Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983791 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1110 : 10 Şubat 2018, 04:25:50 »
Yukarda süren DSG tartışması için bir video yazıcam alta ama bütün tüketicilerin izlemesi gereken bir video bence bakın
Barış özcan 117 Yıldır Yanan Ampul
https://youtu.be/BPFVcPmootQ
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2018, 04:26:40 Gönderen: Raptor44 »
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1111 : 10 Şubat 2018, 08:25:26 »

İhaleyi değerlendirirken, yukarıdaki şerefsizlerin bize hiç bir şekilde müdahil olamayacağı bir seçim yapılmalı. Üretim devam ederken bunlar gidebilenlerin iki yüzlülüğü nedeniyle, vay efendim "Almanya'dan beklenen kritik parçaların gelmemesi nedeniyle üretimde aksamalar oluşuyor" gibi cümleleri asla duymamalıyız. Bu iş çocuk oyunu değil! Çocuk oyunu olmadığını, bu günlerde beş para etmez teröristlerin son teknoloji olamayan tanklarımızı vurabildiğini gören herkesin anlaması gerek!

ALTAY tamamen YERLİ VE MİLLİ olmalı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1112 : 10 Şubat 2018, 10:20:03 »
Siz birseyi unutuyorsunuz ordu ve devlet üretim planını iyi diye düşünüyorum.  Şu andaki m60 ve Leopardi modernize edip bir 5 -10 yil kullanmak istiyor. İkincisi şu anda çoğu ülke yeni tank planlıyor yada üretmeye başlayacak . Ve şu anda Altay yetenek listesi nerden baksanız bir 5 yıl önce yapıldı güncel değil.  İlK ler böyle üretilir ama 2 yıldaki üretim bence daha değişiklikler olacaktır.  Bunu göz önüne alarak üretim planı yapılacak.  Yoksa Altayın sonunda  Hindistan  Tankına döner

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1113 : 10 Şubat 2018, 16:56:25 »
Güncellenmesi gerektiğini bende düşünüyorum. Tank 2020 yılın için biraz ağır. 60-65 ton çok. Ve dış kısmında bir zırh görmedim hiç bi resminde. Palet sistemi çırılçıplak ortada.
Altay 2 inşallah olursa, elektrik motorunun gücüyle karışık hibrid bir tank çıkarılmalı. Hafif olup, otomatik dolduruculu silüeti düşük olmalı.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1114 : 10 Şubat 2018, 17:32:18 »
Neticede buradaki tüm arkadaşların silahlı kuvetlerimiz bünyesinde modern ,etkin ve  azami şekilde özkaynaklardan geliştirilmiş yeni bir tanka sahip olmasını istiyor. Herkes eldeki mevcut iyi durumda olan tanklarımızın geçici bir zaman için acilen elzem olan bir modernizasyondan gecmesinde de mutabık. Yalnız gecici modernizasyon derken  şahsi görüşüm maksimum 5 yıl  idare amaclı ta ki yeni üretimler yerlerini dolduracak kadar. Yani  üretime 1 yıl icerisinde baslasak ve yılda 50 adet üretsek 4 yıl icerisinde +200 tankımız olur ancak. Bu  uretim süresinde elbette planlanan ve üretilmesine başlanan tanklarda da değisiklikler yapılacak ama üretilen anamuharebe tankı o faz icerisinde köklü değistirilmemesi gerek. Yani bir an önce  motorun menseli ingilizmi olacak almanmı veya baska kimler üretirse oralarle anlaşıp bir an önce  üretime gecmek için ihaleyi sonlandırmalıyız.  Sahsi görüsüm her ne kadar da yerli motor kullanmak en dogrusu oldugunu düsünsem de şu asamada bunun mümkün olmadığı kanısındayım ,şu an yerli motor üretilse bile bunun testlerinin yapılması gerek ki bu da en az 1. yıl daha gerekir. Bu nedenle elin moturunu almadan başka şansımız oldugunu düsünmüyorum acilen üretim yapılmak istenirse. Hele hele Altay tankında köklü değisklere gidilmesinin dogru olmadıgı kanısındayım ,ne kadar ana tank modelinde modifikasyon yaparsak  o kadar plan ve üretim tarihi sarkacak. O zaman gecici olarak modernize ettiğimiz tanklar da zaten yine eskimiş olurlar  diye düsünüyorum.

Çevrimdışı Atiyen

• DefenceTurk
  • *
  • -7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1115 : 10 Şubat 2018, 20:10:21 »
O zaman tamam ben yanlış anlamışım. Zaten bence tank işine başlamadan önce motor teknolojisini geliştirmek gerek. Yerli bir motor ne pahasına olursa olsun kazanımlar arasına girmeli. Tüm kara

hava ve deniz bileşenlerinin ana omurgası motor. Hala bu konun geride kalması gerçekden sinir bozucu :(
Kesinlikle katılıyorum. Devrim arabası gibi olmasın. Koçlara verilmesine karşıyım. Onlar hiçbir zaman yerli araba da istememişlerdir. Bakın tarihe erbakanın anılarına vehbi koç yerli araba yapılmasını nasıl engellemiş. Senelerce bu vatanı sivil kuş türü (serçe şahin kartal murat vs) ve askeri (shortland) yürüyen tabutlar ile kazıkladılar. Altayı bunlar yapar ise gene bir dandiklik yaparlar. Sırf rotschildlerin parası ceplerinde diye kendinin kötü olduğunu ispat etmiş bir aileye verilmesine karşıyım...

Çevrimdışı Destroyed

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #1116 : 10 Şubat 2018, 21:41:02 »
O zaman tamam ben yanlış anlamışım. Zaten bence tank işine başlamadan önce motor teknolojisini geliştirmek gerek. Yerli bir motor ne pahasına olursa olsun kazanımlar arasına girmeli. Tüm kara

hava ve deniz bileşenlerinin ana omurgası motor. Hala bu konun geride kalması gerçekden sinir bozucu :(
Kesinlikle katılıyorum. Devrim arabası gibi olmasın. Koçlara verilmesine karşıyım. Onlar hiçbir zaman yerli araba da istememişlerdir. Bakın tarihe erbakanın anılarına vehbi koç yerli araba yapılmasını nasıl engellemiş. Senelerce bu vatanı sivil kuş türü (serçe şahin kartal murat vs) ve askeri (shortland) yürüyen tabutlar ile kazıkladılar. Altayı bunlar yapar ise gene bir dandiklik yaparlar. Sırf rotschildlerin parası ceplerinde diye kendinin kötü olduğunu ispat etmiş bir aileye verilmesine karşıyım...
Kime verilsin hocam? Bmc almanlarla yani rheinmetal  ile ihaleye giriyor. Artı BMC nin yarısı katarlilara ait. Yani bu payda BMC nin payı %25. Al sana nur  topu gibi %25 yerli Altay tankı. BMC iyi hoş ama bir Otokar tecrübesine sahip değil.  Daha 5 yıl önce  tek işi otobüs,kamyondu BMC nin. FNSS der isek yine Haklısın ama Otokar a dandik derseniz kusura bakmayın savunma sanayii hakkında hiçbir bilginiz yok derim. Ayrıca shortland şehir içi için tasarlandı ne yani rpg ye dayanmasıni mi bekliyorsunuz?
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2018, 21:44:38 Gönderen: Destroyed »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1117 : 10 Şubat 2018, 22:57:20 »

nasıl bir edebiyat bu ya. Yok roşildler yok rokıfellerler soroslar havada uçuşmuş. ne içtiniz siz hoca ? Normal şartlarda BMCyi ihaleye bile sokmam..Neden ? Birincisi bu yapıda iki şirket var. Biri yılların FNSSsi diğeri Altayın tasarımını yapan haliyle tank hakkında herşeye hakim olan OTOKAR. BMC kim ? Yalakalıkla bir yere gelmiş , tamamen mevcut sistemden dolayı bir eli balda diğer eli kaymakta bir şirket. Yanına almış Almanı , kendine güvenememiş bile. Neyi var icraat olarak ? Şahinden bahsediyorsunuz. Geçmiş yıllardaki hataları gün yüzüne çıkarırsak en başta mevcut sistemin başındakiler nefes alamaz açtırmayın insanın ağzını. Kendi görüşüm FNSS ve OTOKAR ikilisinden hangisi hakediyorsa ona verilmesi. Gönlüm FNSSden yana daha tecrübeli görüyorum. BMCyide mevcut sistem gidince görcez bakalım. Böyle kaymak ihaleleri bu kadar kolay almak nedir neyin nesidir.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Atiyen

• DefenceTurk
  • *
  • -7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1118 : 10 Şubat 2018, 23:55:09 »
Ben diyeceğimi dedim. . FNSS ye ben de tarafım. Ama üzgünüm koçlara milli derken 5 kez düşünüyorum. Shortlandlar ortada... google a shortland tabut yazın yeter.... Oralara da cevap verin olmazsa...

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1119 : 11 Şubat 2018, 00:08:21 »
Valla unimog yada landların ardına koyun gibi dizilip bariz hedef olundugu dönemlerde shortlandlar iyi iş yaptı. O dönem onu gerektiriyordu. Kobrayı yaptı üstünde otomatik silahıyla. Onunda kaç can kurtardıgını söyle. Ben koçu falan savunmuyorum. Ama shortlandlar zamanında dünyada hangi iyi örnekleri varki ? Bunlar kademe kademe , firmalar yaptıkca geri bildirim aldıkca gelişiyor -ki şuan Kobra 2 gibi canavar cıkartmış ortaya. Şahin Kartal konusunda sonuna kadar katılıyorum ülkeye atılmış bir kazık ama Otokarın Altay konusunda BMCden önde olmasını yeğlerim. En azından Altayın yandaş politikasına alet olmasını istemiyorum.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?