Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985283 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1350 : 26 Nisan 2018, 17:31:59 »
Her iki tarafa da sesleniyorum... 2 tarafta yandaşlığı bıraksın. Birini savunacağım derken öbürüne göz yumuyor tarafsız olaylara bakmıyor. Savunma sanayimizde üretilen kara araçlarının hemen hemen tamamı montajdır.

BMC ihaleyi alması ülkemiz için dez avantaj oluşturuyor. yabancı ortaklı bir şirket ihaleyi alması milliyetci insanlar için olumsuz bir karardır. BMC kazandığı paranın bir kısmı yurt dışına gidecek buda ekonomik olumsuzluk demek. BMC nin paletli araç deneyimi yok buda olumsuzluk.

Otokar danda Bmc dende zerre kadar hoşlanmam. savunma sanayimize montaj sanayiyi getiren otokar dır. Binlerce land roveri - cobrayı vs otokar montajlamıştır. zamanında otokar çok büyük paralar kazanmıştır.

millilik temelini bakarsak otokar bmcden daha milli bir şirket en azından kağıt üstünde. Otokar ihaleyi alsa idi para muhtemelen yurt içinde kalacaktı. ihaleyi otokar bmcden daha çok hak ediyor. daha öncede bu düşüncemi yazmıştım.

koçun en büyük dez avantajı fetö ile yaşanan ananas (rafineri) olayıydı, gezi olayını da üst üste koysak. koça bir olumsuz bakış olduğunu düşünmek zor değil.   milgem ihalesini ve altay ihalesini kaybettiler. Koçun aldığı  milgem ihalesi iptal edilince ülkece bizde kaybettik. oda ayrı mesele.

Bence otokara yakın bir zamanda bir ihale verilir, ayakta kalması sağlanır, savunma sanayine  küsmesi önlenir.

Ayrıca Altay ihalesinin seçimden önce sonuçlanmasını da hiç de etik bulmuyorum.

+1   Bak bu güzel bir yorum

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1351 : 26 Nisan 2018, 18:25:24 »
Ssm'nin acilen 3 firmanında verdiği teklifi açıklaması lazım. Yoksa bu tartışmalar bitmez.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1352 : 26 Nisan 2018, 18:33:10 »
...üzere  türkiye de  belli bir yapının içinde olmayan  bir şirketin şahsın silah pazarına girebileceğinimi düşünüyorsunuz siz. Maddi durumunuz varsa alın bir CNC  ben av tüfeği üreteceğim deyin girin...

Zamanını tam hatırlamıyorum; bundan 10-15 sene önce, Türkiye' nin kurumsallaşmış belli başlı firmaları davet edildi ve gelecek projeksiyonu çizildi. Önümüzde ki dönemde TSK' nın şöyle şöyle ihtiyaçları var, bu ihtiyaç kalemlerini Türkiye' de yerli sermayemize ürettirmek istiyoruz. Bu sayede dışarıya bağımlılık oranımız düşecektir. Yüksek teknoloji ve katma değer üreten savunma sanayine yatırım yapmak istiyoruz dediler. Buna istinaden belli başlı firmalar birer ikişer savunma sanayisine yatırım yapmaya başladı. Evvelden yatırım yapmış olanlar ise ürün gamını geliştirerek yeni  yatırım olanakları aramaya başladılar. Örneğin VESTEL' e rahat mı batıyordu da Savunma Sanayisine yatırım yaptı? Adam isteseydi buzdolabını, TV' sini aynı şekilde üretir tezgahını bir şekilde döndürüldü. Olmadı, fabrikasını gider başka ülkelere taşırdı. Ancak devlet teşvik etti. Yerli yatırımcımıza ihtiyacımız var dedi, sektöre yatırım yapın, işin bir ucundan da siz tutun dediği için adamlar da bu sektöre dahil oldular.

Şimdi bunların hiç birisi yaşanmamış gibi konuşuyorsunuz ya...!

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1353 : 26 Nisan 2018, 18:34:57 »
Arkadaslar bmc ilk tanki 18 ay sonra teslim edecekmis. Garip degilmi o zaman fabrikasini acamazlar ????

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1354 : 26 Nisan 2018, 18:39:08 »
Tamam Partikul hocam benim bildiklerim bana kalsin bosverin hepimizin haber kaynaklari farkli Allah bu ulke icin calisan herkesin yolunu acik etsin inanin en fazla ben istiyorum guclu ve buyuk turkiyeyi biz sistemi degistiremeyiz  bosuna kirmayalim birbirimizi size saygi duyuyorum .

Ihalede yillik kac tank uretimi tahut edildi bilen varmi arkadaslar ?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1355 : 26 Nisan 2018, 18:47:17 »
Tamam Partikul hocam benim bildiklerim bana kalsin bosverin hepimizin haber kaynaklari farkli Allah bu ulke icin calisan herkesin yolunu acik etsin inanin en fazla ben istiyorum guclu ve buyuk turkiyeyi biz sistemi degistiremeyiz  bosuna kirmayalim birbirimizi size saygi duyuyorum .

Ihalede yillik kac tank uretimi tahut edildi bilen varmi arkadaslar ?
ilk paket 250 deniliyor. Ben artık tanktan bir sonraki evreye geçmenin zamanının  geldiğini düşünüyorum.100 yıl önce yapılan tankla 2018de yapılan tankların görsel olarakta işlev olarakta farklı olması lazım. İnsansiz tank bu örneklerden sadece biri. Uçağın geçirdiği evrimi tank bir türlü geciremiyor.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1356 : 26 Nisan 2018, 19:05:28 »
Bence, leo 2a4, M60T tanklarımızın toplamı 500 civarı. 2030 yılına kadar 500 Altay gelse M60'ların yerine iyi olur. Sonra Altay 2 olarak belki yabgunun dediği gibi olabilirse insansız veya daha ileri nesil neyse işte onu zaman gösterecek. 500 Leo ve M60T yerine 500 Altay 2 üretilse güzel olurdu. Modern 1000 tank sayısı sürekli olarakta muhafaza edilir.

Çevrimdışı EfsaneANKA

• DefenceTurk
  • *
  • 2
Yerli tanktan Katar ve Ethem Sancak çıktı
« Yanıtla #1357 : 26 Nisan 2018, 19:14:58 »
Yerli tanktan Katar ve Ethem Sancak çıktı
https://ahvalnews6.com/tr/ihale/yerli-tanktan-katar-ve-ethem-sancak-cikti
Burak Ege Bekdil Defense News’te yayınlanan makalesinde ilk yerli üretim tank olan Altay’ın seri üretim ihalesini BMC’nin kazandığını yazdı.

Bekdil, sektörden bir kaynağa dayandırarak bir Türk-Katar ortaklığı olan BMC ile yapılan sözleşmenin “Türkiye ve Katar arasındaki savunma işbirliği ve satın alma bağlarını daha da derinleştireceğini söylediğini” yazdı.

Özel bir Türk-Katar zırhlı araç üreticisi olan BMC, Türkiye’nin ilk yerli üretim, yeni nesin ana savaş tankının seri üretimi için milyarlarca dolarlık ihaleyi kazandı.

Üst düzey bir satın alma yetkilisi kararı doğrulayarak “En iyi teklif veren oldukları için bu grupla sözleşme görüşmelerine başlayacağız” dedi.

Türkiye'nin savunma tedarik ajansı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı veya SSM, 2017'den bu yana ihaleye katılan üç rakibin tekliflerini inceliyor. İhaleye katılan diğer şirketler Altay’ın prototiplerini yapan Otokar ile FNSS’ti.

İki şirket de özel zırhlı araç üreticilerine ait. 2008’de Türkiye’nin en büyük özel savunma şirketi olan Otokar, Altay projesi için dört prototip geliştirip üretmek için SSM ile 500 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Prototip sözleşmesi seri üretimi içermiyordu.

Üst düzey BMC yetkilisi de anlaşmayı doğruladı, duyurunun yakın zamanda yapılacağını söyledi.

BMC, Katarlı bir yatırım fonu ile ortağı Türkiye’nin iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda yer alan Ethem Sancak ile ortak olan bir Türk girişimci arasındaki ortaklıktan oluşuyor.

Şubat ayında BMC, Altay için yerli bir motor tasarlamak, geliştirmek ve üretmek için iddialı bir çalışma başlattığını açıkladı. Şirket 200 mühendisinin bu motor geliştirme programı için çalıştığını belirtti.

Sektörden bir kaynak, BMC’nin zaferinin bölgesel müttefik de olan Türkiye ve Katar arasındaki savunma işbirliği ve satın alma bağlarını daha da derinleştireceğini söyledi.
 Altay programı, 250 adetlik bir başlangıç serisini içeriyor, ancak Türkiye'nin satın alacağı tank sayısı muhtemelen 1.000 adete kadar çıkacak.
--------------------------------------------------------------

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1358 : 26 Nisan 2018, 19:55:06 »
Arkadaslar bmc ilk tanki 18 ay sonra teslim edecekmis. Garip degilmi o zaman fabrikasini acamazlar ????
18 ay nerede yazıyor?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1359 : 26 Nisan 2018, 21:24:49 »
Gecmişten günümüze:

30.Mart.2007 Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı itibarı ile Altay tankı proje ana yüklenicisi otokar olarak belirlendi.
2012 yılında 2 x  Altay prototip tankı üretimi tamamlandı.
2017 yılında Altay prototip tanklarının saha  testleri sonlandı.
04. 2018 yılında ihale sonucu proje BMC kazandı.

Yani tam 11 yıl öyle veya böyle Otokar Altayprojesine için emek vermiş , sonunda ise ihaleyi kaybeden tarf olmuş.

Sanırım hiç bir fiyat kırımı vs bunca boşa giden zamanı , neticesinde envanterimizde daha korumalı modern tanklarımızı koyamadığımıziçin  hayatlarını  kaybeden tankcılarımızı geriye getirmez.