Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1860 : 05 Ağustos 2019, 14:22:37 »
Hocam, bizim bütün derdimiz; biran evvel silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesidir. Bunun feryadı içindeyiz. Sınır ötesi harekat yapacağız diyelim; elimizde doğru düzgün tankımız bile yok. Buna mukabil, YPG/PYD/PKK teröristlerinin elinde zibille antitank füzesi mevcut. Javelin mi dersin, TOW mu dersin, AT-4 mü dersin...! Ne dersen de... hepsi mevcut. Bizim en etkili tankımız M-60 T; onların da sayısı bellidir. İki cephede mücadele edebileceğimizi hesaba katarsak, yani Yunanistan' dan da bir atraksiyon beklemiş olsak; elimizde iki cephede birden kullanabilecek sayıda modern tankımız yoktur. Fakat elimizde olgunlaşmış bir tank projemiz var. Gel gör ki, proje geciktikçe geciktiriliyor; gerekçesi de ortadadır.

Bütün bunlar haricinde proje geciktikçe ne oluyor biliyor musunuz?

-Motivasyon düşüyor
-Beklentiler azalıyor
-Heyacan kayboluyor
-Maliyetler artıyor
-İnandırıcılık azalıyor

Ve bütün bunlar olurken, bizlerden sorumluları pohpohlama mızı bekleyemezsiniz. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1861 : 05 Ağustos 2019, 14:33:36 »
Otokar'a tank yapması için fabrika ve arazi hibe edildi mi?

BMC'ye verilmek üzere 746.390 metrekare arazi vatandaştan alınarak hazineye geçirilmişti.

Bugün oradaki arazinin metrekare fiyatı 287 TL. Yani bugünkü değeri ile 214.216.930 TL değerinde bir kamulaştırma yapıldı. Buna dahil edilen hazine arazisi ile BMC'ye 2.220.000 metrekare arazi hibe edildi. Ya da diğer bir deyişle bugünkü değeri ile 637.140.000 TL değerinde arazi!

Bunun üzerine destek olarak verilen paralar da var tabi!

Az değil!

Savunma sanayini çok eskilerden beri takip edenler bilirler. Eskiden dergilerde askeri fabrikaların yaptıkları ürünler tanıtılırken, yurtdışından alınan fiyatların çok çok altında fiyatlarla üretim yapılarak ülke ekonomisine sağlanan katkı vurgulanırdı!

Altay tankı konusunun çok fazla eleştirilmesinin nedeni' bu tankı daha kısa sürede yapabilecek donanıma sahip firmalar ve kurumlar varken, ortada bu amaçla hizmet edebilecek yeterli fabrika alanı bile olmayan BMC'ye işin verilmesi, sonrasında verilen hibeler vs. Bütün bunlara karşın halen ortada Otokar'ın yaptığı birkaç prototip dışında tankın olmaması, programın en başından bugüne oldukça fazla aksamış olması vs!

Kimsenin avukatı olmaya gerek yok. Ancak harcanan para devletin ve dolayısıyla da milletin! Herkesin sorgulama hakkı bulunuyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1862 : 05 Ağustos 2019, 14:40:00 »
Hocam, bizim bütün derdimiz; biran evvel silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesidir. Bunun feryadı içindeyiz. Sınır ötesi harekat yapacağız diyelim; elimizde doğru düzgün tankımız bile yok. Buna mukabil, YPG/PYD/PKK teröristlerinin elinde zibille antitank füzesi mevcut. Javelin mi dersin, TOW mu dersin, AT-4 mü dersin...! Ne dersen de... hepsi mevcut. Bizim en etkili tankımız M-60 T; onların da sayısı bellidir. İki cephede mücadele edebileceğimizi hesaba katarsak, yani Yunanistan' dan da bir atraksiyon beklemiş olsak; elimizde iki cephede birden kullanabilecek sayıda modern tankımız yoktur. Fakat elimizde olgunlaşmış bir tank projemiz var. Gel gör ki, proje geciktikçe geciktiriliyor; gerekçesi de ortadadır.

Bütün bunlar haricinde proje geciktikçe ne oluyor biliyor musunuz?

-Motivasyon düşüyor
-Beklentiler azalıyor
-Heyacan kayboluyor
-Maliyetler artıyor
-İnandırıcılık azalıyor

Ve bütün bunlar olurken, bizlerden sorumluları pohpohlama mızı bekleyemezsiniz.

Pof poflansın demiyorum politik yaklaşıp haksızlık yapıyorsunuz diyorum. Ülkemize bugüne kadar 2. el hibe tankları kim doldurdu? Bu hükümet mi? Bu hükümetten önce hiç problem yokmuydu. Sovyet işgali vs söz konusu değil miydi? Peki Türkiye'de Tank üretme iradesini kim gösterdi? Altay prototipi yapılırken nasıl 2a4 alındıysa gerekli görülürse yine tank ihtiyacı biryerden karşılanır. Artık kendi tank modernizasyonumuz için israil'e de gitmemize gerek yok. Olmadı elindekileri şuan yapıldığı gibi modernize edersin. Aksaklıklar her zaman oluyor her zamanda olacak.. Ama yok otokara kasten verilmedi vs.. Otokar'a verilmemesi için kasti sebep aramaya gerek yok.. Prototipi 2 katına maal etmişsin 2kat fazla fiyat istemişsin bu neden dururken yok siyasi vs.. siyasi algıyla oynamaktan başka birşey değil.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1863 : 05 Ağustos 2019, 14:54:15 »

BMC'ye verilmek üzere 746.390 metrekare arazi vatandaştan alınarak hazineye geçirilmişti.

Bugün oradaki arazinin metrekare fiyatı 287 TL. Yani bugünkü değeri ile 214.216.930 TL değerinde bir kamulaştırma yapıldı. Buna dahil edilen hazine arazisi ile BMC'ye 2.220.000 metrekare arazi hibe edildi. Ya da diğer bir deyişle bugünkü değeri ile 637.140.000 TL değerinde arazi!

Az değil!

Savunma sanayini çok eskilerden beri takip edenler bilirler. Eskiden dergilerde askeri fabrikaların yaptıkları ürünler tanıtılırken, yurtdışından alınan fiyatların çok çok altında fiyatlarla üretim yapılarak ülke ekonomisine sağlanan katkı vurgulanırdı!

Altay tankı konusunun çok fazla eleştirilmesinin nedeni' bu tankı daha kısa sürede yapabilecek donanıma sahip firmalar ve kurumlar varken, ortada bu amaçla hizmet edebilecek yeterli fabrika alanı bile olmayan BMC'ye işin verilmesi, sonrasında verilen hibeler vs. Bütün bunlara karşın halen ortada Otokar'ın yaptığı birkaç prototip dışında tankın olmaması, programın en başından bugüne oldukça fazla aksamış olması vs!

Kimsenin avukatı olmaya gerek yok. Ancak harcanan para devletin ve dolayısıyla da milletin! Herkesin sorgulama hakkı bulunuyor!

Cumhurbaşkanı özelliştirme olmadığını işletme hakkının 25 yıllığına devredildiğini birinci ağızdan açıklamadı mı? Bunun üzerine destek olan paralar? Kaynağınız nedir? Hangi paralar bunlar? Arazi için dolar cinsinden rakamı yazarsanız maliyeti yarı yarıya düşürecek bir rakam olmadığını daha rahat anlarız diye düşünüyorum. Ayrıca üretim için açıklanmış bir takvim var. Takvim sarktığında konuşmak doğru değil mi? 18. ayda ilk tanıtım prototipi çıkacak açıklaması var 9. ayda Tank ortada yok diyorsunuz. Ayda 1.5 tank yapacak fabrika zaten.

Madem Başka bir yükleniciye verilmeyecek ihale en başta denirdi ki hem prototipi üret hemde 250 tank yap.. O zaman düşünülmedi mi bunu otokardan yapacak başka biri yok vs diye.. O zaman yaygara koparılsaydı.. Olmaz otokar yapsın hepsini ihaleye gerek yok otokar nederse o doğrudur kesin o maliyettedir. 

Eleştiri yapmak bir hak ise savunma yapmakta bir haktır. Çünkü rakamlar vs ortada BMC'yi geçiyorum ama bu şartlarda bu ihale zaten Otokar'a verilmezdi.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2019, 14:56:28 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1864 : 05 Ağustos 2019, 14:56:06 »

Az değil!

Hocam yanlış anlamayın ancak Fnss'in bu konudaki çok önemli bir yetkilisi tarafından verilen bir bilgilendirme toplantısında Bmc'ye kaybedilen ihalede sadece bmc değil tüm firmaların tekliflerinde ana bakım merkez komutanlıklarında üretimin söz konusu olduğunu söyledi.  Hatta kuvvet teklif veren firmalara gelin 1. abmk ve 2. abmk ye bakın istediğinizde üretimi yapın demiş. Hatta biri Alman biriside batı tarzı modernleştirilmiş bu işe uygun fabrikalar bu abmk'ler.

Bizim burada yaptığımız bir yanlış var. Biz sanıyoruz ki Altay'ı Fnss alsa Otokar alsa direk kendi fabrikasında takır takır üretecek. Hayır böyle bir durum yok. Arkadaşlar düşük tempolu 4x4 zpt üretmekle  minimum 250 maksimum 2000 adet modern amt üretmek aynı şey değil. Ben fnss'in fabrikasını gezdim. Malezya siparişi malezyada üretilyor ve fabrikada düşük randımanlı üretim varken daha her yer tıka basa doluydu. O internette ufak duran araçlar varya en ufağı devasa büyüklükte.

Şimdi siz bu devasa araçları tankın muhtemel boyutları ve muhtemel sipariş sayıları ve tankın bu araçlara göre kullandığı alt sistemlerin fazlalığını falan düşünün ? Devasa bir alan ve altyapı lazım. O yüzden mevcut firmaların kendi ürün gamlarıyla bu tankları aynı yerde üretmeleri imkansız.

O yüzden ilk üretimin daha önce tank veya tank klasmanı araçlar üretmiş veya modernize etmiş tecrübeli fabrikalarda üretilmesi şarttı. Ha mesela dendi bmc almanlarla ortaklık yapacak vs. Ya zaten aynı ortaklığı Otokar Rotemle kurmuştu. Diğer yandan Fnss zaten Bae-Nurol ortak şirketi . Gidin bir Fnss'e hissedersiniz Bae etkisini.

Ha evet mevcut tecrübe birikimi ve hazır oluş bakımından Otokar en muhtemel adaydı ancak bu raddede de Fiyat teklifi daha öne çıktı sanırım. Zaten tekliflerin hepsinide bilen kurum MSB.

Tabiki Bmc'nin tecrübeli mühendis kadrosu kurma çabaları ve ortak arayışları sebebiyle proje uzadı umarım daha fazla uzamaz. Ayrıca bir kişisel görüş Bmc'nin son prototip diğerlerine göre daha korumalı ve mantık sınırlarına oturan bir prototip.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1865 : 05 Ağustos 2019, 15:02:05 »
...Pof poflansın demiyorum politik yaklaşıp haksızlık yapıyorsunuz diyorum...

Bu memlekette politik olmayan hiçbir konu yoktur ve olmamıştır da! her konuya politik yaklaşmak durumundayız -ki öyle de olmak zorunda. Çünkü öyle oluyorsa, böyle olmak zorunda... Adam O cepheden siyasi manevra yapacak, bense bu cephede teknik detaylara boğulacağım! Güzel strateji vesselam... Siyasetse siyaset, teknik detaylarsa teknik detaylar. Siyaset yapan adamla teknik detayları konuşamazsınız. İhale süreci ve kendisi tamamen siyasi bir tercihtir ve memleket hayrını falan düşünen de yoktur. Her ihaleyi bol kepçeden dağıtan hükumet; söz konusu Altay projesi olunca, maliyetlerin yüksekliğinden dem vuruyor! Güldürmeyin adamı...

Yahu, daha dün İzmir-İstanbul otoyolu açıldı; denildiğine göre kullanım ücreti 500-TL imiş! Böyle bir otoyol ücreti nerede görülmüş ya!

Ha... diyorsunuz ya! ''Nerede görülmüş'' cümlesi gördüğüm en boş cümledir. Peki siz söyleyin nerede görülmemiş? - diyorsunuz ya...

- Sahra çölünde görülmemiş
- Kuzey kutbunda görülmemiş
- Marianna çukurunda görülmemiş
- Mars gezegenin de görülmemiş
- Andromeda takım yıldızında görülmemiş
- Ve hatta geçenlerde dünyadan 6 kat büyüklüğünde bir gezegen keşfedildi. Yaşam olma ihtimalide var mış... yeni keşfedilmiş olması hasebiyle; orada bile görüleceğini zannetmiyorum!

Fakat nerede görüldü biliyoruz musunuz?

Bütün bu aykırılıklar, bütün bu adam kayırmacılıklar, bütün bu yanlışlar; hep bu memlekette, hep bu ülkede ve hep bu dönemde görülmüştür. Yinede hakkını yemeyelim, eskiden de oluyordu ama bu kadar kör gözüm parmağına yapılmıyordu. Damatlar, gelinler, kaynatalar, kayınçolar, dünürler, eltiler, amcaoğulları, teyze kızları, eş-dost-akraba... n' oluyoruz arkadaş ya! Burası kabile devleti mi?

Adalet odur ki, hak edene hakkını vereceksin arkadaş... Vermediğin zaman kamu vicdanı yaralanıyor ve  insanlar feryat ediyor. Bunun şaşılacak tarafı yoktur.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1866 : 05 Ağustos 2019, 15:21:42 »
...Pof poflansın demiyorum politik yaklaşıp haksızlık yapıyorsunuz diyorum...

Bu memlekette politik olmayan hiçbir konu yoktur ve olmamıştır da! her konuya politik yaklaşmak durumundayız -ki öyle de olmak zorunda. Çünkü öyle oluyorsa, böyle olmak zorunda... Adam O cepheden siyasi manevra yapacak, bense bu cephede teknik detaylara boğulacağım! Güzel strateji vesselam... Siyasetse siyaset, teknik detaylarsa teknik detaylar. Siyaset yapan adamla teknik detayları konuşamazsınız. İhale süreci ve kendisi tamamen siyasi bir tercihtir ve memleket hayrını falan düşünen de yoktur. Her ihaleyi bol kepçeden dağıtan hükumet; söz konusu Altay projesi olunca, maliyetlerin yüksekliğinden dem vuruyor! Güldürmeyin adamı...

Yahu, daha dün İzmir-İstanbul otoyolu açıldı; denildiğine göre kullanım ücreti 500-TL imiş! Böyle bir otoyol ücreti nerede görülmüş ya!

Ha... diyorsunuz ya! ''Nerede görülmüş'' cümlesi gördüğüm en boş cümledir. Peki siz söyleyin nerede görülmemiş? - diyorsunuz ya...

- Sahra çölünde görülmemiş
- Kuzey kutbunda görülmemiş
- Marianna çukurunda görülmemiş
- Mars gezegenin de görülmemiş
- Andromeda takım yıldızında görülmemiş
- Ve hatta geçenlerde dünyadan 6 kat büyüklüğünde bir gezegen keşfedildi. Yaşam olma ihtimalide var mış... yeni keşfedilmiş olması hasebiyle; orada bile görüleceğini zannetmiyorum!

Fakat nerede görüldü biliyoruz musunuz?

Bütün bu aykırılıklar, bütün bu adam kayırmacılıklar, bütün bu yanlışlar; hep bu memlekette, hep bu ülkede ve hep bu dönemde görülmüştür. Yinede hakkını yemeyelim, eskiden de oluyordu ama bu kadar kör gözüm parmağına yapılmıyordu. Damatlar, gelinler, kaynatalar, kayınçolar, dünürler, eltiler, amcaoğulları, teyze kızları, eş-dost-akraba... n' oluyoruz arkadaş ya! Burası kabile devleti mi?

Adalet odur ki, hak edene hakkını vereceksin arkadaş... Vermediğin zaman kamu vicdanı yaralanıyor ve  insanlar feryat ediyor. Bunun şaşılacak tarafı yoktur.

Konunun çok dışına çıkıyorsun ama cevap vermeden geçemeyeceğim. Dünya demiyorum bak.. Avrupa'da otoyo ücretleri yazıyorsun google'a bakıyorsun. Bu kadar diğer yazdıklarını da bu yüzden ciddiye almayacağım konuyu siyasallaştırıp probaganda yapıyorsun.
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1867 : 05 Ağustos 2019, 15:32:59 »

Konunun çok dışına çıkıyorsun ama cevap vermeden geçemeyeceğim. Dünya demiyorum bak.. Avrupa'da otoyo ücretleri yazıyorsun google'a bakıyorsun. Bu kadar diğer yazdıklarını da bu yüzden ciddiye almayacağım konuyu siyasallaştırıp probaganda yapıyorsun.

-1' ni verdim köşeme çekildim. Benim açımdan tartışma bitmiştir. Daha fazla uzatmayacağım zaten. Fakat cevap vermeden de edemeyeceğim. Türkiye' nin milli geliri itibariyle; gidiş-dönüş 1.000-TL otoyol ücreti verebilecek kaç babayiğit var bu memlekette? Vatandaşın milli gelirini Avrupa'da ki gibi en az 35 Bin-40 Bin dolara çıkartırsın, ondan sonra gelir konuşursun. Peki kullanılmayan otoyol maliyetlerini nasıl karşılayacaklar? Her zaman olduğu gibi hazine garantisiyle! Kainattan, galaksiden, dünyadan değilde Avrupa' dan örnek versen yazar ki? Mahalle takımında top koşturan bir seyyar satıcıyla, Bundesliga' da top koşturan profesyoneli karşılaştırabilir misniz?   

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1868 : 05 Ağustos 2019, 15:48:21 »

-1' ni verdim köşeme çekildim. Benim açımdan tartışma bitmiştir. Daha fazla uzatmayacağım zaten. Fakat cevap vermeden de edemeyeceğim. Türkiye' nin milli geliri itibariyle; gidiş-dönüş 1.000-TL otoyol ücreti verebilecek kaç babayiğit var bu memlekette? Vatandaşın milli gelirini Avrupa'da ki gibi en az 35 Bin-40 Bin dolara çıkartırsın, ondan sonra gelir konuşursun. Peki kullanılmayan otoyol maliyetlerini nasıl karşılayacaklar? Her zaman olduğu gibi hazine garantisiyle! Kainattan, galaksiden, dünyadan değilde Avrupa' dan örnek versen yazar ki? Mahalle takımında top koşturan bir seyyar satıcıyla, Bundesliga' da top koşturan profesyoneli karşılaştırabilir misniz?

Hep altı boş ama.. otoyol yapım maliyeti Almanya'da yada falanca ülkede ne kadar farklı? 8 saat yerine 3,5 saatte gitmenin zaman ve yakıt tasarrufu ne olacak? Sen diyorsun ki avrupa da böyle.. ii yolda yapılmasın.. Hatta niye tank yapıyoruz ya da alıyoruz öyle değil mi? Biz bir Almanya mıyız? gelirimiz ne kadar ki? Tank üretelim...

Sen hazine garantisine takıksın bende sigara muhabbetine.. Ben sigara kullanmıyorum. Sende kullanmıyor olabilirsin. Fakat sigara kullanımından kaynaklı hastalıkların tedavisini devletimiz bedava karşılıyor. Şimdi ben içmiyorum böyle bir zararımda yok devletime ama benim vergimle devlet sigara içenlere tedavi garantisi sunuyor.. Devlet sigara içenlere sigaraya bağlı hastalıklardan destek sağlamasın istiyorum bende.
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1869 : 05 Ağustos 2019, 16:03:38 »

Az değil!

Cumhurbaşkanı özelliştirme olmadığını işletme hakkının 25 yıllığına devredildiğini birinci ağızdan açıklamadı mı? Bunun üzerine destek olan paralar? Kaynağınız nedir? Hangi paralar bunlar? Arazi için dolar cinsinden rakamı yazarsanız maliyeti yarı yarıya düşürecek bir rakam olmadığını daha rahat anlarız diye düşünüyorum. Ayrıca üretim için açıklanmış bir takvim var. Takvim sarktığında konuşmak doğru değil mi? 18. ayda ilk tanıtım prototipi çıkacak açıklaması var 9. ayda Tank ortada yok diyorsunuz. Ayda 1.5 tank yapacak fabrika zaten.

Madem Başka bir yükleniciye verilmeyecek ihale en başta denirdi ki hem prototipi üret hemde 250 tank yap.. O zaman düşünülmedi mi bunu otokardan yapacak başka biri yok vs diye.. O zaman yaygara koparılsaydı.. Olmaz otokar yapsın hepsini ihaleye gerek yok otokar nederse o doğrudur kesin o maliyettedir. 

Eleştiri yapmak bir hak ise savunma yapmakta bir haktır. Çünkü rakamlar vs ortada BMC'yi geçiyorum ama bu şartlarda bu ihale zaten Otokar'a verilmezdi.

Elma ile armutu karıştıyorsunuz sanırım.

Sizin bahsettiğiniz 25 seneliğine devredilmesinden bahsedilen tank palet fabrikası ya da yeni adıyla 1. Ana Bakım Fabrikası.
Benim bahsettiğim ise 8 Nisan 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile BMC'ye verilen Karasu'daki arazi! >>http://www.yazlik.com.tr/emlakHaber/1000/sakarya-karasu-da-bmc-ye-yatirim-yeri-tahsis-edildi

Bahsettiğiniz şekilde verilerle bilgi verdim. Uydurmadım! Dolara çevirmek isterseniz çevirebilirsiniz tabi ki. O bölgedeki güncel arazi fiyatlarını emlak sitelerinden öğrenebilirsiniz. Tankın maliyetine bu miktarların da eklenmesi gerekli!

Hocam yanlış anlamayın ancak Fnss'in bu konudaki çok önemli bir yetkilisi tarafından verilen bir bilgilendirme toplantısında Bmc'ye kaybedilen ihalede sadece bmc değil tüm firmaların tekliflerinde ana bakım merkez komutanlıklarında üretimin söz konusu olduğunu söyledi.  Hatta kuvvet teklif veren firmalara gelin 1. abmk ve 2. abmk ye bakın istediğinizde üretimi yapın demiş. Hatta biri Alman biriside batı tarzı modernleştirilmiş bu işe uygun fabrikalar bu abmk'ler.

Yanlış anlamaya gerek yok. Ben hem 1. Ana Bakım Fabrikası'nı hem de FNSS'in tesislerini gördüm. FNSS esas olarak alüminyum gövdeli araçlar üretmek üzere üretim hattını şekillendirmiş. Askeri fabrika ise daha ziyade envanterdeki araçlara çelik döküm parça üretimine ağırlık verecek şekilde. Her ikisinin de birbirlerinde olmayan yetenekleri var. Ben en başında bu işin bu yeteneklere göre paylaştırılması görüşündeyim. A firma bir parçayı yapabiliyorsa işi ona, onun yapamadığı diğer parçayı da yapabilen B firmasına vermek gibi... En düşük maliyetli ve ne kısa sürede üretim böyle sağlanır. Yoksa hazır olmayan, yeterliliğe sahip olmayan bir firmaya işi verip, o yeterliliğe kavuşması için üzerine bir de arazi, destek vs vererek beklersek zararda bir işe yatırım yapmış oluruz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com