Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2140 : 27 Ocak 2020, 21:37:01 »

Ben hala ingiliz perkins diyorum.
Eğer mtu olduysa da bu , ingiliz perkins in verdiği yeşil ışığı gördükleri için olmuştur.
Merkel seçimlerden sonra yok

Perkins diyorsunuzda tank MTU motoru üzerine şekillendi. Perkins ile devam edilirse tank yeniden dizayn edilecek mecburen bu da bayağı bir zaman kaybı demek. Zaten tank çok geç kaldı hatta zamanına göre belkide yeniden güncellenmesi gerekecek birde motor değişirse iyice yılan hikayesine dönecek bu iş...
mtu olana kadar Altay yatsın ı yani? Anlaşmayı iyi yapabilirsek condor neden olmasın, aynı şirketin transmisyon da varmış diye okumuştum

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2141 : 27 Ocak 2020, 21:54:06 »

Eğer mtu olduysa da bu , ingiliz perkins in verdiği yeşil ışığı gördükleri için olmuştur.

Perkins diyorsunuzda tank MTU motoru üzerine şekillendi. Perkins ile devam edilirse tank yeniden dizayn edilecek mecburen bu da bayağı bir zaman kaybı demek. Zaten tank çok geç kaldı hatta zamanına göre belkide yeniden güncellenmesi gerekecek birde motor değişirse iyice yılan hikayesine dönecek bu iş...
mtu olana kadar Altay yatsın ı yani? Anlaşmayı iyi yapabilirsek condor neden olmasın, aynı şirketin transmisyon da varmış diye okumuştum

Kaç yıldır yatmıyormu zaten? Bizimkilerin hatası Altay'ı MTU'ya göre şekillendirirken kendi güç grubu projelerini başlatmamak oldu. Zamanında MTU'dan garanti motor gelecek diye o kadar  eminlerdi ki motor geliştirme ihtiyacı duymadılar.Hatta Savunma Sanayi Başkanı kaç Kere 250 motor garanti, hiçbir sorun yok diye açıklama yaptı. Şimdi başka bir motorla devam etmeye kalksak eminim bu tankın seri üretimi  4-5 sene ileriye sarkacak o zamana kadar neler olur Allah bilir. Umarım Almanya ile anlaşılmıştır da bu baş ağrısı da ortadan kalkmıştır. Artık ileride  kimseye bağlı kalmadan Altay'ın diğer versiyonlarında da kendi motorumuzu kullanırız...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2142 : 27 Ocak 2020, 23:57:37 »
Gavurun ipiyle kuyuya girerseniz kuyunun tam ortasında can çekişirsiniz, yüzlerce üniversite, 100 binlerce mühendis 10 binlerce hoca varken bu zamana kadar neden geliştirmedik onu da sorgulamak lazım.Umarım BMC (çok zannetmiyorumda) işin altından kalkar

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2143 : 28 Ocak 2020, 08:43:23 »

Kaç yıldır yatmıyormu zaten? Bizimkilerin hatası Altay'ı MTU'ya göre şekillendirirken kendi güç grubu projelerini başlatmamak oldu. Zamanında MTU'dan garanti motor gelecek diye o kadar  eminlerdi ki motor geliştirme ihtiyacı duymadılar.Hatta Savunma Sanayi Başkanı kaç Kere 250 motor garanti, hiçbir sorun yok diye açıklama yaptı. Şimdi başka bir motorla devam etmeye kalksak eminim bu tankın seri üretimi  4-5 sene ileriye sarkacak o zamana kadar neler olur Allah bilir. Umarım Almanya ile anlaşılmıştır da bu baş ağrısı da ortadan kalkmıştır. Artık ileride  kimseye bağlı kalmadan Altay'ın diğer versiyonlarında da kendi motorumuzu kullanırız...
İnşallah anlaşılmıştır da daha da gecikmez artık. Merkel gidici olduğundan dolayı ziyareti çok önemsemiyorum.
anlaşılmadığını varsayarak diyorum ki, şöyle yapılsaydı diye geçmişi konuşmanın yerine öncelikle ne yapmamız gerektiğine odaklanalım. Kendi güç grubu projelerimize öncelik verelim eğer zaman uzayacaksa da almanyanın karın ağrısını çekeceğimize alternatiflerimize odaklanalım. Bu konuda ingiltereye masaya oturulması ve fotoğraf verilmesi bile almanyayı harekete geçirecektir diyorum. İngiltere ile yapılabilinirse sağlam anlaşma,daha fabrikası kurulmamış bir tasarım için de üzülmem ben.Gerekiyorsa değiştirilsin hatta üretim planlamasındaki T3 insansız kuleli modeli öne alabilriz,daha modern bir tasarım ortaya koyabiliriz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2144 : 28 Ocak 2020, 09:32:18 »

İnşallah anlaşılmıştır da daha da gecikmez artık. Merkel gidici olduğundan dolayı ziyareti çok önemsemiyorum.
anlaşılmadığını varsayarak diyorum ki, şöyle yapılsaydı diye geçmişi konuşmanın yerine öncelikle ne yapmamız gerektiğine odaklanalım. Kendi güç grubu projelerimize öncelik verelim eğer zaman uzayacaksa da almanyanın karın ağrısını çekeceğimize alternatiflerimize odaklanalım. Bu konuda ingiltereye masaya oturulması ve fotoğraf verilmesi bile almanyayı harekete geçirecektir diyorum. İngiltere ile yapılabilinirse sağlam anlaşma,daha fabrikası kurulmamış bir tasarım için de üzülmem ben.Gerekiyorsa değiştirilsin hatta üretim planlamasındaki T3 insansız kuleli modeli öne alabilriz,daha modern bir tasarım ortaya koyabiliriz.

Bugüne odaklanmak konusunda hak veriyorum. Ancak geçmişi unutursak aynı hataları yapmaya devam ederiz. Genelde yaptığımız gibi...
Tank projesinin en başında, tankla birlikte motorunu da geliştirmek için çalışmaların başlaması gerektiğini söyleyen bendim. Yerli ve milli söylemleri havada uçuşurken sürekli, yerli motoru soranlara motor takıntısı var diyen epey zeki insan vardı. Bence o çok zeki insanları öküz arabasının önüne öküzleri bağladıkları gibi tankın önüne bağlayıp yerli güç grubu sorununu ortadan kaldırabiliriz! Yanlış anlaşılmasın, kimseye hakaret etmiyorum, sadece benzetme ile çözüm önerisinde bulunuyorum.

Tankın geliştirilmesi tamamlanmış, çoktan seri üretime başlanması gerekiyor ve biz halen motor alternatifleri üzerine konuşuyoruz!
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2020, 09:33:37 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2145 : 28 Ocak 2020, 10:02:15 »

Bugüne odaklanmak konusunda hak veriyorum. Ancak geçmişi unutursak aynı hataları yapmaya devam ederiz. Genelde yaptığımız gibi...
Tank projesinin en başında, tankla birlikte motorunu da geliştirmek için çalışmaların başlaması gerektiğini söyleyen bendim. Yerli ve milli söylemleri havada uçuşurken sürekli, yerli motoru soranlara motor takıntısı var diyen epey zeki insan vardı. Bence o çok zeki insanları öküz arabasının önüne öküzleri bağladıkları gibi tankın önüne bağlayıp yerli güç grubu sorununu ortadan kaldırabiliriz! Yanlış anlaşılmasın, kimseye hakaret etmiyorum, sadece benzetme ile çözüm önerisinde bulunuyorum.

Tankın geliştirilmesi tamamlanmış, çoktan seri üretime başlanması gerekiyor ve biz halen motor alternatifleri üzerine konuşuyoruz!
Galiba millet olarak bişeye odalandık mı fazla dalıyoruz konunun içine. Bu konuda da geçmiş hatalarımızı konuşurken, sen şunu yaptın, sen de şöyle yaptın şeklinde bir muhabbet dönüyor. Halbuki sen şunu yaptın bidaha böyle yapma şöyle yap şeklinde muhabbetin ilerlemesi lazım geliyor. Bu konudaki takıntımız var ki;amacımız üzüm yemek,bağcı dövmek değil şeklinde bir atasözü bile çıkmış.
İnternet mecrasında öğrendiğim 'Türk gibi başla,alman gibi devam ettir,ingiliz gibi sonuçlandır' mottosu çoğu zaman gerçek oluyor. Milli tank projesi çok doğru bir karar ve başlangıçtı, ama yanında alternatiflerini de geliştirmemiz lazımdı.
Mtu olsun, perkins olsun veyahutta yerli bir firma olsun, yapacağımız anlaşmayla proje garanti altına alınmalı ve kamu yararı gözetilmeli.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2146 : 28 Ocak 2020, 11:46:44 »
Aslında tam tersi bir durum var. Kimse hesap sormuyor,  sorana da hain damgası bile vurulabiliyor. Benzer hatalar tekrarlanıyor. Kaybedilen bu milletin değerleri, karar verenlerin cebinden harcadığı bir şey değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2147 : 28 Ocak 2020, 12:25:11 »
Aynı şeyi söylemişiz. Konuşmaktan çok sen de şöyle yaptın diye suçlamalar var.Yapıcılıktan uzak.
M.Akif boşa dememiş
Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
"Tarih"i  "tekerrür"  diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #2148 : 28 Ocak 2020, 14:18:42 »
Aslında Altay ile eş zamanlı olarak Tank Motoru geliştime ihalesi yapıldı ve ihaleyi Tümosan aldı. Firma yanlış hatırlamıyorsam Bunu yurtdışı desteği alarak gerçekleştirecekti. Bu kapsamda Avusturyalı bir firma ile anlaşma yapıldı. İlerleyen süreçte Avusturyalı firma hükümetin engellemesi nedeni ile anlaşmadan çekildi. Tümasan daha sonra yeni bir firma bulamayınca ihale iptal edilerek yenilendi. Süreç tamamlansaydı yani bu konuda da ambargo yememiş olsaydık bugün muhtemelen tank motoru üretiyor durumda olacaktık.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı P4RS

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2149 : 28 Ocak 2020, 16:42:53 »
TÜMOSAN ihale şartlarını ve güç grubundan kastı anlayamadığı için ihale iptal oldu adamlar sadece motor kısmına bakmışlar aktarma organlarına bakmamış adamlar.