Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1670 : 20 Aralık 2018, 09:20:19 »
Şimdi twitter de gördüm özelleşmiş.
Fırtına 2 ne olacak ?
Trakyadaki onca tankı/paletliyi kim destekleyecek ?
bu sorulara illa cevap bulunmuştur.
bakalım neler öğrenebileceğiz.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 10:21:06 Gönderen: Afşar1 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1671 : 21 Aralık 2018, 00:37:32 »
Özelleştirilmedi arkadaşlar. MSB 27 askeri fabrika ve 3 donanma tershanesini ASFAT A.Ş. adlı devasa bir şirket altında birleştirip sahipliğini Hazineye yönetiminide Milli Savunma Bakanlığına verildi.

Büyük ihtimal bu altyapıyla ve imkanla bakım kısmını bir standarta oturtur ve hava, kara, denizde arge ve üretim yapılacak devasa yeni bir yükselen yıldız olma ihtimali çok yüksek.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1672 : 21 Aralık 2018, 04:45:20 »
askeri fabrikayı bilmem ama bence 3 tersanede keramet olabilir.İ sınıfı firkateynin ilki askeride yapilip sonraki 3 ü aynı anda bu tersanelere verilebilir(mi?).

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1673 : 21 Aralık 2018, 10:55:48 »
BMC daha önce de Sakarya Karasu'da savunma sanayii için geniş bir yer tahsis edilmiş, yerin zemin iyileştirmesi gerçekleştirilmiş ve yatırım teşvikleri verilmişti. BMC, milli Altay tankını yapmak amacıyla Karasu'da başlattığı fabrika inşaatı yatırımını geçen eylül ayında sürpriz bir şekilde durdurdurmuştu.

Sakaryada bulunan 1. Ana Bakım Fabrikası'nın özelleştirme kapsamına alınması yönünde karar alındı. Fabrikanın BMC ye kalacağı kesin görünmekte.

Altay ihalesinde BMC nin Koç'a  göre daha iyi bir teklif verebilmesi fabrika kaynaklı olabilirmi?

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1674 : 21 Aralık 2018, 11:27:28 »
Ethem'e bir tersane tahsis ederler I-sinifini da ona verirler.

Saka diye soyluyorum ama gerceklesebilir de

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1675 : 21 Aralık 2018, 11:28:15 »

Altay ihalesinde BMC nin Koç'a  göre daha iyi bir teklif verebilmesi fabrika kaynaklı olabilirmi?

Anlayamadım?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1676 : 21 Aralık 2018, 12:26:31 »
Anlamamakta haklısınız daha açmam gerekirdi soruyu.

Her iki firma ayni tank için ihalede son fiyat bildiriminde bulunmuştu.

Altay Tankın'ın bir mal ediliş fiyatı olmalı . Onu da kabaca şu kadar saat işcilik, xx ton çelik,motor vs... diye hesaplasak .
İhalede istenilen Altay tankı her iki firma için ayni özelliği taşıdığına göre, Altayı'ın birim maliyeti her firma için aşağı yukarı yakın olması gerek diye düşünüyorum.

Hali ile tank'ı üretmek için fabrika arsa vs de gerektirir  bu da altyapı masrafı. Altyapı masrafı her iki firmanın elde arsa ve fabrikası olmadığını var sayarsak  yatırm fiyatı yine yakın çıkar diye düşünüyorum.

Her iki firma da ayni şartlara haiz değilse yani daha az masraf  ile altyapı masraflarını tamlayabilirliğini  öngörüyorsa o zaman üretilen Tank'ın fiyatı + altyapı masraf azlığından daha avantajlı olabilir diye düşünüyorum.

Bu nedenle mi aceba BMC daha iyi fiyat verip ihaleyi aldı demeye getiriyorum. ??? (Siyasi tercihi düşünmesek)

(Yanlış düşünüyor da olabilirim onun için anlayan arkadaşlar daha doğru açıklama yapabilir)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1677 : 21 Aralık 2018, 13:02:54 »

Olabilir. Otokar'ın Arifiye'deki tesislerinde askeri araç yanında münibüs/otobüs, treyler ve kamyonet üretimi de gerçekleştiriliyor. Her ne kadar Fabrika şu anki kapasitesi ile bu kadar çeşitliliğe cevap veriyor olsa da, Altay tankının üretim işini alsaydı, bunun için ek yatırım yapmak zorunda kalabilirdi. Belki bunun için yeterli arsası da bulunuyor olabilir.

Ben en başta Altay üretiminin Otokar'ın 1. Ana Bakım Fabrikası ile birlikte gerçekleştirilebileceğini düşünüyordum. Tank geliştirilirken...

Yukarıdaki küçük resimde sağ üst köşede 1. Ana Bakım Fabrikası bulunuyor. Yani Otokar'ın fabrikası ile birbirlerine çok yakındalar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1678 : 21 Aralık 2018, 14:45:38 »

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1679 : 27 Aralık 2018, 11:19:29 »
Döviz meselesi patlattı bu işi.

Madem başkasına vereceksin 3-4 yıl önce ver. 2020 de bile elimizde prototipten başka tank olacağını düşünmüyorum.

Burada karasu fabrikasının inşaası durmadı diye kendini yırtanlar vardı. Neden tank palet özelleştiriliyor o vakit?