Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972099 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2210 : 04 Şubat 2020, 16:24:22 »
Bu Tank Krizi İçin benim en mantıklı çözümüm şudur;

Semptomlar:
--------------
+ Almanlar motor vermiyor.
+ 1500 hp bir motoru verimli olarak şu an için yapamıyoruz.
+ 1200-1300 hp sınıfı bir motor şu anki altayı çekemiyor.
+ Çok ciddi bir modern tank ihtiyacımız var.

Çözüm :
------------------

1- 500 adet Güncel Harp Ortamında Savaşabilir Tank Sınıfı Oluşturmak;

Elimizdeki 170 Sabra anti tank saldırıları ve top saldırılarında mürettebatı kurtarabiliyor. Ancak hala anti tank temas sağlamadan kurtulmasına yarayacak lwr , aktif koruma sistemi gibi ve sarp rcws'ye ihtiyacı var. Çünkü tanka mühimmat gelse ve mürettebat kurtulsa da tankın hasar almaması lazım çünkü elimiz tanka sıkışık. O yüzden 170 tankın hepsini Pulat + lwr + rcws ile sınırlı bir modernizeden geçirmek şart.

Diğer yandan 330+ Leopard 2a4'ümüz tank tanka savaşta iyi ancak reaktif zırha sahip olmadığından tandem anti tanklara karşı personeli ve kendini koruyamıyor. O yüzden fazla masrafsız kulesini leopard 2a5 deki gibi reaktif v açılı zırhla orayı güçlendirmek ve lwr, rcws ile abrtıya kaçmayan bir modernizeyi 330 tanka uygulayarak toplamda 500 tanklık 1. seviye bir tank envanteri oluşturup bunu yine modernizeli ve mümkünse eş eksenli atgmli 500 adet acv-300 ile (proje duyuruldu) desteklemek ve altay'a kadar stop-gap sağlamak.

2- Altay I'i bir kenara bırakıp onu bir teknoloji kazanım projesi olarak görmek (Dünyada bir sürü örneği var.);

Altay projesinin hedefi Leopard 2a6'dan elektronik ve atış kontrol sistemi olarak daha gelişmiş 4 m48 tankının işini tek bir tankın yapacağı tek başına yapabilen bir yerli tank yapmaktı. Neden Altay'a geliştirilmiş Leopard 2a6 dedim ? Zırh konsepti ve genel konsepti leopard 2a6 , namlu l55 lisans altı leopard 2a6 , motor ve transmisyon zaten Leopard 2a6, akkor bile alman aps'sini temel alıyor.

Arkadaşlar dünyanın hiçbir tankı leopard 2a6 ve üstünü önden delemez, hiçbir tank onun kadar sorunsuz motora sahip değil, hiçbir tank L55 namlusundan fazla delemez, hiçbir tank leopard serisindeki aktif koruma sisteminden çok daha aktif bir sisteme sahip değil . Açık ara dünyanın en iyi tankı.

Şimdi biz diyoruz ki biz böyle bir tankı birde atış kontrol ve elektronik sistemlerini geliştirip 1000-2000 adet üreteceğiz ha birde satacağız. Size 100 puanlık bir soru ;

Size böyle bir tankı 1000-2000 adet üretme, kullanma, satmaya izin verirler mi ? Vesile Olurlar mı ?  Leopard 2a6 ve üstünden 500 adet sahip olabilen bir ülke var mı ? Onu geçtim bu tarz bir tanka yakın bir tankı 1000-2000 adet üretebilen var mı ? En yakın abd m1a2 sepv2'leri ki çoğu m1a1 den yükseltme ve l44'e sahip ve 1200 civarı varlar ve üreticileri ABD süper güç.  Anlayacağınız bizde bu tarz bir tankı yaptık ve maliyet ne oldu 14 milyon tank başı maliyet o da Alman izin verirse. Bizim böyle bir tankı yapabileceğimizi bilseler L55 lisansı ve blueprint'i bile vermezlerdi.

Kısaca arkadaşlar şu anki altay konsept olarak bizim gibi bir ülkenin ihtiyacı olan 1000-2000 minimum modern tank ihtiyacını karşılayabilecek bir tank değil. Çok maliyetli, yapımı uzun ve zor , üstüne üstlük yürütecek motor yok . İnanın Rus stili tanklar bizim ordumuz için daha uygun. Tabi batılılaştırılırsa bu ayrı bir mesele.

3- 1200-1300 hp sınıfı motor ve transmisyon bulup lisans haklarını alıp ilk modellerde direkt olarak daha sonra da yerlileştirip kullanmak;

Dünya'da 1500 hp bir motoru verimli olarak üretip kullanan iki ülke var biri abd diğeri Almanya. Rusya ve Çin'e bakmayın hala çabalıyorlar. Amerikan motoru zaten bize uygun değil. Bir tek Alman'ın eline bakıyoruz. Leclerc motoru hakkında pek bilgim yok ancak o işte yaş.

Ancak 1200-1300 hp sınıfında alternatif çok Çin ve Rusya (aramız iyiyse), Ukrayna, İngiltere, İtalya vb. ve bir çoğuda bize gelin bu motor üzerinden 1500 hp geliştirelim demiş. O geliştirme mevzusuna zamanla girilebilir ancak en önemlisi elimizde kendimizin bilip üretebileceği zamanla yerlileştireceği bizim olacak bir 1200-1300 hp motor.

4- Altay'ın tasarımını bu motora göre şekillendir ve tankı bu amaçta hafiflet ;

Arkadaşlar Tank dünyası değişiyor. Seveni var sevmeyeni var ancak Ruslar bir çok kez yaptıklar gibi yeni bir Tank jenerasyonunu yeni bir devrimsel tank ile açtılar. Armata Tankı.

Ruslar diyor ki bu tankla;

Madem tank tanka savaş tankların ön taraflarıyla kafa kafaya yaptıkları bir olay. Bu yüzden tanklar'ın en yüksek zırhı şasi ve kulenin ön tarafındadır. Tankların hepsi yandan ve arkadan en iyisi bile zma tarafından devre dışı bırakılabilir.  O zaman ben tüm 3 mürettebatı tankın önüne dizer ve bu kısmı iç taraftan tankın arkasındaki patlamalardan etkilenmeyecek şekilde dizayn ederim.  Zırhın çoğunu'da tankın ön tarafına yığar ve önden delinmeyecek hale getiririm.

Diğer yandan kule de insansızlaştırırım. Bu yüzden tank kulesini de zırhlandırmam. Neden zırhlandırmam ? çünkü zırhlı olsa ve vurulsa dahi vizörler ve sistemler hasar görüp tank devre dışı olacağından hiç zırhlandırmam minimum düşük boyuta indiririm ki vurulması zorlaşsın vururlarsa da değiştiririm zaten tank ultra modüler bir tank. Anti tank içinde zaten aktif ve pasif koruma sistemlerim var. Tonajdan gelen avantajı mobiliteye aktarır ve ileride birde 152'lik bir namlu takarsam Leopard'ı ve m1 serisini her türlü deler yüksek mobilite ile geniş coğrafyamda telef ederim. Zaten tankı ekstradan pahalılaştırmadığım ve üretimi zorlaştırmadığımdan istediğim kadar üretirim.

Sonuna kadar mantıklı , Sonuna kadar pragmatist bir bakış açısı.

Arkadaşlar bizler az savaş yapan ve düşük nüfusu olan ve ekonomisi taş gibi ultra bir riskte tüm avrupanın toplama ordusu tarafından korunacak bir avrupa ülkesi değiliz.

Çok fazla tanka ihtiyacımız var , savaş coğrafyasındayız, nüfusumuz yüksek, para ve kabiliyetimiz az. Bu yüzden Armata konsepti zırhsız kule fikri dışında (çünkü vurulan bir kuleyi hemen değiştirecek kadar iyi bir sanayi geri planına sahip değiliz) bize uygun. 1200-1300 hp sınırı yüzünden de mecbur olduğumuz bir konsept.

O zaman ne yapacağız ?

Biz sıfırdan altay tankını ciddi anlamda 2012-2016 arasında yaptık . (anlaşma prosesi vs. 2010'a varır.). Şu an zaten elimizde ihtiyacımız olan herşey var. Motor ve transmisyon anlaşmalarından hemen sonra yapmamız gereken tankın kulesini ön tarafa üç personeli alacak şekilde ve arkadaki motor ve transmisyon kısmını yeni motora göre değişecek şekilde örgütlemek. Belkide değiştirmek. Kuleyi de insansızlaştırıp ön tarafındaki zırhı aynı bırakıp arka ve yanları azaltmak . Gövde içinde aynısı yapılabilir. Zaten kuleden personel çıkıp zırh seviyesi düşüp ufaldığında tankın ağırlığı da düşecektir.  Akkor'da eklendiğinde kusursuz bir tank hem mobilite, hem üretim ve hemde maliyet olarak bizi kurtaracaktır.

Biz bunu eğer 2016'da yapmaya karar verseydik şu an bu tank üretimdeydi. Dış görünüş ve mobilite olarak vt-4'e biraz benzeyebilir bir tank olabilir. ( Kule bundan daha küçük olacaktır. ) Tabi tankın konsepti armata gibi ve teknolojik açıdan altay gibi olacak.

Error 404 (Not Found)!!1
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2211 : 04 Şubat 2020, 16:46:42 »
Bilgilerinize saygı duyuyorum. Ama ABD,İNG.,FRA.İTA,ALM gibi ülkelere bakıyorum hep itiraz ettiğiniz 55 ton üstü ağır tanklar kullanıyorlar... Nüfus kaynağımız çok , 40 ton zırhlı tank bize yeter vb.görüşüne katılmıyorum. Akkor dahi olsa zırhı iyi olsun. Bizim askerimiz Alman askerinden değersiz değil.
Asimetrik savaşta arka zırhı zayıf Armata'yı görürüz bakalım. Hele bir javelin yesin iyi mi kötü mü anlarız...
1000hp motor yapamıyoruz ,Batı tanklarının yapım konseptini sorgulayacak durumda değiliz... Hastane tepesinde Tank bölüğümüz profesyonel olmayan savaşçı saldırısında dağıldı...Bir sürü ağır tank kaybettik,onlarca şehit verdik hafif tank ile bu iş olmaz. Yılların kurmayları 60 tonluk tank istiyorsa bu isteği hafife almamak gerekir...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2212 : 04 Şubat 2020, 17:07:32 »
Bilgilerinize saygı duyuyorum. Ama ABD,İNG.,FRA.İTA,ALM gibi ülkelere bakıyorum hep itiraz ettiğiniz 55 ton üstü ağır tanklar kullanıyorlar... Nüfus kaynağımız çok , 40 ton zırhlı tank bize yeter vb.görüşüne katılmıyorum. Akkor dahi olsa zırhı iyi olsun. Bizim askerimiz Alman askerinden değersiz değil.
Asimetrik savaşta arka zırhı zayıf Armata'yı görürüz bakalım. Hele bir javelin yesin iyi mi kötü mü anlarız...
1000hp motor yapamıyoruz ,Batı tanklarının yapım konseptini sorgulayacak durumda değiliz... Hastane tepesinde Tank bölüğümüz profesyonel olmayan savaşçı saldırısında dağıldı...Bir sürü ağır tank kaybettik,onlarca şehit verdik hafif tank ile bu iş olmaz. Yılların kurmayları 60 tonluk tank istiyorsa bu isteği hafife almamak gerekir...

İyide bende zaten 50-55 tonluk bir tanktan bahsediyorum. Altay 65+ ton. Diğer yandan yazıyı dikkatli okursan hocam benim tek dayanağım nüfusta değil. Diğer yandan Javelin sadece armatayı değil önden yemediği dışında tüm tankları devre dışı bırakır. Bu yüzden aks'ler geliştiriliyor.

Ben bir hafif tanktanda bahsetmiyorum. 1200-1300 hp sınıfı motorun dezavantajını dengelemek ve mobiliteden taviz vermemek üzere zırh konumlandırılması değiştirilip, riksli bölgedeki mürettebatın güvenli ön kısma alınmasından bahsediyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2213 : 04 Şubat 2020, 17:44:20 »
Yalnız, Armata da 1500 HP motor kullanıyor...

Eğer motorda max. 1200 HP hedefleniyorsa, kulenin otomatik olması yetmez. Ayrıca hafif ve de ufak olması lazım gelir. Bunun yolu da -bence- tanklardan büyük kalibreli topları kaldırmak oluyor.

Tanklarda sadece insanları korumak, insanların hayatını riske atar. Kolayca savaş dışı kalan bir tankın personeli, savaş ortamında kolay hedef haline gelecektir. Kulenin ve gövdenin korunmasından feragat edilebileceğini sanmıyorum.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2020, 17:52:24 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2214 : 04 Şubat 2020, 17:53:04 »
Sn BATTLESTAR, Eldeki tanklarin  nasil degerlendirebilirligi ile ilgili detayle ve guzel aciklamada bulunmussunuz, gerci gecmiste de bu gecici cozumu oneren arkadaslar olmustu. Ben de sizlerler gibi dusunmekteyim yani ta ki kendimizin gelistirmis oldugu bir motor , zirh, transmisyon, top olusuncaya dek mumkun oldugunca eldeki Tanklardan ise yararlari elden geccirmenin daha akilci oldugu kanisindayim. Ancak belirtmis oldugum bir tankin ana aksamlarini gelistirmek sonrasi Yerli Tank ureticisiyiz ve ambargolardan etkilenmiyecegiz diyebiliriz. " Ancak unutmayalim ki devir rant devri . Belirtmis oldugumuz tip bir  cozumun secilmesi halinde ,bazi kisilerin hedefleri tekrardan itelenmis olacak ya da en kotusu yeni bir Tank konseptine gidilmesi halinde bu kisilerin ruyalari gerceklesmeme ihtimali dogabilir " ;)

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2215 : 04 Şubat 2020, 18:06:10 »

İyide bende zaten 50-55 tonluk bir tanktan bahsediyorum. Altay 65+ ton. Diğer yandan yazıyı dikkatli okursan hocam benim tek dayanağım nüfusta değil. Diğer yandan Javelin sadece armatayı değil önden yemediği dışında tüm tankları devre dışı bırakır. Bu yüzden aks'ler geliştiriliyor.

Ben bir hafif tanktanda bahsetmiyorum. 1200-1300 hp sınıfı motorun dezavantajını dengelemek ve mobiliteden taviz vermemek üzere zırh konumlandırılması değiştirilip, riksli bölgedeki mürettebatın güvenli ön kısma alınmasından bahsediyorum.

Leopard hayranliginiz gozlerimi yasartmakla birlikte bazi guncellemelere ihtiyaciniz oldugu kanaatindeyim.

Leopard'in in zirhini öve öve bitirememissiniz. Lakin önden, yandan, tepeden DELİNEMEYECEK ZİRH YOKTUR. Buna m1a2 de dahil, challenger da.

Fizik kurallari, zirh teknolojisinin onunde seyrediyor. Metal jeti mefhumu, tandem savas basligi 70 tonluk tanklari kagit gibi yirtiyor.

Bu nedenle ilk atgm'de keklik gibi kizarmamak icin aktif koruma sistemleri gelistirildi. O da birkac atgm'ye kadar korur.

Suriye'de kac bin Tow, kornet, milan ateslendigi bilinmiyor. Var anla gerisini...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2216 : 04 Şubat 2020, 18:17:34 »

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=8794.msg101413#new

Yukarıdaki gibi; hafif, gerektiğinde İHA'lar gibi uzaktan kumanda edilebilen yeni nesil araçlar üzerinde çalışmak gerek.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2217 : 04 Şubat 2020, 18:44:06 »
Yalnız, Armata da 1500 HP motor kullanıyor...

Eğer motorda max. 1200 HP hedefleniyorsa, kulenin otomatik olması yetmez. Ayrıca hafif ve de ufak olması lazım gelir. Bunun yolu da -bence- tanklardan büyük kalibreli topları kaldırmak oluyor.

Tanklarda sadece insanları korumak, insanların hayatını riske atar. Kolayca savaş dışı kalan bir tankın personeli, savaş ortamında kolay hedef haline gelecektir. Kulenin ve gövdenin korunmasından feragat edilebileceğini sanmıyorum.

Armata 1500 hp kullanıyor ancak altay projesinde armata'nın sahip olduğu kadar yüksek bir hız ve mobilite/manevra kabiliyeti istenmiyor. 1200-1300 hp klasmanı motor Altay- I mobilitesini yakalattırır.

Leopard hayranliginiz gozlerimi yasartmakla birlikte bazi guncellemelere ihtiyaciniz oldugu kanaatindeyim.

Leopard'in in zirhini öve öve bitirememissiniz. Lakin önden, yandan, tepeden DELİNEMEYECEK ZİRH YOKTUR. Buna m1a2 de dahil, challenger da.

Fizik kurallari, zirh teknolojisinin onunde seyrediyor. Metal jeti mefhumu, tandem savas basligi 70 tonluk tanklari kagit gibi yirtiyor.

Bu nedenle ilk atgm'de keklik gibi kizarmamak icin aktif koruma sistemleri gelistirildi. O da birkac atgm'ye kadar korur.

Suriye'de kac bin Tow, kornet, milan ateslendigi bilinmiyor. Var anla gerisini...

Benim bildiğim dünyanın en isabetli ve deliş gücü en yüksek topu L55 en etkili mühimmatı dm53 apfsds ile Altay (Zırh tahlil ve tahminlerine göre) ve Leopard 2a6'yı ön gövde ve ön taretten ve Armatayıda ön gövdeden delemiyor.

Ha mesele evet anti tank ise bu yüzden aktif ve pasif koruma sistemleri var. Ancak dediğiniz gibi eğer bir tank bir muharebe ortamında 4-5 tane net anti tank atışına maruz kalmışsa ve bu füzelerin heat deliş kabiliyeti tankın dayanımından fazla ise bu çok düşük bir ihtimaldir ve düşülen bu zor durum için feda edilebilirdir. İş bu raddeye gelmeden zaten o kabiliyetteki tankların o düşmanı dağıtması ön görülür.

En iyisi yeni tank. Mürettabatın tamamını al mükemmel bir zırh korumasıyla öne koy. Kuleyi otomatik hale getir. Koy 55 kalibre topu, Akkor’u. İndir ağırlığı 40 tona. Koy 1000 HP motoru (fırtına ya da aynısını kullan) . Maliyeti yarıya indir. Bir yerine yap iki tank.

Top hariç aynı fikirdeyim. Büyük kalibre topa da gerek yok. Toptan kazanılacak ağırlık, koruma&farkındalık sistemlerine vakfedilebilir.

İki "tank" yapıyorsan, birisi 20 tane kadar ATGM, diğeri 35-40 mm kalibrede seri atışlı otomatik top taşır.

İkisi daima takım halinde hareket eder, mesele çözülür. Yeter ki olaya at gözlükleri ile bakılmasın.

Hocam anti tank füzeleri henüz top mermisinin yerini alıp envanterde depolanacak o miktarlarda taşınacak ve muhafaza edilebilecek kadar ucuz ve seri üretilebilir değil.

Onun dışında anti tank füzelerinin heat kabiliyetleri sabotlar kadar deliş sağlayamıyor. Ayrıca modern tanklar reaktif zırh, boşluklu zırh , farklı nitelikteki maddelerin karışımlarıyla oluşturulan reaktif zırhlarla ve bunların beraber olarak farklı stillerle kullanıldığında bu füzelere mukavemet gösterebilir.

Netteki eski nesil tanklara karşı şov yapan atgm'lerin ağırlık olarak yarattığı sahte yanılsamaya aldanmayalım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2218 : 04 Şubat 2020, 19:57:51 »
Arkadaşlar elinizde modern 500 tank olur da yeni tank konsepi arayışlarınızı anlarım.(Neyimize konsept yaratmak , o ayrı bir konu )
Savunma bakanı bas bas bağırıyor " bana acil tank lazım"
Altay'ı kenara koy , 1200 hp için yeni konsept tasarla , Altay'ın orasını burasını kes vb. Yahu bu ihale başladığında tarih T2000 projesi temelinde 1997. 23 yıl geçti hadi baştan başlayalım olmazzzzz... Ben artık bu tankı ordunun ihtiyacı olduğu için değil kendi akıl sağlığım için istiyorum. Ne bu yahu 23 senede motorsuz tanka ancak gelebilmişiz ki seri üretim ne zaman Allah bilir. Ömrüm bu beceriksizleri takiple geçti. Ölmek var Altay'dan dönmek yok... Benim yaşım sizin kadar genç değil :'(
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2020, 19:59:05 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2219 : 04 Şubat 2020, 20:23:36 »
Arkadaşlar elinizde modern 500 tank olur da yeni tank konsepi arayışlarınızı anlarım.(Neyimize konsept yaratmak , o ayrı bir konu )
Savunma bakanı bas bas bağırıyor " bana acil tank lazım"
Altay'ı kenara koy , 1200 hp için yeni konsept tasarla , Altay'ın orasını burasını kes vb. Yahu bu ihale başladığında tarih T2000 projesi temelinde 1997. 23 yıl geçti hadi baştan başlayalım olmazzzzz... Ben artık bu tankı ordunun ihtiyacı olduğu için değil kendi akıl sağlığım için istiyorum. Ne bu yahu 23 senede motorsuz tanka ancak gelebilmişiz ki seri üretim ne zaman Allah bilir. Ömrüm bu beceriksizleri takiple geçti. Ölmek var Altay'dan dönmek yok... Benim yaşım sizin kadar genç değil :'(

Motor olsa yapacağız hocam ama yok. Napalım Afyonkarahisar patpat motorumu takalım ?  ;D Aslında bu çalışmalar t1'e eş zamanlı yapılabilir.