Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 982636 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2310 : 03 Mayıs 2020, 20:59:51 »

Şimdi sorumu soruyorum;
2 tank birbirini delemiyor zırh konusunda iyiler. Üstünlük sağlayamıyorlar. Top konusunda Leo 2A7 daha iyi şimdi hangi tank daha iyi oluyor ? Bütün foruma soruyorum.

Bir tankı , diğer tanktan üstün kılan sadece topumudur ?  Manevra ve hız ? Bakım ve Harbe hazırlık ? , Üretim Maliyeti ve Kolaylığı ?

Merak etme armata'nın 125'lik topu da nato tanklarını (leo ve altay dışında) önden penetre edebilir.
Hocam gene topa geliyorsunuz. Zırhta da Leo'yu delemiyor. Maliyet etkin olması tamam birşey demem. Hatta en maliyet etkin olanı Armata bile diyebiliriz. 5 milyon dolar civarı deniyordu bir ara bu özelliklere o fiyat çok iyi. Leo ve Altay 10 milyon dolar üzerinde.

Diğer Nato tanklarına gelirsek lecler'i fazla  bilmiyorum. İtalyan Ariete kafadan ele. İtalyanlarda eliyordur muhtemelen. Challenger 2 kalıyor oda tank tanka savaş için tasarlanmadı meskun mahal tankı. Zırhı tamamen önde değilde yanlarda dağıtmışlar. Meskun mahalde, asimetrik savaşta Anti-tank mühimmatın nereden geleceği belli olmadığı için kale gibi heryanını zırhla örmüşler. Taret zirhı önden ve yanlardan çok iyi. Ama önden gövde zırhı zayıf. Suriye ve Irak, Ortadoğu için çok iyi bir tank. Doğu için Challenger 2, Trakya için Altay isterdim. Armata bana göre fiyat/performans ürünü. En iyisi demem ama fiyatına nazaran performansı gayet iyi. Yani Rusya kötü tank yapmamış en iyisi değil o kadar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2311 : 03 Mayıs 2020, 21:07:37 »

Şimdi sorumu soruyorum;
2 tank birbirini delemiyor zırh konusunda iyiler. Üstünlük sağlayamıyorlar. Top konusunda Leo 2A7 daha iyi şimdi hangi tank daha iyi oluyor ? Bütün foruma soruyorum.

Bir tankı , diğer tanktan üstün kılan sadece topumudur ?  Manevra ve hız ? Bakım ve Harbe hazırlık ? , Üretim Maliyeti ve Kolaylığı ?

Merak etme armata'nın 125'lik topu da nato tanklarını (leo ve altay dışında) önden penetre edebilir.
Hocam gene topa geliyorsunuz. Zırhta da Leo'yu delemiyor. Maliyet etkin olması tamam birşey demem. Hatta en maliyet etkin olanı Armata bile diyebiliriz. 5 milyon dolar civarı deniyordu bir ara bu özelliklere o fiyat çok iyi. Leo ve Altay 10 milyon dolar üzerinde.

Diğer Nato tanklarına gelirsek lecler'i fazla  bilmiyorum. İtalyan Ariete kafadan ele. İtalyanlarda eliyordur muhtemelen. Challenger 2 kalıyor oda tank tanka savaş için tasarlanmadı meskun mahal tankı. Zırhı tamamen önde değilde yanlarda dağıtmışlar. Meskun mahalde, asimetrik savaşta Anti-tank mühimmatın nereden geleceği belli olmadığı için kale gibi heryanını zırhla örmüşler. Taret zirhı önden ve yanlardan çok iyi. Ama önden gövde zırhı zayıf. Suriye ve Irak, Ortadoğu için çok iyi bir tank. Doğu için Challenger 2, Trakya için Altay isterdim. Armata bana göre fiyat/performans ürünü. En iyisi demem ama fiyatına nazaran performansı gayet iyi. Yani Rusya kötü tank yapmamış en iyisi değil o kadar.

Challenger siper tankı gövdesini siperin koruması öngörülmüş. Abramslar hücum ederken challengerlar bölge savunma tankı olarak dizayn edilmiş. Tandem çalışmaları düşünülmüş.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2312 : 03 Mayıs 2020, 21:13:17 »
Error 404 (Not Found)!!1

Armata T-14 , 10-11 milyon dolar deniliyor... 

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2313 : 03 Mayıs 2020, 23:47:02 »
Delemiyor derken sanırım kast ettiğiniz ilk atıştaki merminin delicilik gücü, ikinci üçüncü atışlar devreye girer.
Günümüz teknolojisinde topun kalibresinin pek bir önemi yok. Önemli olan mühimmatın özelliği.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2020, 23:58:26 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2314 : 04 Mayıs 2020, 01:10:02 »
Yani 105 mm top ile 140 mm top etkisi yaratılabilir mi?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2315 : 04 Mayıs 2020, 02:13:18 »
Yani 105 mm top ile 140 mm top etkisi yaratılabilir mi?

Hocam aynı mühimmatı kullanan iki 120 mm çağındaki top bile farklı etki verebiliyor. Namlu boyu farklı olan 120mmL44 veL55 topları

Esasen önemli olan mermiye verilebilen enerji. Bunu etkileyen şeyler Merminin kovan hacmi, namlu çapı ve boyu

120mm çapında bir mermi zırh delemiyor ama ndan çok daha küçük çaplı bir mühimmata sabot yardımı ile daha çok hız(enerji) vererek zırhı delebiliyorsunuz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2316 : 04 Mayıs 2020, 12:27:32 »
Sn Serkan1976,
Zırh delmede olay :
1. Merminin taşıdığı kinetik enerji (hızı ve kitlesi)
2. Merminin metalürjiki yapısı
3. Merminin aerodinamik delici geometrisi (tankın zırhını bir çeşit akışkanmış gibi kabul edin)

Buna göre tungsten,  depleted uranyum gibi sert kitlesi yoğun ve ucu sivri olduğu kadar su içinde rahat yol alabilecek geometrisi olan hızlı mermi gerekiyor.

Bugünkü yivsiz tank toplarının namlu çıkış hızları biribirine yakın; 1500m/Sn ile 1800m/Sn arası..
Tank topunun namlusu uzadıkça mermi hızı biraz artıyor ve merminin etkili menzili bayağı bir uzuyor.
Örneğin 120mm l44 ile l55 arasında 1500m menzil farkı var.
L44 namluda maximum 1700m/Sn hıza yaklaşılsa da l55 namlu 1800m/Sn namlu çıkış hızına ulaşıyor.

Yakın gelecekte 3000+m/Sn hızla yol alan EMT mermisi ile delinmeyecek tank kalmayacak.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2317 : 04 Mayıs 2020, 14:08:08 »
Teşekkürler de ben şunu sordum...
Namlu boyu L44 ve L55 uzunluğunu sormuyorum... İkisi de 120 mm. farklı hedefler yönelik mermi çeşitleri kullanıyor.

Bu ordular madem mühimmat veya namlu boyuyla topun etkisini artırabiliyorlarsa neden 140mm top yapmaya uğraşıyorlar...? Demek ki topun etkili olmasında sadece mühimmat veya namlu boyu etkili olmayabiliyor...Çap da önemli

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2318 : 04 Mayıs 2020, 17:09:22 »
Namlu boyu L44 ve L55 uzunluğunu sormuyorum... İkisi de 120 mm. farklı hedefler yönelik mermi çeşitleri kullanıyor.

Bu ordular madem mühimmat veya namlu boyuyla topun etkisini artırabiliyorlarsa neden 140mm top yapmaya uğraşıyorlar...? Demek ki topun etkili olmasında sadece mühimmat veya namlu boyu etkili olmayabiliyor...Çap da önemli
İşte o da 1inci olay. Kinetik enerji.
140mm namlu demek daha büyük mermi demek. Yani kinetik enerjisi daha büyük mermi demek.
Kienetik enerji= 1/2 kitle x hızın karesi. ( Ke = 1/2 m v2)
Delici gücü arttırmak için ya hızı yada kitleyi büyüteceksiniz.
140mm namlu çok daha uzun ve geniş namlu yani daha büyük mermiyi daha uzağa yollayabiliyor. Yani namlu çıkış hızı yüksek. Ama daha önemlisi daha büyük çaplı daha ağır (kitlesi büyük) mermiyi karşı tanka gönderiyor.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2319 : 04 Mayıs 2020, 18:34:23 »

Hocam aerodinamik olarak belli bir oranı bozmamak gerekir; Ne küt ne de uzun bir mühimmat efektif olmaz; dolayısıyla çap ile birebir olmasa da orantı var diye düşünüyorum.

Bu konudaki bazı bilgileri bu sitede toplamışlar hocam bir bak istersen.
http://www.muharebetarihi.com/yuksek-kalibre/