Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971071 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1330 : 26 Nisan 2018, 07:17:17 »
     Arkadaşlar hangi chp li belediye ihaleyle akp li şirketlere iş veriyor  yok öyle bir dünya hayal kurmayın.Ayrıca bu tankın seri üretimiyle ilgili bir ihale bunu bilmenize rağmen burada saçma sapan algılar yaratmaya çalışıyorsunuz tankın neresinde hangi parçanın kullanılacağı zaten belli  sadece montaj yapılacak.Motor isini bmc almis çıt cikmiyor bu isi yapamaz diyen yok ama altı ustu montaj isi alinmis beceremezler diye ayaga kalkıyorsunuz.
     Otokar diye tutturmuşsunuz otokar parasıyla yaptı işini bedavaya yapmış gibi bir hava estiriliyor
Koç grubu  yapı MARKET işini bile yabanci ortakla yapiyor siz özgün teknolojiler geliştirmesini bekliyorsunuz komik olmayın.Yerli oto üretilecek rahmi koç karşı çıkıyor ... Koskoca Koç un  yaptiklarini kulağı kadar olan fnss ve bmc de yapıyor...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1331 : 26 Nisan 2018, 08:35:13 »
Konuyu yine siyasi tartışmaya çevirmeyelim arkadaşlar.

Ülkemizin en önemli savunma forumlarından olan DefenceTurk.com'da, yine savunma sanayimizin en önemli projelerinden biri olan ALTAY ana muharebe tankı konusunda uzun zamandır süren ankette (yukarıda da görebilirsiniz), en düşük oyu alan firmaya iş verilmiş durumda. Diğer savunma forumlarında da sonucun farklı olacağını sanmıyorum. Forumdaki pek çok kişi savunma sanayi uzmanı değil. Ancak bu konuda sokaktaki herhangi bir vatandaştan çok daha fazla bilgili oldukları kesin! Kısacası bu konulardan anlayanların iradesi, (ki biz buna milletin bu alanda bilgi sahibi olan kesimini temsil ettiğimiz için milli irade de diyebiliriz) bu işin ehline verilmesinden yanaydı. Fakat tabi ki ülkemiz siyasi yapısının geçmiş ve günümüzdeki aykırı uygulamaları nedeniyle, bu konuda da beklentilerin aksine bir tercih yapabileceği düşünülüyordu. Düşünülen de oldu.

Ben bu konudaki fikrimi daha önce belirtmiştim. Muhtemelen tankın motoru konusunda Almanlarla işbirliği yapılacak ve bunun için Almanlar da Altay'ın içine dahil ediliyor. Çünkü tank üretime hazır ama motoru yok! Motoru geliştirme işi de yine tankı üretecek olan BMC'ye verilmiş durumda!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1332 : 26 Nisan 2018, 09:38:46 »
Arkadaşlar ben kabul ediyorum keşke her iş ehline verilse adam kayırlıma  hırsızlık vb şeyler olmasa elbette hızlı ilerleriz. Fakat devlet işleri böle kağıt üstünde ilerlediği gibi gitmez bunun isthbaratı

var, teknik kısıtları var var oğlu var. Başkanında dediği gibi ortada motor yok en önemli parça üretelim desek 10 senemizi alır eğer motoru almanlardan alacaksak  malesef onlarada belli bir miktar

(haraç ) ödememiz gerekiyor. Çünkü elimiz mahkum motoru onlardan alacağız elimizden gelmiyor. BMC ile projeye almanlarda dahil edilmiş olabilir. Veya otakar konusunda evet kabiliyete sahip

olabilir fakat güvenilirlik yoksa  milli değierlerle örtüşen bir yapısı yoksa  geçmişde ve gelecekde sıkıntılı işlerin içine girmiş ve girebilecek potansiyelde ise devlet seçim yaparken elbette bunları

düşünür. Öğle herşey kağıt üsütünde  göründüğü gibi ak ve kara değil olay çoğunlukla gri kesimde dönüyor. En basitinden otokarın dahili olduğu şirket birsürü güçlü yurt dışı şirketlerle çalışma

yapıyor. Tankdan elde edecekleri paranın kaç katı bu ortaklıklarla kazanıyorlar. İş ortamında benim gördüğüm millilikden çok menfaatcilik söz konusu vede başkı yeme yönlenme olasılıgı çok

yüksek. En basitinden ülker de akp iktidarı ile büyütülmüş para akdarılmış bir şirkettir. Un pyasasının ilhan cavcavdan alıp ülkere verdiler ve zengin oldu sonu noldu türkiyeyi sattı ingiliz firması

oluverdi. Bir savaşdaysak eğer  baştakilerin baktığı ilk özellik sadakat ve güvendir. Kendini koruma piskolojisi bu, bu neden bu kadar yabancı yapılamaz geliyor size anlamıyorum. 

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #1333 : 26 Nisan 2018, 09:44:37 »
Tarafsız olark konuyu sorular ile biraz özetlemeye çalışacağım. Cevaplara yardımcı olursanız sevinirim...

1 - Ana muharebe tank ihtiyacımız var mı ? Aciliyet durumu nedir ?
2 - A.M.T.' nı kendi kaynaklarımız ve edindiğimiz teknoloji ile üretebiliyormuyuz?
3 - A.M.T.' nı üretim, bakım, lojistik konularında alt yapı durumumuz nedir?
4 - A.M.T.' nı ne kadar bir sürede üretebiliriz?
5 - A.M.T.' nın ihracat durumu/potansiyeli nedir? Bu konuda yapılan çalışma varmıdır?
6 - A.M.T.' nın kritik parçalarının yerli üretimdeki durumu nedir?
7 - A.M.T.' nın üretilmesini tamamlayıcı yan sanayi kuruluşlarının kapasaite durumları nedir?
8 - A.M.T.' nın öngörülen birim maliyeti nedir?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1334 : 26 Nisan 2018, 10:55:47 »
Bmc çok istekli hükümette bunu görüyordur mutlaka. 1500 beygir motor geliştirme işine giriyorlar, biz 5000 beygir motor geliştirice diyorlar. Bu kadar teknoloji geliştirmeye aç bir kurum tabiki de desteklenmeli.

Koç ailesi kritik hangi konuda elini taşın altına koydu ? Bu kadar tecrübeleri var diyorsunuz da motor niye geliştirmiyor. ? Tank motorunu geçtim Ttza araçları için bari motor geliştir yahu.

Cb yılardır, yerli otomobil üretelim diyor. Bu konuda da en tecrübeli gene Koç ailesi ama hangi biri gene elini taşın altına koyuyor. Koç ailesi montaj sanayi ekonomisine alışmış. Belki de ağâ babaları böyle emretti. Bilmiyorum.

Bu saatten sonra;  Mrap, Tank işi Bmc, 6×6, 8x8 ve ZMA, ZAHA, araçları Fnss, TTZA, Otokar, BMC, Nurol, firmaları arasında bölüştürülecek. Otokar, Kobra 2 üretir anca bu saatten sonra.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2018, 10:57:08 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1335 : 26 Nisan 2018, 11:47:33 »
Bmc çok istekli hükümette bunu görüyordur mutlaka. 1500 beygir motor geliştirme işine giriyorlar, biz 5000 beygir motor geliştirice diyorlar. Bu kadar teknoloji geliştirmeye aç bir kurum tabiki de desteklenmeli.

Koç ailesi kritik hangi konuda elini taşın altına koydu ? Bu kadar tecrübeleri var diyorsunuz da motor niye geliştirmiyor. ? Tank motorunu geçtim Ttza araçları için bari motor geliştir yahu.

Cb yılardır, yerli otomobil üretelim diyor. Bu konuda da en tecrübeli gene Koç ailesi ama hangi biri gene elini taşın altına koyuyor. Koç ailesi montaj sanayi ekonomisine alışmış. Belki de ağâ babaları böyle emretti. Bilmiyorum.

Bu saatten sonra;  Mrap, Tank işi Bmc, 6×6, 8x8 ve ZMA, ZAHA, araçları Fnss, TTZA, Otokar, BMC, Nurol, firmaları arasında bölüştürülecek. Otokar, Kobra 2 üretir anca bu saatten sonra.
Alışmışlar Koçtan dayak yemeye ... Bilmem kaç yıllık holding bankalar sanayi kuruluşları milyarlarca dolar kaynak ama sadece montaj sanayi başka birşey yok.Örnek vermek gerekirse  Arçelik alanında en büyük firmamız ama bakıyorsunuz yarısı kadar olan  Vestel soyunuyor cep telefonu işine yatırım yapiyor risk alıyor elini taşın altına koyuyor ... tümosan yıllık Türk traktörün 10 da biri kadar traktör üretiyor ama motoru yerli ve sürekli yeni motorlar geliştiriyor en son pusat için motor yapmıştılar ben ssm nın yerinde olsam bütün kobra ve ejderler için bu motoru şart koşarım hepsi tümosan dan alsın.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1336 : 26 Nisan 2018, 13:36:50 »
Sanki BMC herşeyi kendi üretiyor. Google'a Carmor yazıp bir araştırın, BMC ürünlerinin Carmor ürünleri ile benzerliğini kendiniz görün ama vpn kullandığınızdan emin olun Türkiye'den Carmor firmasının siteye ulaşılamıyor(neden acaba).
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2018, 13:37:31 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1337 : 26 Nisan 2018, 13:47:11 »
Sanki BMC herşeyi kendi üretiyor. Google'a Carmor yazıp bir araştırın, BMC ürünlerinin Carmor ürünleri ile benzerliğini kendiniz görün ama vpn kullandığınızdan emin olun Türkiye'den Carmor firmasının siteye ulaşılamıyor(neden acaba).

Genellikle kendini hakli cirkarmak, arasira da konuyu degistirmek icin yapilan laf kalabaligi, kafa karistirma sanatının bir ustasıyla karşı karşıyayız sizi saygıyla selamlıyorum Sayın BARBATOS !

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1338 : 26 Nisan 2018, 14:04:36 »

Genellikle kendini hakli cirkarmak, arasira da konuyu degistirmek icin yapilan laf kalabaligi, kafa karistirma sanatının bir ustasıyla karşı karşıyayız sizi saygıyla selamlıyorum Sayın BARBATOS !
Konuyu değiştirmeye çalışmıyorum Otokar sadece montaj yapıyor  diyen arkadaşlara cevaben yazdım. Ama gerçekler acıdır sizde haklısınız insanoğlu hoşuna gitmeyen gerçekleri kabul etmek istemez.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2018, 14:08:26 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1339 : 26 Nisan 2018, 14:20:06 »
internette dolaşan bir kaç resim

beğen