Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2600 : 28 Haziran 2020, 23:01:47 »

Ben pek beğenmiyoum Ukrayna tankını. Yeni tank bile külüstür görünümünde. Standartları dahil pek çok özelliği nedeniyle bize uyması zor. Tanka karşı tankın kullanıldığı savaşların çok gerilerde kaldığını yıllardır söylüyorum. Ağır ana muharebe tankları yerine, çok daha çevik, öz savunma sistemleri ve tanksavar füzelerle, ortalama br namlu ile donatılmış, insansız kuleli, hatta tamamen insansız olarak da kullanılabilecek zırhlı muharebe araçları, günümüz savaş alanlarında saldırı helikopterleri, sihalar ve savunma sistemleri şemsiyesi altında düşman birliklerini darmadağın edebilir. Yatırım bu yönde olmalıydı. Tabi ki ana muharebe tankı da gerekli. Ama binlerce değil! Bu nedenle Altay için yerli motor geliştirme çalışmalarına devam edilmeli. Ancak motorun gelişimi sürecinde beklemeden aynı zamanda gelişmiş zırhlı muharebe araçları da birlikler için üretilmeli. Mümkünse bu iş, ehline verilmeli! Yeterli tesisi ve personeli olmayan firmalara değil!

Zırhlı muharebe aracı tasarımı ve üretimi konusunda oldukça tecrübeli firmalarımız var. Onlar kısa süre içerisinde mevcutlardan çok daha gelişmiş yeni nesil araçlar tasarlayıp üretime sokabilirler. Bu sikletteki araçlar için motor temini AMt'lere göre çok daha kolay olacaktır. Hatta yerli motorlar bile yeterli gelebilir. Zaten zaman içerisinde gelişime paralel olarak kodernizayon paketleriyle daha etkili güç paketleri ile donatılabilirler. Böylelikle yerli savunma sanayimizin iş hacmi artırılır, istihdam artar, arge artar, gelişim artar, yurt dışına çıkan paramız azalır.

Hocam en son ne zaman iki konvansiyonel ordu kafa kafaya ciddi bir savaşa girişti ?

Kursk Muharebesi

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2601 : 28 Haziran 2020, 23:29:50 »

Hocam en son ne zaman iki konvansiyonel ordu kafa kafaya ciddi bir savaşa girişti ?

Tekerleğin icadından 4-5 bin yıl kadar kısa bir süre sonra muhtemelen. ::) ;D

Ben cevaplayım, 2003'te 17 sene önce . Oda pek sayılmaz 1990-91 körfez savaşı diyelim orda da bol bol tank tanka karşılaşma oldu ancak bunları gölgeleyen bradleylerin towlarla olan üstün performansı çünkü ıraklılar son model heat dayanımı yüksek tank kullanmıyorlardı.Hatta tanklarında gece görüş ve lazer mesafe ölçer bile yoktu.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2602 : 29 Haziran 2020, 00:00:47 »
Arkadaşlar yapılacak seyler belli
1 Elimizdeki tüm tanklar modernize edilecek
2 Elimizde var olan güç paketlerine göre yeni zırhlı tasarımları yapılacak ve üretilecek (tb2 lerin suriyede yaptıkları tahayyül edilememistir)
3 var olan güç paketlerine göre zırhlı tasarımları yapılıp üretime sokulunca şirketler güç paketleri konusunda yarisa gireceklerdir zaten
4 Illada altay deniliyorsa ingiliz,italyan veya ukrayna motoru ile hazır alim yapilarakbelki 100 adet acil ihtiyaç kapsamında yola devam edilir. Mtu ile azami hızı 65 iken, bunlarla 50 olsun 40 olsun

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2603 : 29 Haziran 2020, 00:08:30 »
Bence acil ihtiyaç hava savunma füzeleri ve savaş gemilerinin tedariği ve modernizasyonudur, bu yaz çok sıcak gexecek

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2604 : 29 Haziran 2020, 00:24:29 »
Sayın merzifon ; tank motoru için İtalyanlarla  İveco motorunun iyileştirilmesi için çalışıldığı bilgisi net mi?
Şöyle bir bilgi var twitter da;
"Son alınan duyumlara göre Altay için geliştirilecek yerli motor İtalyan C1 Ariete tankının Fiat MTCA 12V motorunu temel alacak. Motor ortak geliştirilecek ve her iki ülke tarafından çeşitli konfigürasyonda kullanılacak."
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 00:28:50 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2605 : 29 Haziran 2020, 00:35:42 »
Gölge süvari den başlamak isterim

Arkadaslar şahsi görüsümdür bunlar niyetim kimsenin düsüncesine yada emeğine haksızlık etmek değil

Bu bir teknoloji gösterimi olsada daha çok asimetrik harp yürütcek ordu ürünü edası verdi.

İran husileri silahlandırıyor yemende füzeler ile ihalarla sonuç alabiliyor ya

Bu gölge süvari projesini ver milislere bomba yüklü araç haline getirsinler sağda solda terör eylemleri yapsınlar daha çok işe yarar izlenimi hatta bu amaçla yapılmış deneme gibi.

Gerçekten drone yapmanın kolay olduğu yerde teröristler fnss'in gölge süvari projesini deneyip bombalı intihar eylemleri ile çok can yakabilirler.

Yamgöz ile 360 ° durumsal farkındalık ve tankın her yönünü görmesini sağlanabilir doğrudur

Lazer ikaz alıcısı ile atgm özellikle kornet gibi lazer güdümlü  atgm'lere önlem alınabilir.

Fakat unutulan eksik bırakılan noktalar var

İnsansız tanka satcom taktık diyelim ki ki zaten mecburi gerekecek.

2 saniye gecikme burda olmuyacak mı?

Yine yapay zeka gerekmiyecek mi?

Unutmayın

Sürücü
Nişancı
Komutan

Olmak üzere 3 tane zorunlu olması gereken personelin işini kaç kişiye yaptırcan?

arkada yöneten 3 kişi mi olacak tankı ekran başından yöneten

Ki bazı tanlarda doldurucu da vardı bu sayı 4'ü bulur .

Bizimkiler Altay'a başlarken autoloder yani otomatik yükleyici istememişlerdir.

Yani birçok konuda gelenekçilik ve kemikleşmiş düşünce yapısı mevcut.

Tekrar konuya döner isek

Yapay zeka tanklarda çok büyük önem arz ediyor

Yani bu yükleme sürücülük komutanlık nişancılık işini senkronize biçimde yapıcak olan bir yazılım şart

Peki böyle bir tankta durumsal farkındalığın önemi ve zorunluluğu daha çok önem arz etmekte

Biz daha kendi ülkemizin tank kullanıcılar için bu durumsal farkındalık gereken sistemleri uyarlayamadık maliyetini karşılayamadık

Altay hatta Altay aht olmasa durumsal farkındalık nedir diye birbirimize bakıcaktık sadece fuardan fuara gördüğümüz elektronik ekipmanlar yada adını duyduğumuz.

Yine aynı şekil durumsal farkındalık demek ekstra elektronik ekipman ve buda ekstra veyahut külfetli maliyet

Acaba bunu karşılayabilir miyiz?

Pahalı oldu diye daha sonra vazgeçilmesin insansız tanktan yada prototifinden

Ve yine bir engel olarak düşünebilceğim diğer nokta

Dağlık ve yükseltili olan bizim arazi yapımızda satcom ile iletişim kopması olmasın

tank vadiye girdi satcom bağlantısı koptu gibi durumlar ile karşılaşmayalım

Böyle sıkıntı olma ihtimali nedir?

Bana göre kendi nacizane fikrim

Alman klause waffei wegman'ın wiesel1 wiesel 2

2 ile 5 ton arası araçlar ki 115 beygirlik motor herşeylerine yetiyor tüm harekat kabiliyetini sağlıyor bizde de tümosan var 115 beygirlik halihazırda motor yapabilen.

Havan aracı
20 mm top aracı
Antitank aracı
Stinger aracı

Gibi birtakım çeşitli piyade destek araçları var

Yada

İngiliz fv101veyahut fv107 scorpion gibi 8 tonluk araç ailesinden

30 mm top
76 mm veya 90 mm lik top

Versiyonları olan olabilen insansız savaş araçları üretebiliriz.

Ki wisel aracı yada wiesel aracının 4 atgm 20-25 mm topu olan bir versiyonu muharebe alanında çok işe yarıyabilir

burdan kasıt insansız versiyon wiesel aracı çok işimize yarıyabilir

İşte gölge süvari projesi burda işe yarıyabilir ve anlam bulabilir.

Bu boyutlarda insansız piyade destek araçları olabilir hatta bölük bazında yada manga bazında kullanımı dahil olabilir

Yada otokar akrep 2 aracının 25 mm kuleli insansız bir versiyonu yanlarına 2 adet atgm ile

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2606 : 29 Haziran 2020, 00:46:40 »
Sayın merzifon ; tank motoru için İtalyanlarla  İveco motorunun iyileştirilmesi için çalışıldığı bilgisi net mi?
Şöyle bir bilgi var twitter da;
"Son alınan duyumlara göre Altay için geliştirilecek yerli motor İtalyan C1 Ariete tankının Fiat MTCA 12V motorunu temel alacak. Motor ortak geliştirilecek ve her iki ülke tarafından çeşitli konfigürasyonda kullanılacak."

Net bilgi değil, benim edindiğim izlenim öyle. İtalyanlar o motorun gücünü, strok'u yani krank milinin kol aralıklarını uzatarak ve silindir hacmini 30 litre civarına çekerek, 1600 HP'ye çıkartmayı planlıyorlardı. Ancak teknik ve mali güçlükler nedeniyle yapamamışlardı. Eğer biz mali açıdan destek çıkmışsak, 1600 HP'lik motor elde edebilirler.

Hoş, motor istenilen formda çıksa bile güçlendirilmiş yeni motora nasıl güvenilir bir transmisyon uydurulacak? Bunu doğrusu çok merak etmekteyim. İtalyanlar 1200 HP olan eski motorda dahi kendilerine güvenemeyip, ZF transmisyon (yani Alman malı transmisyon) kullanmışlardı.

Yeni güç paketine, yeniden tasarlanmış tank gövdesi de gerekir... O bahse hiç girmeyelim şimdi!  ;D
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 05:37:25 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2607 : 29 Haziran 2020, 01:31:48 »
Gelelim Altay özeline ve biraz daha doğu bloğu tankları birazcık daha detaylı değerlendirmeye
Kendi nacizane görüş bilgi ve fikirlerimce bunları belirtmeye çalışacağım

Not:
Umarım iveco ile anlaşılır ve sonuç alınır okuduğunuz tweet umarım doğrudur

Konuya devam

Arkadaşlar doğu tanklarına karşı soğuk yada antipatik olarak bakılıyor

Bunda ülkemizde dahil olan alman ekolü ve bu ekolü ilah yada üştün olarak görme kaynaklı  ile nato eksenli düşünce tarzımızın önemi var yada büyük diye düşünüyorum.

Peki doğu özellikle rus tanklarının bazı açılardan batılı muadillerine göre farklı kalır yanı yok dersem

Örnek;Mühimmat yada delme değerleri

125 mm sabot mühimmatları  rus sovyet tankları 2km öteden  750-800 mm zırh çeliği delebiliyorken

Alman en iyi sabot mühimmatı dm 53 ile 2 km öteden 750-800 mm zırh çeliği delebiliyor.

Sonuçta batı ve doğu tankları aynı penetre değerlerine sahip

Batı tanklarından kasıt ta  m1 lecrec leo 2 gibi kağıt üştünde yeni olan l44 l55 gibi 120 mm namluya sahip tanklar.

Durum burda eşit gibi

Ve yine bu durumda ve bu zırh delme anlamında  Elimizdeki m48 ve m60 tanklarının hertürlü sollayıp deyim yerinde ise çarpıp bölüyorlar.

Hal böyle iken envanter 60 model m48 ile m60 lardan oluşuyorken nesini yada neresini beyenmiyorsunuz diye sorarlar adama rus ve ukrayna tankları için.

Zırh konusunda daha ince bir tercihte bulunsalarda bunu "era" zırhları ile bu zaafiyeti giderebiliyorlar

T84 oblot tankı ve t90 ms bir kenarda dursun derim hiç yabana atılcak tanklar değiller.

Arkadaşlar

Birde zırh incelik yada kalınlık değerlerinin zırhın içeriğıni bilmeden hiçbir önemi yok

Örnek;
M48 yada m60 tankının sadece rha 180 ile 220 mm zırhı

Sadece rha denilen haddelenmiş homojonize zırhtan oluşurken

Aynı ölçülere sahib borkarbür kökenli bir zırh 180-220 mm kalınlığa sahib olunca ise

koruma değeri ise 360 ile 440 mm rha yani haddelenmiş zırha eşit olabiliyor.

Ruslarda yada sovyet bloğu ülkeler bu kompozit yada nera denilen zırhları tercih ettiklerinden hertürlü koruma değerleri elimizdeki tanklardan yüksek tanklar elde etmiş olunuyor

Adamlar birde bu seramik yada ağırlastikten veya başka maddeden oluşan nera zırhlarını birde üstüne emanet gibi dursada reaktif zırhla bu koruma seviyesini efektif olarak arttırabiliyor.

Bir leo 2a7 13 -15 milyon

Bir lecrec 13- 15 milyon

Bir m1a1 ise 8-10 milyon

birim maliyeti var iken

Bir t90 rus kuvvetlerine maliyeti 2-3 milyon dolar ihracatı ise 5-6 milyon dolara mağlolabiliyor.

Kısaca 1 m1 a1 fiyatına 2-3 adet t90 vb. Tank alınabiliyor

Zaten felsefe t34 lerin 90 lara yada 2000 li yıllara uyarlanışıdır t80 ler ve t90lar için bunu diyebiliriz

Armata. M1 a1 lecrec leo2a7 nin direk rakibi iken 5-6 milyon dolar seviyesinde iken birim maliyeti 5.6 milyon seviyesinde

Buda ucuz işçiliğin ile oluşturulan doktrinin faydası.

Sonuçta rus yada doğu bloğu tankları iyi değil yada
Direk zayıf zırhlıdır iması yada yaftası doğru değil.

Önemli olan zırh içeriğini ve kalınlık değerleri ile zırh efektifliği bulup öğrenebiliyor isek tanka zayıf imasında bulunabiliriz ve bu yanlış görüş açısından kurtulabiliriz.

Ben bor karbur kullanıyorum 200 mm

Adam 200 mm rha kullanıyor ise

Ben hertürlü iki kat korumaya sahibim demektir

Yanlış hatırlamıyor isem

Tank 2000 projesinde bugunku t84 oplot benzeri tank ta ukrayna tarafından ihaleye katıldı ve testlerde beğenildi.

Ve hatta ukrayna nın size özel ve standart olan l44 yada l55 120 mm topla sizin için üretebiliriz demiş olması lazım yada teklif sözkonusu idi daha sonra yalan olan bir ihale ve çeşitli spekülasyonları olan bir süreç soz konusu idi

Hatırladığım bu şekil

Memleketi 100 yıl önce sovyet silahları ile yada rus silahları ile kurtarmadık mı diye natovari düşünceye ilişkin serzenişte bulunayım

« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 02:16:57 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2608 : 29 Haziran 2020, 02:00:56 »
Ve yine tank savaşı bitti desenizde yada devri kapanıyor desenizde

Veyahut sihalarımız var desenizde

Tank topunun işlevselliği

Zırh denilen kavramın verdiği koruma bekası

Yüzünden ve nedeniyle

Tankın devri bitmez isterler değışebilir doktrinler değişebilir

Bana tank tasarla deseniz

Öncelikle tanka tankı esas alır

Ve en gelişmiş mühimmat olan dm53 ün kinetik değerlerine göre tank zırhı ve bilesenini üretirdim.

Buda yaklaşık 750 mm ile 800 mm zırh çeliği (rha) delebilen sabot olmak beraber buna eşdeğer koruma efektifliğinde zırh üretirdim

Bu yüzden zırh kalınliğını 450 mm- 500 mm arası borkarbür nera zırhı ve bunun önüne ve arakasına 50 mm rha zırh ekler kullanırdım

50 mm rha + 450-500 mm bor karbür+50 mm rha

Tankımın öngövde ve kule öngövde zırhını bu şekilde yapar ve tasarlar idim

450 -500 mm bor karbür toplamda 900-1000 mm rha ya eşit demektir

Buda Altay tankından daha ince zırha sahip olabilceği bir tankı istediğim yada tasarladığım anlamına gelir

Buda tankı daha hafif yapacaktır

Yine tankı hafif tutma adına

Tank topu kalkanı zırhına ihtiyaç duymayan bir tank kulesi tasarlar idim

Bkz. M1 a1 abrahams t90 leo2a7. Bunlara örnektir hatta Altay aht bile buna örnektir.

Not=kule tasarımı konusunda nasıl bir tank istediğim konusunda fikir verebilir

Tank topu kalkanı zırhı kalın olan tanklara örnek

Leo2a4 ile arjun tankı ile bizim ilk prototip altay amt tankımızdır.

Bu ekstra ağırlıktır.

Kısaca 55-60 tonluk tank isterdim .

Belki bu istediğim değerler 50 tonluk tank vericek orası ayrı

Sonuçta altaya göre daha ince zırh değerleri olan bir tank fakat koruma efektifliği yüksek olan bir tank üretirdim.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2609 : 29 Haziran 2020, 02:02:25 »
Denizci16' ya +1

Tank ne şekilde tasarlanmış olursa olsun, illaki motor takmak zorunda değil miyiz? İyide motor yok, vermiyor adam... ne yapacağız şimdi?

Bu meret MTU/Renk kombinasyonuna göre dizayn edildi, şim di de adam vermiyor. Dünyada sayılı motor üreticisi var. Yeni motor yeni dizayn demek. Zaten bi' dünya zaman ve para kaybetmişiz.

Diyorum ki, acil tank ihtiyacım var. Suriye operasyonlarını gerçekleştirebilmek için Trakya' daki tank taburlarını Suriye' ye naklettik. Gelecekte Yunanistan' la işler nereye evrilir, belli değil. Görece modern diyebileceğimiz sayılı tankımız var. Onları da bi' oraya, bi' buraya nakledip duruyoruz. Bir kısmı zaten kullanılamaz hale geldi. Düşünebiliyor musunuz, koca memleketin modern tankı yok! Olacak iş değil yahu...

En azından LEO-2/M60T' leri rahatlatacak şekilde sınırlı sayıda modern tank satın alsak iyi olmaz mı? Seçenekler belli... Şu saatten sonra Almanların yüzünü şeytan görsün diyorum. İstediğim yerde kullanabileceğim, kimselerin nazını kaprisini çekmeyeceğim modern sayılabilecek tank ihtiyacım var.

-Abrams, Lecrec, LEO2 A7 gibi tanklar zaten kafadan olmaz. İngiliz tankı desek... olur mu, olmaz mı! Adamlar kaybedeceklerinden o kadar eminlerdi ki, ihaleye bile girmemişlerdi. Geriye Rusların T-90' ı ile Ukrayna' nın T-84' ü kalıyor. Ruslar' la orada burada didişmeye başladık... O nedenle Ukrayna tanklarından alıp kullanalım diye bir teklifte bulunmuştum.

Şayet bu teklif yüce konseyimiz tarafından kabul görmüyorsa, merak etmesinler bizde akıl tükenmez... Gidip Kore' den sınırlı sayıda K- 2 Black Panter alıp LEO2 leri rahatlatalım derim. Zaten Altay tankımızla amcaoğlu durumundalar... alalım abicim 250 tane K-2 Black Panter, Altay diye milletimize kakalayalım(!) Görünüm desen tıpkı Altay. Top desen Rhenmetall L55, NATO' ysa NATO standartları... motor sa Alman motoru. Almanya vermiyorsa Kore' den alamaz mıyız?