Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 986255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1970 : 15 Kasım 2019, 13:54:37 »

Otokar bunu bugüne kadar yalanlama ihtiyacı hissetmedi..

Otokar yalanladi veya yalanlamadi, ihale seffafligi firmalardan degil devletten sorulur. Bunlarin kanunu bile var, 4734 sayili kamu ihale kanunu, seffaflik ve rekabet bendi. 2657 sayili kanun, ve kanunlar uzerini birsuru eklemeler. Detaylara girmeden ihale kurulu kanunen vatandaslara bilgi verme yukumlulugu de var, ve ben bizzat 4 kere basvurdum ama ne cevap ne birsey.

Anlayacagin seffaflik meffaflik hikaye! Ve dunyadaki diger tanklarla kiyasla muazzam astronomik bir fiyat, bunun aciklamasi bile yok (aslinda varda kimse dillendirmek istemiyor)

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1971 : 15 Kasım 2019, 14:03:37 »
Bazileri bu Altay seri uretimini gozu korlemesine savunuyor, aslinda AKP'yi savunuyorlar da BMC'yi savunur gibi gorunuyorlar.

Simdi bu seri uretim anlasmasinda bazi karanlik noktalar var, mesela ihale. Ihale birkere seffaf yapilmadi kim ne teklif Verdi bilinmiyor ve aciklanmiyor. Bazi kaynaklar Koc 7 milyar teklif etti biz 3.5 milyar diyen kisi zaten Ethem Sancak'in ta kendisi (artik bu ne kadar guvenilir sizlere birakiyorum, ben ihale seffafligini tercih edenlerdenim)

Sonuc 250 tank 3,5milyar Euro gibi astronomik bir fiyatla yapilacak (o 1milyar dolar gelistirme parasi buna dahil degil).
Seri uretim tankinin tanesi 15.5 milyon dolara geliyor, gelistirme parasini da dahil etsek her tankin maliyeti 19.5milyon dolar eder (tesvik paralarini saymiyorum bile!)

Yani kimse kusura kalmasin ama bu sadece dunyanin en pahali tanki degil, dupeduz ihanet duzeyinde bir olay.

Ve bakiyoruz BMC kendisi bile uretmiyor birinci ABMK uretecek.

Madem askeri fabrika uretecekti niye bastan bu yapilmadi, niye bu fiyat boyle astronomik seviyelere sisirildi? Ben burada kotu niyetin de otesinde birseylerin dondugunu dusunuyorum!

Ya arkadaşım susuyum susuyum diyorumda artık saçmalamaya başladın..Otokarın bunu yalanlaması durumunda başına gelecekleri az çok tahmin edebiliyoruz. Kendilerini eleştiren bir haber yaptı diye tüm reklam veren şirketleri uyarıp kanalı reklam gelirinden eksik bırakan bir sistem otokarın başına ne cuvallar örerdi. Kusura bakmayın alice harikalar diyarında yaşamıyoruz. Bu ihaleyi şikayet etmek demek geri kalan tüm ihalelere girememeniz demek oldugu gibi diğer sektörlerde de önünüzün kesileceği anlamına geliyor. Siz hala pembe rüyalarınızda yaşamaya devam edin yalnız bu ülkedeki iğrenç olayların herkes farkında... Hükümetin istemediği bir kimse kırk takla atsa o ihaleyi alamaz. kimsede eleştiremez. İşte ülkenin geldiği nokta bu. Şeffaflık kalmamış herşey 2-3 kişi arasında dönüyor siz hala yok otokar sunu yaptı yok şu bunu yaptı kafası yaşıyorsunuz. İş hayatında olacaksınız ve hükümeti eleştireceksiniz öyle mi ? Sizde otokardan açıklama bekliyorsunuz... Arkadaşım sen Türkiyede yaşadıgından emin misin. ? Bu kadar körü körüne boş avukatlıkta sabrımı zorlamaya başladı.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2019, 14:04:57 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1972 : 15 Kasım 2019, 14:21:37 »
@Donnie

Sakin ol arkadaşım. Nutuk bu konularda epey vakıf olduğundan emin olabilirsin. 

Kendisi Türkiye’de değil Netherlands de yaşıyor.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1973 : 15 Kasım 2019, 14:24:08 »
Ben somut yapılmış ve gerçekleşmiş açıklamalar rakamlar üzerinden yorumlarımı yapıyorum bazı arkadaşlar gibi niyet okuyuculuğu yapmıyorum. Saçmalamak ise elinde herhangi bir bilgi olmadan kendi dünya görüşüne göre atıp tutmaya denir diye düşünüyorum.

Şayet dediğiniz gibi olsaydı Gezi olaylarından sonra Koç grubu diye bir firmanın ortada kalmaması gerekirdi. Cobra II araçlarını vs de satamazdı. Bunu yanında şurada liste yapsak kamudan ihale alan ve devletin ihalelerini kazanan onlarca Tüsiad üyesi muhalif firma sayabiliriz. Sanırsın bu dönemde Türkiye'nin ilk 10 zengini listesi tepe taklak oldu.

Ülkemiz sanki dün asr-ı saadet döneminde özgürlükler ülkesiydi de bugün tu ka ka oldu.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1974 : 15 Kasım 2019, 14:26:36 »

Otokar yalanladi veya yalanlamadi, ihale seffafligi firmalardan degil devletten sorulur. Bunlarin kanunu bile var, 4734 sayili kamu ihale kanunu, seffaflik ve rekabet bendi. 2657 sayili kanun, ve kanunlar uzerini birsuru eklemeler. Detaylara girmeden ihale kurulu kanunen vatandaslara bilgi verme yukumlulugu de var, ve ben bizzat 4 kere basvurdum ama ne cevap ne birsey.

Anlayacagin seffaflik meffaflik hikaye! Ve dunyadaki diger tanklarla kiyasla muazzam astronomik bir fiyat, bunun aciklamasi bile yok (aslinda varda kimse dillendirmek istemiyor)

En azından bu açıklama ihale kanununa aykırı deseydi. Bu fiyat üzerinden firmanın yıpratılması normal ama firmanın benden sonraki firmanın iki katı fiyat verdi demesi ayıp.
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1975 : 15 Kasım 2019, 14:29:18 »
Şurada sanırım bir yanlış anlaşılma var. Altay'ın ilk 250 tane üretimi devredilen Tank Palet Fabrikasında Arifiye'de yapılacak. Orada zaten bir inşaat yok. Bildiğim kadarı ile Karasu ile Tank palet fabrikası zaten aynı yerde değil.

Karasu'daki inşaat BMC'nin üretim üssü vs diye geçiyor. Niye Karasu'daki inşaata takılıyorsunuz anlamadım? Yani Altay'ın ilk üretim yerinin Karasu olduğu ve bu fabrika da yapılacağı mevzusu nereden çıkıyor?
Çünkü BMC Karasu'daki inşaata Altay üreteceğim diye başladı ve teşvik ve arazi yardımı aldı.

Tamam üretecek zaten.. 50 tane idi sanırım ilk versiyon sonrasında ikinci versiyon vs.. Şuan ilk ürünleri beklediğimiz yer arifiye..
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1976 : 15 Kasım 2019, 14:46:01 »
Şurada sanırım bir yanlış anlaşılma var. Altay'ın ilk 250 tane üretimi devredilen Tank Palet Fabrikasında Arifiye'de yapılacak. Orada zaten bir inşaat yok. Bildiğim kadarı ile Karasu ile Tank palet fabrikası zaten aynı yerde değil.

Karasu'daki inşaat BMC'nin üretim üssü vs diye geçiyor. Niye Karasu'daki inşaata takılıyorsunuz anlamadım? Yani Altay'ın ilk üretim yerinin Karasu olduğu ve bu fabrika da yapılacağı mevzusu nereden çıkıyor?
Çünkü BMC Karasu'daki inşaata Altay üreteceğim diye başladı ve teşvik ve arazi yardımı aldı.

Tamam üretecek zaten.. 50 tane idi sanırım ilk versiyon sonrasında ikinci versiyon vs.. Şuan ilk ürünleri beklediğimiz yer arifiye..
Ortada fabrika yok sadece atılmış bir temel var gerisi yok ikinci versiyon üretilecek demişsin ama anlaşılan ikinci versiyon için fabrikanın bitmesini bekleyeceğiz tabi biterse.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1977 : 15 Kasım 2019, 16:42:38 »

+1

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1978 : 15 Kasım 2019, 17:00:49 »
Atladığımız bir diğer konuyu da belirteyim. Altay ihalesi "Altay tankının seri üretimi ve Altay tankına motor geliştirilmesi için başlatılan Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi" olarak geçiyor. Yani bu fiyatın içerisinde motor geliştirilmesi de bulunuyor.

Konu ile ilgili SSM'nin duyurusu;

“Modern tank ihtiyacımıza cevap vermek üzere geliştirilmiş Altay tankının 250 adedinin seri üretim işi ve Altay tankına milli güç grubu geliştirilmesi işi için İcra Komitesinde alınan kararla BMC A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanacak.”

Daha önce güç grubu geliştirilmesi işi yabancı desteği alınacak şekilde 190 milyon avro bedelle Tümosan'a verilmişti. BMC yabancı ortak almadan geliştirecek.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2019, 17:05:18 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1979 : 15 Kasım 2019, 17:15:20 »
DonnieBrasco son +1 ile 100 beğeni puanına ulaştın. Özel üyelerimiz arasındasın artık...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com