Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 984753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2230 : 03 Nisan 2020, 08:27:10 »
Musti19, hakaret forum kurallarımıza aykırı olduğu için iletiniz "gereksiz ve yasaklı iletiler ve konular" bölümüne kaldırılmıştır.

Aynı şekilde Tigerfish'in de iletisi aynı gerekçe ile aynı bölüme kaldırılmıştır.

Lütfen iletilerinizde kullandığınız kelimelere dikkat ediniz!
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2020, 08:58:24 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #2231 : 03 Nisan 2020, 10:32:41 »
Allah Allah... 

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2232 : 12 Nisan 2020, 20:38:36 »
Yerli c-suv sınıfı otoda 200+200=400bg lik elektrikli motor olacak. Altay tankı için aranan motor 1500 bg. Bu elektrikli motordan 8x200bg=1600 hp eder. eğer elektrikli motor takarsak Hacim olarak baya bi yer açılır. Bu fazla hacime, biraz batarya ve jenaratör konabilir.

Bence altay daha fazla beklenmeden elektrik motorlu olarak üretilmeli.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2233 : 12 Nisan 2020, 21:02:04 »
Bence altay daha fazla beklenmeden elektrik motorlu olarak üretilmeli.

Elektrikli motor teknolojisi savaş ortamında kullanılacak kadar gelişti mi? Otomobillerde bile 2035' li yıllar öngörülüyor. Dağ başında ki tank motorunu nerede, nasıl şarj edeceksin!?

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2234 : 12 Nisan 2020, 21:11:25 »
Ülkemizde şu an Aselsan elektrikli hem tren hemde otobüslerin komple sistemlerini yapıyor. tren otobüs gibi ağır taşıtların elektrikli olarak hareket ettiren bi ülke sanırım tankı da hareket ettirir.

https://www.aselsan.com.tr/Ulasim_Sistemleri_1137.pdf

Altay tankının bütün elektrik, elektronikleri de zaten Aselsan yapımı olacak. Ayrıca Altay tankında motor kapalı iken elektrik beslemesini sağlayacak jeneratörlü EPU sistemi de standart olacak.  Hal böyle iken biz neden güç grubu için Almanın ağız kokusunu çekiyoruz?

Partikül hocam, tanka jeneratör ve belli bi miktar batarya dizel güç grubundan artan yere konarak bu ihtiyaç giderilir. Ayrıca şu an nasıl ki tankın ardında mazot tankeri dolanıyorsa, bundan sonra jeneratör ve batarya değişim aracı dolanır. İşin lojistik kısmı içten yanmalı motordan daha kolay olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2235 : 12 Nisan 2020, 23:06:12 »
Mantıklı ama tartışılabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2236 : 12 Nisan 2020, 23:15:23 »
Trenlerin benim bildiğim raylar üzerindeki kablolardan güç alıyor, tank gibi 30 - 75 ton ağırlındaki aracı kaldıracak pil teknolojisi var mıdır bilmiyorum, olsa bile nerede şarj olacak kırsalda veya savaş alanında

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2237 : 12 Nisan 2020, 23:21:03 »
Çocukken mahallede maç yapanlar iyi bilir... 2 rakip  takım oluştururken eğer takımlarda güç dengesi eşitsiz olmuşsa  zayıf takıma derdik ki ;

" Maç 5'de devre 10'da bitecek... Ama sizin takım zayıf olduğu için siz 2-0 önde başlayın size avans veriyoruz "...

Ne zaman askeri forumlarda daha Amerika'nın Avrupa'nın , Rusya'nı bile üretmediği-üretemediği bir sistemi Türkiye üretsin diyen bir arkadaş çıkarsa , bu hikaye aklıma geliyor nedense...

Ecnebi ülkeler bize demiş ki ; "Siz Türkler çok zekisiniz , biz çok geri zekalıyız , aramızda çok büyük zeka farkı olduğu için  siz Türkiye olarak 100 yıl kadar tank motoru veya tank üretmeyin , siz nasıl olsa ileride elektrikli tank veya Transformers  üretir zaten bizi geçersiniz"

Hepiniz bana "Serkan sen çok eziksin , sen çaresizlik sendromu yaşıyorsun vs...vs... " diye bilirsiniz ama ben ABD,AB,Rusya,Çin vb. ülkelerde kullanılmayan teknolojinin ilk olarak Türkiye'de bulunacağına-kullanılacağına inanamıyorum....

Elektrik motorlu tank olacak mı? Kesinlikle olacak ama bunu tarihte ilk olarak Türkiye kullanamayacak maalesef...Gerçek bu...

« Son Düzenleme: 12 Nisan 2020, 23:22:41 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2238 : 12 Nisan 2020, 23:28:37 »
Trenlerin benim bildiğim raylar üzerindeki kablolardan güç alıyor, tank gibi 30 - 75 ton ağırlındaki aracı kaldıracak pil teknolojisi var mıdır bilmiyorum, olsa bile nerede şarj olacak kırsalda veya savaş alanında

Öyle bir teknoloji yok zaten. Konvansiyonel savaş ortamını düşünelim; kim kimin elektrik dağıtım şebekesini ilk önce imha edersen, savaşın başında hükmen galip sayılır:)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2239 : 13 Nisan 2020, 01:46:48 »
Elektrik şebekesiyle batarya dolum işinin ne alakası var?
Bataryalar dizel jeneratörlerle dolar arazide. Hatta bu olayın bir de hibrit tarafı var.
Bakın Tülomsaş ve ASELSAN ortaklığından ortaya bir lokomotif çıkmış. HSL700
700kw yani 935hp güç üretiyor. Sağ ve sol olarak iki ayrı motor kullan çıkar gücü 1870hp’ye.
Altay’ı rahat idare eder herhalde??

https://www.aselsan.com.tr/HSL700_Hibrit_Manevra_Lokomotifi_1462.pdf

Şu haliyle yani tek hibrit olarak fırtına 2 obüslerin bile kaldırır götürür gibi geliyor bana.

Benim anlamadığım bu teknolojiyi kullanıyorsak bu lokomotifte ; neden reis denizaltılarında hala kurşun sülfür batarya kullanıyoruz izahı zor!!
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2020, 01:57:13 Gönderen: Yasar »