Gönderen Konu: (YTKB) Yeni Tip Karakol Botu Projesi  (Okunma sayısı 76572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: (YTKB) Yeni Tip Karakol Botu Projesi
« Yanıtla #20 : 08 Kasım 2010, 20:07:08 »
Evet bencede Azerbaycanla olan savunma sanayi iliskileri olmasi gerekenin en az 4-5 kat altinda.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 16:45:26 Gönderen: Vugar »

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #21 : 09 Kasım 2010, 09:44:43 »
Bu arada fotoğraflar uçmuş  ???
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #22 : 09 Kasım 2010, 10:56:36 »
Photobucket ile bir bandwith sorunum var halledicem.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #23 : 11 Kasım 2010, 15:39:39 »
Pupa güvertede sarı konteyner'ın ne amaçla orada bulunduğunu merak ettim.Acaba seyir tecrübesi sırasında ,acil durum ortaya çıkması halinde kullanmak amacıyla emergency jeneratör mü yerleştirildi?
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2010, 15:41:41 Gönderen: Tuco »

Çevrimdışı harzemşah

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #24 : 23 Ocak 2011, 21:04:34 »
İlk yeni tip karakol botu (YTKB) P-1200 Tuzla 4 Ocak 2011 tarihinde DzKK'na teslim edilerek göreve başlamış. Tekneler göre yapacakları limanlara göre isimlendirileceklerinden ikinci bot P-1201 Karaburun adını almış.  Nisan ayında o da hizmete başlayacakmış...

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #25 : 16 Şubat 2011, 16:43:03 »
MSI ın ocak sayısında YTKb ler hakkında son durum şu şekilde yansıdı

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #26 : 16 Şubat 2011, 16:48:46 »
Makaledeki resmi yakından aldım birde burundan güzel bir görüntü almışlar bunu da sizlerle paylaşmak istedim

Çevrimdışı pseudocode

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #27 : 17 Şubat 2011, 15:02:48 »
merhaba arkadaşlar,

öncelikle sitedeki paylaşımlar için teşekkürler uzun zamandır okuyorum. benim için bir hobi gibi. benim bu ytkb silah yükü ile ilgili bazı sorularım vardı bilen arkadaşlar cevaplarlarsa sevinirim.

daha önceki haberlerde ytkb nin silah yükü; 40 mm çift otomelara, 2x stamp, su altı bombaso, dsh roketi
ve ayrıca torpido savunmasına yönelik hızır sistemi.(milgemde 3. gemidne itibaren konulacak ama tüm ytkb lere konulacağı ile ilgili yazılar okumuştum ) gibi sistemlerden oluşacaktı.

dsh roketini ve su altı bomba sistemini göremiyorum. stamplerin önündeki silindirik muhafazalrın içinde stamp muhimmatı depolanıyrodur diye düşünüyorum. hızır ise henüz hazır değil hazır olsa da takılacak yerin hazırlığınıda göremiyorum. acaba bu sistemleri iptal mi edildi ?

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #28 : 17 Şubat 2011, 15:09:48 »
Bildiğim kadarıyla YTKB için Hızır düşünülmüyor.Oyle bir sistem bu kadar küçük bir gemi için gereksiz...

Çevrimdışı pseudocode

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #29 : 17 Şubat 2011, 15:27:57 »
teşekkürler sn Tuco.

peki su altı bombası ve dsh roketleri ile bir bilginiz var mı ?

keşif karakol görevini su altı ve su üstü olarak yapacak bildiğim kadarı ile. su altı hedefleri sonar ile tespit edip konumunu bildirmek kabiliyetinin yanı sıra bildiğim kadarı ile su altı sistemlerinin kendisini tahrip edecek saldıralara karşı en azından bölgeden uzaklaşıncaya kadar savunma yeteneğininde  olması gerekiyor. hızır olmayacaksa dsh roketi az da olsa ( çok güvenilir olmasada hatta tamamen şansa kalan bir savunma deniz altı torpido gönderdiğinde sizde bu roketleri torpido rotasına gönderip patlatarak hedef saptırması yapmaya çalışırsınız. özellikle yeni tip torpidolar kitlenme anındaki ses frekans özeliklerine göre yön izledikleri için daha yüksek frekansa sahip olsada patlamya değil yine ytkb nin üzerine kitleneceklerdir) su altı tehditlerine karşı bir savunma sağlıyor. eğer o da olmayacaksa 25 milyon dolarlık bir keşif karakol gemisinin denizaltıya yem edilmesi ve bu 25 milyon dolarlık gemi ve içindeki mürettabatın can güvenliği için  2-3 milyon dolarlık hızırın çok görülmüş olması( deniz altı bu kadar ufak hedefi vurmak için yerini belli etmek istemez mantığı bu botlar için geçerli değil çünkü deniz altı bu gemiin yaydığı sonar dalgalarını farkedecektir ve ikiside birbirini tespit etmiş olacaktır,ve sonuç olarak deniz altı kednini takibe almaması amacı ile ytkb yi hedef olarak görecektir yerini tam olarak belli etme riskine rağmen) bana çok mantıklı gelmiyor.

keşif karakol görevlerinde diğer platformların koruması altına olacak çok sık dile getirilen bir söylem fakat bu yaklaşım doğru değildir. keşif hangi tehdit unsuru ile karşılaşılacağı bilinmeyen noktalarda yapılır. yani ilk tespit anında tehditle direkt yüzleşilecektir.

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 15:34:06 Gönderen: pseudocode »