Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972148 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2720 : 05 Temmuz 2020, 23:27:29 »
Sn skywolf tank görüntülerini tek tek izledim ve bu görüntülerden bazı sonuçlar çıkardım..

Tanklar meskun mahaldede iyiki varlar.

Zırhı ile topu ile ağırlıklarını hemen sahaya yansıtıyorlar.

Videolarda son video hariç hepsi ied yani elyapımı patlayıcı ya maruz kalıyor...

Bazıların üzerinden geçen tanklar sayesinde ...

Peki senaryoyu düşünün o patlayan aracı tank yerine piyade kendisine mevzi belirlemişken bir anda uzaktan kumanda ile patlatılıyor şeklinde düşünün ve oluşacak can kaybını halbuki tank üzerinden geçerken patlayan araç tanka zerre zararı dokunmuyor.

Tek bir tane kule atan tank var geriye kalan tanklar rpg7 bile yeseler savaşa devam ediyorlar.

Son videoda ise tanklar yine ortalığı yakıp yıkıyor hiçbirşey engel olamıyor hele dakika 10 gibi sisleyerek büyük bir ordunun mevzi değişmesini sağlıyorlar

Değerli arkadaşım,

Ben,bunları yapmasınlar demiyorum ki. Bunları yapan tankların insansız olması gerektiğini dile getiriyorum.

Şu ied üzerinden geçen tankın komutanı yerinde olsam namluyu çevirir, uzaktan o aracı vururdum. Ama hangi birini vurabiliriz ki? O ortamda karşı tarafın yerinde olsam, her köşeye patlayıcı tuzak yerleştiririm. Hepsini uçururum. Bunu ben akıl edebiliyorsam, mutlaka başkaları da akıl eder.

Tanklar insansız olsa, piyadeden önce içeri girip ortamı yumuşatabilirler. Ancak onlara mini İKA  ve mini İHAlar eşlik etmeli. En önden onlar giderek tüm olası hedefleri tespit etmeli. Girecek araçlar hangi hedefi nerede bulacaklarını bilmeli ve güvenli mesafeden işi bitirmeli. Her biri karıştırma sistemleri ile donatılmalı. İnsansız da olsalar ateş gücünün kaybedilmemesi önemli. Böyle palas pandıras gidilirse sonuç videonun sonundaki gibi olur.

İşte bu işi biz yapabiliriz. Bu konuda ciddi bir ihtiyacımız var ve bu ihtiyacı bu şekilde giderebiliriz.
Havadan bombardıman konusunda da ihtiyacımız vardı. F-4'lerin çoğunu emekli ettik ve daha ucuz sistemlerle işi yürütmeyi düşündük. Bugün dünyanın sayılı SİHA güçleriden biriyiz. Gerçekten bunu etkili kullanıyoruz. SİHAlarımız olduğu için artık sınırötesi operasyonlarda bile saldırı helikopterlerimizi kullanmak zorunda kalmıyoruz!

İşte bunun benzerini karada ve denizde de yapmalıyız.

Evet Merzifonlu, artık bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz şeylerin çoğunu gerçek hayatta görmeye başlayacağız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2721 : 05 Temmuz 2020, 23:52:52 »
Merzifonlu hocam,

Gözlem kelimesi taktik seviyede bir yerde sabit durup belli bir yönü görüşü altında tutmak demek. Bence bu ifade ika ların kabiliyetleri için çok dar bir kapsam. Ama ISR derseniz, ika ların kabiliyetlerini ifade etmede kapsam olarak daha fazla karşılıyor. ISR ın sonunda ki R ise recon keşif ve tanılama anlamında ki arayıp bulup tanılama faaliyetini de içerir.  Yani hareket de içerir.

(Bilgi amaçlı: Intelligence, Surveillance and Reconnaissance” kelimelerinin birleşiminden oluşan ISR, İstihbarat (Intelligence), Gözlem (Surveillance), Keşif (Reconnaissance) kavramlarını kapsayan çatı bir terimdir. ... Gözlem ve keşif ile elde edilen bilginin işlenmesi ve somut bir hale getirilmesi ile istihbarat ortaya çıkar.)

Ateş desteğe gelince evet üzerlerinde ki küçük çaplı silahlarla areş desteği veriyorlar. Ama artık ateş desteğinden de öte bizzat tanksavar ile top ile, ön safta savaşıyorlar.

Hatta yukarıdakilerin haricinde, lojistik faaliyetler, yaralı taşıma, arama kurtarma, istihkam faaliyetleri de yapıyorlar.

Bence iha larda olduğu gibi ika lar konusunda da geniş düşünüp hızlı yol almalıyız. Bunu yapabiliriz. Bu gün bi Boğaç ika harika bir cihaz. Aselsanın ilk chazları otonomi de çok iyi idi. Akın soft un çalışmaları ha keza. En önemlisi gençlerimiz bu konuda istekli. Gençlerimize ilkokul çağlarıda, ardunyo gibi hazır kitleri ucuza  üretip ücretsiz eğitimle beraber verebilirsek çok yol katederiz.
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2020, 00:25:57 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2722 : 06 Temmuz 2020, 07:34:30 »
Benim gözlemim insansız tanktan ziyade durumsal farkındalığı arttırmak adına tank konvoyuna

boğaç gibi insansız kara aracı ekliyeceksin yada direk uzaktan kumandalı araç büyüklüğünde araçlar ekliyeceksin bkz.bomba imha robotu büyüklüğünde insansız kara araçları keşif için.

Yine gözetleme adına özellikle tepeden ve dar alandaki tuzakları görme açısından ister tanka ister tankın yanında zırhlı bir araçtan yönetilen togan tarzı keşif ihalar dahil edilmeli böylece bir tankı grubu gerek hakim bölgeden tuzağa düşürülümez yada bunun meskun mahal olduğunu var sayar isek bina üslerinde roket ile bekleyen antitank mühimmatlı militanları.bina içinde pusu kurup bekleyen kaleşnikoflu bixili rpg7 diğer militanlardan haber olmayı sağlar .

Bence bu iki unsur ile türkiyenin en büyük meskun mahal eğitim merkezi olan tuzla piyade okulunda tatbikatlar yapılabilir ve sonucu ile faydaları gözetlenip sahadan geri dönüşler sayesinde bir doktrin kullanım konsepti geliştirilebilir.

Ika araçları iha rotorlu yakın hat keşif gözlemcileri ile birlikte tankın ve tankların kordinasyonunu görme açısından testler yapılabilir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2723 : 06 Temmuz 2020, 11:00:45 »
Benim gözlemim insansız tanktan ziyade durumsal farkındalığı arttırmak adına tank konvoyuna

boğaç gibi insansız kara aracı ekliyeceksin yada direk uzaktan kumandalı araç büyüklüğünde araçlar ekliyeceksin bkz.bomba imha robotu büyüklüğünde insansız kara araçları keşif için.

Yine gözetleme adına özellikle tepeden ve dar alandaki tuzakları görme açısından ister tanka ister tankın yanında zırhlı bir araçtan yönetilen togan tarzı keşif ihalar dahil edilmeli böylece bir tankı grubu gerek hakim bölgeden tuzağa düşürülümez yada bunun meskun mahal olduğunu var sayar isek bina üslerinde roket ile bekleyen antitank mühimmatlı militanları.bina içinde pusu kurup bekleyen kaleşnikoflu bixili rpg7 diğer militanlardan haber olmayı sağlar .

Bence bu iki unsur ile türkiyenin en büyük meskun mahal eğitim merkezi olan tuzla piyade okulunda tatbikatlar yapılabilir ve sonucu ile faydaları gözetlenip sahadan geri dönüşler sayesinde bir doktrin kullanım konsepti geliştirilebilir.

Ika araçları iha rotorlu yakın hat keşif gözlemcileri ile birlikte tankın ve tankların kordinasyonunu görme açısından testler yapılabilir

+1
İşte şimdi yenilikçi fikirler akmaya başladı.  :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2724 : 06 Temmuz 2020, 11:31:53 »

+1
İşte şimdi yenilikçi fikirler akmaya başladı.  :)

Fikre benden de +1. Ama Sn SKYWOLF, hakkımı yemeyiniz şincik. Balistik füze başlığına sabot doldurup, 10'larca km den serbest düşen sabotları beam riding ile güdümleyip, tek atışta tank kolunu perte çıkartma fikrim de yenilikçiydi yani.  :'(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2725 : 06 Temmuz 2020, 12:54:36 »

Fikre benden de +1. Ama Sn SKYWOLF, hakkımı yemeyiniz şincik. Balistik füze başlığına sabot doldurup, 10'larca km den serbest düşen sabotları beam riding ile güdümleyip, tek atışta tank kolunu perte çıkartma fikrim de yenilikçiydi yani.  :'(

Bu da yenilikçi bir fikir. Haklısın. :)
Sana da +1

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2726 : 06 Temmuz 2020, 14:34:27 »
Tank bölüğüne eklemeler konusunda eksik kalınıyor ne yazıkki?  Tek bir helikopterle koskoca tank bölüğümüz heba olur. Benim onerim tank bölüğüne 3 zırhlı eklemek. Ilkine kalkan hava savunma radarı ve sungur eklenmeli. 2.sine acar gözetleme radari ve Omtas  eklenmeli. 3.sune 40mmbombaatar ve 12.7 mm silah kulesi eklenmeli yanına keşif ihasiyla beraber. Benim önerilerim insansız değil ama ben de bir +1 beklerim sn skywolf

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2727 : 06 Temmuz 2020, 15:05:53 »
İnsanlı tanklar Savaş sahnesinden çıkacaklar bunun en iyi örneğini suriyede biz gösterdik sihalar tarafından çok kolay bir şekilde ortadan kaldırıldılar. Hatta Saldırı helikopterlerininde sahneden çekileceği görülüyor atak helikopterlerini de savaş ortamında sahada göremedik abd bile apache leri kulanmıyor ortam insansız iha hatta büyük bir ihtimalle insansız helikopterlere kalacak gibi görünüyor. Bizde bu sistemlerde şu an iyi bir noktadayız. Sahada Tank gibi agır hantal ve vurulması kolay olan bu sistemlerin artık bir cazibesi kalmadı. Songar gibi ihaların ve onun gelişmiş versiyonlarının hem piyadeyi hemde tankları çok baskılayacağinı düşünüyorum.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2728 : 06 Temmuz 2020, 15:26:38 »
Hocam gelecek artık tamamen insansız araçlarda ölçeği için ki bu tamamen olması için 10-15 senesi var. Türk silahlı kuvvetleri'de planını ona göre yapmalı artık insanlı araçlar değilde insanız araçlara Ar-ge ve para aktarmalıyız.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2729 : 06 Temmuz 2020, 16:37:25 »
Tank bölüğüne eklemeler konusunda eksik kalınıyor ne yazıkki?  Tek bir helikopterle koskoca tank bölüğümüz heba olur. Benim onerim tank bölüğüne 3 zırhlı eklemek. Ilkine kalkan hava savunma radarı ve sungur eklenmeli. 2.sine acar gözetleme radari ve Omtas  eklenmeli. 3.sune 40mmbombaatar ve 12.7 mm silah kulesi eklenmeli yanına keşif ihasiyla beraber. Benim önerilerim insansız değil ama ben de bir +1 beklerim sn skywolf

+1

İnsanlı tanklar Savaş sahnesinden çıkacaklar bunun en iyi örneğini suriyede biz gösterdik sihalar tarafından çok kolay bir şekilde ortadan kaldırıldılar. Hatta Saldırı helikopterlerininde sahneden çekileceği görülüyor atak helikopterlerini de savaş ortamında sahada göremedik abd bile apache leri kulanmıyor ortam insansız iha hatta büyük bir ihtimalle insansız helikopterlere kalacak gibi görünüyor. Bizde bu sistemlerde şu an iyi bir noktadayız. Sahada Tank gibi agır hantal ve vurulması kolay olan bu sistemlerin artık bir cazibesi kalmadı. Songar gibi ihaların ve onun gelişmiş versiyonlarının hem piyadeyi hemde tankları çok baskılayacağinı düşünüyorum.

+1

Hocam gelecek artık tamamen insansız araçlarda ölçeği için ki bu tamamen olması için 10-15 senesi var. Türk silahlı kuvvetleri'de planını ona göre yapmalı artık insanlı araçlar değilde insanız araçlara Ar-ge ve para aktarmalıyız.

+1