Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2650 : 30 Haziran 2020, 17:58:48 »
Alıntı:
Sayın Yaşar; PLT27 2000 SHP. AGT1500, PLT27'den geliştirildi, tersi değil.

Sn Merzifonlu haklısınız. PLT27 den geliştirilmiş AGT1500. Ve 2000 shaft HP gücünde PLT27.
Demekki AGT1500’ün gücünü kısmışlar.

Ekteki test raporunda PLT27’nin gücü de yazılmış.

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a001728.pdf

« Son Düzenleme: 30 Haziran 2020, 18:01:15 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2651 : 30 Haziran 2020, 20:37:36 »
Olabilir. Herhalde uygulayıp hızı yazılımla sınırlıyorlar. Aslında  PLT27 yani abramsın motorunun turboşaft versiyonunun beygirini bulsak sorun kalmaz gibi ancak t-700 ile yarışıyorsa 2000 shp olmalı.

Bingo! PLT27 Tam 2000 SHP. Sayfa:13 Linki aşağıdadır:

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a001728.pdf

8)

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2652 : 30 Haziran 2020, 21:34:58 »
Bazı savunma sanayi forumlarındaki arkadaşlar ; MTU 883 haricindeki hiçbir motorun ALTAY'a uymayacağını , gelebilecek farklı bir motorun mutlaka ALTAY tankının yeniden tasarlanması gerektireceğini savunuyorlar...

Yani biz 1500 hp. motor bulsak bile bunu ALTAY'a kısa sürede takamayacak mıyız?

Aynen öyle, kısa sürede takamayacağız. Kule hariç, tüm gövde yeniden tasarlanacak.

Eğer Otokar baştan motorun değişebileceğini öngörüp, motorun yer aldığı o kısmı "bol kepçe" tasarladıysa, bu yeniden tasarım işi hızlıca bitecek ve görece ucuza mal olacak.

Yok, MTU+Renk garanti nasıl olsa diyerek, "cuk oturacak" şekilde yaptıysa tasarımı, geçmiş olsun!
PLT27 1500 HP
AGT1500 motorundan geliştirilmiş bir turboşaft motor.

Sayın Yaşar; PLT27 2000 SHP. AGT1500, PLT27'den geliştirildi, tersi değil.
https://www.defenceturk.net/tumosanin-guc-grubu-ve-alt-sistem-calismalari
Benim bildiğim tumosanin 530hp lik güç grubu paketi ve bmc nin 585hplik motoru şu an icin hazır. Bu güç grubu ne kadar tonajı rahatlıkla hareket ettirebilir? Atgm, manpads ve otomatik silah kuleli ve ortalama zırhlı bir araç için gereken güç grubu nedir?

Başlangıoç olarak ATGM+otomatik silah kuleli 4x4 için 600 HP motor yetebilir sanırım. Motoru yerli üretmek tek başına yetmiyor maalesef. Örneğin BMC Kirpi'de, Allison 3000 serisi şanzıman ve ZF VG 1600 (İki Hızlı) transfer kutusu var. Bu alanda uzmanlaşacak şirket veya şirketlere ihtiyacımız olduğu çok açık. Almanya'da olduğu gibi yani.
Linkini verdiğim kaynakta sadece motor değil tüm güç grubu paketlerin üretiminden bahsediyor. Üretimde olan "alp hafif paletli güç grubu" bahsederken 360 beygirlik güç grubu paketinin 18 ton ağırlıktaki zırhlı araclar( sta ve m113 ornekliyor) içindir diyor

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2653 : 30 Haziran 2020, 21:48:48 »
360 HP 18 ton için yeterliyse, 450 HP ağır zırhlı bile olsa 4x4 için yeterli gelecektir. 600 HP gerekli değil yani? Güzel.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2654 : 30 Haziran 2020, 21:58:52 »
O zaman atgm+silah kulesinin yanına manpads veya stinger de ekleyebiliriz. Helikopterlere karşıda koruma olur. Bence süper ötesi bir zırhlı olur. Altay karadeliginde debelenmektense, tb2 ile çığır açtığımız gibi zirhlida da ezber bozmuş oluruz. Güç grubu paketleri üreten sirketleride teşvik etmiş  oluruz. 
Tank konusunda ise elimizdeki tüm tankların modernizasyonuna vakit kaybetmeden baslamaliyiz.

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2655 : 01 Temmuz 2020, 00:14:11 »
Tank modernizasyonu zaten başladı. Tek tip zırhlıdan çok zırhlı seti kurmak gerekecek sanırım. Bunların eşgüdümlü hareket etmesi, birbirlerinin sensörleriyle ve SİHA sürüsü ile entegrasyonları vs vs.

Yapılacak çok iş var. Geleceğin harp sahasının nasıl olabileceğini kurgulamak ve zırhlı birliklerin yapılanmasını buna göre şimdiden oluşturmak gerekiyor.

Aslında orta vadede, yani 5 yıl içinde, Altay'ın tüm kritik bileşenleri yerlileştirilmiş şekilde geleceğini düşünüyorum. Endişeli değilim o konuda.

Ama ağır zırhlı tank, modern savaş ortamı için ne kadar geçerli bir yanıt olur? İşte orada ciddi şüphelerim var. Toplamda 1000 tane ancak gerekir, o da gerekirse. Fazlasına gerek yok. Ben de Sayın SKYWOLF gibi düşünüyorum. Tankın tankla karşılandığı devirler çoktaaan kapandı. Utanmasalar balistik füze ile tank avlayacaklar şu devirde...

Ben ayrıca tank denilen alette büyük kalibreli top'a artık gerek olmadığını da düşünüyorum. Ama bazı arkadaşlar, "İlle de sabotla tank zırhını önden delmeliyiz." diye düşünüyorlar. ::) Sabot sevdalısı bu arkadaşları kırmamak adına, zırhlı setine insansız bir tank avcısı da ekleyiverelim, diye düşünüyorum!
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2020, 00:42:52 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2656 : 01 Temmuz 2020, 01:43:02 »
Merzifonlu hocam, füzeler için yanıltılmayacak güdüm sistemi olmadığından maalesef namlulu silahlara olan ihtiyaç bir türlü bitmiyor.

Bakın bi kaç saat önce süper kamuflaj konusunda termal algılayıcıların da nasıl yanıltıldığını gördük ki bu ortamda namlulu silahı bırakmak nasıl mümkün olsun?

Lazer, radar, infrared hepsi yanıltılıyor, sisle engelleniyor v.s

Sadece kara da değil havada da durum aynı. 5. Nesil uçaklar da top sistem li olarak piyasaya çıkıyorlar.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2020, 01:44:24 Gönderen: Alpars »

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2657 : 01 Temmuz 2020, 02:21:57 »
Merzifonlu hocam, füzeler için yanıltılmayacak güdüm sistemi olmadığından maalesef namlulu silahlara olan ihtiyaç bir türlü bitmiyor.

Bakın bi kaç saat önce süper kamuflaj konusunda termal algılayıcıların da nasıl yanıltıldığını gördük ki bu ortamda namlulu silahı bırakmak nasıl mümkün olsun?

Lazer, radar, infrared hepsi yanıltılıyor, sisle engelleniyor v.s

Sadece kara da değil havada da durum aynı. 5. Nesil uçaklar da top sistem li olarak piyasaya çıkıyorlar.

İyi de, bu dedikleriniz insan gözünü veya yüksek çözünürlüklü FLIR'leri yanıltabilmek için geliştiriliyor asıl. Topla direkt ilgisi yok ki. Göremediğin bir şeyi topla da vuramazsın. Bu arada, ben tankta top gereksiz demedim, büyük kalibreli top gereksiz dedim. Küçük bir kuledeki 30 mm veya 40 mm seri atışlı toplar çok da güzel iş çıkartırlar.

Ben tanktan ne anlıyorum, yani bir "Tank"ı benim için örneğin 4x4 zırhlı muharebe aracından ayıran vasıf nedir? Eğer yukarıda bahsettiğimiz o 30 mm veya 40 mm topla delinemiyorsa bir zırhlı, bu benim için tanktır. Kulesinde taşıdığı büyük kalibreli top benim için bir tankın ayırıcı vasfı değildir.

Peki neden büyük kalibreli top bana göre gereksizdir bir tankta? Çünkü tankı obezleştiriyor, zırh ve diğer sistemlere gidebilecek kaynaklardan çalıyor. Kuleyi gereksiz yere büyütüyor ki bu daha yüksek siluet demektir. Ateş gücü anlamında getirisi var, evet, ama artık götürüsü daha fazla bence.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2020, 04:13:31 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2658 : 01 Temmuz 2020, 04:33:44 »
Tam olarak optimum tank yada zırhlı araç konusuna girecektim

Bize gereken optimum tank nedir diye sorulacak olunursa

Yanlış anlaşılmasın m48,m60 ların yerini alıcak fakat Altay'ın gerisinde bir tank olmalı

Nasıl tankımız olmalı sorusunun cevabı

Merkava şasesi +t84 kulesi

Seçenek 2 ise

Merkava şasesi +t90ms kulesi

Seçenek 3 ise

Merkava şasesi + k2 blackpanther kulesi

Kule seçenekleri 125 mm top ile l55 120 mm rheinmetal

Peki biz bunu nasıl tamamlayabiliriz.

Bu isterler üzerine yine kapısını çalıcağımız tankın sahibi yine otokar firması

Yani bkz tulpar orta seviye tank oluyor

Zaten bir sonraki yazım diye buna deyinecektim

Tank ağırlığı 50-55 ton

Kule otomatik dolduruculu

K2

Otomatik dolduruculu

T84 veya t90 ms tankı

Yani daha hormonlu bir tulpar ortaya çıkarman gerekiyor

Son secenek bizimkiler otomatik yükleme yapamıyacağı için yada yapamıyacağını öngörerek

Tulpar şasesi + altay tank kulesi (hafifletilmiş versiyon)mke lisanslı l55 topunu kullanıcaz demek ki

Şimdi beka meselesine yada zırh kalınlığına değinmeden önce

Tulpar şasesi gerekirse burdan ve bu isteklerden anlaşılcağı üzere bir miktar daha uzayacağı anlaşılıyor

Beka seviyesi

50 mm rha +450mm bor karbür nera zırh+50 mm rha
Önkule zırhını bu şekil yapardım

Buda tulpar ön gövde tasarımının değişmeyeceği anlamına geliyor

Bu zırh bloğunu hafif yatay t14 armata gibi tulparın ön gövdesine ekler arkasına motoru eklerdim

Yani t14 armatada zırh bloğu arkasına sürücü geliyor ise ben ise ilk baş motoru ekleyip sonra sürücüyü eklerdim.

Yan zırhlar ise

Era zırh+boşluklu zırh(add on armour)+ 50 mm rha +boşluk +yakıt tankı+ 50 mm rha seklinde yapardım içerdeki personelin yandan korunması açısından

Arka açılır kapağı tek blok olarak üretirim era zırh 50 mm rha 200 mm borkarbür 50 mm rha şeklinde bir tek blok kapı

Kule tasarımı:

M1 abrahams yada t90 ms kulesi gibi tasarlar idim

Kule top kalkanı olmayan yada çok hafif ince olan bir tank hem dikey stabilizasyon hemde ordaki zırhı başka yere kullanma açısından iyi

T90 kulesi daha işime yarıyor bu bakımdan

Kule ön zırhı

50 mm rha+450 mm bor karbür+50 mm rha

Kule yan zırhı personelin olduğu kısım için

50mm rha+200-250 mm bor karbür+50 mm rha yapar

Kule üst zırhını

150-180 mm rha yapardım

uçakların,helikopterlerin 20-30 mm topuna karşılık

Kule mühimmat bölümü

Altay ile birebir aynı yapardım mazgallı ve ana kule ile arasında izolasyon olacak şekilde

Kısaca mühimmat patlasada mazgallardan ateşi çıkarıcak şekilde bir sistem ile

Arada kapak olcağını varsayın içerden kule ile mühimmat bölümü arasında

Tankın zırhını genel karekteristik özelliklerini bu şekil yapardım

3 tane elektroniğe önem verirdim

1 pulat antitank aktif koruma (yetişirse akkorda ilave edebilcek şekilde

2 softkill lazer ikaz alıcısı ile otomatik sisleme koruması

3 jammer yani eyp lere karşı sinyal bozma özelliği

Tabiki elektrooptik yada sürücü nişangahı sabit olmazsa olmaz

Yamgöz 360° durumsal farkındalık sistemi olmazsa olmaz

Bu saydıklarıma ek olarak garanti olarak

7.62 mm insansız taretli makinalı tüfek platformu

Ekstralar ise

Teleskopik elektrooptik yada kumandan gözetleme birimi

Belki keskin nişancı takip sistemi

Tankdan istenen ilave özellik

4-6 kişi ekstra zaruri bir biçimde taşıması yani muharebede açıkta kalan personeli kısmı olarak taşıyabilmesi tehlike alanından uzaklaştırabilmedi

Yani aynı şekil 2-3 yaralıyı sedye vasıtasıyla içbölmede taşıyabilmesi...

Buda tankımızın tank -tanka muharebeden çok şehir savaşı yada piyadeye ateş desteği veren verebilen bir amt yada tank olcağı bu amaca daha yatkın tank piyade işbirliğine olanak sağlayabilen bir tank olarak öne çıkmasını

Taşıdığı elektronik donanım ile de kendini antitank vb.mühimmatlara karşı koruyabilen tank olduğu anlamına gelir...

Sn.skywolf evet fazla fikirlerimde inatlaşmaya gerek yok tankı yok etmek için birçok yöntem var
Fakat aktif koruma sistemleri bunu bir nevi değiştircek gibi ve havasavunma şemsiyesi altında görev yapcaklarını düşündüğümden

Tanka tank ihtimalini gözetiyorum

Sn. Battle star ile akrabalığım yok ama bu noktada fikilerimiz uyuşuyor şeklinde düşünüyorum
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2020, 04:45:12 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2659 : 01 Temmuz 2020, 08:01:55 »
Hâlâ aynı noktada gidip geliyoruz. Hâlâ karşıdaki tankın zırhını delmeye  çalışıyoruz. Karşıdaki tankın zırhını sabotla  ondan delmeye gerek yok artık. Atgm ile tepesinden delinebilir .
Tank neden gerekli o zaman? Ateş gücü derseniz o alani  fırtınalar domine ediyor zaten fazlasıyla. Daha yakın mesafeleri havanlar ve bomba atarlar mobilize oldu ve daha hızlılar. Varolan doneler üzerinden sistem geliştirmeye çalışıyoruz. Bakın zorunluluktan dahi olsa tb2 ve ankalar libya ve idlibde hava taarruz  hareketi icra ettiler ve gayet başarılı oldular.
Belkide şöyle bir senaryoda nasıl başarılı oluruz diye "beyin firtinasi" yapmalıyız. Karşımızda piyade tanklar ve helikopter ile hucüm eden düşmanı sadece zırhlılar ile nasıl bertaraf ederizi dusunmeliyiz
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2020, 08:32:03 Gönderen: zirfak »