Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1870 : 05 Ağustos 2019, 16:08:25 »

...Sen hazine garantisine takıksın...

Normalde (-1) kullanan bir insan değilimdir. Pozitif ayrımcılığı veya olumlu motivasyonu destekleyen bir insanımdır. Fakat senin sürekli olarak negatif olanı desteklemen nedeniyle; beni (-1) kullanmak mecburiyetinde bıraktın. Neyse, hakkını helal et... motivasyonun yine de bozulmasın.

Hazine garantisi dersen...! elbette hazine garantisine takarım. Geçen gün kendime 25 Bin TL vergi tahakkuk ettirmek zorunda kaldım; bütün bu yapılanları gördükten sonra insanın içine elbetteki evlat acısı gibi işliyor -yeminle... Hazine garantili işlere ben takmayım da kimler taksın! Her şeyimiz kayıt altında, dürüst vergi mükellefleri olarak gününde vergimizi ödemek için kendimizi yırtıyoruz, öteki adam hazine garantili işlerden malı götürüyor! Senin zoruna gitmez mi?

Ama bu kadar hükumeti cilalamana gerek yok hocam ya! Sen fizik hocası değil misin hem? Yaptığın şey fizik kurallarına aykırı! Biraz objektif ol yahu... Deney var, gözlem var, laboratuvar koşulları var. Gözlemle bakalım; başka ülke ihalelerinde ''0'' atmosfer basıncında, maliyetler bu kadar artıyor mu?

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1871 : 05 Ağustos 2019, 16:29:56 »
Otokar'a tank yapması için fabrika ve arazi hibe edildi mi?

BMC'ye verilmek üzere 746.390 metrekare arazi vatandaştan alınarak hazineye geçirilmişti.

Bugün oradaki arazinin metrekare fiyatı 287 TL. Yani bugünkü değeri ile 214.216.930 TL değerinde bir kamulaştırma yapıldı. Buna dahil edilen hazine arazisi ile BMC'ye 2.220.000 metrekare arazi hibe edildi. Ya da diğer bir deyişle bugünkü değeri ile 637.140.000 TL değerinde arazi!

Bunun üzerine destek olarak verilen paralar da var tabi!

Az değil!

Savunma sanayini çok eskilerden beri takip edenler bilirler. Eskiden dergilerde askeri fabrikaların yaptıkları ürünler tanıtılırken, yurtdışından alınan fiyatların çok çok altında fiyatlarla üretim yapılarak ülke ekonomisine sağlanan katkı vurgulanırdı!

Altay tankı konusunun çok fazla eleştirilmesinin nedeni' bu tankı daha kısa sürede yapabilecek donanıma sahip firmalar ve kurumlar varken, ortada bu amaçla hizmet edebilecek yeterli fabrika alanı bile olmayan BMC'ye işin verilmesi, sonrasında verilen hibeler vs. Bütün bunlara karşın halen ortada Otokar'ın yaptığı birkaç prototip dışında tankın olmaması, programın en başından bugüne oldukça fazla aksamış olması vs!

Kimsenin avukatı olmaya gerek yok. Ancak harcanan para devletin ve dolayısıyla da milletin! Herkesin sorgulama hakkı bulunuyor!

Cumhurbaşkanı özelliştirme olmadığını işletme hakkının 25 yıllığına devredildiğini birinci ağızdan açıklamadı mı? Bunun üzerine destek olan paralar? Kaynağınız nedir? Hangi paralar bunlar? Arazi için dolar cinsinden rakamı yazarsanız maliyeti yarı yarıya düşürecek bir rakam olmadığını daha rahat anlarız diye düşünüyorum. Ayrıca üretim için açıklanmış bir takvim var. Takvim sarktığında konuşmak doğru değil mi? 18. ayda ilk tanıtım prototipi çıkacak açıklaması var 9. ayda Tank ortada yok diyorsunuz. Ayda 1.5 tank yapacak fabrika zaten.

Madem Başka bir yükleniciye verilmeyecek ihale en başta denirdi ki hem prototipi üret hemde 250 tank yap.. O zaman düşünülmedi mi bunu otokardan yapacak başka biri yok vs diye.. O zaman yaygara koparılsaydı.. Olmaz otokar yapsın hepsini ihaleye gerek yok otokar nederse o doğrudur kesin o maliyettedir. 

Eleştiri yapmak bir hak ise savunma yapmakta bir haktır. Çünkü rakamlar vs ortada BMC'yi geçiyorum ama bu şartlarda bu ihale zaten Otokar'a verilmezdi.

Elma ile armutu karıştıyorsunuz sanırım.

Sizin bahsettiğiniz 25 seneliğine devredilmesinden bahsedilen tank palet fabrikası ya da yeni adıyla 1. Ana Bakım Fabrikası.
Benim bahsettiğim ise 8 Nisan 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile BMC'ye verilen Karasu'daki arazi! >>http://www.yazlik.com.tr/emlakHaber/1000/sakarya-karasu-da-bmc-ye-yatirim-yeri-tahsis-edildi

Bahsettiğiniz şekilde verilerle bilgi verdim. Uydurmadım! Dolara çevirmek isterseniz çevirebilirsiniz tabi ki. O bölgedeki güncel arazi fiyatlarını emlak sitelerinden öğrenebilirsiniz. Tankın maliyetine bu miktarların da eklenmesi gerekli!

Hocam yanlış anlamayın ancak Fnss'in bu konudaki çok önemli bir yetkilisi tarafından verilen bir bilgilendirme toplantısında Bmc'ye kaybedilen ihalede sadece bmc değil tüm firmaların tekliflerinde ana bakım merkez komutanlıklarında üretimin söz konusu olduğunu söyledi.  Hatta kuvvet teklif veren firmalara gelin 1. abmk ve 2. abmk ye bakın istediğinizde üretimi yapın demiş. Hatta biri Alman biriside batı tarzı modernleştirilmiş bu işe uygun fabrikalar bu abmk'ler.

Yanlış anlamaya gerek yok. Ben hem 1. Ana Bakım Fabrikası'nı hem de FNSS'in tesislerini gördüm. FNSS esas olarak alüminyum gövdeli araçlar üretmek üzere üretim hattını şekillendirmiş. Askeri fabrika ise daha ziyade envanterdeki araçlara çelik döküm parça üretimine ağırlık verecek şekilde. Her ikisinin de birbirlerinde olmayan yetenekleri var. Ben en başında bu işin bu yeteneklere göre paylaştırılması görüşündeyim. A firma bir parçayı yapabiliyorsa işi ona, onun yapamadığı diğer parçayı da yapabilen B firmasına vermek gibi... En düşük maliyetli ve ne kısa sürede üretim böyle sağlanır. Yoksa hazır olmayan, yeterliliğe sahip olmayan bir firmaya işi verip, o yeterliliğe kavuşması için üzerine bir de arazi, destek vs vererek beklersek zararda bir işe yatırım yapmış oluruz.

Bence de sapla saman karışıyor. BMC Tank ihalesini ne zaman aldı? Sakarya'da ki arazi mevzusu 2015, otomobil sanayi ile alakalı.. Biliyorsunuz devletimiz kalkınma planına göre arsa vs tahsisi zaten yapıyor bu BMC'ye has birşey değil... bu yaklaşımlar yapıcı değil.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1872 : 05 Ağustos 2019, 16:37:38 »

...Sen hazine garantisine takıksın...

Normalde (-1) kullanan bir insan değilimdir. Pozitif ayrımcılığı veya olumlu motivasyonu destekleyen bir insanımdır. Fakat senin sürekli olarak negatif olanı desteklemen nedeniyle; beni (-1) kullanmak mecburiyetinde bıraktın. Neyse, hakkını helal et... motivasyonun yine de bozulmasın.

Hazine garantisi dersen...! elbette hazine garantisine takarım. Geçen gün kendime 25 Bin TL vergi tahakkuk ettirmek zorunda kaldım; bütün bu yapılanları gördükten sonra insanın içine elbetteki evlat acısı gibi işliyor -yeminle... Hazine garantili işlere ben takmayım da kimler taksın! Her şeyimiz kayıt altında, dürüst vergi mükellefleri olarak gününde vergimizi ödemek için kendimizi yırtıyoruz, öteki adam hazine garantili işlerden malı götürüyor! Senin zoruna gitmez mi?

Ama bu kadar hükumeti cilalamana gerek yok hocam ya! Sen fizik hocası değil misin hem? Yaptığın şey fizik kurallarına aykırı! Biraz objektif ol yahu... Deney var, gözlem var, laboratuvar koşulları var. Gözlemle bakalım; başka ülke ihalelerinde ''0'' atmosfer basıncında, maliyetler bu kadar artıyor mu?

Bende diyorum ki herkes birşeye takabilir. Ben sadece sana cevap veriyorum oturup biri için iyi ya da kötü yazmadım. Senin kötülemen hak ise benimde katılmadığımı belirtmem hak. Yoksa bende çok yorum yazan biri değilim hatta uzun yıllar trmilitary'i foruma üye olmadan takip ettim. Kısaca -1 ya da +1 derdinde değilim sadece konular tek taraflı pompalanmaya başladığında rahatsız oldum. Sen öyle düşünebilirsin bende böyle düşünüyorum. Takipçilerde farklı görüş ve düşüncelerden faydalansın. Ama konuyu tanktan otoyola getirip falancaya götürmek.. O bu forumun yeri değil kanısındayım.
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1873 : 05 Ağustos 2019, 16:42:47 »

Bence de sapla saman karışıyor. BMC Tank ihalesini ne zaman aldı? Sakarya'da ki arazi mevzusu 2015, otomobil sanayi ile alakalı.. Biliyorsunuz devletimiz kalkınma planına göre arsa vs tahsisi zaten yapıyor bu BMC'ye has birşey değil... bu yaklaşımlar yapıcı değil.

Hocam bende yukarıda ki gibi cilalama yapmandan rahatsız oldum. Hayır gerek yok yani, ne gereği var? Avukat gibi savunmanıza gerek yok demek istiyorum. Yanlışa yanlış diyemiyorsunuz hocam, can sıkan tarafı budur.

Al işte bir can sıkan tarafı daha... adrese teslim ihale yapılacağı o kadar belliydi ki; adam ihaleyi yapmaya gerek bile göremeden arsayı tahsis etti ya! daha neyi konuşuyoruz?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1874 : 05 Ağustos 2019, 16:45:03 »
İyi ki bir yazdım ortalık durmamış 😁 ihaleler ve üretim planlamasına dair tecrübelerime dayanarak başarısız bir süreç görüyorum. Yarısı geçmiş ve halen alt yükleniciler bile belirlenmemiş. BMC kendisi zaten neredeyse yarıya kadar Katar ortaklı bir şirket. Bir de bu iş için Rheinmetall ile de ortaklık kurdu. Bir de Etika diye bir şirketle de ortaklık kurduğu yazıyor ama emin değilim. 

Yerli ve milli olayı ortadan kalktı zaten. BMC işin üstesinden tek başına gelemeyeceğini Rheinmetall ortaklığıyla belli etti. Onlar kurtarırsa kurtarır projeyi. Üretimde ortak olan ve gelirde ortak olan şirketler var. Her biri bu işten para kazanacak. Bana kervan yolda düzülür mantığıyla yapılmış gibi geliyor.

İhale süreci 18 ay ve 2020 mayısında ilk tank gelecek. İlk tank gelirse müyesseroğlu haklı olacak gelmezse biz yani 🤔 gerçi ihalenin süresi  tüm üretimin bitimine kadar. olur da yetişmezse otomatikman otokar haklı duruma geçiyor. Ucuza yapalım derken yetkin olmayana verirsen ve iş yetişmezse suçlu aranmalı. (Ha bu arada karın çoğu yurt dışına gidiyor dikkatinizi çekerim)

ilk tankı yetiştirseler dahi  bana süre uzatımı vs isterler gibi geliyor hadi hayırlısı.

Ama genel olarak bu proje başarısızdır gözümde.

(Bu arada projeyi eleştirenleri siyasi olmakla suçlayan müyesseroğlu da az siyasi değil) 😁 tamamını okuyamadım ama otoyol fiyatlarını savunmuyorsundur umarım. Konu sigaraya nereden geldi onu da göremedim ama sigara içene de bakmakla yükümlü SGK

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1875 : 05 Ağustos 2019, 16:55:47 »
İyi ki bir yazdım ortalık durmamış 😁 ihaleler ve üretim planlamasına dair tecrübelerime dayanarak başarısız bir süreç görüyorum. Yarısı geçmiş ve halen alt yükleniciler bile belirlenmemiş. BMC kendisi zaten neredeyse yarıya kadar Katar ortaklı bir şirket. Bir de bu iş için Rheinmetall ile de ortaklık kurdu. Bir de Etika diye bir şirketle de ortaklık kurduğu yazıyor ama emin değilim. 

Yerli ve milli olayı ortadan kalktı zaten. BMC işin üstesinden tek başına gelemeyeceğini Rheinmetall ortaklığıyla belli etti. Onlar kurtarırsa kurtarır projeyi. Üretimde ortak olan ve gelirde ortak olan şirketler var. Her biri bu işten para kazanacak. Bana kervan yolda düzülür mantığıyla yapılmış gibi geliyor.

İhale süreci 18 ay ve 2020 mayısında ilk tank gelecek. İlk tank gelirse müyesseroğlu haklı olacak gelmezse biz yani 🤔 gerçi ihalenin süresi  tüm üretimin bitimine kadar. olur da yetişmezse otomatikman otokar haklı duruma geçiyor. Ucuza yapalım derken yetkin olmayana verirsen ve iş yetişmezse suçlu aranmalı. (Ha bu arada karın çoğu yurt dışına gidiyor dikkatinizi çekerim)

ilk tankı yetiştirseler dahi  bana süre uzatımı vs isterler gibi geliyor hadi hayırlısı.

(Bu arada projeyi eleştirenleri siyasi olmakla suçlayan müyesseroğlu da az siyasi değil) 😁 tamamını okuyamadım ama otoyol fiyatlarını savunmuyorsundur umarım. Konu sigaraya nereden geldi onu da göremedim ama sigara içene de bakmakla yükümlü SGK
Ben sigarada alkolde içen biriyim , devlet söz konusu oldugunda soframızdan bir tabak eksik olsun yeterki devlet sağolsun diyenlerdenim. Lakin yapılan yanlışlar falan o kadar göze batmaya başladıki ben hala olaya pozitif bakmaya çalışıyorum. Hala bu ülke için çalışan , bu ülkenin gelişmesini isteyen insanlarda vardır diye düşünmeye çalışıyorum. Nereye kadar ? bu tür devasa ihaleleri yandaşa verdiğiniz zaman o sofradan eksilen tabak artık göze batmaya başlar. Lakin biz göze batmayı geçtik , yandaşı peşkeşi geçtik artık bu işin sonunu görelim diyoruz. Birilerine göre "devletin malı deniz yemeyen keriz" derler ya hani ? işte o yiyenlerden bir TANK bekliyoruz. yediniz yiyorsunuz yiyeceksiniz bari TANKı yapın diyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımız yazdıgım yazı için çok iyimsersin demişti. Kötümser olunca elime birşey geçmiyor :)) saldım  artık. Devleti satsalar bile o TANKı görmek hırs oldu artık. Dünyada tek Türk kalsamda o TANKı görecem. :)) İnada bindi

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1876 : 05 Ağustos 2019, 17:15:01 »

Ben sigarada alkolde içen biriyim , devlet söz konusu oldugunda soframızdan bir tabak eksik olsun yeterki devlet sağolsun diyenlerdenim. Lakin yapılan yanlışlar falan o kadar göze batmaya başladıki ben hala olaya pozitif bakmaya çalışıyorum. Hala bu ülke için çalışan , bu ülkenin gelişmesini isteyen insanlarda vardır diye düşünmeye çalışıyorum. Nereye kadar ? bu tür devasa ihaleleri yandaşa verdiğiniz zaman o sofradan eksilen tabak artık göze batmaya başlar. Lakin biz göze batmayı geçtik , yandaşı peşkeşi geçtik artık bu işin sonunu görelim diyoruz. Birilerine göre "devletin malı deniz yemeyen keriz" derler ya hani ? işte o yiyenlerden bir TANK bekliyoruz. yediniz yiyorsunuz yiyeceksiniz bari TANKı yapın diyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımız yazdıgım yazı için çok iyimsersin demişti. Kötümser olunca elime birşey geçmiyor :)) saldım  artık. Devleti satsalar bile o TANKı görmek hırs oldu artık. Dünyada tek Türk kalsamda o TANKı görecem. :)) İnada bindi

Bu karamsarlık neden? Milgem'i, Fırtınayı, Anka'yı, Hürkuş'u Atak'ı ve onlarcasını görmedik mi? Altay'ı da gördük seri üretilmesini bekliyoruz. Bu arada her proje %100 başarılı olacak diye beklemek ne kadar doğru? Kişisel hayatımızda her yaptığımız işte muaffak mı oluyoruz? Savunma sanayi konusunda en parlak dönemimizi yaşıyoruz. Bunda siyasi iktidarın katkısını yokmuş gibi davranmak çok büyük haksızlık.. Bu ülke zamanında uçağını, gemisini otomobilini hatta bombasını da yaptı siyasi destek olmayınca ne oldu gördük..
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1877 : 05 Ağustos 2019, 18:08:21 »
Aslında bu karamsarlık değil etrafımız bu kadar yangın yeriyken insan somut birşeyler görmek istiyor. Bakın sınır ötesi operasyon yapacağız diyoruz ama elimizde şu an modern diyebileceğimiz bir M-60T'ler var. Sadece Suriye olsa yine iyi Yunanistan'ın hatta Ermenistan'ın elinde bizimkilerden daha modern tanklar var, en basitinden Ermenisatan'ın eline T-90 gibi bir tank var. Biz barut fıçısı gibi bir bölgede yaşarken böyle projelerin aksamadan ilerlemesi lazım.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1878 : 05 Ağustos 2019, 18:39:16 »
Desteklemek ile fanatiği olmak; Eleştirmek ile bok atmak arasında fark var. Altay projesini eleştirenler Atak projesini veya İha projelerini beğeniyor. Devletin bazı kararlarını eleştirince sürekli muhalif siyasetçi damgası yenmesinden sıkıldı bu insanlar. Daha önce otoyol,sanayi, sektörel eleştiri vs konuları açıldığında savunma forumlarında “siyaset yapmayın” denirdi. Devleti eleştirmek siyasi partiyi eleştirmeye dönüştürüldüğü için konu böyle algılanmaya başladı. Ama son zamanlarda herkes hemfikir olmuşcasına eleştiriyor. Ben burada eleştirimi bu parti gitsin diğeri gelsin diye yapmıyorum. Arkadaşlar da öyle. Eleştiri mükemmeli yakalamak,yanlışı görmek için yapılır.

Savunma sanayi veya stratejileri tartışıyoruz ama eğer bir Devlet otoyolunu köprüsünü yabancı şirkete bu şekilde bedavadan veriyorsa boşuna kendimizi paralıyoruz bu karamsarlık ise bizi kimsenin sallamayışı. Altayın nihai maliyetini bilmiyorum. Biz yerlilik diye ölürken ihale kazancının yarısından çoğu yabancıya gidecek.

Onu bırak biz üçün beşin hesabını yaparken madenlerle bile kaybediyoruz. Elin Kanadalı şirketi en az 4 milyar dolarlık altın kar edecek. O paraya neler yapılırdı 😐 insanlar artık bunlara tepki göstermeli. X parti gidip Y parti gelsin diye değil. Başımızdaki Cumhurbaşkanı “durun yahu nereye gidiyor bu paralar” desin diye.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1879 : 05 Ağustos 2019, 20:21:18 »

Bu karamsarlık neden? Milgem'i, Fırtınayı, Anka'yı, Hürkuş'u Atak'ı ve onlarcasını görmedik mi? Altay'ı da gördük seri üretilmesini bekliyoruz. Bu arada her proje %100 başarılı olacak diye beklemek ne kadar doğru? Kişisel hayatımızda her yaptığımız işte muaffak mı oluyoruz? Savunma sanayi konusunda en parlak dönemimizi yaşıyoruz. Bunda siyasi iktidarın katkısını yokmuş gibi davranmak çok büyük haksızlık.. Bu ülke zamanında uçağını, gemisini otomobilini hatta bombasını da yaptı siyasi destek olmayınca ne oldu gördük..
Beyfendi lütfen Milgem ile Altay aynı şey değiller. Milgem tasarımından herşeyine yerli ve milli bir projedir , bu konuda özverileri bulunmuş nice donanma komutanlarımız var açın birkaç dakikanızı ayırıp Milgemin hikayesini dinleyiniz.. Altay tankı Korelilerin K2 tankından türetildi. Gövde K2 tankının gövdesi. Yani sıfırdan yapmadık. Aynı italyanlardan A129 platformunu alıp Atak helikopteri yapmamız gibi. ATAK helikopterini yaptık çok güzel emeği geçenlerden Allah razı olsun.  Bizi karamsarlığa iten sebepleri kendimiz türetmiyoruz. O kadar süre boşa harcandı ki sıfırdan tank yapsak zaten bu süre zarfında yapmış olurduk. Bir önceki yorumumda söyledim ortadaki saçmalıklarla uğraşmıyorum. canımı sıkma ihtimali olan yandaş - peşkeş konularına girmemeye çalışıyorum. Vallahi muhalefet olsun diye eleştirmiyorum ülkemin bu tanka ihtiyacı oldugunu bildiğim için konuşuyorum.