Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 988134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2060 : 17 Aralık 2019, 22:13:32 »
Piyadeler varoldugu sürece tanklarda varolacaktır bu kesin..Ha şuna katılırım , artık demirbaş ülkeler kitle imha silahlar üzerine çalışıyor. Herhangi bir ülkeye bırakın koca orduyu göndermeyi 100 tane tank ve ona baglı birlikleri göndermek bile büyük külfet haline geldi. Artık ülkeleri işgal dönemi bitti. Artık bilmem şurayı işgal edeyimde toprak alayım dönemide bitti. İşgal edeceğiniz ülkede kalacak her ordu size ekonomik olarak sıkıntıdan baska bir halta yaramayacak. Eskiden tanklar orduların vazgeçilmeziydi yalnız bugünün şartlarında tanklardan daha öncelikli şeylere ihtiyacınız var. Mesela istediginiz kadar tankınız olsun hava üstünlüğünüz yoksa bittiniz. Hava üstünlüğünü HSS ve kendi uçaklarınızla sağlarsınız. demekki tanktan önce hss ve uçak lazım. Bizim gibi denize kıyı ülkeler için 3. bir öncelik donanmadır. Tanklardan daha önemlidir. Bugünün şartlarında tanklardan daha öncelikli diğer konu durumsal farkındalık , Uydularınızın varlığı ve güvenliği . Siber güvenlik..bakın bunlar ve buna benzer birçok konu benim nezdimde tanktan daha önemlidir. Tankların devri belki kapanmadı ama bugünün şartlarında tanklar öncelik sıralamasında çok geride kaldı. Kalmakta zorunda... Tank lazım derken hep Suriyeyi örnek gösteriyorsunuz Suriyeden sonra ? Viyanaya mı yürüycez.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2061 : 17 Aralık 2019, 22:50:31 »
Altay tankı ihalesini kazanarak hızlıca işe koyulan BMC, envantere girerek ordunun kullanımında olabilecek ilk tanklar için 24 aydan kısa sürede teslim iddiasında.

Otokar, FNSS gibi rakipleri arasından sıyrılarak Altay tankı ihalesini kazanan BMC, ihale sonrasında Arifiye’deki palet fabrikasıyla gündeme gelmişti. Palet fabrikasının BMC’ye verilmesi kamuoyunda sıkça eleştirilirken sürece dair BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, tankların çok kısa süre içinde hizmete gireceğini iddia etti.

Ethem Sancak, bir televizyon programındaki konuşmasında TSK’nın talebi doğrultusunda BMC’nin halen yapımı süren fabrikası tamamlanana kadar üretimi palet fabrikasında tamamlayacağı, bunun karşılığında da BMC’nin fabrikaya modernizasyon yatırımı yapacağını açıkladı. TSK’nın acil olarak talep ettiği ilk 20 tankın 24 aydan kısa süre içerisinde burada üretileceği ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra Otokar’ın üretilen 5 adet prototipin geliştirilmesi esnasında satın aldırdığı sağlam durumdaki 20 motorun da üretilecek ilk 20 tankta direkt kullanılabileceğini belirten Ethem Sancak, beklentilerden daha kısa süre içinde tankları istendiği gibi teslim edeceklerini aktarıyor.

BMC’nin Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile yaptığı anlaşma kapsamında azami 56 ay içerisinde ilk parti tankların üretimi tamamlanıp teslim edilmiş olacaktı. Süresi ve adedi kesin olmamakla birlikte TSK’ya; kurulacak fabrikada üretilmiş 500 adet tank satılacak. Milli tank motoru da BMC tarafından aynı fabrikada geliştirilip üretilecek.

https://www.donanimhaber.com/altay-tanki-24-aydan-kisa-sure-icinde-ordunun-kullanimina-sunulacak--116951

Ethem Sancak böyle diyor ama yapımının sürdüğünü söylediği fabrikanın temelinden başka birşey yok henüz ortada! Bu açıklamadan sonra anlıyoruz ki halen ortada bir motor yok. Sadece prototipler için alınan motorlar ile 20 tankın yapılabileceğini söylüyor. ortada 5 prototip ve 20 motor var. 5 prototipin ilkini seri üretim ilk tank olarak sergilerlerse şaşırmam. Kalan 15 tank ne olur bilinmez. Ancak ilk tankı görebilmemiz için sadece 5 ayları kaldı!

Savunma Sanayi Başkanı ilk tankın sözleşme imzalandıktan sonra 18 ay içerisinde yapılacağını söylemişti. Yani Nisan 2020'de ilk seri üretim tankı görmeyi umuyoruz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2062 : 17 Aralık 2019, 23:00:24 »
Fabrikanın fotoları internette geziyor , ne kadar ilerledi bilmiyorum gördüğüm fotolardaki fabrika 2020de bitmez.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2063 : 17 Aralık 2019, 23:09:42 »
Amerikan ambargoları da yaklaşıyor  ilk 250 tankta kullanılacak MTU motorları Türkiye'ye gelemeyecek gibi geliyor bana....

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2064 : 17 Aralık 2019, 23:30:21 »
Amerikan ambargoları da yaklaşıyor  ilk 250 tankta kullanılacak MTU motorları Türkiye'ye gelemeyecek gibi geliyor bana....
Zaten tankı yapamadık demek için sebep arıyolar herhangi bir ambargo ekmeklerine yağ sürmek gibi olacaktır.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2019, 23:31:50 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #2065 : 18 Aralık 2019, 12:13:57 »
Ya su motor sorununu anlamiyorum. Almanya satmiyor mu? En kotu ihtimalde eski leopard 2'lerden soker yeni tanka takarsin (al sana gecici bir cozum). Bu arada kendi motorunu gelistirmeye devam et ama ordunu modern tanksiz birakma!

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2066 : 19 Aralık 2019, 10:42:48 »
Almanya tank motoru bize vermiyor vermediği için tank üretemiyoruz dahası obüs motoru da vermiyor o yuzden obüste üretemiyoruz. Ancak ethem sancak beyin açıklamalarına göre motoru yaptık mayısta vereceğiz diyor bence bu büyük bir başarı sırf bu yüzden bile ihalenin bmc verilmesi hayırlı olmuş çünkü otokar motor filan üretmezdi zaten motor ihalesinede girmedi. Motoru dünya devi Kore bile üretemedi Almanyadan mtu dan aldı Ethem Sancak Her halde yapmadıgı bir şeyi yaptık mayısda verecegiz diyerek kendini rezil etmez. Birde Tank ihalesine göre ortada geciken bir şey yok ihaleye göre 48 ayda tank teslim edilecekti fakat ssm 24 ayda acil ihtiyactan verin tankı dedi ethem sancak daha fabrika bitmedi oyüzden veremem diyince konu tank palet fabrikasına döndü ancak buda bizim için iyi oldu çünkü devletin bu işin sonunda tank üreten motor üreten bir fabrikası olacak. sonuc olarak Hem Türkiye kazanmışoldu hem ethem sancak kazanmış oldu hemde katar kazanmış oldu . Bu işten Almanya ve Abd bence çok büyük zarar etti artık Kendi Motorunu ve Tankını Üreten Bir türkiye Ortaya cıktı bu tankın Yaklaşık 5000 adet ic  ve dış piyasaya  satılacagını düşünüyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2067 : 19 Aralık 2019, 12:13:31 »
Almanya tank motoru bize vermiyor vermediği için tank üretemiyoruz dahası obüs motoru da vermiyor o yuzden obüste üretemiyoruz. Ancak ethem sancak beyin açıklamalarına göre motoru yaptık mayısta vereceğiz diyor bence bu büyük bir başarı sırf bu yüzden bile ihalenin bmc verilmesi hayırlı olmuş çünkü otokar motor filan üretmezdi zaten motor ihalesinede girmedi. Motoru dünya devi Kore bile üretemedi Almanyadan mtu dan aldı Ethem Sancak Her halde yapmadıgı bir şeyi yaptık mayısda verecegiz diyerek kendini rezil etmez. Birde Tank ihalesine göre ortada geciken bir şey yok ihaleye göre 48 ayda tank teslim edilecekti fakat ssm 24 ayda acil ihtiyactan verin tankı dedi ethem sancak daha fabrika bitmedi oyüzden veremem diyince konu tank palet fabrikasına döndü ancak buda bizim için iyi oldu çünkü devletin bu işin sonunda tank üreten motor üreten bir fabrikası olacak. sonuc olarak Hem Türkiye kazanmışoldu hem ethem sancak kazanmış oldu hemde katar kazanmış oldu . Bu işten Almanya ve Abd bence çok büyük zarar etti artık Kendi Motorunu ve Tankını Üreten Bir türkiye Ortaya cıktı bu tankın Yaklaşık 5000 adet ic  ve dış piyasaya  satılacagını düşünüyorum.

Mayıs ayında bunu hatırlatırım. Adamlar kendi fabrikalarını kuracaklardı, nerede fabrika?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2068 : 19 Aralık 2019, 13:19:56 »
Ethem Sancak, bırakın Mayıs ayında ilk motoru vermeyi, prototipler için Almanya'dan alınan motorları seri üretim tanklarda kullanmaktan bahsediyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2069 : 19 Aralık 2019, 20:04:29 »
At yalanı ; ...yim inananı !  Türkiye'de son yıllarda en dikkat ettiğim şey şu oldu... Ölçüsüz yalan...Nasıl olsa inanan bol...

Sadece cehaletle açıklanacak bir olgu değil bu... Bir merkezden yoğun  algı-enformasyon bombardımanı yapılıyor.. .Kitleler bu bilinçli yanlış bilgilendirme bombardımanıyla her söylenene biat eden adeta zombilere çevrilmiş...

Sağduyu silinmiş... Ama son yerel seçimler gösteriyor ki insanlar bunu yavaş yavaş farketmeye başladı bence ...