Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 986214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2680 : 02 Temmuz 2020, 21:02:21 »
Sayın BATTLESTAR, sonunda aynı dili konuşmaya başladık, geç olsun güç olmasın! ;D

Daha önce de dediğim gibi; ben 5 yıl içinde Altay'ın tüm kritik bileşenleriyle beraber (bana göre en çok uğraş gerektirecek olan transmisyon da buna dahildir.) yerli olarak geleceğini düşünüyorum. Ancak, Altay gibi ağır zırhlıların kullanımı giderek marjinal kalacak ve operasyonlar genellikle yukarıda belirttiğiniz senaryoya göre ilerleyecektir.

Bu nedenle bu tarz ağ merkezli ve insansız sistemlerle beraber icra edilen operasyon senaryolarına şimdiden kafa patlatmakta sonsuz fayda vardır bence.
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2020, 22:38:30 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2681 : 02 Temmuz 2020, 21:10:15 »
Guney ve guneydoğu haritasını açıp , biraz beynini kullanan siyasetçimiz varsa hemen ilk uçakla Almanya'ya uçar ve ne yapıp edip o MTU motorunu tedarik eder...Almanya'yı tehdit mi eder,rüşvet mi verir orasını siyasetçiler düşünsün.

Güney ve güneydoğumuzdaki mevcut statüko durumu asla kabul edilemez.

Sınırımızdan 30 km öteye teröristleri attık zannederek , kafayı kuma gömerek ypg-pkk tehditini bitiremeyiz.Fırat'ın doğusunda nur topu gibi bir ypg devleti kudurduk ABD'ye...

Bize acil modern tank lazım.Kusura bakmayın ama bizim böyle fantazi zırhlı araç tasarımlarıyla uğraşacak ne vaktimiz ne de kaynağımız var...
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2020, 21:11:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2682 : 02 Temmuz 2020, 21:12:13 »
Guney ve guneydoğu haritasını açıp , biraz beynini kullanan siyasetçimiz varsa hemen ilk uçakla Almanya'ya uçar ve ne yapıp edip o MTU motorunu tedarik eder...Almanya'yı tehdit mi eder,rüşvet mi verir orasını siyasetçiler düşünsün.

Sınırımızdan 30 km öteye teröristleri attık zannederek , kafayı kuma gömerek ypg-pkk tehditini bitiremeyiz.Fırat'ın doğusunda nur topu gibi bir ypg devleti kudurduk ABD'ye...

Bize acil modern tank lazım.Böyle fantazi zırhlı araç tasarımlarıyla uğraşacak ne vaktimiz ne de kaynağımız var...

Aslında bunlar fantezi değil, en hızlı şekilde kotarılabilecek olanlar. Asıl fantezi, şu saatten sonra Alman'ı ikna edeceğini sanmak olur.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2683 : 02 Temmuz 2020, 21:49:15 »
Asıl fantezi modern tank peşinde koşmak olur. Nereden motor bulacağız diye kafa patlatmak olur. Reel olan ise elimizdeki imkanlarla neler yapabiliriz onu düşünmek olur. Standart 4×4 zma ya era giydirip, pulat takmak, kalbine 535 hp güç grubu yerleştirmek, 40mm bomba atar ve 12.7mm silah kulesi yerleştirmek, 4lu atgm (omtas)yerleştirmek, 4lu manpads (sungur)yerleştirmek, asil bu ayağımızı yere basmak olur. Elimizdeki tankları modernize etmek bunlar aciliyetimiz olanlar
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2020, 21:52:26 Gönderen: zirfak »

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2684 : 02 Temmuz 2020, 23:49:46 »
Tsk her isi yapan zırhlı yerine, zırhlıları kendi içinde uzmanlaştırmayı tercih ediyor heralde. Şöyleki az önceki zirhli tasarımında piyadeye ve hafif zirhlilara, ağır zirhli ve tanklara, hava hedeflerine özgü 3 farkli silah vardi. Tsknin doktrininden gidersek, modernizasyondan geçmiş her bir tank bölüğüne (13 tank) 3 adette zırhlı ekleyip karşımızdaki modern tanklara ve tehditlere karşı avantajlı konuma geçebiliriz. Zirhlinin biri atgm(omtas) ve acar gözetleme radarı ile donatilabilir.  Bu şekilde bölük acar gözetleme radarı ile çok büyük durumsal farkındalığa sahip olur. Zirhlinin diğeri ise manpads(sungur) ve kalkan hava savunma radarı ile donatilabilir. Kalkan2 radarı ile havadan gelebilecek her türlü tehdide karşı önceden önlemlerimizi alabilir ve sungur ile de özellikle helikopterlerin canine okuyabiliriz.  3. Zırhlı ise gene omtas ile donatilmisken yanına 40mm bomba atar ve 7.62mm silah kulesi ile desteklenebilir. Tabiiki de modernize edilmiş tanklarımızın da ateş gücü ile karada büyük bir tehdit olabiliriz.
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2020, 23:51:29 Gönderen: zirfak »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2685 : 02 Temmuz 2020, 23:57:34 »
Sürekli aynı şeyleri tartışmaya gerek yok. Karar vericiler büyük bir hesap hatası yapmışlar.Büyük bir iştahla başlayan projemiz çıkmaza girmiş gözüküyor.

Ancak bu saatten sonra hiçbir idareci Altay ihalesi muhalefetin eline bir koz olarak düşmüşken bu ihaleyi iptal edemez...

Altay'a mutlaka bir motor bulunacaktır.Hele ki 5-6 motorla seri üretim başlamışken tasarım kesinlikle değişmez.
Altay'ın MTU 883 dışında bir motor kullanımına izin vermeyen bir yapısı olduğu varsayımında bulunursak yapılacak en akıllıca şey Almanları bir şekilde ikna etmek olacaktır... Bu adamların mutlaka bizden istedikleri bir avanta vardır...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2686 : 03 Temmuz 2020, 00:01:23 »

Bize acil modern tank lazım.Kusura bakmayın ama bizim böyle fantazi zırhlı araç tasarımlarıyla uğraşacak ne vaktimiz ne de kaynağımız var...

Suriye'de üç harekat yaptık. 20 civarı tank kaybettik! Karşımızdakilerde tek tank bile yoktu üstelik.
Peki kaç siha kaybettik?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2687 : 03 Temmuz 2020, 00:08:01 »
Hocam sadece siha veya uçak ile bir harekat başarıya ulaşamaz. Mutlaka fiziksel olarak kara birlikleri oraya girmeli.Yani tank lazım

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2688 : 03 Temmuz 2020, 00:14:59 »
Hocam sadece siha veya uçak ile bir harekat başarıya ulaşamaz. Mutlaka fiziksel olarak kara birlikleri oraya girmeli.Yani tank lazım

Oraya tank gönderdik zaten! Onu dedim ben de! Kara birlikleri sadece tanktan oluşmuyor ayrıca!
Bu benim soruma cevap değil!
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2020, 14:07:23 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2689 : 03 Temmuz 2020, 14:59:53 »

Oraya tank gönderdik zaten! Onu dedim ben de! Kara birlikleri sadece tanktan oluşmuyor ayrıca!
Bu benim soruma cevap değil!

Error  ::) ??? ???

Tank olmasın hep siha veya zırhlı muharebe aracı  mı olsun kara kuvvetlerimiz?