vizyoner olan makam aracı olayını.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2857 : 11 Ağustos 2020, 22:12:04 »
Hocam şu elektrikli motor işi benim bir türlü kafama yatmıyor daha doğrusu elektrik motorunun kralı ABD,Avrupa bunu tanklarda denemekten uzak dururken (henüz) bizim ;
 "Allah Allah elektrik motorlu tank icat ettik"diye ortaya çıkmaya aday olmamız , yani bilemiyorum bunu bize yedirdiler mi ki hocam...
Biz bu kadar akıllı mıyız acaba?

Hele forumdaki arkadaşların ;                                       
 " Adamlar dizel motora milyarlarca dolar yatırım yaptı,bunun ekmeğini yemeden niye başka bir teknoloji üretmek istesinler ki!" tarzı bir açıklama beni hiç tatmin etmiyor...
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2020, 22:16:32 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2858 : 11 Ağustos 2020, 23:00:56 »
Elektrikli motor tankların kaderi bence , diğer yandan da tankların insansızlaşmasında bu motorlarında bir etkisi olacak gibi duruyor.

Çünkü elektromanyetik toplar tankların kaderi ve ciddi bir enerji gereksinimleri var. Diğer yandan çok sonraları elektromanyetik kalkanlarda savunma amaçlı kullanılabilir ki tabi buda bir enerji gereksinimidir. Tabi birde elektrik motoru lazım. Tank ne kadar ufak ve hafif olursa takat sisteminin enerji ihtiyacı o kadar az olur. Bu yüzden personeli denklemden çıkartıp insansız yapmak en mantıklısı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2859 : 12 Ağustos 2020, 03:11:52 »
Serkan hocam başka ülkelerde elektrikli zırhlı araç ve tank konusunda çalışıyor. Fakat bizim farkımız dizel motorumuz olmaması ve dışarıdan alamamamız. Bu yüzden bizim bu işe öncelik vermemiz gerek.

Ayrıca bizim ne gazımız, ne petrolümüz, nede bunları yarı fiyata alabileceğimiz bi kumpasımız var. Üstelik bizim ekonomimiz fazla değil hep açık veriyor. Bu yüzden bizim bu işi hızlı yapmamız gerek.