Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987520 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2250 : 14 Nisan 2020, 11:23:33 »
Nenim kafam karıştı iyice bu Altay üretime başlamadı mı halen ?
https://www.google.com/amp/s/www.milliyet.com.tr/amp/ekonomi/seri-uretim-bekleniyor-altay-tanki-6136605

Sürekli aynı bilgiler ve gaz alma çalışmaları devam ediyor. Yazıya tıklayıp okumaya bile  değmez... Donsuz ortada kalakaldık...
SSM'yi de suçlamamak gerek. Çünkü Almanya bize tarihinde ilk defa ambargo koydu(!) Ssm için  Almanya gibi dost-müttefik bir ülkeden motor alamamak büyük sürpriz olmuştur🤨
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2020, 11:24:33 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2251 : 14 Nisan 2020, 11:45:38 »
Biz bu almanlarla 250 motor anlaşması yapmadık mı ? Ne demek şimdi motor vermiyoruz demek ? Anlaşma yok mu ya ne biçim anlaşma yapılmış. Anlaşma ile adamı bağlaman lazım motorlar verilmediği taktirde tazminat davaları açılacak türden anlaşmalar yapılmalıydı. Bu ne saçma bir anlaşma adam kafasına göre motor vermiyorum diyor bizimkilerin eli kolu bağlı. Bu Altay tank işi bitmiş arkadaşlar. Yerli motor en az 5 sene. 2 sene sonra hazır falan olmaz. Zaten fiyat kazık bu kadar da geçirmeler falan Altay defterini kapatın gitsin.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2020, 11:49:15 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2252 : 14 Nisan 2020, 12:34:12 »
Mermi hocam demek ki anlaşmada açık bi durum var ki adamlar dalga geçer gibi bize motoru vermiyorlar. Ya genel bi durum, hükümetin onayı alındıktan sonra diye yazılıyor anlaşmaya, tabi böyle olunca hükümetde onay vermeyince işin ucu açık kalıyo ve biz tazminat isteyemiyoruz galiba. Yada anlaşmaya açık açık yazılıyordur, ikili ilişkiler değerlendirilmesi sonucu diye.

Ama ne olursa olsun, halka açıklanmış bir takvim var ve bu takvime göre olumlu sonucu halka arz etmek idarenin görevi. ben vatandaş olarak mazeret değil, sonuç isterim. Suriye de vurulan eski tankın içinde şehit olan evladımızın hesabını siyaseten idareye keserim.

Almanın motoru verip vermemesi beni ilgilendirmez. Yedek motor kaynağı ayarlasa idiniz derim. No mazeret no boş laf.
Benim şahsi kanaatim, eğer tank imal işini Koç grubu alsa idi alman bence motoru verirdi.

Ben yinede ısrarla, Altay tankına elektrikli güç gurubu takılmasını tavsiye ediyorum. Tamam belki ilk başta hibrit de olabilir ama elektrikliye giriş yapılmalı. Ayrıca Mke de 140mm tank topu için çalışmalara bir an evvel başlamalı. Mke küçük kalibre piyade silahı işinden çıksın. Bunları artık özel sektör yapıyor.  Mke daha büyük kalibreli top sistemlerine yönelsin derim ben!!

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2253 : 14 Nisan 2020, 13:01:51 »
Elektrik motorlu tank olmaz deniyor ama Aselsan tren seti, otobüs yapıldı. Otokar akrep 2 yi elektrikli de yapıyor şuan. Tesla elektrikli tır ı yaptı satıyor. Bence Dizel motordan önce en azından Suriye için Elektrikli Altay belli bi miktar yapılıp hem takviye hemde deneme amaçlı yapılıp Suriyede ve hattaa Libya da denenmeli derim ben.

Bakın Fransa ve Almanya beraber yeni bir tank yapacaklar en azından bu yapacakları tankla rekabet olması için bile bu elektrikli Altay yapılmalı.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2254 : 14 Nisan 2020, 14:02:14 »
Elektrik motoru mantıklı. Keza elektrik tankların geleceği için çok önemli bir etken.  Çünkü tanklar gelecekte railgun namlulara sahip olacağı çok olası.  E o yüzden elektriğe ihtiyaç olacak.

Gelecekteki Tank nasıl olacak derseniz ? Railgun toplu, elektrik motorlu, radarlı ve insansız bir tank olacak. Hatta gelişim tam olarak şöyle olabilir ;

1. evre İnsansız 120 mm kuleli tanklar (armata ekolü)
2. evre 140 mm toplu insansız kuleli tanklar
3. evre tamamen insansız tanklar
4. evre insanlı railgun obüsler
5. evre 35 mm railgun toplu insansız tanklar.

Neden 35mm ?

Çünkü bu railgun mühimmatları müthiş hızlara çıkabildiklerinden muhtemelen çok daha küçük kalibrelerle tankları ön zırhtan sabot tipte mühimmat ile delebilir. Hatta şu anki teknoloji ile sabot dahada geliştirilip tankı deldikten sonra içeriye parçacık fırlatacak mühimmatlarda geliştirilebilir.

İleride lazer silahlarınında bu kadar gelişeceğini düşündüğümüzde hatta piyade tüfeklerine kadar ineceğini düşündüğümüzde piyadeler bile silahlarını bu tanklardan şarj etmek isteyecektir.

Yani biraz vizyon varsa bu insansız tanklara, railgun tanklara, batarya teknolojisine yatırım yapar. Çünkü illa bu olacak ve bunu ilk çıkaranlardan olursak yeni dönemin savunma devlerinden oluruz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2255 : 14 Nisan 2020, 14:21:33 »
Biz bu almanlarla 250 motor anlaşması yapmadık mı ? Ne demek şimdi motor vermiyoruz demek ? Anlaşma yok mu ya ne biçim anlaşma yapılmış. Anlaşma ile adamı bağlaman lazım motorlar verilmediği taktirde tazminat davaları açılacak türden anlaşmalar yapılmalıydı. Bu ne saçma bir anlaşma adam kafasına göre motor vermiyorum diyor bizimkilerin eli kolu bağlı. Bu Altay tank işi bitmiş arkadaşlar. Yerli motor en az 5 sene. 2 sene sonra hazır falan olmaz. Zaten fiyat kazık bu kadar da geçirmeler falan Altay defterini kapatın gitsin.

Hocam daha önce ben de benzerini dile getirmiştim bu tank işi bitmiştir boşa tartışıyoruz.
Tankın mimarisini yaparken dünyada tek bir üreticisi bulunan motor ve aktarma sistemine göre yapıyoruz ama tüm bu prototip vs işlerini yaparken motor için bir teminat kurmuyoruz. Şimdi herşeyi baştan alıyorum dediğinde o şirketten tazminat alabileceğin bir sözleşme yapmadıysan en basit olarak malız... hukuk,anlaşma, tazminat vs disiplinimiz sıfır. Bir iş yapılırken sözlü olarak anlaşıp konuşmalar vs hep işbilmezlik.

Zırhlı araçlar ve kaplan tarzı hafif tank ile devam edilmesi gerekiyor sanki. Umtaş türevleri ile tank avı ve Aktif korumayla da zırh ve korunma açığı kapatılabilir.

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2020, 14:22:07 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2256 : 14 Nisan 2020, 14:48:43 »

Çok güzel düşünceler ve aynı benim görüşlerimi yansıtıyor... Sayın ACE  , MTU motor anlaşmasını garantiye almadığımız için Anadolu tabiriyle "Malız" demiş...  :o :o :o :o

Hatırlayanlar bilir , kamuoyuna sürekli "İlk 250 adet Altay için MTU ile anlaşmalar tamam , izinler alındı zaten ilk 250 Altay için problem yok ki...." mesajlarını pompaladılar...  Şimdi de çekinip-sıkılmadan "Zaten yerli tank motoru 2 yıla ortaya çıkar "diye hayal aleminde yandaşlarını kandırıyorlar... Madem yerli tank motoru hazır bir de "Arkadaşlar yabancı alternatif motor arıyor" diyorlar... Yazık bizim gibi savunma sanayini takip eden ilgilileri de kandırdılar...

Biz 2009'da Altay için  prototip geliştirme ile aynı anda yerli tank motoru çalışmasına başlayacaktık. 11 yılda eni sonu bir motor mutlaka yapardık... 2 yıl da yerli motor yapacaklarmış... "İmkansız" bile uzak bir ihtimal ...

Gerçi nasıl olsa verdikleri her şeyi yiyiyoruz ,"Ne MTU dizel motoru arkadaşlar , bunlar eski teknolojiler biz  Altay için elektrikli tank motoru yapıyoruz !" derseler onu da yeriz afiyetle... Zaten dizel motor yapmadan direkt elektrikli motora geçiş yapmak da tam bizim vizyonumuza yakışır bir ütopya...

En mantıklısı Ukrayna veya İngiltere'den bir tank motorunu alıp Altay'a takmak veya takacağımızı duyurmak. Bu motoru alacağımızı duyan Almanya "Türkler nasıl olsa bir motor buldu parayı bari biz alalım " diye  BELLLKKİİİ    MTU motoru için rıza gösterirler...

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2257 : 16 Nisan 2020, 19:40:20 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2258 : 16 Nisan 2020, 20:53:53 »
Hocam geçen günde " tank motoru elektrikli olsun" önerisi getirmiştiniz...Mühendis değilim ama mühendisler arasında "şunu yapamıyoruz bir üst modelini yapalım" gibi bir düstur var galiba...

Hocam , bırak insansız kuleye geçmeyi sen Caterpillar'dan veya Ukrayna'dan dizel motor alsan , Altay'ın şu anki prototipleri için bile aylarca sürecek bir sürü değişiklik gerekiyor ki siz kuleyi insansızlaştırmayı öneriyorsunuz, varın gereken zamanı siz düşünün..

Acil tank ihtiyacımız var  , taaa 2000 yılında rezerve ayrılması gereken  M-60 tanklarıyla Emperyalistlere karşı Irak'ta , Suriye'de Bekaa mücadelesi veriyoruz . Sizin bu insansız kule görüşünüzü inşallah kabul etmez karar vericiler... Yoksa bu Altay işi 2040'lara uzar...

Yukarıda siz ve arkadaşlar bir sürü uçuk-kaçık öneri getiriyor ben de kinayeli bir şekilde eleştiriyorum...Önerileriniz gerçekten harika ama " o film bu film değil " ...Bize  acil TANK , HSS lazım... Şu dizel Altay ile Siper bir yapılsın daha sonra sizlerin FANTAZİLERİNİ de inşallah genç mühendislerimiz hayata geçirir..

Ben bu forumda sürekli aynı şeyi yazıyorum...
Elimizde ortalama yeterlilikte yerli bir adet  tank , uçak , gemi platformumuz  mutlaka olsun... Bundan sonrasını geliştirmeyi hayallerinize bırakıyorum...

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2259 : 16 Nisan 2020, 22:33:50 »

En mantıklısı Ukrayna veya İngiltere'den bir tank motorunu alıp Altay'a takmak veya takacağımızı duyurmak. Bu motoru alacağımızı duyan Almanya "Türkler nasıl olsa bir motor buldu parayı bari biz alalım " diye  BELLLKKİİİ    MTU motoru için rıza gösterirler...
Yaklaşık 1,2 ay önce bunu söylediğimde beni ingilizci olmakla, almandan inip ingilize binmekle , geçmişi tartışmayı bırakalım artık saplandik kaldikdedigime de konuyu siyasete çekmeye çalışanlar vardı
Arkadaşlar biraz pragmatist olalım. Tok satici mtu 'yu ancak bu şekilde ikna edebiliriz. Olmadı mı o zaman tasarımının zaten eskidiği söylenen altayi bi şekilde daha modern ve hafif tasarlayıp ingiliz veya ukrayna moturu ile yola devam ederiz. Tabii ki şimdilik hafif zırhlı araçlar için gelistirebildigimiz motor arge sini dur durak bilmeden devam sartiyla