Gönderen Konu: LCH: Hint Hafif Taaruz Helikopteri  (Okunma sayısı 5323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
LCH: Hint Hafif Taaruz Helikopteri
« : 30 Mart 2010, 21:37:44 »
LCH: Hint Hafif Taaruz Helikopteri

Hint Hafif Taaruz Helikopteri İlk Uçuşunu Yaptı

Bizim Atak benzeri ihtiyaç tanımına sahip olan Hindistan'ın LCH'si (Light Combat Helicopter) ilk uçuşunu yaptı.Aşağıdaki özellikleri taşıması planlanan helikopter Hindistanın DRUV Genel Maksat Helikopterlerini de üreten firma olan HAL tarafından geliştiriliyor.

HAL LCH final design model

General characteristics

Crew: 2
Length: 15.8 m (51ft 8in)
Rotor diameter: 13.3 m (43 ft 6 in)
Height: 4.7 m (15 ft 4 in)
Disc area: 138.9 m² (1472 ft²)
Empty weight: 2550 kg (5621 lb)
Loaded weight: 4000 kg (8818 lb)
Useful load: 2950 kg (6503 lb)
Max takeoff weight: 5,500 kg (12125 lb)
Powerplant: 2× HAL/Turbomeca Shakti turboshafts, 900 kW (1200 hp) each

Performance

Never exceed speed: 330 km/h (178 knots, 207 mph)
Maximum speed: 275 km/h (148 knots, 171 mph)
Cruise speed: 260 km/h (140 knots, 161 mph)
Range: 700km (297 nm, 342 mi)
Service ceiling: 6400 m (21,300 ft)
Rate of climb: 12 m/s (2362 ft/min)
Disc loading: kg/m² (lb/ft²)
Power/mass: W/kg (hp/lb)

Armament

Guns: M621 20 mm cannon on Nexter THL-20 turret
Rockets: Unguided rockets
Missiles: MBDA air-to-air missiles
Air-to-surface missiles
Anti-radiation missiles
Helina ATGM(8)
Bombs: Iron bombs
cluster bomb units
grenade launcher
Avionics
Saab EW

« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 13:50:40 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2010, 21:40:00 »
İlginç bir helikopter. :D
Havacılık dünyasına yeni bir renk daha katıldı ha.  :D
Hayırlı olsun.

Bir hafif silahlı helikopter için fazla iri görünüyor sanki. ::)
« Son Düzenleme: 30 Mart 2010, 21:44:07 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2010, 21:52:47 »
Aslında biraz toplama gibi bir durumu var bu helikopterin.Gövde ve aviyoniklerin bir kısmı Druv'dan alınmış bir kısmı Saab menşeyli,Makinalı top Tigre'da kullanılan GİAT'ın THL 30 topu,kuyruk yapısıda bana tiger anımsattı,belki bir esinlenme var belki de top konusuyla birlikte bu konuda da bir destek alınmış olmalı.Flir bana çok küçük geldi acaba yeterli performansı verebilecekmi şüpheliyim;belkide beni bu şüpheye sevkeden bizim Aselflir 300T'nin büyüklüğüdür bilemiyorum.Diğer ayrıntılarını öğrendikçe helikopter hakkında daha açık yorumlar yapılabilir.

2013 gibi envantere katmayı planlıyorlarmış bu helikopteri;parametreleri ATAK ile yakın olduğundan bizim için daha da ilgi çekici olacak, takip etmekte fayda var.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2010, 21:54:37 »
Muhtemel rakibimiz diyorsun yani.  :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2010, 21:58:56 »
Öyle de diyebilirsin ama onların pazarları ile bizimki genelde çakışmaz gibi geliyor bana ama işin ucunda para varken belli olmaz tabi tedbirli olmakta fayda var.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2010, 23:27:19 »
Daha geçen hafta ortada birşey yoktu, Bütün forumlara baktım sadece maketleri vardı, ne ara yapmışlar anlamadım.
Barış abi, gözündende hiç birşey kaçmıyo hani :D

Bu arada, ön taraftaki otomatik top, arka tekerlek ve kanopiyi hiç beğenmedim. Ayrıca tasarımı sangi denize inecekmiş gibi yapmışlar.Uzaktan Mi-24 hind gibi geldi gözüme, ruslarla bir alışveriş söz konusu mu acaba?

Birde motorun hava girişlerini göremedim ben, tam olarak nasıl bir yapısı var motorun?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Hindistan LCH'yi Pazarlamaya Çalışıyor
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2016, 22:40:58 »
Hindistan LCH'yi Pazarlamaya Çalışıyor

Hintli yetkililer, devlete ait Hindustan Aeronautics Limited (HAL) tarafından geliştirilen Gelişmiş Hafif Helikopter «Dhruv»  (ALH) ve geliştirilme aşamasında olan hafif saldırı helikopterinin  (LCH)  Vietnam'a satışı için görüşmeyi planlıyor. LCH ucuz fiyat etiketi ve yüksek rakımlarda son derece iyi bir performans kabiliyeti nedeniyle çeşitli ülkelerden ilgi görüyor.

LCH, HAL tarafından geliştirilen 5.5 ton sınıfında bir savaş helikopteri. Helikopter, hava savunma, anti-tank, gözcü ve destek, muharebe, arama / kurtarma görevleri gibi özel savaş rollerini yürütmek için tasarlandı. Hindstan Kara Kuvvetleri, devlet tarafından işletilen Hindustan Aeronautics Limited'e 114 adet, Hindistan Hava Kuvvetleri de 65 adet LCH sipariş etti.

Helikopterin satışı için bazı Afrika ülkeleri ile görüşmelerin devam ettiği söyleniyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
LCH Üretimine Başlanıyor
« Yanıtla #7 : 28 Ekim 2016, 16:24:11 »
LCH Üretimine Başlanıyor

Hindustan Aeronautics Limited (HAL) Hafif Saldırı Helikopteri (LCH) seri üretimine başlıyor. timesofindia.indiatimes.com sitesinde yayımlanan habere göre devlete ait olan HAL sınırlı seri üretim ile beş helikopter üretmek niyetinde. Habere göre HAL Başkanı Suvarna Raju; "LCH hazır ve biz ona silah entegre etmeye çalışıyoruz. Roket entegrasyonunu denedik ve başarılı olduk. Güdümlü tanksavar füze entegrasyonunu denememiz gerek" dedi.

HAL, Hindistan Hava Kuvvetleri ve Kara Kuvvetlerinden gelen pilotlarla helikopterin üçüncü prototipini sıcak ve yüksek ortamlarda başarıyla denedi.

LCH; Hindistan Hava Kuvvetlerinin 62 ve Kara Kuvvetlerin 114 hafif saldırı helikopteri gereksinimini karşılamak için HAL tarafından Dhruv helikopterinden türetilerek geliştirildi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: LCH: Hint Hafif Taaruz Helikopteri
« Yanıtla #8 : 13 Kasım 2016, 17:48:03 »
Hindistan Savunma Edinimi Konseyi'nin (DAC) 8 Kasımda onayladığı rpojeler arasında 15 LCH üretimi de bulunuyor.