Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Ukrayna ALTAY milli tank prejesine katılmak istiyor.
« Yanıtla #170 : 26 Ocak 2011, 11:49:54 »
Ben belirtdiyim gibi Ukraynanin boyle fikre dusmesinin baslica sebebi pazarini kayb ede bilme korkusu.
O yuzden Altay projesinde yer almak istiyorki eyer pazari kayb ederse zararini bir kismini karsilamis olsun.
Bence gelecekde Oplot pazari icin en buyuk rakim Altay olacaktir.Onlar biz kazanirsak daha iyi kazanmazsakda rakip urundede bayimiz olur dusuncesindeler.En azinda pazardaki payin bir kismi yine bizim olur.
Yukarda Azerbaycani gostermistim simdide Pakistani gosteriyorum.
Pakistanin AMT -in motoru ve kullandigi top Oplotla ayni.Mantiken baktikda eyer Pakistan daha iyi tanka ihtiyac duyarsa Oplota yonelme ihtimalide var.Ancak bunu Altay ortaya ciktikda dusunurse o zaman bence Altayla rekabetde Oplot iyice zorlanir.
bu sadece iki pazar.diyer pazarlardada ,Latin Amerkasi,bir cok musluman ulkesi.Oplot iyi bir tank olsada ancak bir cok meselelerde Ukrayna Turkiye kadar saglam garantiler veremez belki musterilerine.servis,modernizasyon,batinin engelleri,...kimi meselelerde.Urunun kalitesinden ziyade bu konulardada zorlana bilirler.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 12:11:31 Gönderen: QRI »

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #171 : 26 Ocak 2011, 12:05:45 »
Ukrayna kafa karıştırmak istiyor. Bu pazarda bende varım beni unutmayın, bakın bende bu projenin bir elinden tuttum yürüyorum demek istiyor. Yani çakallık yapıyor..

Ukraynalıların avantajı, tanklarının hazır olması. ve pazarı önceden görüyorlar. ama devreye bizim tank girince onların muhtemel tank pazarlarını engellemiş gibi görünüyoruz. özellikle hedef ülkelerin Türkiyeyle olan siyasi yakınlıklarınıda ve kendi sistemlerinin yetersizliklerinide görünce bizim projeye ortak çıkıp en azından pastadan bir parmak alamak istiyorlar.. Belkide bizim teknolojiyi alıp kendi yapacakları muhtemek yeni modernizasyon veya sıfırdan tank projeleri için kullanmak isteyeceklerdir, bana göre..

Her ne kadar ukrayna tank üretse de sonuçta rus malı sayılan bir tank. Rus mallarınında kalitesizliği bariz. Artı yönleri tabiiki var ama bana kalırsa ukrayna AB ve NATO ya yaranmaya çalışıyor. Yavaş yavaş rus sistemlerini terk etmek niyetindeler. Gürcistan gibi NATO ürünlerini alarak veya ortak olarak yavşamayı düşünüyorlar...

Ukraynalıların içini bilirim ben be :D Hiç birinden bir cacık olmaz.. tanklarıda dahil..

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #172 : 26 Ocak 2011, 14:06:39 »
Bazı arkadaşlar nedense Ukrayna'yı küçümsüyor. Oysa teknik olarak epey ilerideler. Bize katabilecekleri çok şey olduğunu düşünüyorum.

Sorun Ukrayna'yı küçük görmekten ziyade geçmişte yaşadığımız deneyimler...
WS-1 projesi için Çin'e gitmeden önce, füze teknolojisi know-how'ı için Ukrayna'ya gitmiştik. Öyle bir rakam telafuz etmişlerdi ki, resmi dökümanlarda sehven bir sıfırın yanlış yazılıp yazılmadığı tartışılmıştı.

Ukrayna ile herhangi bir işbirliği söz konusu olmaz. Türkiye bundan sonra iğreti çözümlere tevessül etmez. Hele Azerbaycan'a Fırtına ihracatında Almanların çıkardığı motor lisans engelindenden sonra asla....

Bırakta bunu devlet düşüsün bey amca.

Bu arada yakında çok bilmiş şakirt gazetelerimizde gayrimüslim tank istemeyiz diye başlıklar çıkarsa şaşmayın.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 14:10:39 Gönderen: hawkerx »

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #173 : 26 Ocak 2011, 18:09:13 »
Ukraynanın pazarlama gücünü Ülkemizle kıyaslamak yanlış olur. Ülkemiz daha avantajlı.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #174 : 26 Ocak 2011, 20:44:48 »
Ukrayna Oplot-M'leri geliştirmekle bence çok büyük bir iş başarmadı. T-80'lerin modernize hali diye geçiyor. Top aynı zaten yani buna benzer şeyleri biz de Leopard 2'lere yapıyoruz. T-80'le arasında pek fark yok. Ekstradan motor aksamı bakımından değişiklik var.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 20:47:43 Gönderen: EfsaneAsker »

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #175 : 26 Ocak 2011, 22:24:55 »
AZERBAYCAN İLK ETAPTA 400 TANKI TÜRKİYEDEN SATIN ALACAK, ARDINDAN 700 ALTAY TANKINI ORTAK ÜRETİM YOLUYLA ELDE EDECEKTİR. 3. NESİL TANKLARDAN BİLE DAHA ÜSTÜN NİTELİKLERE SAHİP OLAN ALTAY TANKI 3+ OLARAK ADLANDIRMAKTA VE ÇAĞIMIZIN EN SON TEKNOLOJİK VE BİLİŞİM GEREKLERİNE UYGUN ÜRETİLMEKTEDİR. EN SON SİLAH SİSTEMLERİ İLE DESTEKLENMEKTE, SAVAŞTA DÜŞMANINA KAN KUSTURMAYA NAMZET GÖRÜNMEKTEDİR. TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN.

Arkadaslar facebookda boyle metne rastladim.bununla ilgili bilgisi olan varmi?

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #176 : 26 Ocak 2011, 22:56:34 »
AZERBAYCAN İLK ETAPTA 400 TANKI TÜRKİYEDEN SATIN ALACAK, ARDINDAN 700 ALTAY TANKINI ORTAK ÜRETİM YOLUYLA ELDE EDECEKTİR. 3. NESİL TANKLARDAN BİLE DAHA ÜSTÜN NİTELİKLERE SAHİP OLAN ALTAY TANKI 3+ OLARAK ADLANDIRMAKTA VE ÇAĞIMIZIN EN SON TEKNOLOJİK VE BİLİŞİM GEREKLERİNE UYGUN ÜRETİLMEKTEDİR. EN SON SİLAH SİSTEMLERİ İLE DESTEKLENMEKTE, SAVAŞTA DÜŞMANINA KAN KUSTURMAYA NAMZET GÖRÜNMEKTEDİR. TANRI TÜRKÜ KORusUN VE YÜCELTSİN.

1100 tankmı biz bile en fazla 1000 tank düşünüyoruz.

Arkadaslar facebookda boyle metne rastladim.bununla ilgili bilgisi olan varmi?

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #177 : 26 Ocak 2011, 23:39:37 »
her halde 110 olacak.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #178 : 27 Ocak 2011, 02:51:27 »
Kendimiz için bin tankdan fazlasını üretiriz. Ama bir anda değil. Uzun dönemlere yayılarak tank üretiminin yapılacağını düşünüyorum. Aşağıdaki resimde tank envarterlerimiz gözüküyor. birinci dünya savaşından kalma kamyonlar bile törenlerde kulllanılıyorsa resimdeki tankların bir kısmının hale kullanılıyordur. Bunların çoğu degişecek leopardlar ve modarnizasyona uğrayan M60 ların dışınaki tankların hepsi hurdalığa gidecek buda en az 2000 ile 2500 altay demek. Ordu profesyonelleştirilirse, üretilecek tankların sayılarında da azalma olur...

Bence uzun dönemde kendimiz için 2000+ altay üretilir, artıyıda (+) unutmayın fazlası olabilir. Tabi hepsi tahmin bölgedeki savaş tamtamları artarsa sayılar değişir...

Ben mesajımda orta vadede 1000 tank üretiriz ve 1000 tankıda pazarlarız demiştim. Orta vadede 2 bin tank üretimi bana mantıklı geliyor.

« Son Düzenleme: 27 Ocak 2011, 02:52:59 Gönderen: tr(b) »

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #179 : 27 Ocak 2011, 03:43:14 »
Altay programında 4 farklı prototip değil çeşitli testlerde kullanılmak üzere 4 adet prototip yapılacak.edi
Son durumda Altay adedi 400 gibi tabi şartlar ve ihtiyaçlar değişken zamanla artarda azalırda.
Bizim coğrafyamızda nicelik önemlidir tabiki bir zamanlar 4000 civarında tankı idame ettiren ordunun bugün de 2000 civarında tankı hizmette tutmasının bir amacı vardır özellikle batı dünyasında ilgili rakamlar serçeye dönmüşken ama bizim coğrafya farklı dediğim gibi teknoloji geliştikçe ve muharebe sahası tek erden denizin derinliklerine uzanan  bir ağ merkezli harekat yeteneğini dikte ettirirken yakın gelecek için Teoride 400 altay + 300(+)Leo-2T lik 700 den fazla modern envanter kurbağları ürkütmeye yetecektir.

Saygılar.