Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2200 : 04 Şubat 2020, 11:20:40 »
Arkadaşlar benim anlatmak istediğim şu:
Anladım en iyi , en dayanıklı , en tasarruflu ,  Altay ağırlığını harekete geçirecek en iyi tork değerine sahip motor MTU motoru.
Ama siz bu motoru alamadıktan sonra bu anlattıklarınız fasa fiso. Bunu anlatmak istiyorum ben. Siz MTU 883'ü prototipler için seçtiniz , peki bunu seçerken belli sayıda motoru Altay seri üretiminde kullanmak  için hükümet iznini alıp sözleşme yaptınız mı?
Yapmadınız ya da yapamadınız. Çünkü biliyorsunuz ki Alman hükümeti bize hiçbir zaman bu izni vermeyecek... Mesele para meselesi de değil adamlar Suudilere de mühimmat satmıyor. Adamlar seçici-tok satıcı-Türk düşmanı ne derseniz deyin vermiyor vermeyecek.  Bu taaaaaaaa prototip seçiminde bile belliydi... Bile bile bu duruma yine yine yine düşürüldük.Bizim meselemiz MTU şirketi değil ki Alman hükümeti yani siyaseten onları ikna etmek ki bu bence imkansıza yakın.... Bizim hükümet onlara göre 3.sınıf bir ülke kadar bile demokratik değil.
Mtu bugün 1000 motor satmaya razı...
Bu belliyken salak duruma konmak beni kızdirıyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2201 : 04 Şubat 2020, 11:50:33 »
Bu işin sonucu belli . Daha önce Ayhan Tarakcı bir iddia atmıştı ortaya halihazırdaki 1500 hp prototiplerimiz mtu'ya göre çok ağırmış. Bu işin en mantıklı çözümü tüm lisans ve üretim hakları alınacak bir 1200 hp motorun (bu klasman sadece abd ve almanın eline bakmıyor.) altay'a uyumlu halde getirmesi ve  tankın bu motorun itki oranına göre zırh fikri ve yerleşiminin tekrar dizayn edilerek tankın hafifleştirilmesi.

Zaten ben oldu olası batı tipi ağır zırhlı tank konseptinden çok rus benzeri hızlı hafif yeterince zırhlandırılmış ama kabiliyetli bir topa sahip bir tank konseptinin bize daha uygun olacağını düşünüyorum. Keza nüfus sıkıntımız yok. Bize ne  tiger ne sherman değil t-34 lazım. Tam olarak armata konseptinin kuleside biraz olsun zırhlandırılmış bir versiyonunu kastediyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2202 : 04 Şubat 2020, 12:34:33 »
Motor işi halledilir 2-3 yıla. Ama modern savaş alanında geleneksel tasarımdaki tanklar gerekli mi? Bence değil...

Boşverin, bence iyi oldu. Eğrisi doğrusuna denk geldi. Konsept zaten demode kalmaya başlamıştı.

Kötü komşu ev sahibi yapar misali, tok satıcı da bizi motor tasarımcısı ve imalatçısı yapacak.

Bonus olarak zırhlandırma kabiliyeti de edineceğiz. O konu gözden kaçıyor, zırh da Alamanya'dan gelecekti, unutmayalım!
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2020, 12:36:49 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2203 : 04 Şubat 2020, 14:12:25 »
Bu işin sonucu belli . Daha önce Ayhan Tarakcı bir iddia atmıştı ortaya halihazırdaki 1500 hp prototiplerimiz mtu'ya göre çok ağırmış. Bu işin en mantıklı çözümü tüm lisans ve üretim hakları alınacak bir 1200 hp motorun (bu klasman sadece abd ve almanın eline bakmıyor.) altay'a uyumlu halde getirmesi ve  tankın bu motorun itki oranına göre zırh fikri ve yerleşiminin tekrar dizayn edilerek tankın hafifleştirilmesi.

Zaten ben oldu olası batı tipi ağır zırhlı tank konseptinden çok rus benzeri hızlı hafif yeterince zırhlandırılmış ama kabiliyetli bir topa sahip bir tank konseptinin bize daha uygun olacağını düşünüyorum. Keza nüfus sıkıntımız yok. Bize ne  tiger ne sherman değil t-34 lazım. Tam olarak armata konseptinin kuleside biraz olsun zırhlandırılmış bir versiyonunu kastediyorum.
Sn battlestar ben bunu dediğimde linç yemiştim ama siz deyince farklı olacaktır muhtemelen. 1200 hp bandında ukrayna ve ingiliz motorları var ve eminim bizle çalışmaya (sadece duygusal) hazırlar. Yapılacak sağlam bir anlaşmayla da bu halledilebilir. Lisans altında üretim bile bize kolaylık sağlayacaktır. Tei nin ge motorlarıyla edindiği kabiliyeti bugün bizim için harikalar yaratıyor. Bu tarz bir iş modeli tank motorunda da bize getireceği faydalar paha biçilemez olacaktır.

Çevrimdışı P4RS

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2204 : 04 Şubat 2020, 14:32:41 »
Yeni motor yeni tank demek yeni tank 2030 yılında ilk üretim demek.

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2205 : 04 Şubat 2020, 14:58:02 »
Tanka yeterli koruma sağlayabilmek için Nera , Era , Akkor vs derken tank ağırlığı 70 tonu buldu.
2nci dünya savaşında Ruslar hareket halinde atış yapabilen t34 ler le Tıger tanklı Almanları yendiler.
Daha Yüksek ağırlık , daha büyük motor. Bu işin sonu yok.
En iyisi yeni tank. Mürettabatın tamamını al mükemmel bir zırh korumasıyla öne koy. Kuleyi otomatik hale getir. Koy 55 kalibre topu, Akkor’u. İndir ağırlığı 40 tona. Koy 1000 HP motoru (fırtına ya da aynısını kullan) . Maliyeti yarıya indir. Bir yerine yap iki tank.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2206 : 04 Şubat 2020, 14:58:50 »
Mtu nun keyfini bekleyince ne kadar sürecek?

Daha üretim hattı bile olmayan tasarım bize ne sağlayacak?

Arkadaşlar aciliyetden dolayı 1500 hplik ingiliz perkins motor ve 6td3 motorla 250 adetlik bir hazır alım anlaşması yapılır,garantisi sağlanır, yeni tasarım yapılır ve üretime geçilir.

250 adet lisans altında Türkiyede üretilir ve 250 tank daha üretilir.

Kalan 500 tank motoru ise bu firmalarla bizim firmamızın ortak geliştirdiği yeni motor üzerinden sağlanır. Bu motorun fikri ve sinai hakları bizde olmak kaydıyla.

Sanayimiz şu anda 500hplik motorları üretebiliyor. Bu civarda güç grubunun yürüttüğü tüm taşıt alımları yerli kaynaklardan sağlanır. (sanırım artık yapılıyor)

Sanırım bu şekilde acil ihtiyacımızı geç de olsa giderirken, yerli sanayinin de önünü açmış oluruz.

Altay projesi inşallah son akamete uğrayan proje olur ve bundan sonraki projelerimizi de 'kervan yolda düzülür' düsturuyla hareket etmeyip baştan alternatif tedarikçiler,alternatif planlar ve sağlam anlaşmalarla yürütürüz

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2207 : 04 Şubat 2020, 15:14:37 »

İtalya ve Çin'de var motoru alabileceğimiz.

Yeni motor yeni tank demek yeni tank 2030 yılında ilk üretim demek.
Sn battlestar ben bunu dediğimde linç yemiştim ama siz deyince farklı olacaktır muhtemelen. 1200 hp bandında ukrayna ve ingiliz motorları var ve eminim bizle çalışmaya (sadece duygusal) hazırlar. Yapılacak sağlam bir anlaşmayla da bu halledilebilir. Lisans altında üretim bile bize kolaylık sağlayacaktır. Tei nin ge motorlarıyla edindiği kabiliyeti bugün bizim için harikalar yaratıyor. Bu tarz bir iş modeli tank motorunda da bize getireceği faydalar paha biçilemez olacaktır.

Bu tarz bir tank için ekstradan tek ihtiyacımız 1200-1300 hp motor ve otomatik doldurucu ve zaten otomatik doldurucu fırtına I ve II'den sahibiz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2208 : 04 Şubat 2020, 15:16:31 »
Mtu nun keyfini bekleyince ne kadar sürecek?

Daha üretim hattı bile olmayan tasarım bize ne sağlayacak?

Arkadaşlar aciliyetden dolayı 1500 hplik ingiliz perkins motor ve 6td3 motorla 250 adetlik bir hazır alım anlaşması yapılır,garantisi sağlanır, yeni tasarım yapılır ve üretime geçilir.

250 adet lisans altında Türkiyede üretilir ve 250 tank daha üretilir.

Kalan 500 tank motoru ise bu firmalarla bizim firmamızın ortak geliştirdiği yeni motor üzerinden sağlanır. Bu motorun fikri ve sinai hakları bizde olmak kaydıyla.

Sanayimiz şu anda 500hplik motorları üretebiliyor. Bu civarda güç grubunun yürüttüğü tüm taşıt alımları yerli kaynaklardan sağlanır. (sanırım artık yapılıyor)

Sanırım bu şekilde acil ihtiyacımızı geç de olsa giderirken, yerli sanayinin de önünü açmış oluruz.

Altay projesi inşallah son akamete uğrayan proje olur ve bundan sonraki projelerimizi de 'kervan yolda düzülür' düsturuyla hareket etmeyip baştan alternatif tedarikçiler,alternatif planlar ve sağlam anlaşmalarla yürütürüz

Perkins, Ukranya ve İveco 1500 hp motorları bildiğim kadarıyla şu an yok ama bize mevcut motorlar üzerinden yapılabileceği söylenerek teklif ediliyor. Yani zaman lazım onlara'da.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2209 : 04 Şubat 2020, 16:23:45 »
En iyisi yeni tank. Mürettabatın tamamını al mükemmel bir zırh korumasıyla öne koy. Kuleyi otomatik hale getir. Koy 55 kalibre topu, Akkor’u. İndir ağırlığı 40 tona. Koy 1000 HP motoru (fırtına ya da aynısını kullan) . Maliyeti yarıya indir. Bir yerine yap iki tank.

Top hariç aynı fikirdeyim. Büyük kalibre topa da gerek yok. Toptan kazanılacak ağırlık, koruma&farkındalık sistemlerine vakfedilebilir.

İki "tank" yapıyorsan, birisi 20 tane kadar ATGM, diğeri 35-40 mm kalibrede seri atışlı otomatik top taşır.

İkisi daima takım halinde hareket eder, mesele çözülür. Yeter ki olaya at gözlükleri ile bakılmasın.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2020, 16:28:17 Gönderen: merzifonlu »