Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2710 : 05 Temmuz 2020, 14:49:09 »
Balistik füze o kadar ucuz bir savaş unsuru mu ki buna bir namlu takıp sabot takabilsinler.

Ayrıca sizin kastınız sabot mermi olamaz daha çok parça tesirli demet bombası özelinde olan balistik füze başlıkları dır.

Füze başlığından 150-200 adet 2kg 3kg ağırlığında bombalar etrafa alana dağılır heralde kasteddiğiniz bu

Ayrıca süpersonik yada hipersonik balistik füzeler sabot yada başka mühimmatı nasıl bir hedefleyebilirler hangi teknoloji buna müsait olabilir ki?

Sn BATTLESTAR ne dediğimi çok iyi anlamıştır, o anlatır size. ;) Açık alanda savaşması için tasarlanan tank'ın, artık açık alanda da savaşamaz hale geldiğini anlatıyorum işte.

Meskûn mahalde savaş ise apayrı bir konu başlığı. O labirente insanlı tank sokmak, tam da Sn SKYWOLF'un dediği gibi cinayettir. Yapılması gereken orada, insansız sistemler ve büyük ateş gücüyle, labirenti aşama aşama ortadan kaldırmaktır. Sadece düşmanı değil, savaş ortamının kendisini de yok etmekten bahsediyorum.

Hendek ve Sur operasyonlarında da yaptığımız tam olarak buydu aslında. Veya Halep savaşlarında Rus destekli İran ve Rejim milislerinin yaptığı gibi. Örnekler günceldir ve çoğaltılabilir.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2020, 18:10:13 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2711 : 05 Temmuz 2020, 15:43:22 »
İrak-Suriye hatti, iran dogalgazinin yeni guzergahi olacak. Turkiye olur da karisirsa 25 sene duzelmez. O sure zarfinda acemlere para, ab'ye de alternatif dogalgaz lazim.

Tr, bunu gorup girdi zeytin dali, firat kalkani islerine. Ama eksik donanim tüm emeklerimizi bosa cikardi.

Son söz, iran-israil hayatta birbirlerini ısırmaz. Yazın kenara!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2712 : 05 Temmuz 2020, 17:40:58 »
Ben mi yanılıyorum yoksa Altay tank projesi t1 (40 tank , t2(210 tank) t3(insansız kuleli , otomatik dolduruculu) modellerinden oluşmayacak mıydı?

Nerden biliyorsunuz belki de t4modeli tamamen insansız bir tank olur.

Bütün bu tartışma yine motor üretememişsen kaynaklanıyor...

Bazı arkadaşlar sırf 1500hp motorumuz yok diye tankları tamamen tarih sahnesinden silme peşinde...

Arkadaşlar bize tamamen insansız da olsa 1 tank gövdesi,motoru ve transmisyonu,topu,zırh teknolojisi,aktif koruma sistemi lazım.
İster insanlı tank olsun , ister insansız.

Bu motor işinden kaçış yok.En dost olduğun yabancı ülkeden alacağın motorun tedarik edilmesinde bile garantin olamaz..
1500hp motor yok , İngiliz 1200hp motor var onlar verir öngörüsü bile yanlış...

Kızacak üstadların olabilir ama tankların savaş alanlarındaki zamanı henüz dolmadı bence... İnsansız modeller de bizim gibi fakir ülkeler için henüz lüks...

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2713 : 05 Temmuz 2020, 17:53:45 »
15 temmuzu yapan zihniyet bu ülkede oldugu surece, siz tanki da uçağı da unutun.

Temizlendiler diyen yalan soyluyordur, cahil bile demem! O yuzden bosuna degil aselsanin silah isini birakip saglik sektorune gecmesi. Yakinda pazarda dantelli don-sutyen falan satarsa sasirmam!

Burada bosuna tartisiyoruz. Maaşlı makam sahipleri,  ne diyorsa o sonucta.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2714 : 05 Temmuz 2020, 18:08:44 »
Dantelli sütyen mi😂😂😂

İlahi Uyvar hocam...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2715 : 05 Temmuz 2020, 18:27:18 »
Bütün bu tartışma yine motor üretememişsen kaynaklanıyor...

Bazı arkadaşlar sırf 1500hp motorumuz yok diye tankları tamamen tarih sahnesinden silme peşinde...

Sorun daha çok transmisyonda. Defalarca söyledim, yine ifade edeyim: Bence 5 yıl içinde hem motor, hem de transmisyon işlerini çözeceğiz.

Ancak bu durum iki gerçeği değiştirmeyecektir:

a) Altay projesi, tank seri üretime girse bile, devasa bir başarısızlıktır. Olması gereken maliyetin ve zamanın çok üzerinde mal olmuş, çok kötü planlanmış ve siyasete kurban edilmiştir. Dünya üniversitelerinin ekonomi mühendisliği bölümlerinde, "bir proje nasıl yürütülmez" derslerine konu olacak derecede başarısız bir projedir!

b) İnsanlı/insansız ağır tankların modern savaş alanlarında ya işi kalmadı, ya da çok marjinelleşti. En çok bir balistik füze kadar maliyeti olan, ağ tabanlı savaşa uygun, çevik, büyük ateş gücüne ve gizliliğe sahip olan insansız sistemlerin zamanı geldi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2716 : 05 Temmuz 2020, 18:55:16 »
Hocam a maddesine tamamen katılıyorum ;

b maddesi için de " Abd,Avrupa dururken biz bunu nasıl becereceğiz ki , hele onlar yapsın biz de taklit ederiz" diyorum...

a maddesini yapamayan ülke b maddesini nasıl yapacak Allah aşkına biriniz cevap verin yahu...Biraz gerçekçi olun.

Adam takla atan robot yapıyor ama demek ki bir zorluğu varki böyle marjinal tanka o bile geçiş yapamıyor , hala Abraams kullanıyor...

Abd askeri bizim askerden değersiz değildir herhalde

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2717 : 05 Temmuz 2020, 21:09:26 »
Hocam a maddesine tamamen katılıyorum ;

b maddesi için de " Abd,Avrupa dururken biz bunu nasıl becereceğiz ki , hele onlar yapsın biz de taklit ederiz" diyorum...

a maddesini yapamayan ülke b maddesini nasıl yapacak Allah aşkına biriniz cevap verin yahu...Biraz gerçekçi olun.

Adam takla atan robot yapıyor ama demek ki bir zorluğu varki böyle marjinal tanka o bile geçiş yapamıyor , hala Abraams kullanıyor...

Abd askeri bizim askerden değersiz değildir herhalde

A maddesenini neredeyse tüm bileşenlerini üretiyoruz. İnsansız tank insanlı tank gibi ağır olmak zorunda değil ki! İçerisinde insan taşımamayacağı için dah küçük hacimde ve daha az zırh koruması gereksinimde olacak. Dolayısıyla daha az güçlü motor yeterli. Bu seviyedeki bir motoru temin etmek veya üretmek de daha kolay. İlle de bizden önce birisinin yapmasını beklemeye gerek yok. Bizim böyle bir şeye net bir şekilde ihtiyacımız var. En parlak fikirler de bu gibi ortamlarda doğar.

ABD dünyanın en güçlü hava kuvvetlerine sahip. Kara gücünü göndermeden önce havadan bütün tehditleri yok ediyor. Palas pandıras kara gücü göndermemek gerektiği konusunda oldukça sıkı dersler aldılar.

Biz kısa sürede bu işi başarabiliriz. Biz başardığımızda bize motor konusunda sorun çıkaranlar, F-35 vermeyenler ve saz arkadaşları ne vahim bir hata yaptıklarını anlaryacaklardır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2718 : 05 Temmuz 2020, 22:07:08 »
Sn skywolf tank görüntülerini tek tek izledim ve bu görüntülerden bazı sonuçlar çıkardım..

Tanklar meskun mahaldede iyiki varlar.

Zırhı ile topu ile ağırlıklarını hemen sahaya yansıtıyorlar.

Videolarda son video hariç hepsi ied yani elyapımı patlayıcı ya maruz kalıyor...

Bazıların üzerinden geçen tanklar sayesinde ...

Peki senaryoyu düşünün o patlayan aracı tank yerine piyade kendisine mevzi belirlemişken bir anda uzaktan kumanda ile patlatılıyor şeklinde düşünün ve oluşacak can kaybını halbuki tank üzerinden geçerken patlayan araç tanka zerre zararı dokunmuyor.

Tek bir tane kule atan tank var geriye kalan tanklar rpg7 bile yeseler savaşa devam ediyorlar.

Son videoda ise tanklar yine ortalığı yakıp yıkıyor hiçbirşey engel olamıyor hele dakika 10 gibi sisleyerek büyük bir ordunun mevzi değişmesini sağlıyorlar

Zaten tankın bir suçu yok yanında işbirliği yapıcak piyade göndermedikleri için bu duruma düşüyorlar
Tank+piyade işbirliği gözükmüyor

Ayrıca suriye tanklarında termal kamera bile yok durumlarını o derece kötü olarak düşünün
Neyi tespit ve teşhis edip ateş atavaklar ki
Adam üstündeki binadan kamera ile çekim yaparak izleyor fark edemiyorlar bile ateşin nerden geldiğini.

Tam bu görüntülere bakınca altay aht'nin olması gereken bir savaş dedim

Termal kamerası ve keskin nişancı tespit sistemileriyle.

Ayrıca son videoda sadece kayıp dakika 30 civarı rpg29 yada at4 gibi daha kalite olan tanksavar atışı sonrası tahrip olan tank var onda da personel gerek alt kapak gerek üst kapaktan tankı terk ediyor.

Fakat atılan yeri görüp teşhis edememeleri ayrı bir başarı..

Şimdi...

Amfibi çıkarmaya değiniyorum

Her 100 kişiden 21 nin karaya ayak basması başarı olarak kabul edilen bir harekat..

Denizden itibaren havan vesair uçak saldırısı idi yoğun ateş altındasınız...

Gemi karaya kapak atıp kapakları açar açmaz ateş altındasınız

Aklınıza errayn'ı kurtarmak filminin ilk dakikaları gelebilir.

Şimdi burda da tank kullanımı mevcut ve tank piyade işbirliği sözkonusu.

Tankın burdaki görevi çelik yığını olduğu için deniz piyadeye düşman ateşine karşı siper ve mevzi olmak yaptığı sisleme ile düşmanın gözünden piyadeye koruma sağlamak.

Üstelik efes vesair tatbikatlarda bunu m48 gibi eski bir tank ile yapıyoruz bu hurdaya çelik muamelisi yapıp onun ardında düşman ateşinden korunacağımıza inanıyoruz ve güveniyoruz.

Şimdi amfiibi çıkarmayı harekat planı zannedip planlayan ve olası kayıpları düşünmeyen umursamayan kurmay aklı hangi savunma konseptinin ürünü veya aklı...(Tabiki nato)

İnsan tahkim yapılmayan yere çıkarma yapar iken bunlar tam tersi tahkim yapılan yere çıkarma düzenliyorlar.

Önce tahkim yapılmayan yere ayak basıp konuşlanır ilgili savunma tahkimlerini yaparsın ardından senden sonra gelip seni aşıcak olan kara kuvvetleri unsurlarını kıyıdan karşılayıp korumaya alırsın seni aşıp ileri harekata geçmesini sağlarsın.

Ama amfibi harekat tamtersi düşman mevzilerinin olduğu yere başarısız olacakcamışsına yapılıyor.

Şimdi bunu yapıp düzenleyen kurmay aklının sizce personel kaybı umrunda olur mu?

Ayrıca amfibi çıkarmada da tank direk ateşin içine atılıyor ve ateşe karşı koyması isteniyor hareketin doğası gereği

Tankın makus kaderi bu olsa gerek düsman atesi altında ilerleme
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2020, 22:14:58 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2719 : 05 Temmuz 2020, 22:28:24 »
İnsansız kara sistemlerinde başlangıç olarak: i) gözlem ii) ateş destek görevi icra edecek sistemlere odaklanmalıyız. Yani robota nispeten basit, tek bir görev yüklemeliyiz. Galiba öyle de yapılıyor.

Bir sonraki aşama, sürü zekası kazandırmak olacaktır. En son aşama ise havadaki ve denizdeki dronlarla eş güdümlü harekat icra etmelerini sağlamak olmalı. Bu "skynet" oluyor sanırım. 8)
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2020, 22:43:01 Gönderen: merzifonlu »