Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983515 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2290 : 03 Mayıs 2020, 05:42:30 »
Siz bu işte Rusya'yı lider görüyorsunuz hep. Ya Almanlar?
Rusya lider olsa ne yazar. USAF harekete geçsin 1 haftaya savaş Moskova önlerinde biter. U.S Navy hava kuvvetleri USAF'tan sonra 2. Sırada. Düşün dünyanın 1. Hava gücü ABD hava kuvvetleri 2. gücü donanma hava kuvvetleri. Adam tankı ne yapacak. 2006 yilinda 5. Nesil uçağı envantere almış. Rusya 2020 yılında Su-35 karşısına çıkarabiliyor :) Ayrıca M1A2 şuanda hadi T-14 hariç diyelim bütün T serisi Rus tanklarını gümletir. Dünyanın en iyi tankı Leopard 2A7 tankıdır. T-14 gövde zırhı iyi ve mürettebat gövde içinde olduğu için en iyi gibi görünüyor ama. Taret zırhı çok zayıf taretten vurulduğunda tank saf dışı kalır ve topu L-55'e göre daha zayıf. 1 v 1 'de Leopard L-55 topu ve gelişmiş durumsal farkındalığı sayesinde T-14'ü daha önce görüp daha önce ateş edecektir. Taret'ten yediği anda zaten saf dışı. Şu video' yu izleyebilirsiniz. Eksik anlatı mı olsada kendisi tank mühendisi. En azından kafanda şekillenir.
https://youtu.be/amZBI4BBr_s

Hocam adam tank konusunda Rusya'yı lider görüyorsunuz demiş siz küçümsemek için usaf'ı felan işin içine katmışsınız saçma.

Rus tankının taret zırhı zayıf . Evet ama bilerek zayıf.  Adam diyor ki ben tareti az zırhlandırıp olabildiğince küçük yaptım. Tankım da hızlı ve atik sonuçta siper tankı değil saldırı tankı yapıyorum taretten yeme riski çok az. Oldu ki yedi zaten ucuz çok sayıda üreteceğim başkası onun safına geçer ben tank modüler olduğundan kolayca tareti değiştirir yola devam ederim .

Söyle bana hangi tank taretten daha kolay isabet alır ?

Bu mu ?

Yoksa bu mu ?

Tabi ki de Leopard.

Armata'nın mevcut topuna laf atıyorsun da leopard'ın ön zırhını şu an kendi L/55 topu'da delemez ona kalırsa. Ruslar yeni top için deli gibi çalışıyor bekleyeceğiz göreceğiz. Diğer yandan yüksek patlayıcılı mühimmatı leopard da ön siperliğe yerse devre dışı kalır. Zaten bunlarda esas mürettebata zayiat gelmemesidir.

Diğer yandan daha yeni kullanıma girmiş bir tankın durumsal farkındalığını nereden biliyorsunuz da Leopard daha önce görür vurur diyorsunuz ? Ruslar zaten t-90 ms tagil ile bu konuda avrupa standartını yakaladı. Armata ile çok daha ileriye gitmişlerken bu kadar peşin konuşma bence.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2291 : 03 Mayıs 2020, 06:48:52 »
Oldu ki yedi zaten ucuz çok sayıda üreteceğim başkası onun safına geçer ben tank modüler olduğundan kolayca tareti değiştirir yola devam ederim.

Rusya pek çok şeyi söylüyor ama T-14 Armata'yı ucuza üreteceğim demiyor. Bilakis, görece yüksek fiyatı yüzünden istediği kadar üretemeyecek olmaktan şikayetçi.

Bir de modern nişan alma ve güdümleme teknolojisine karşı, kulenin ufak olmasının pek bir önemi olmuyor. Kum torbası ebadında değilse o kule, vurmak için yeterince büyüktür! Yeter ki füze veya mermi oraya kadar ilerleyebilsin.

T-14 Armata'nın beğendiğim yanı mürettebatını iyi koruyabilmesi. Ama savaş alanında aldığı ilk darbeyle savaş dışı kalacaksa bunun kıymet-i harbiyesi yoktur.

Modern zırhlı öncelikle zor vurulabilmeli, sonra da en azından yediği ilk atıştan sonra da savaşa devam edebilmelidir. Koruma seviyesi olarak ben bunu beklerim.

Öte yandan, Armata'nın kulesindeki seramik/çelik zırhın fazla kalın olmaması, kuleden aldığı ilk vuruşta tankın kolayca savaş dışı kalacağı anlamına da gelmez. Belki de adamlar sabotu bile önleyebilecek ERA geliştirdiler, kim bilir...
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2020, 07:30:41 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2292 : 03 Mayıs 2020, 10:16:25 »
Rusya lider olsa ne yazar. USAF harekete geçsin 1 haftaya savaş Moskova önlerinde biter. U.S Navy hava kuvvetleri USAF'tan sonra 2. Sırada. Düşün dünyanın 1. Hava gücü ABD hava kuvvetleri 2. gücü donanma hava kuvvetleri. Adam tankı ne yapacak. 2006 yilinda 5. Nesil uçağı envantere almış. Rusya 2020 yılında Su-35 karşısına çıkarabiliyor :) Ayrıca M1A2 şuanda hadi T-14 hariç diyelim bütün T serisi Rus tanklarını gümletir. Dünyanın en iyi tankı Leopard 2A7 tankıdır. T-14 gövde zırhı iyi ve mürettebat gövde içinde olduğu için en iyi gibi görünüyor ama. Taret zırhı çok zayıf taretten vurulduğunda tank saf dışı kalır ve topu L-55'e göre daha zayıf. 1 v 1 'de Leopard L-55 topu ve gelişmiş durumsal farkındalığı sayesinde T-14'ü daha önce görüp daha önce ateş edecektir. Taret'ten yediği anda zaten saf dışı. Şu video' yu izleyebilirsiniz. Eksik anlatı mı olsada kendisi tank mühendisi. En azından kafanda şekillenir.

Hocam adam tank konusunda Rusya'yı lider görüyorsunuz demiş siz küçümsemek için usaf'ı felan işin içine katmışsınız saçma.

Rus tankının taret zırhı zayıf . Evet ama bilerek zayıf.  Adam diyor ki ben tareti az zırhlandırıp olabildiğince küçük yaptım. Tankım da hızlı ve atik sonuçta siper tankı değil saldırı tankı yapıyorum taretten yeme riski çok az. Oldu ki yedi zaten ucuz çok sayıda üreteceğim başkası onun safına geçer ben tank modüler olduğundan kolayca tareti değiştirir yola devam ederim .

Bu mu ?

Yoksa bu mu ?

Tabi ki de Leopard.

Armata'nın mevcut topuna laf atıyorsun da leopard'ın ön zırhını şu an kendi L/55 topu'da delemez ona kalırsa. Ruslar yeni top için deli gibi çalışıyor bekleyeceğiz göreceğiz. Diğer yandan yüksek patlayıcılı mühimmatı leopard da ön siperliğe yerse devre dışı kalır. Zaten bunlarda esas mürettebata zayiat gelmemesidir.

Diğer yandan daha yeni kullanıma girmiş bir tankın durumsal farkındalığını nereden biliyorsunuz da Leopard daha önce görür vurur diyorsunuz ? Ruslar zaten t-90 ms tagil ile bu konuda avrupa standartını yakaladı. Armata ile çok daha ileriye gitmişlerken bu kadar peşin konuşma bence.
USAF ödeneğini verirken tank konusunda çok küçümsüyorsunuz belki bilerek geliştirmiyor ne dersiniz ? Her konuda çok önde olan ABD niye T-14 gibi bir tankı üretemedin. Teret zırhını gövdeye koyarsın mürettebat gövdeye koyarsın bu kadar. Bu biz için zor olabilir ama tank üreten, tasarlayan ülkeler için zor değil. Daha Leo 2A7 bile etmeyen tankın neyini adam geliştirsin. L-55 kalitesinde topu yok bir defa. Yani Leopard 2A7 ve T-14 kafa kafaya biri başka yönde iyi diğeri başka yönde. Çıkıpta T-14 dünyanın en iyi tankı demek asıl saçma. Zırh kadar Top' ta önemli.  USAF örneği verirken nereye yatırım yapılıyor gör diye veriyorum. İsteseler 1 v 1 'de T-14'ü Rus'un eline verecek tank üretirler. Hoş Leo 'da verebilir. Rusya geçen S-400 tatbikatı yapmış hirpersonic balistik füze vurmuş  ;D ;D daha balistik füze konusunda bile yıllardır 1 tane kanıt yok. Şimdi hipersoniğe geçtiler. diğer forumda HDS gülüyordu. Yaptıkları herşey abartıdan başka birşey değil. Kaldı ki Leo'nun zirhını T-14'de delemez. 2 tankta birbirini delemiyor zaten. Leo L-55 topu sayesinde daha iyi diyorum. Sadece ben demiyorum tank muhendisleride öyle diyor. L-55 sadece delişte değil, hedefe isabet konularında da dünyanın en iyisi. Amerikalı bile Alman topu kullanıyor. Leo 2A7'den sonra muhtemelen insansız tanka geçilecek ve topu 130mm olacak. Şuan zamanı değil 20 yıl mevcut tanklar götürür. Sonrası zaten kara, hava , deniz ağmerkezli harbin zamanı olacak. Belki tanklar insansız sistemlere komuta edecek kim bilir. Israil Mekava gövdesin komuta aracı geliştirdi. Belki ona benzer araclar geliştirilip insansiz Tank'lara, Dron'lara Tempest vs komuta edecek. Amerikanın çok büyük vizyonu var bu konuda T-14 gibi birşey çıkmayacağı kesin.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2020, 10:28:24 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2293 : 03 Mayıs 2020, 10:43:44 »
Ruslari savunmuyorum ama belki vurmuslardir. Hipersonik fuzenin pesine takilmaz illa ki s400. Trajeksiyonu kestirir onune yol alir. Vurur.

Hds'yi uzun sure ben de saygi ile takip ettim. Bir yerden sonra bilimsel degil ideolojik takildigini fark ettim, takibi biraktim. İstedigine gulmekte serbesttir.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2294 : 03 Mayıs 2020, 11:27:59 »
Ruslari savunmuyorum ama belki vurmuslardir. Hipersonik fuzenin pesine takilmaz illa ki s400. Trajeksiyonu kestirir onune yol alir. Vurur.

Hds'yi uzun sure ben de saygi ile takip ettim. Bir yerden sonra bilimsel degil ideolojik takildigini fark ettim, takibi biraktim. İstedigine gulmekte serbesttir.
Ben de Sn Uyvar’a katılıyorum.
“Favorit” cinsi bir hipersonik füzeyi vurdu diyor haberde. Favorit S300-PMU2 sistemi içerisinde kullanılan füze bu. O da 6mach max hızda füze. Biliyoruz ki s400 füzelerinin bazıları 14-15 mach hıza ulaşabiliyor. O zaman niye vuramasın? Armavir füzesi dediği zaten standart hedef füze.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2295 : 03 Mayıs 2020, 11:53:10 »
1 tane balistik füze vuruduğu görüntü olmaz mı ? Ne kaynak var ne görüntü sadece vurdu deyip geçiyorlar. Bende Hawk ile Bora vurabilirim ona bakarsak. Lafla olmuyor bu iş. Hayır füzeyi vuruş görüntüsü olsa sistem kötü mü olacak ? Tam aksi S-400'ler ciddi ciddi dikkate alınır. Vuramadığı için vurdu deniyor sadece lafta kalıyor. Patriot, THAAD, Aster-30 yüzlerce görüntüleri var. Lafla Peynir gemisi yürümüyor. Bakın icraat;
https://youtu.be/S65JESDwUTU
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2020, 11:56:53 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2296 : 03 Mayıs 2020, 13:49:23 »

Bu mu ?

Yoksa bu mu ?

Tabi ki de Leopard.

USAF ödeneğini verirken tank konusunda çok küçümsüyorsunuz belki bilerek geliştirmiyor ne dersiniz ? Her konuda çok önde olan ABD niye T-14 gibi bir tankı üretemedin. Teret zırhını gövdeye koyarsın mürettebat gövdeye koyarsın bu kadar. Bu biz için zor olabilir ama tank üreten, tasarlayan ülkeler için zor değil. Daha Leo 2A7 bile etmeyen tankın neyini adam geliştirsin. L-55 kalitesinde topu yok bir defa. Yani Leopard 2A7 ve T-14 kafa kafaya biri başka yönde iyi diğeri başka yönde. Çıkıpta T-14 dünyanın en iyi tankı demek asıl saçma. Zırh kadar Top' ta önemli.  USAF örneği verirken nereye yatırım yapılıyor gör diye veriyorum. İsteseler 1 v 1 'de T-14'ü Rus'un eline verecek tank üretirler. Hoş Leo 'da verebilir. Rusya geçen S-400 tatbikatı yapmış hirpersonic balistik füze vurmuş  ;D ;D daha balistik füze konusunda bile yıllardır 1 tane kanıt yok. Şimdi hipersoniğe geçtiler. diğer forumda HDS gülüyordu. Yaptıkları herşey abartıdan başka birşey değil. Kaldı ki Leo'nun zirhını T-14'de delemez. 2 tankta birbirini delemiyor zaten. Leo L-55 topu sayesinde daha iyi diyorum. Sadece ben demiyorum tank muhendisleride öyle diyor. L-55 sadece delişte değil, hedefe isabet konularında da dünyanın en iyisi. Amerikalı bile Alman topu kullanıyor. Leo 2A7'den sonra muhtemelen insansız tanka geçilecek ve topu 130mm olacak. Şuan zamanı değil 20 yıl mevcut tanklar götürür. Sonrası zaten kara, hava , deniz ağmerkezli harbin zamanı olacak. Belki tanklar insansız sistemlere komuta edecek kim bilir. Israil Mekava gövdesin komuta aracı geliştirdi. Belki ona benzer araclar geliştirilip insansiz Tank'lara, Dron'lara Tempest vs komuta edecek. Amerikanın çok büyük vizyonu var bu konuda T-14 gibi birşey çıkmayacağı kesin.

Hocam elmalarla armutları devamlı birbirine karıştırıyorsunuz. Biz bura da tank tartışıyoruz. Füze  falan bu konulara girmeyin.
Abd'yi bir kere tank konusunda sakın övmeyin.

+ Tarihe baktığımızda şu tank dünyada zamanının en iyi tankıydı diyebileceğimiz 5 tank çıkmaz. Soğuk savaşta bu adamlar bir t-26 yapabilmiş mi ? , Bir t-80 yapabilmiş mi ?

+ Peki her zaman dünyanın en iyi silahlarını yapabilen bu adamlar neden topu almandan alıyor ? Yapamıyor mu ? Yapabilse yapar binlerce ürettiği tankına hesaplı olsun diye alman topu alacak bir adam değil.

+ Rusların seviyesinde aktif ve pasif koruma sistemleri özellikle aynı seviyede reaktif zırha (biliyorsunuz onunda seviyeleri var.) olduklarını sanmıyorum kaldı ki israil aps'si kullanıyorlar. Adam tanesi 1.5-1.7 milyar dolardan 60 tane destroyer yapıyor. Herhalde yapabilse kendi aps'sini yapardı maliyetten kaçmazdı.

Şimdi gelelim Leo ve Armata meselesine. Şimdi tek dayanak "Ama onun topu iyi". Topu iyi ancak armatayı delip personelini öldüremiyor. Topu iyi  ancak armata'nın kulesini vurması çok zor hele ki böyle hızlı ve etkili bir tankı. Pasif savunma sistemleri de topa karşı etkili biliyorsunuz.  Elde ne kalıyor ? Beka ve Hareket kabiliyeti . Armata personelini daha iyi koruyor ve hareket kabiliyeti de malum.

Kaldı ki 1 Leo 2a7 maliyetine 3-4 armata üretilebildiğini de unutmayalım. Diğer yandan armata'nın bitmiş bir proje olmadığı gibi 152mm lik top ve 2000 hp motoru yakın zamanda takdığında leopard 2a7'nin bu tanka bir üstünlüğü kalmayacak.  Şu an için eşit tanklar denebilir. Ama maliyet etkeni ile ben her zaman armata'yı tercih ederim.

Zaten konunun en başına dönersek, benim dediğim Almanlar da bir ekol olarak görülüyor ancak Alman çıkıp bir sonraki tankını Rus ekolünden yapıyorsa burada Rusların hakkını da vermek gerek.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2297 : 03 Mayıs 2020, 14:49:57 »

Kafa halen 80'lerde. Mermi her zamanki gibi Rus düşmanlığı ve Amerikan hayranlığı arasındaki konumundan "duygusal" ve mantık dışı yorumlara devam ediyor. Değil USAF, tüm NATO saldırsa 1 haftaya savaş Moskova önlerinde bitmez. Ne Irak'da ne Suriye'de bile bitmedi! Çocukça düşünceler...

Leo L-55 topu sayesinde daha iyi diyorum. Sadece ben demiyorum tank muhendisleride öyle diyor. L-55 sadece delişte değil, hedefe isabet konularında da dünyanın en iyisi. Amerikalı bile Alman topu kullanıyor.

Kendinle çelişkini bu kadar iyi ifade edebilirdin Mermi. Herşeyin en iyisini yapan YÜCELER YÜCESİ  BÜYÜK ABD bile nedense en iyi tank topunu yapmıyor. Almanlarınki daha iyi diye onlardan alıyor.

Şimdi kimin namlusu daha büyük, kimin füzesi diğerini döver gibi saçmalıkları geçip esas konumuza dönelim.

Altay'ın motor tedariki yüzünden seri üretime giremediği artık herkesçe bilinen bir gerçek. Biz en başında bunun olabileceğini söylerken motor takıntısı olanlar var diyenler vardı. Daha önce de demiştim. Sorunun çözümü basit. Bizim gibi düşünenlere motor takıntılı diyenleri öküz arabasına bağlar gibi tankın önüne bağlarsak onlar rahatlıkla motorun görevini yerine getirebilirler!!!  ;D ;D ;D

Şaka bir yana ağır zırlı ana muharebe tanklarına ihtiyacın her geçen gün azaldığını her zaman dile getiriyorum.  At gözlüklerini çıkaralım. Tanka karşı tank devri kapanalı çok oldu. On yıllarca süren savaşlarda bunu çok net gördük zaten. Kimse artık falanca ülkenin filanca tanklaının zırhını delmek için kendi X tanklarının Y namlularından atılacak Z çaplı mermileri bir cephede bir araya getirmeyi düşünmüyor. Bu modern savaş alanları için ortaçağ zihniyeti olarak kabul görüüyor Gelecek daha hafif, daha çevik, daha etkili silahlarla donatılmış insansız sistemlere doğru yön veriyor yaklaşık 30 senedir. Ben bile o yönde kavramsal tasarımlar yapmıştım. http://www.defenceturk.com/index.php?topic=8794.0

Elimizde şu an ALTAY tankını istediğimiz şekilde hareketlendirebilecek, seri üretimde kullanabileceğimiz yerli veya yapancı bir motor yok! Ne zaman olacağı da belli değil. Hal böyleyken olabilecekler üzerinden ihtiyacımızı çözmeye yönelmek en mantıklısı. ALTAY tankını insansız kuleli ve daha hafifi, daha az güç gerektiren modeli üzerinden seri üretime hazır hale getirmek birinci seçenek. Ancak ihtiyacımız acil ve zaman yok. Ama ihitiyacımıza çözüm sağlayabilecek başka ürünlerimiz de var.

Örneğin FNSS'in KAPLAN Orta Sınıf Tankı >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5658.60

Hatta bunun yanına  OTOKAR'ın TULPAR aracını da ekleyebiliriz. >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5552.0

Yeni bir tasarım yapmak yerine, elimizdeki eski M48 tankları yerine bu araçlardan bir miktar üretebiliriz. Ya da bu araçları daha da hafif hale getirebilecek şekilde kısa sürede geliştirebiliriz. Bunlara uygun yerli motorlarla donatabilir veya belki de farklı tedarikçilerden uygun motor bulabiliriz. Bu araçları modüler yapabilir, farklı görevlere göre kısa sürede farklı sistemlerle donatabileceğimiz hale getirebiliriz. Mesela otomatik dolduruculu insansız kuleyi çıkartıp yerine tanksavar kulesi tankabiliriz vs...

Yerli savunma sanayimiz artık bunları kolaylıkla yapabilecek seviyede. Ancak bunu yapabilmek için siyasi irade gerekli. Onlaaar bunlaaaar demeyecek, memleket için ayrım yapmadan görev dağılımı yapacak, işi ehline verecek siyasi irade!

Öte yandan ordu da yeniliğe açık olmalı. Kendi ihtiyaçlarına farklı çözüm yollarını kendileri belirlemeli. Tüm alanlarda gelişme isteniyorsa, özel sektörün takip ettiği kalite politikaları tüm resmi kurumlarca benimsenmeli. Hergün daha iyi neler yapılabilir değerlendirilmeli. İlla ki YÜCELER YÜCESİ ABD'nin bizden önce yapmasını beklememeli.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2298 : 03 Mayıs 2020, 15:20:04 »
Gökkurt hocam, dünya da uçakların sayısı da azalıyor,  bu durumdanda uçaklarında zamanı geçiyor sonucu mu çıkaralım. Hayır, bence hiçbirinin zamanı geçmiyor. Sadece devletlerin elinde ki paralar azaldı o kadar. Para kişilerin eline geçtiği için silaha harcanan paralar azalıyor. İnsanlar refah artmadıkça oy vermiyor. İnsanlar artık güvenliğe değil refaha oy veriyor. Refah da para demek.

Halbu ki dünyada hala yeni tank ve modernizasyon projeleri var. Eskiye göre tek fark, bu projeler ortak yapılıyor. 

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2299 : 03 Mayıs 2020, 15:37:53 »
General Dynamics hafif bir muharebe tankı geliştirdi. ABD Ordusunda neler değişiyor?

ABD Savunma Bakanlığı'nın iki yetkilisi, o günlerde Covid-19'un önlemlerinden kaynaklanan kısıtlamalara rağmen devam eden çeşitli savunma programlarının çalışmalarının ilerlemesini incelemek için Detroit'teki General Dynamics ve BAE Systems tesislerini ziyaret etti.

İki yetkiliye sunulan araçlar arasında hafif bir muharebe tankı ya da "düzensiz arazilerde ve çeşitli durumlarda gerekli hareketliliği korurken göğsün altında hemen büyük kalibreli yangın sağlayabilen bir araç" da anlatıldı. Yayınlanan fotoğraflarda 35-40 ton ağırlığında görünen araçta 105 mm'lik bir kulesi olan araç, Piyade Tugayı Muharebe Ekibi'nin (IBCT) ihtiyaçları için geliştirildi ve MFP olarak adlandırıldı. Baş harflerinden Hareketlilik-Koruma-Yangın Gücü (Hareketlilik-Koruma-Güç Ateşi).

https://www.ptisidiastima.com/general-dynamics-mfp/

Madem motor yok Altay yapamıyoruz, bari kısa vadede 1000bg motorla şöyle bi mini canavar yapalım.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2020, 15:40:08 Gönderen: Alpars »