Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972598 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2750 : 20 Temmuz 2020, 15:39:47 »
Altay projesi bitti arkadaslar. Tanklarin devri kapandi çünkü. Bizde de para yok.

Merhumu nasil bilirdiniz? Allah rahmet eylesin! Nokta.

Para kazanmamız için Altay'a ihtiyacımız var ama ;

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2751 : 20 Temmuz 2020, 15:43:39 »
Güzel. İhracat diyorsun yani. Anlarim.

Hangi ulkelere satmayi planliyorsun peki? Ön talep var mi? Potansiyel rakiplerle (ab, rusya, Çin) rekabet etme durumun var mi?

Varsa ismini vermek istemeyen potansiyel musteri dm'den de yazabilirsin bana. Mtu'ya mahkum etmeyiz sizi. Ama once müşteri bul!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2752 : 20 Temmuz 2020, 16:00:08 »
Altay projesi Rusların Armata projesi gibi iki projenin ortak yönleri bizde motor onlarda ise teknik arıza sorunları ve insansız taret. Yani demem o ki bu sorunlar taaaaaa projenin başından hazır olmalıydı motor işi mesela şu firma 10 sene içinde motor yapacak veya prototip bunlar en başından beri olmalıydı veya olmazsa en başından 250-500 artık neyse motor alımı yapılır depoda durur tank hazır olunca takılırdı.

Yine dönüp dolaşıp aynı yerlere geliyor, aynı şeyleri konuşuyoruz.  Altay projesi yıllar önce başladığında yaptığımız en büyük hata zaten Almanlara sırtımızı dayayıp nasıl olsa 250 motor garanti deyip kendimizin bir motor projesi üretmememiz oldu. Yıllar önce bir motor projemiz olsaydı Altay'ın şimdi teker teker fabrika üretim bandından çıkmasını izliyor olacaktık.

Elin Almanına böyle güvenip sırtını yaslarsan seni böyle yolda bırakır işte. Bu sadece Altay için geçerli değil, Fırtına obüsünü de Alman motor vermediği için ihraç edememiştik. Gerçi Korelilere bile motor vermiyor bu Almanlar. İşte böyle elinde güç olunca işine geldiğine istediğin silahı, parçayı satıyorsun, işine gelmediğine de vermiyorsun.

Sonradan aklımız başımıza geldi ama ilk Altay fabrikadan çıkana kadar tank demode olacak bu gidişle güncelleme yapılacak mecburen. Gerçi ortada daha fabrika bile yok ama işte...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2753 : 20 Temmuz 2020, 16:09:17 »
Güzel. İhracat diyorsun yani. Anlarim.

Hangi ulkelere satmayi planliyorsun peki? Ön talep var mi? Potansiyel rakiplerle (ab, rusya, Çin) rekabet etme durumun var mi?

Varsa ismini vermek istemeyen potansiyel musteri dm'den de yazabilirsin bana. Mtu'ya mahkum etmeyiz sizi. Ama once müşteri bul!

Hem ihracat, hemde ordu için muhabere alanlarında operasyonel kabiliyet ve caydırıcılık. Yani şimdi altaylar olsa emin ol suriye ve libya'da ordunun eli daha rahat olur. Atgm tehditine yüksek dayanımla muharebe etmek ve savunma sahada işleri kolaylaştırır ve bu başarıların sonunda barış imzalandığında alacağımız ihaleler Altay'ın maliyetinden çok fazla olacaktır.

İhracat konusuna gelince Altay kesinlikle boş bir tank değildir. Bunu aklımıza koyalım. Ateş gücü, zırhı, ve mobilitesi dünyanın en iyisi, elektronik ve aktif koruma sistemi konusunda da başarılı bir tankdır.

Şu an tankı umman ve katarın alması kesin zaten daha önce attığım fotoğraf umman 'dan dır büyük ihtimal. Almanlar Umman'a tank başı 25 milyon dolar fiyat çektiler. Altay pahalı ama diğer tanklarda ucuz değildir. Ben ummanın yerinde olsam motor konusunda sıkıntı olmayacaksa Altay'ı seçerim.

Ha zaten eğer italyadan, ingiltere'den bir çözüm yoksa veya umman 2025'de yerli motor gelene kadar challenger-m-60 ile idare edecekse sıkıntı yoktur.

Bekleyelim görelim.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2754 : 20 Temmuz 2020, 16:42:28 »
Acilen devlet destekli bir motor şirketi kurmalıyız. Çok geç kaldık çok.

Örneğin yarın bu ABD veya Almanların gemi motorlarında da ambargo koymayacaklarının garantisi var mı?
Kara araçlarında zaten motor dilemiyoruz sağdan soldan.
Hava araçlarında motor yüzünden ihale alamıyoruz.

Motor bizim için Aşil'in topuğu gibi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2755 : 20 Temmuz 2020, 16:49:50 »
Her zaman diyorum. Kritik teknolojiler için, özellikle de bu konuda gündem olan motor gibi teknolojiler için bence bizimle aynı dertlere sahip ülkelerle ortak projeler geliştirelim.  Bizde olmayan teknolojileri onlardakilerle birleştirelim. Hem maliyetleri düşürürüz, hem  teknolojimizi geliştiririz, hem de ihtiyacımızı giderir kimseden medet ummayız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2756 : 20 Temmuz 2020, 16:57:11 »
Her zaman diyorum. Kritik teknolojiler için, özellikle de bu konuda gündem olan motor gibi teknolojiler için bence bizimle aynı dertlere sahip ülkelerle ortak projeler geliştirelim.  Bizde olmayan teknolojileri onlardakilerle birleştirelim. Hem maliyetleri düşürürüz, hem  teknolojimizi geliştiririz, hem de ihtiyacımızı giderir kimseden medet ummayız.

Kim mesela hocam? Zaten hepimiz bilgi züğürtü olduğumuz için ortaklığa girmiyor muyuz?
Kore desek Abd "hösttt"dese korkar girmez ortaklığa.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2757 : 20 Temmuz 2020, 17:09:34 »
Dizel motorlarda belki İtalya. Transmisyonda belki İngiltere. Türbinli motorlarda hiç kimse.  ;)

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #2758 : 20 Temmuz 2020, 17:20:01 »
Altay projesi bitti arkadaslar. Tanklarin devri kapandi çünkü. Bizde de para yok.

Buyrun.

Cenaze hocamiz hazir bile.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2759 : 20 Temmuz 2020, 17:32:56 »

Buyrun.

Cenaze hocamiz hazir bile.

---------------------------------------------------------------------------------------
Temelin babası vefat etmişti... Cenazeye gelen bir aile dostu Temel'e sordu: "Nasıl öldü?"
Temel: "30'uncu kattan aşağıya düştü..."
Adam: "Vah vah desene çok feci ölmüş..."
Temel: "Yokyok öyle ölmedi... Tam yere düşecekken manavın tentesine çarpıp tekrar yükseldi..."
Adam: "Vah Vah! Daha şiddetli çakıldı o zaman."
Temel: "Yok! Karşıdaki kasabın tentesinden zıpladı bu kez karşı binanın çatısına..."
Adam: "Demek çatıya çarpıp öldü."
Temel: "Yok ya! Çatıdan yuvarlanıp elektrik tellerine gitti..."
Adam: "Deme ya! Çarpıldı o zaman..."
Temel: "Yok canım teller yaylandı babamı 200 metre yukarı fırlattı."
Adam-. "200 metreden yere çakıldı öyle mi? Yazık..."
Temel: "Yok ya yine en baştaki bakkalın tentesine...''
Adam: "Orda mı öldü?"
Temel: "Yooo... Ordan da yine kasaba..."
En sonunda bunalan adam Temel'e bağırarak sordu
"Nasıl öldü bu adam?"
Temel: "Baktık durmuyor... Vurduk!”
---------------------------------------------------------------------------------

Vurmaya izin varmı? Durmuyor da, o bakımdan sordum!  ;D