Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2260 : 01 Mayıs 2020, 15:31:16 »
Pakistan Çin'den 1 milyar dolar bedelle 300 adet VT4 tankı satın alıyormuş. 3 ,4  milyon dolar civarı birim fiyatı. Tabi bu fiyat çıplak tank fiyatıdır herhalde.... Yine de bana bedava gibi geldi... Ben de Altay yapılınca Pakistan'a satarız diyordum , bu fiyatla bizim baş etmemiz mümkün değil...
Aşağıdaki bilgi doğru mu?

"ALTAY Ana Muharebe Tankının (AMT) seri üretimini üstlenen BMC firmasının bir numaralı ismi Ethem Sancak, ihalenin 3.5 milyar Euro ile sonuçlandırıldığını ve prototipi üreten firmanın ise 7 milyar Euro’dan aşağı düşmediğini açıkladı. Bu açıklamaya göre 250 adet tankın fiyatı 3.5 milyar Euro. Birim maliyet olarak baktığımızda ise bir adet ALTAY AMT’nin maliyeti 14 milyon Euro gibi çok yüksek bir rakam karşımıza çıkıyor. İlk üretim paketinin tamamlanıp ikinciye geçildiğinde, birim maliyetinde 2-3 milyon Euro gibi bir ucuzlama beklenmektedir."

Bizim tankımız her ne kadar donanım-koruma-motor olarak Çin üretimi VT4 tankından kaliteli olsa da arada yine de muazzam bir fiyat  farkı var...

Yerli motor yapabilirsek ve üretim adedi artarsa bile 10 milyonun altına birim maliyetinin düşmesi çok zor... Haksız mıyım? Bu fiyatlarla ihalelerde rekabet etmemiz mümkün değil...
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2020, 15:32:19 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #2261 : 01 Mayıs 2020, 15:47:09 »
Pakistan Çin'den 1 milyar dolar bedelle 300 adet VT4 tankı satın alıyormuş. 3 ,4  milyon dolar civarı birim fiyatı. Tabi bu fiyat çıplak tank fiyatıdır herhalde.... Yine de bana bedava gibi geldi... Ben de Altay yapılınca Pakistan'a satarız diyordum , bu fiyatla bizim baş etmemiz mümkün değil...
Aşağıdaki bilgi doğru mu?

"ALTAY Ana Muharebe Tankının (AMT) seri üretimini üstlenen BMC firmasının bir numaralı ismi Ethem Sancak, ihalenin 3.5 milyar Euro ile sonuçlandırıldığını ve prototipi üreten firmanın ise 7 milyar Euro’dan aşağı düşmediğini açıkladı. Bu açıklamaya göre 250 adet tankın fiyatı 3.5 milyar Euro. Birim maliyet olarak baktığımızda ise bir adet ALTAY AMT’nin maliyeti 14 milyon Euro gibi çok yüksek bir rakam karşımıza çıkıyor. İlk üretim paketinin tamamlanıp ikinciye geçildiğinde, birim maliyetinde 2-3 milyon Euro gibi bir ucuzlama beklenmektedir."

Bizim tankımız her ne kadar donanım-koruma-motor olarak Çin üretimi VT4 tankından kaliteli olsa da arada yine de muazzam bir fiyat  farkı var...

Yerli motor yapabilirsek ve üretim adedi artarsa bile 10 milyonun altına birim maliyetinin düşmesi çok zor... Haksız mıyım? Bu fiyatlarla ihalelerde rekabet etmemiz mümkün değil...

Ilk üretim paketinde kac kalem kurucu maaliyeti icerdigin unutmayalim. Fabrikanin kurulusu, altyapinin hazirliyisi ve daha saymadigim baska faktörler ilk üretim paketinin masrafi agirdir. Bu gayet normal bir hesap.

Beni kizdiran konu isin ilk prototipinden bugünlere sarkmasi maaliyet simdi dahada mi düstü? Potansyiel müsterilerin hepsini kaybettik diyebilirim. Bu daha büyük zarar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2262 : 01 Mayıs 2020, 16:08:44 »
10'un altına düşer mi birim fiyatı? Biraz zor gibi... 3-4 milyon dolar aralığındaki tanklarla pazarda baş etmesi bu fiyatla çok zor...

Ancak kimsenin tank satmaya yanaşmadığı ülkelere ( bu boşluğu da Çin dolduruyor zaten)  SATARIZ DİYORDUM O DA ÇOK ZOR..

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2263 : 01 Mayıs 2020, 16:38:15 »
Batılı tanklar genel itibariyle pahalı. Altay basit bir tank değil hemen hemen Leopard 2A7 seviyesinde. Almanya boşuna motor satmıyor. 10-14 milyon dolar arası olur muhtemelen.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2264 : 01 Mayıs 2020, 18:42:42 »
Fazla da konuşmaya gerek yok aslında. Motor yapamayınca hiçbir ülkeye satamayacağız ki zaten...
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2020, 18:43:14 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #2265 : 01 Mayıs 2020, 19:49:01 »
Batılı tanklar genel itibariyle pahalı. Altay basit bir tank değil hemen hemen Leopard 2A7 seviyesinde. Almanya boşuna motor satmıyor. 10-14 milyon dolar arası olur muhtemelen.

MTU´nun elinden gelse Alman güvenlik konseyini ( Bundessicherheitsrat) üyeleriyle birlikte bombayla havaya ucurur.

MTU beraberinde Motor üretim ve gelistirmesinde bizimkilerle cok istekliydi ve halen istekli. Bugünlerde Covid-19 nedeniyle kurulusun Alman devletinden yardim alma ihtimali görüsülüyor.

Rheinmetall zirh ve Tank konusunda dünyanin sayili ülkelerinden biri. Bastan ne kadar konsorsiuma üye olmalarina karsi ciktiysam aslinda fena bir yol degildi. Teknoloji transferine cok sicak baktiklari icin konsey kilidi vurdu.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2266 : 01 Mayıs 2020, 20:00:38 »
Ben ne rheinmetal'in ne de mtu'nun zerre teknoloji verecegini sanmiyorum. Yarin olur da iliskiler duzelirse kendilerine vir gunah kecisi yaratiyorlar.

Sana teknoloji transfer etse, afamin pazarini elinden alirsin. Yapmaz! Hava kuvvetleri komutanini yemelerinin sebebini de eurofighter konsorsiyumundaki sirketler oldugunu dusunuyorum.

Egrisiyle dogrusuyla tank konusu rafa kalkti. Almanlar da havalarini aldi. Selametle!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2267 : 01 Mayıs 2020, 22:32:42 »
Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz belli oldu... Bu Ukrayna'yı da motor-füze çok çok zorlamamak lazım. ABD , Ukrayna'dan teknoloji devşirdiğimizi anlarsa Ukrayna'ya baskı yapabilir... Ruslara karşı Ukrayna'yı kurtaracak güç ABD'dir , biz değiliz... Ukrayna'yı ABD'ye fazla kaydırmamak lazım...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2268 : 01 Mayıs 2020, 23:31:18 »
Egrisiyle dogrusuyla tank konusu rafa kalkti. Almanlar da havalarini aldi. Selametle!

Aslında öyle oldu. İyi de oldu, boş verin. Tankın işini fazlasıyla görecek ve daha az motor takati gerektiren konseptler var.

Sorun şu ki bunlar için de "mis-milli" motor şart. Motor ve sensör teknolojisi olmadan bizi savunacak bir savunma sanayisi olamaz.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2020, 23:34:49 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2269 : 02 Mayıs 2020, 00:10:06 »

Aslında öyle oldu. İyi de oldu, boş verin. Tankın işini fazlasıyla görecek ve daha az motor takati gerektiren konseptler var.

Sorun şu ki bunlar için de "mis-milli" motor şart. Motor ve sensör teknolojisi olmadan bizi savunacak bir savunma sanayisi olamaz.

Sayın Merzifonlu;

medya da daha önce çıkan yerli motorlarımızı bahsettiğiniz "daha az motor takati gerektiren konseplerde" kullanabilirmiyiz. şayet böyle motorlarımız var ise. ayrıca bu önerdiğiniz araçlar için acil ihtiyaç varsa dışardan daha rahat tedarik edebilirmiyiz?