Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983101 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1640 : 10 Kasım 2018, 00:25:12 »
...Dış kaynak subaylığa başvurdum ve k.k.k. da ilk tercihe piyade yazdım 2. olarak tank ve topçu arasında kaldım mantığım topçu diyor amaduygularım daha etkin bir sınıf olduğundan tankçı diyor.Leopardların da çıplak olduğunu göz önünde bulundurursak abilerim kardeşlerim benim yerimde olsanız ne yapardınız? Yorumlarınız önemli!

Uzmanlılığınız neydi? Mesleğinize en uygun seçimi yapmak açısından soruyorum. Mesela İnşaat mühedisiyseniz İstihkam, Bilgisayar, elektrik-elektronik falansa Muhabere, Beden eğitimi öğretmeni falansa Komando gibi...

Örneğin bana soracak olsalar kesinlikle tankçı olmak istemezdim. Kapalı alan insanı biraz kasar:) Onun yerine Topçu olmayı tercih ederim meela. Eskiden, ''Bu devirde ya Topçu olacan ya da Popçu olacağın derlerdi''. Tabi işin latifesi:)  İşin esasında, ne istediğiniz ve bunun yanında uzmanlığınız önemlidir. Uzmanlığınız vardır ama istemezsiniz mesela; illada komando olacam dersen; bi de bakmışsın ki Komando olmuşsun  ::) 

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1641 : 10 Kasım 2018, 00:26:29 »
Tank derdim piyade yerine tabi karar sizin
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1642 : 10 Kasım 2018, 00:32:52 »
Hayırlı olsun. Motor konusu çözülmüşe benziyor. Alman MTU mu yoksa Ukrayna nın 6TD-3 motorumu kullanılacak. Bir açıklama göremedim.
Motor sorunundan ziyade SSB başkanının söylediğine göre Altay'ın tasarımında Güney Koreli şirketten teknik destek alınmış nihayetinde Altay seri üretime geçtiğinde Koreli şirketle parasal konularda ufak pürüzler çıkmış sanırım galiba onlar çözüldü.Aksi halde motor konusunda MTU ile yola devam diye biliyorum. Ukraynadan alınması ihtimal motorların Fırtına obüsleri için oldugu düşüncesindeyim tabii kendi fikirlerim
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2018, 00:33:37 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1643 : 10 Kasım 2018, 02:56:58 »
...Dış kaynak subaylığa başvurdum ve k.k.k. da ilk tercihe piyade yazdım 2. olarak tank ve topçu arasında kaldım mantığım topçu diyor amaduygularım daha etkin bir sınıf olduğundan tankçı diyor.Leopardların da çıplak olduğunu göz önünde bulundurursak abilerim kardeşlerim benim yerimde olsanız ne yapardınız? Yorumlarınız önemli!

Uzmanlılığınız neydi? Mesleğinize en uygun seçimi yapmak açısından soruyorum. Mesela İnşaat mühedisiyseniz İstihkam, Bilgisayar, elektrik-elektronik falansa Muhabere, Beden eğitimi öğretmeni falansa Komando gibi...

Örneğin bana soracak olsalar kesinlikle tankçı olmak istemezdim. Kapalı alan insanı biraz kasar:) Onun yerine Topçu olmayı tercih ederim meela. Eskiden, ''Bu devirde ya Topçu olacan ya da Popçu olacağın derlerdi''. Tabi işin latifesi:)  İşin esasında, ne istediğiniz ve bunun yanında uzmanlığınız önemlidir. Uzmanlığınız vardır ama istemezsiniz mesela; illada komando olacam dersen; bi de bakmışsın ki Komando olmuşsun  ::)

Yorum için çok teşekkürler kapalı alan sorun değil de biraz ırak savaşı abd tankları ve personelinin vurulma videolarını izledim yorumunuzu okumadan önce de mantığım üzre k.k.k. de 2. sınıf olarak topçu seçtim sorunuza istinaden ilahiyat mezunuyum bu yüzden sadece teknik uzmanlık istemeyen piyade tank topçu hava savunma bölümlerine başvurabiliyorum ayrıca 2 yıldız dalgıcım bu yüzden dn. kuv. tercihinde asıl hedefim olan deniz piyadeyi seçtim dil olarak da 10/7 ing arapça var bakalım hayırlısı artık
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2018, 03:21:09 Gönderen: TR-Militarist »

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1644 : 10 Kasım 2018, 03:09:57 »
Tank derdim piyade yerine tabi karar sizin

teşekkürler hocam tankı 3. sıraya yazdım

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1645 : 10 Kasım 2018, 03:14:36 »
bu arada dağıttığım konuyu da toparlamak namına geri rayına sokayım  ;D şaka bir yana Altay T1 de mühimmat bölmesi gerçekten bu şekilde mi olacak olacaksa koca projeye yazık etmişler yanı başımızda bizim de içine karıştığımız suriye deneyimi ve çağdaş atgmler varken nasıl böyle bir tasarım yapılır akıl almıyor SkyWolf hocam veya başka bir usta acaba bize ilk altayların belirlenen ayrıntılarını aktarabilir mi? lazer ikaza ek kızılötesi ikaz sistemi yankı sistemi var mı görüş çeşitleri neler iç basınç tehlikeye karşı otomatik namlu çevirme yine otomatik sis havaları  vb.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2018, 03:25:07 Gönderen: TR-Militarist »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1646 : 10 Kasım 2018, 03:57:33 »
Motor MTU olacak. İlk 250 adetlik parti MTU motoruna göre dizayn edildi. 2. partiden itibaren yerli motor kullanılacak. Bunu defalarca söyledik burada.

Tamam Plan Alman MTU üzerinden yapıldı ama sorun vardı. Demek ki Tayyip-Merkel görüşmesinde çözüldü bu. Medyaya yansımadı.

MTU meselesinde sorun hiç bir zaman olmadı ki. Sorun yerli motorun üretimi içim Tümosan ile Avusturyalı şirketin Avusturya'nın Türkiye'ye karşı yürüttüğü saldırgan politika nedeniyle şirketin ortaklıktan çekilmesiyle çıktı. MTU motor vermiyor/vermeyecek gibi bir algı oluştu kamuoyunda. Oysa ihaleyi BMC almadan önce önce Otokar yetkilileri motor konusunda hiç bir sıkıntının olmadığını ve Otokar'ın MTU ile ön anlaşma dahi imzaladığını açıklamıştı. Yani 250 adetlik ilk parti tankların MTU motoru ile üretileceği çok önceden belirlenmiş bir konuydu.

Ukrayna'dan motor alınma işi ise sadece alternatif olabilir mi diye kamuoyunda yazılıp çizilmişti ama bilindiği gibi Ukrayna'dan motor almak imkansızdı zira tasarımda önemli değişiklikler yapmak gerekecek ve süreç daha da uzayacaktı.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1647 : 10 Kasım 2018, 12:16:23 »
Benim açımdan bir tanka güvenli denilebilmesi için şu 4 madde olmalıdır.
1)Etkin Koruma
2)Patlayıcı Tepkimeli Zırh (ptz)
3)Ptz üzeri kafes zırh
4)Patlamayı dışarı püskürten ayrılmış zırhlı cephane bölmesi

Günümüzde çift çukur imla hakkı olan anti tank füzeleri ve üstüne rpg 30 gibi etkin koruma sistemlerine karşı yemli roketleri düşündükçe tankın hareketli bir tabut olduğu düşüncesindeyim.T1 modelinde 4. maddenin olmadığını da öğrendikten sonra düşüncem pekişti.

Sizce alakasız olabilir ama benim için önemli bir soru da sormak istiyorum.Dış kaynak subaylığa başvurdum ve k.k.k. da ilk tercihe piyade yazdım 2. olarak tank ve topçu arasında kaldım mantığım topçu diyor amaduygularım daha etkin bir sınıf olduğundan tankçı diyor.Leopardların da çıplak olduğunu göz önünde bulundurursak abilerim kardeşlerim benim yerimde olsanız ne yapardınız? Yorumlarınız önemli!

Once askerligini yap. Mumkunse yedek subay degil kisa donem olarak. Tekrar konusalim. Hala ayni fikirde olursan sinifin farketmez.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1648 : 10 Kasım 2018, 14:14:03 »
teşekkürler hocam 2. tercihimi topçu olarak yazdım zaten artık seneye dış kaynak alım açmaları düşük olasılık çünkü msü mezunları geliyor

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1649 : 14 Kasım 2018, 07:34:53 »
https://mobile.twitter.com/ssysfakb/status/1062016753822285825

Umman'a tank satışınıda kaybetmişiz. Yav bi işiniz düzgün olsun be kardeşim. Bu tankın 2016 ortasında da üretime başlaması gerekliydi.