Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2070 : 06 Ocak 2020, 12:46:05 »
Alıntı
ALTAY’DA GÜÇ PAKETİ ARANIYOR

SAVUNMA Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2019 yılı değerlendirmesi ve 2020 yılı projelerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“ALTAY Tankı’nda T0+18’i içeren sözleşmemiz var. Ön şartlar sağlanıp da üretimi hazır hale gelindikten sonra iki aşama. Şu anda firma, motor ve güç paketi elinde olmadığı zaman T0’ı başlatamıyor, 18 aylık süre de başlayamıyor. Elimizde prototip aşamasından gelen 4 güç paketi var ama bunlarla ilk partiyi başlatsak, bunun için bir hattın da açılması çok kullanışlı değil. Motor, güç paketi dediğimiz genel anlamda alternatif arayışları sürüyor. Birkaç belirsizlik var. Bunlar tamamlandığında T0 başlayacak, 18 aylık süreyi de o zaman koyacağız.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/savunma-sanayii-baskani-demirden-abdye-kritik-f-35-mesaji-41413361

Sayın Başkan Kusura bakmasın, daha önce üretim sözleşmesi imzalandıktan 18 ay sonra ilk tank hatta çıkacak demişti. Üretim anlaşması imzalanalı aylar oldu. Güç paketi yok demek işe bahane uydurmaktır. Güç paketi yoksa üretim anlaşması da imzalanmamalıydı! Üretilecek tanklara yakacak motor yoksa üretim anlaşmasının mantığı ne?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2071 : 06 Ocak 2020, 13:04:22 »
Üretilecek tanklara yakacak motor yoksa üretim anlaşmasının mantığı ne?

Sn SKYWOLF motor  olmadan üretim anlaşmasının niye  yapildigini mi anlayamadinizmi diyorsunuz ? Ben bir fikrinizin oldugu kanisindayim ;)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2072 : 06 Ocak 2020, 14:05:19 »
Bmc en son seri üretim altyapısını kurmaya ve mühendis açığını kapatmaya çalışıyordu. Onu sümen altı etmek için motor bahane ediliyor olabilir. Acaba projenin prestiji açısından halihazırdaki leopard 2a4 motor ve transmisyonlarıyla bir kaç bölük üretilemezmi ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2073 : 06 Ocak 2020, 14:19:20 »
Bmc en son seri üretim altyapısını kurmaya ve mühendis açığını kapatmaya çalışıyordu. Onu sümen altı etmek için motor bahane ediliyor olabilir. Acaba projenin prestiji açısından halihazırdaki leopard 2a4 motor ve transmisyonlarıyla bir kaç bölük üretilemez mi?

Bu söylediğin projenin değil, bu projeyi kullanarak reklam yapanların prestiji için yapılabilir. Ha yaparlarsa prestij daha beter alçalabilir.

Altay tankı envanterdeki artık oldukça eskimiş olan M48 ve akabinde M60 tanklarının yelini almak için geliştirilen bir tank. Bu tanklar envanterde çalışırken, çok daha yeni ve kullanışlı olan Leopard-2A4 tanklarının motorlarını söküp atıl duruma düşürmek ancak bizim ülkemizde olabilecek bir uygulama olur.

Şu projenin en başında, tankla birlikte bu tanka güç sağlayacak motorun da geliştirilmesi gerektiğini söylemiştim. O zamanlar bazıları; motor kolay falan vermezse filandan alırız vs demişlerdi. Aldılar, görebiyoruz!
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2020, 14:19:55 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2074 : 06 Ocak 2020, 15:10:49 »
Bmc en son seri üretim altyapısını kurmaya ve mühendis açığını kapatmaya çalışıyordu. Onu sümen altı etmek için motor bahane ediliyor olabilir. Acaba projenin prestiji açısından halihazırdaki leopard 2a4 motor ve transmisyonlarıyla bir kaç bölük üretilemez mi?

Bu söylediğin projenin değil, bu projeyi kullanarak reklam yapanların prestiji için yapılabilir. Ha yaparlarsa prestij daha beter alçalabilir.

Altay tankı envanterdeki artık oldukça eskimiş olan M48 ve akabinde M60 tanklarının yelini almak için geliştirilen bir tank. Bu tanklar envanterde çalışırken, çok daha yeni ve kullanışlı olan Leopard-2A4 tanklarının motorlarını söküp atıl duruma düşürmek ancak bizim ülkemizde olabilecek bir uygulama olur.

Şu projenin en başında, tankla birlikte bu tanka güç sağlayacak motorun da geliştirilmesi gerektiğini söylemiştim. O zamanlar bazıları; motor kolay falan vermezse filandan alırız vs demişlerdi. Aldılar, görebiyoruz!

Hocam motor konusunda ben fazla kızmıyorum. Bu tarz sorunlar olabilir. Burada kızılması gereken nokta bu tank'ın bu noktaya geleceğini görerek önlem almamak.

Şu durum karşısında bizim şu an bütün leo 2a4'ler basit bir açılı era + pulat + lwr + rcws modernizasyonuna tutulmalıydı. Keza M-60T'lerde . O zaman en azından 500 adet gerçek savaş ortamında savaşabilir durumda tankımız olurdu. Bunu en azından 1000 zma ile  (eş eksenli atgm'li) desteklediğinde senin ciddi bir mekanize kuvvetin olur.

Onuda geçtim bu tank 2016'da tamamlandı ve üretime geçecekti . Madem böyle bir problem var 8 senede sıfırdan tasarlanan bir tankı 4 senede ukrayna veya ingiliz motoruna uyumlu olarak değiştirilemezmiydi ?  Değiştirilirdi. Motorlar yetersizse tankın zırh kabiliyeti güncellenip belkide armata gibi bir insansız kuleli daha hafif tanka evriltilemezmiydi ? Yapılırdı. Neden yapılırdı benzer bir konsept olan altay t3 için 4 sene geliştirme süresi verildi o yüzden .

Ordumuz ve savunma sanayimizin çok başarılı yanlarıda var. Zafiyeti tespit edip acil önlem alamama gibi kötü olduğu yönlerde bu özellik hava kuvvetleri de deniz kuvvetleri de hatta piyade ekipmanları (Bu şükür çözüldü oda personelin kendi gayretleri ve anafarta etkisiyle) içinde senelerce vardı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2075 : 06 Ocak 2020, 15:28:25 »
Sözde MTU 'dan alacağımız motorlarda sorun yoktu. Demekki kamuoyu uyutulup duruyordu bu açıklamalarla. İ sınıfı fırkateynler için kullanacağımız motorlarda MTU motoruydu yanılmıyorsam, İ sınıfının bu kadar gecikmesinin sebeplerinden biride bu motor konusu olabilir. Umarım ABD'de LHTEC için sorun çıkarmaya başlamaz.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2076 : 06 Ocak 2020, 15:56:57 »
Sözde MTU 'dan alacağımız motorlarda sorun yoktu. Demekki kamuoyu uyutulup duruyordu bu açıklamalarla. İ sınıfı fırkateynler için kullanacağımız motorlarda MTU motoruydu yanılmıyorsam, İ sınıfının bu kadar gecikmesinin sebeplerinden biride bu motor konusu olabilir. Umarım ABD'de LHTEC için sorun çıkarmaya başlamaz.

Baris pinari sonrasi Almanya tarafindan uygulamaya konulan silah ambargosu ,onayi yapilan malzeme harici ve Suriyede kullanilmasi olasiligi olan malzemeyi iceriyordu. Yani bu durumda Tank motoru ve aksami evet ama deniz kuvvetleri haric oldugunu anliyorum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2077 : 06 Ocak 2020, 16:13:19 »
Metin62 bu konuda gerekeni yazmış. Almanya’nın uyguladığı ambargo SuriyeKuzeyinde kullanılabilecek silah be silah bileşenleri için. Altay bunun içinde. Gemiler, denizaltılar buna dahil değil.
Acaba Hürjet motoru ej200’ü üreten Eurojet Alman ortaklı olduğuna göre bunda bir sıkıntı yaşanabilirmi? Tabii motoru asıl geliştiren ROLLS-ROYCE olduğuna göre RR/Kale tesislerinde bu motor rahatlıkla üretilebilir. Ancak biz MOA anlaşmasını Eurojet ile imzalamıştık!!
Lhtec 800 motoru için problem olasılığı herzaman var. Ama seneye bu handikapı atlatacağız ts1400 devreye girince
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2020, 16:15:04 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2078 : 06 Ocak 2020, 16:15:50 »
Türkiye'de de biraz adalet olsa bu ihale BMC'den 1 yıl önce alınırdı...

2 firma Altay için seri üretim ihalesine giriyorlar.
OTOKAR hesabını yapıyor,maliyetini çıkarıyor,tesisinin kapasitesini düşünüyor tank başına 10 kuruş birim fiyat veriyor.
BMC hesabını yapıyor,maliyetini çıkarıyor,tesisinin kapasitesini düşünüyor (?)  tank başına 8 kuruş birim fiyat veriyor.

Belki OTOKAR "bu tankı seri üretebilmem için yeni tesis kurmam gerekecek , bu maliyeti de teklifime eklemeliyim " diye düşündü de 10 kuruş teklif verdi. Devletin beleş fabrika vereceğini bilse belki 6 kuruş teklif verecek...

Yahu ihaleyi yapan ssm , sen bu firmalarda bu tankı yapacak kapasite,yeterlilik,tesis olduğunu görmeden bu firmaları neden ihaleye alıyorsun? İhale kağıtlarını bile vermemen gerekir...

Ama BMC de biliyor ki kişisel aşklar , siyasi yakınlıklar  her türlü zorluğu aşar... Biz de forum olarak boş boş tırnaklarımızı yiye yiye motor , fabrika bekliyoruz...
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2020, 16:17:06 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2079 : 06 Ocak 2020, 17:06:53 »
Türkiye'de de biraz adalet olsa bu ihale BMC'den 1 yıl önce alınırdı...

2 firma Altay için seri üretim ihalesine giriyorlar.
OTOKAR hesabını yapıyor,maliyetini çıkarıyor,tesisinin kapasitesini düşünüyor tank başına 10 kuruş birim fiyat veriyor.
BMC hesabını yapıyor,maliyetini çıkarıyor,tesisinin kapasitesini düşünüyor (?)  tank başına 8 kuruş birim fiyat veriyor.

Belki OTOKAR "bu tankı seri üretebilmem için yeni tesis kurmam gerekecek , bu maliyeti de teklifime eklemeliyim " diye düşündü de 10 kuruş teklif verdi. Devletin beleş fabrika vereceğini bilse belki 6 kuruş teklif verecek...

Yahu ihaleyi yapan ssm , sen bu firmalarda bu tankı yapacak kapasite,yeterlilik,tesis olduğunu görmeden bu firmaları neden ihaleye alıyorsun? İhale kağıtlarını bile vermemen gerekir...

Ama BMC de biliyor ki kişisel aşklar , siyasi yakınlıklar  her türlü zorluğu aşar... Biz de forum olarak boş boş tırnaklarımızı yiye yiye motor , fabrika bekliyoruz...

+111111111111