Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1910 : 20 Eylül 2019, 13:51:50 »
Buraya yazıyorum. ALTAY tankının seri üretimi 2022den önce başlamayacak. 2023e sarkma durumu bile var. BMCde tank yapacak kadronun varolduguna inanmıyorum. Türkiyede bile böyle bir kadro ne kadar vardır tartışılır. Belki biraz FNSSde onlarda bu bilgi birikimi İngilizlerden alırsalar olur. Tank yapmayı İsrail menşeyli Kirpi yapmakla aynı sanıp zıplamakla olmuyor işler.

Tank üretilene kadar hepimiz yaşlı dedeler olup çıkacağız desene.O zamana kadarda savaş alanlarında tanka ne kadar gereksinim kalacak oda tartışılır. Birde medyamızda Ortadoğu'dan, Asya'dan tanka çok ilgi olduğu yazıyor sen daha seri üretime geçipte kendi envanterine alamadın tankı ne satmaktan bahsediyorsun? İyiki zamanında İsrail'e modernize ettirmişiz şu 170 adet M-60T'de olmasa ne yapardık bilmiyorum. Rezalet başka birşey değil beğenmediğimiz Mısır'da bile 1000 adet M1 Abrams, Ermenistan'da T-90 tankları var. Bazen şu ordunun düşürüldüğü duruma çok üzülüyorum.
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2019, 13:52:58 Gönderen: fırtına06 »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1911 : 20 Eylül 2019, 14:35:05 »
Buraya yazıyorum. ALTAY tankının seri üretimi 2022den önce başlamayacak. 2023e sarkma durumu bile var. BMCde tank yapacak kadronun varolduguna inanmıyorum. Türkiyede bile böyle bir kadro ne kadar vardır tartışılır. Belki biraz FNSSde onlarda bu bilgi birikimi İngilizlerden alırsalar olur. Tank yapmayı İsrail menşeyli Kirpi yapmakla aynı sanıp zıplamakla olmuyor işler.

Tank üretilene kadar hepimiz yaşlı dedeler olup çıkacağız desene.O zamana kadarda savaş alanlarında tanka ne kadar gereksinim kalacak oda tartışılır. Birde medyamızda Ortadoğu'dan, Asya'dan tanka çok ilgi olduğu yazıyor sen daha seri üretime geçipte kendi envanterine alamadın tankı ne satmaktan bahsediyorsun? İyiki zamanında İsrail'e modernize ettirmişiz şu 170 adet M-60T'de olmasa ne yapardık bilmiyorum. Rezalet başka birşey değil beğenmediğimiz Mısır'da bile 1000 adet M1 Abrams, Ermenistan'da T-90 tankları var. Bazen şu ordunun düşürüldüğü duruma çok üzülüyorum.
Hocam defalarca söylüyoruzda hep biz konuşuyoruz. Ben gemi konusunda da bu kafanın olmasından dolayı biraz sert çıkmıştımda sertliği konusunda uyarmıştınız. Suriyeye , Irakğa gönderdiğimiz hurda tankları gördükçe vallahi utanıyorum ya. Birde bu hurdalara can sokup savaşa yolluyoruz. Bu acil bir mesele.Ne BMCnin nede devletin keyfine göre yapılacak bir iş değil.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1912 : 20 Eylül 2019, 22:12:18 »
Benim bildiğim bmc piyasadan deli gibi personel topluyormuş fnss ile otokar'ın mühendislerine 2 katı maaş teklif ediyormuş.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1913 : 21 Eylül 2019, 00:01:08 »
Bir ara real madrid de ölü yıldızlar topluluğu idi. İyi mühendis veya teknik adamları toplamak tek başına bir anlam ifade etmez birbirleriyle uyumlu çalışan  EKİPlerinizin olması gerekir ayrıca 5 - 10 senede uzmanlaşan ekipleri iyi koordine edebilecek yönetici takımının oluşumu en aşağı 10 sene bence 20 sene sürer.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1914 : 21 Eylül 2019, 00:30:57 »
Benim bildiğim bmc piyasadan deli gibi personel topluyormuş fnss ile otokar'ın mühendislerine 2 katı maaş teklif ediyormuş.
Bireylerin tecrübesi sizi bir yere kadar götürür. BMC o kadar adam topladı ama hala Tuğra kamyonu piyasaya süremedi. Demekki bazı şeyler toplamakla olmuyor kurum hafızası/bilgiside gerekiyor. Çinliler Ukraynalı motor şirketine o kadar parayı boşa saymadı. İsteseler mühendis mi bulamayacaklar ? Ukraynalı mühendisler kaçacak ülke arıyorken hemde... Satın alınan şey motor şirketinin hafızasıydı. O hafıza sizde oldugu sürece didik didik mühendis aramazsınız.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1915 : 21 Eylül 2019, 10:53:48 »

Hocam herhalde tsk'nın kabul testlerinde kullanacağı prototipleri üretecektirler.

Zaten aracın beklentileri karşılayıp karşılamadığını test etmek için prototipler üretilmişti. Bu testler sonrasında seri üretim anlaşması imzalandı. Artık seri üretime başlamaları lazım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1916 : 21 Eylül 2019, 11:12:00 »

Hocam herhalde tsk'nın kabul testlerinde kullanacağı prototipleri üretecektirler.

Zaten aracın beklentileri karşılayıp karşılamadığını test etmek için prototipler üretilmişti. Bu testler sonrasında seri üretim anlaşması imzalandı. Artık seri üretime başlamaları lazım.

Ama tank değişim geçirdi hocam. Şurda m-60T lere bile ufak bir modernize geçirtiyoruz ve kabul testlerine sokuyoruz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1917 : 21 Eylül 2019, 11:49:48 »

Ama tank değişim geçirdi hocam. Şurda m-60T lere bile ufak bir modernize geçirtiyoruz ve kabul testlerine sokuyoruz.

Tankın değişim geçirdiğini nereden biliyorsun?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1918 : 21 Eylül 2019, 12:49:22 »
Altay ın güç grubu çözülmediğinden 1ABMK da üretimle alakalı çalışmalar halen yok. Karasu da ınşaat devam ediyor. Bmc 1ABMK da taktik tekerlekli pesönel tasıyıcı üretiminin prototip üretimini sürdürüyor.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1919 : 24 Eylül 2019, 00:16:59 »
Bugün okudugum bir twitter kullanıcısının Altay tankının gecikmesiyle ilgili yazısı...

"Bu soruyu tasarım mühendisine sorduğumuzda sürecin nasıl işlediği hakkında bize bilgi verdi. Kuvvet'in ne istediğini üreticiye anlatması 1 sene sürüyor. Üreticinin ne anladığını Kuvvet'e anlatması 1 sene.Kuvvet'in ben bunu demedim, şunu dedim demesi ise süreci daha da uzatıyor ve bu daha başlangıç kısmı. Sektörün içerisinde olanlar bu işlerin hemen olmayacağını, uzun bir sürece bağlı olduğunu bilir."

@Kampfwagenkanon

Suriye'ye hurda tanklarla giden bir kuvvet için bu süre biraz lüks sayılır. Kaç yıldır nasıl bir tank istediğini anlamamış , anlatamamış generallerin varoldugunu bilmek çok can sıkıcı..
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2019, 00:20:24 Gönderen: DonnieBrasco »