Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 986876 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1230 : 07 Mart 2018, 14:51:02 »
 Ne derseniz deyin ama BAFO demeyin.

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1231 : 07 Mart 2018, 15:18:18 »
Teklif verecek firmaların güç grubu önerileri nedir? Bilen varmı?

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1232 : 07 Mart 2018, 20:56:43 »
Bu nedir gerçekten anlamıyorum bu tanka ihtiyaç duyduğumuz bariz ortada biran önce karar verilmeli
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Dragonbjk

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1233 : 08 Mart 2018, 11:13:50 »
Geçenlerde sayın Başbakan bir açıklama yapmıştı "Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz gecesi özel sektöre ait bir silah fabrikasının kapılarını açtırarak zırhlı araçları çıkarıp kullandıklarını söyledi." Burada bir vefa söz konusu olabilir bu firmanın gerekli problemlerini halledip son teklifini almayı bekliyorlar zannedersem

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1234 : 08 Mart 2018, 11:27:32 »
Geçenlerde sayın Başbakan bir açıklama yapmıştı "Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz gecesi özel sektöre ait bir silah fabrikasının kapılarını açtırarak zırhlı araçları çıkarıp kullandıklarını söyledi." Burada bir vefa söz konusu olabilir bu firmanın gerekli problemlerini halledip son teklifini almayı bekliyorlar zannedersem

Böyle bir şey olamaz! Olmaması da gerekir. İşi en iyi yapabilecek olana vermeli!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1235 : 08 Mart 2018, 12:13:03 »
Arkadaşlar bende başta bu konuya ok hiddetleniyordum. Ama bence bu kadar hiddetlenmeye gerek yok . Bence bu durum tamamen devletin kontrolünde.

Şimdi mantıklı ve tarafsız bir şekilde içinde olduğumuz durumu Opsiyonlar, Nedenler ve Sonuç olarak 3 bölümde size çözümlemeye çalışacağımız.

Opsiyonlar ;

1-) Devletin Projeyi bmc ye vermesi.
2-) Devletin Projeyi Otokara vermesi.
3-) Devletin Projeyi Konsorsiyuma vermesi.

Nedenler ;

1-) Bmc'yi ihya etmek, Otokar her ne kadar güvenli ise de koç holdingin kökten ticaret yaptığı yabancı güçlerden dolayı projenin güvenliğinin tehdit altında olabilmesi.
2-) Devletin tıpkı murad bayarlı dönemlerde yabancı şirketlerden yerlilik payı ve taviz koparmak için diğer firmaları kullandığı gibi bugünde projenin bmc ye verilebileceği  gibi bir ortam yaratıp otokara fiyat kırdırmaya uğraşması .
3-)Bmc ihya edilmek istenir bu yüzden yurt içi üretim bmc ye gider. Ayrıca projenin güvenliği için dış satım ve ürünün geliştirmeside Otokar'a verilir.

Sonuç ;

1-) O kadarda üzülmeye gerek yok . Sonuçta bütün para bmc ve gavurlara gitmiyecek. Birim maliyetin bir kısmı roketsana, diğer kısmı mkek e, başka bir kısmı aselsana bazı kısımları diğer alt yüklenicilere. Bmc sadece şasi üretim ve montaj gelirlerini alacaktır. Yani şöyle düşünülünce daha kabullenebilir geliyor. Altayın zırhını roketsanmı yoksa bmc ve yabancı ortağımı yapacak ? Bu daha kabul edilebilir gibi duruyor.

2-) Devlet zaten leo ve m-60 ların modernizesi için proje paylaştırdı. Leo lar içinde bmc ye almanları kılavuz etti. Eğer genel bir modernize olursa en az 300 leopard modern tank 160+ m60 sabra ve ?+ m-60 Aselsan vs. olacak 500+ yı geçer toplamda. Demekki kısa vadede devlet bunu tatminkar buldu. Hemde zırh ve akkor'un dahada ilerlemesi yetişmesi ve fiyatın düşürmesi için bmc yi paravan kullanıyor.

3-) Buda biraz makul bir çözüm olur. Hem bazılarının karnı doyar hemde proje güvende olur. Eğer ihracatı patlarsa Kolay üretim olabilir.

Kısaca toparlarsak benim içimden gelene göre şu 2. ihtimal daha kuvvetli. Gidişat bitmek bilmeyen bafolar bunu doğruyor. Yoksa devlet pek otokarı oyalayıp bmc ye verecek kadar bazı kişilerden çekinmiyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1236 : 08 Mart 2018, 12:45:49 »
Hocam ben eskiden de söyledim şimdide söylüyorum  altay otokara gidecekkk. BMC ye değil   eğer devletin isdedikleri bir maliyet varsa bunu bmc den alırlardı zaten. Eğer anlaşma olmadıysa otokarın

fiatının kırma çabasından başka birşey değildir.

Çevrimdışı Dragonbjk

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1237 : 08 Mart 2018, 14:50:40 »
Hocam ben eskiden de söyledim şimdide söylüyorum  altay otokara gidecekkk. BMC ye değil   eğer devletin isdedikleri bir maliyet varsa bunu bmc den alırlardı zaten. Eğer anlaşma olmadıysa otokarın

fiatının kırma çabasından başka birşey değildir.

Otokar son teklifini verdi o zaman neyi bekliyorlar. Son bir teklif daha mı alacaklar

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #1238 : 09 Mart 2018, 20:42:17 »
Tarih : 09.03.2018
Konu : Altay Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Basın Açıklaması
Değerli Basın Mensupları,
Altay Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında 22 Aralık 2017 tarihinde firmalardan
teklifler alınmıştır. Söz konusu ihaleye ilişkin teklif değerlendirme süreci devam etmektedir.
Teklif değerlendirme sürecinde konuya ilişkin gerekli açıklama yapmaya yetkili tek makam T.C.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı’dır.
Konu ile ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir. İlgili
mevzuatta yer alan hükümler uyarınca gizlilikle yürütülmesi gereken ihale süreçlerine ilişkin
Müsteşarlığımız dışında yapılan/yapılacak açıklamalar için Müsteşarlığımızın her türlü yaptırım
hakkı saklıdır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Çevrimdışı Dragonbjk

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1239 : 09 Mart 2018, 20:47:19 »
Hadi hayırlısı