Gönderen Konu: ASELSAN 35 mm Oerlikon Modernizasyon Projesi  (Okunma sayısı 8271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
ASELSAN 35 mm Oerlikon Modernizasyon Projesi
« : 12 Mart 2010, 14:40:38 »
Alıntı
Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri:VIII,No:54 sayılı Tebliği uyarınca yapılan açıklama.
(12.03.2010)
ASELSAN A.Ş. ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında, 35 mm Oerlikon Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Projesi Tasarım ve Geliştirme Dönemi (Dönem-1) sözleşmesi, 11 Mart 2010 tarihinde, TL kısmı eskalasyona tabi olmak üzere, 71.354.693,-TL ve 10.586.401,-Euro bedelle imzalanmıştır.

« Son Düzenleme: 12 Mart 2010, 16:15:27 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı muavenet

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2010, 02:20:11 »
Temelden alarak ufak bir kaç bilgi vereyim. Ayrıntısına ayrı başlık altında gireriz.

35 mm mermiler uçaksavar mermileri olarak bilinir. klasik 25 mm mermiden tek farkı boyutudur. Parçacıklı mühimmat ise; mermisinin içinde 151 adet(sayısı değişebilir) çelik bilye barındırır. (Bilyeden kastım düzgün yerleşebilmesi için silindirik prizma şeklindedir.)
Parçacıklı mühimmatın en önemli özelliği: ne zaman patlayacağına karar verebilmenizdir. 35 mm klasik merminin aksini vuruşu mermi yerine içinde barındırdığı bilyeler yapar. Bu bilyelerin hedefi vurabilmesi için uygun zamanda merminin patlayarak bilyelerin uygun bir dağılıma ulaşması gerekmektedir. Mermi patladığında bilyeler havada açılır ve düzgün bir şekilde  yayılarak genişler. Bu patlamayı ,bu mühimmatın en önemli parçası olan, merminin elektronik tapası gerçekleştirir. Bu tapa mermi namludan çıkmadan önce kendini ayarlar ve hedefi vurabilcek irtifada kendini patlatır. Elektronik tapa kendini radardan aldığı verilere göre ayarlar. Hedef imha edilmesi bile büyük zarar görür ve ulaşacağı noktadan sapar. Ayrıca parçacıklı mühimmatın klasik mühimmattan bir farkıda merminin malzemesidir. Bilyeler ekstra bir ağırlık oluşturduğu için mermi  hafif olmalıdır. Klasik merminin gövdesi çelik olmasına rağmen bu tip mühimmatın alüminyumdan yapılır.

Ülke savunmamız için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Özellikle seyir füzeleri, kısa menzili füzeler ve uçaklar için çok etkili olacağını düşünüyorum. Projede yer alacak Aselsan ve Mkek veya muhtemel alt yüklenicilere başarılar diliyorum.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2010, 03:27:33 Gönderen: muavenet »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2010, 17:12:21 »
Bayağı ilginç bir mühimmatmış.