Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Ukrayna ALTAY milli tank prejesine katılmak istiyor.
« Yanıtla #180 : 27 Ocak 2011, 11:58:28 »
Şimdi orduda 4000 tank vardı diye 4000 altay üretilecek değil. Unutmayın ne denmişti. Bir altay Envanterdeki 4 M-48 tankına eşit olacak güçte olacaktır. Bu da demekki Ziya ve Özge beylerin tablolarına bakarsak envanterde 4000 civarı m-48 var buda

4000/4: 1000 altay mantıklı olanı. 250lik paketler halinde tabiki . Ama m-60 ve leopard 1 lerde çıkarsa ilerde uzun vadede 1500 tankı bulur altay ama bu yani altay olmaz şöyle söyleyim  450 si atıyorum altay 1 300 ' altay 1a2 felan o tip olur. ama bu benim düşüncem.

Ha bana göre zırhlı birlliklerin yapısı nasıl olmalı:

toplu hesap

1500 altay varyasyonu

500[ek alım ve modernizelerle toplu hesap] Leopard 2T

650 Acv-300 Motor, Önemli yerlere Laminate roketsan reaktif zırh,fnss-bae shaponter turret 25 mm,Yeni aselsan battle managment ve aviyonikleri,Ve en önemlisi 2li Omtas podu Modernizasyonundan Geçip Adı mesela Akıncı-2 Olmalı

Bu 650 Akıncı-2 ye ek 400-600 civarı daha m-113 şasileri üstüne yapılmalı. Bradley tarzı . 1250 civarı toplamda.

Ve şu fnss in 90 mm toplu hafif tankındanda şehir içi çatışmalar vs. Cv-90 tarzı 500-750 tarzı bir hafif tankla birlikte

Uzun vadede zırhlı birliklerimiz son derece gelişmiş bir 4000 civarı teknolojik zırhlı araca kavuşur ve bu kabiliyet Türkiyeyi azılı düşmanlarını tırsıtmaya yeterde artar tabi bu benim fikrim.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #181 : 27 Ocak 2011, 12:24:22 »
Bence şu an en iyi ihtimalde, Muhtemel altayın ilk versiyonunu baz alırsak, ve altay 1 olarak ad verirsek ben 1. versiyonların en fazla 250 civarı üretileceğini düşünüyorum. TSK nın 450 civarı ihtiyaç duyulan tank sayısını tamamlaması için de, Altayın 2. nesli ortaya çıkacak diye kendimce yorumluyorum. Tıpkı Merkava IIV,IV,V sersisi ya da leopard 2a,2a4,2a6 gibi yani..

Arjun gibi tek jenerasyonda kalmayız yani. Çünkü bütün teslimatlar bitene kadar aradan çok uzun yıllar geçecek ve yeni ihtiyaçlar doğacak. Eldeki tanklarıda modernize etmek yerine yeni özellikli tanklar yapılır diye umuyorum..

Bu yazıyı bundan 15 sene sonra okuyan biri 'vay be adama bak bu gün olanları aynen yazmış' dese ne güzel olurdu yahu :D

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #182 : 27 Ocak 2011, 12:37:18 »
Bence şu an en iyi ihtimalde, Muhtemel altayın ilk versiyonunu baz alırsak, ve altay 1 olarak ad verirsek ben 1. versiyonların en fazla 250 civarı üretileceğini düşünüyorum. TSK nın 450 civarı ihtiyaç duyulan tank sayısını tamamlaması için de, Altayın 2. nesli ortaya çıkacak diye kendimce yorumluyorum. Tıpkı Merkava IIV,IV,V sersisi ya da leopard 2a,2a4,2a6 gibi yani..

Arjun gibi tek jenerasyonda kalmayız yani. Çünkü bütün teslimatlar bitene kadar aradan çok uzun yıllar geçecek ve yeni ihtiyaçlar doğacak. Eldeki tanklarıda modernize etmek yerine yeni özellikli tanklar yapılır diye umuyorum..

Bu yazıyı bundan 15 sene sonra okuyan biri 'vay be adama bak bu gün olanları aynen yazmış' dese ne güzel olurdu yahu :D

Herkesin dediğine göre yılda 100 tank yapılırsa 2,5 3 yılda bitecek . 3 yılda o kadar teknolojik değişiklik olacakmı acaba.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #183 : 27 Ocak 2011, 12:54:03 »
Son 3 yılda ülkemizin teknolojik alanda geldiği noktaya bakarsak bu süre çok uzun bile kalacak..hadi 3 yıl olmasında 5 yıl olsun..

Çok uzun bir zaman ve hayat çok hızlı akıyor.. teknolojide buna paralel..örnek daha geçen yıla kadar kimsede dokunmat,k ekranlı telefon yoktu, şu an ilk okul bebesinde bile var.. düşünün artık olayı.

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #184 : 27 Ocak 2011, 13:12:06 »
Son 3 yılda ülkemizin teknolojik alanda geldiği noktaya bakarsak bu süre çok uzun bile kalacak..hadi 3 yıl olmasında 5 yıl olsun..

Çok uzun bir zaman ve hayat çok hızlı akıyor.. teknolojide buna paralel..örnek daha geçen yıla kadar kimsede dokunmat,k ekranlı telefon yoktu, şu an ilk okul bebesinde bile var.. düşünün artık olayı.

Doğru o 5 yılda olacak en büyük yenilik milli güç grubunun yapılması vemilli motor olabilir.

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #185 : 27 Ocak 2011, 14:45:06 »
FNSS in hafif tankı yada 30-35 tonluk ZMA sı 90mm topmu taşıyacak kaynak nedir?
1698 adetlik paletli zırhlı araç programından 650 adedi zaten 25mm toplu ( oerlikon ve dragar taretli ) bunlara ilave modernizasyon yapılabilirmi uzun vadede düşünülebilir ama mevcut programlar nedeniyle listede son sıralarda sırasını bekler sanırım.Olursada Akıncı-2 denmez herhalde çünkü envanterde Akıncı yok.

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #186 : 27 Ocak 2011, 15:10:36 »

Hafif tanklar makinalı tüfeklemi gezer. Ayrıca bunun kaynağı Trbizansta vardı. Bulursam eklerim.

1698 adetlik paletli zırhlı araç programından 650 adedi zaten 25mm toplu ( oerlikon ve dragar taretli ) bunlara ilave modernizasyon yapılabilirmi uzun vadede düşünülebilir

Ben acv-300 leri canlı gördüm iç dış kararım şudurki 25mm toplu bir hedeften başka birşey değil. Belki otokar cobraların zırhı bile bundan daha  iyidir. Araç zaten m-113 lerden geliştirme zırh açısından bişey beklememek gerek. Şehir savaşlarında bi kaçicraatı olabilir ama büyük bir mekanize tank savaşında Düşünemiyorum bile.

Zırhları için eğer 25-30mm ye dayanıklı hafif kompozit bir zırh. Önemli bölgelerede çeşitli roket,anti tank[tepeden vuran javelin dışında],tank atışlarında mürettebatı koruması için roketsanın altay için geliştireceği [sabra zırhına benzeyecektir] laminate reaktif zırhı önemli bölgelere [ön ve yanlar] a konulursa bu tank kendi alanında feci dayanıklı olur.

Motoru verimsiz olduğu söyleniyor. Bu yüzden orta vadede teinin geliştireceği motorlarla güçlendirilebilir.

kulesi giat kuleler fnss-bae ortaklığındaki sharponter turetle değişebilir.

Ve çağımızın gereği 2 li anti tank yani omtaspoduda eklenmeli.

Not: 2 li tow podlu bir bradley 73'ncü easting muharrebesinde 3 t-72 yi devirdi.

Gen çağımızın gereği olan diğer üniteve merkezle iletişii battle managment sistemi ve top için ve omtaslar için aslesan üretimi bir atış kontrol sistemi olmalı aracın içi çok karışıktı.

yani hem hafif hem zırhlı hem güçlü ve hızlı bir aracımız olur. Eğer tanklarınızı modernleştirip sayısını azaltırsanız vuruş gücünü arttırmak için bu tip araçları çok tutmanız lazım.

Etabi bir bölgeselle süper güç olmaya adaylık arasında kalmış bir türkiye için cografyası ve şartları geregi 650 az.

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #187 : 27 Ocak 2011, 15:21:10 »
Bu araçlar genelde zırhlı personel taşıyıcı olarak kullanılır, Yani askerleri sağ salim olay bölgesine taşır ve döner. Ama iş zırhlı muharebeye dönünce Araçlar hafif zırlı muharebe sınıfına giriyor. Zırhları kötü demiyorum ama yapısal olarak günümüz şartlarına yetersiz kalmaya başladılar. Hiç olmassa bir durum karşısında düşmanı kendinden uzak tutacak silahları olmalı, Hawkerx in dediği gibi 2 li ve daha fazla podlu anti tank roketi gerekli..

Motor Bu makineler için önemli mi? çok da önemli değil ama tabiiki elden geçirilmesi gerekiyor, en az %20 yakıt tasaruflu ve motor hacmine göre daha fazla güç üreten biraz daha küçük motorlar gerekli tabiiki. Onuda TEİ hallediversin..:D

Bu araçları (hafif tank, Zırhlı Muharebe Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı) savaş alanlarına süreceksek gerekli olan yüklemeleri yapmak zorundayız. Şu an durumları kötü olmasada zaman hızla akıp gidiyor. Ve elinde sonunda bunlarda yetersiz kalacak. Işığı şimdiden görmemiz lazım...

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #188 : 27 Ocak 2011, 15:28:27 »

http://img814.imageshack.us/img814/1915/fnssbmp3turretarmyecogn.jpg

ben bu konfigürasyonun özellikle karakol savunmasında m48'lerden daha fazla iş göreceğini düşünüyorum. bu konuda bir çalışma var mı? bilenler bizimle paylaşabilir mi?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #189 : 27 Ocak 2011, 15:33:23 »

http://img814.imageshack.us/img814/1915/fnssbmp3turretarmyecogn.jpg

ben bu konfigürasyonun özellikle karakol savunmasında m48'lerden daha fazla iş göreceğini düşünüyorum. bu konuda bir çalışma var mı? bilenler bizimle paylaşabilir mi?

Resmi göremiyorum.