Gönderen Konu: JF-17  (Okunma sayısı 104033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
JF-17
« : 07 Mart 2010, 13:03:35 »
JF-17

Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü

Şaibeli Yunan savunma haber sitesi defenceNet'in Jane's e dayanarak verdiği habere göre Mısır 50 adet JF-17 uçağını ortak üretmek için görüşmeler yapmış.Haberin defenceNet'ten google çevirisi şöyle:

Alıntı
H Mısır-JF-17 ortak üretim görüştü         
07-03-2010 11:30:01 
Uluslararası savunma sitesi Jane's, Mısır, son kararı 20 yeni savaş uçağı F-16C / D Blok 52, tedarik rağmen Pakistan ile müzakereleri işbirliği içinde bir makaleye göre avcı JF-17 üretmek.

Her ne kadar Mısır o, yerli üretim için tercih belirsizdir satın almak için sadece en az 50 uçak sayısı anlamına gelebilir istiyorsunuz mücadele sayısı.

Mısır Tuğgeneral Muhammed Abdül Azim, devletin resmi Arap Sanayileşme Teşkilatı (Örgütü Sanayileşme-AOI için) göre, görüşmeler ve nihai sözleşme devam etmektedir yakında açıklanacaktır.

H Mısır eşsiz bir örnektir ve Rus polytypias rütbe-Fighter MiG-21 yaptı (yardım Ukrayna ile) ABD (F-16), Fransızca (Mirage 2000) ve Çin (J-7) modernize!

Mısır bir Hava Kuvvetleri için geçmişte savaş uçakları ve montaj Unutmayın özellikle Fransız Mirage 2000.

Mısır Hava Kuvvetleri hakkında ayrıntılı bir makale KOKPİT sayısına 88 bulunabilir.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11117&Itemid=46
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2013, 04:09:27 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2010, 14:07:13 »
Çeviri programlarının komedisine bir örnek. :D :D :D

JF-17 sadece Pakistan'a ait bir uçak mı? Yoksa Çin de ortağı değil miydi? Bu uçağın üçüncü bir ülke ile ortak üretilmesinde Çin'in söz hakkı yok mu? Gerçekten şaibeli bir durum. ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2010, 19:40:50 »
ben bildiyim kadariyla Azerbaycan Pakistana 30 JF-17 siparisi vermis .ancak henuz Pakistan Eskadrolari icin uretiyor .bitdikten sonra yabanci sifarisleri oder.
cine geldikde ise resmi belge imzalamissa her halde cinninde izni vardir.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2010, 20:49:27 »
Benim bildiğim bir ara Pakistan'ın gurur kaynağa olarak gördüğü çin ortak üretimi yapılacak uçaktı. Mısır ne zaman girmiş bu işin içine anlamadım. Bizim azeriler de bu uçaktan sipariş etmişlerdir. Wikipediada türkçesi yoktu, işte azericesi:

"Qırıcı 17 İldırım, həmçinin Çinndə 1 Sərt Əjdaha kimi tanınır. Çin və Pakistan  ilə birlikdə istehsal olunan multirole qırıcı təyyarəsidır. Bu hərbi təyyarə ilk dəfə olaraq 2006cı ildə sınaqdan keçirilmşdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri bu qırıcı təyyarədən artıq sifarış edib."

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2010, 21:22:52 »
Wikipediaya güvenilmez.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Pakistan JF-17 Aviyoniklerini Millileştirecek
« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2010, 14:26:07 »
Bu proje ile Pakistan savaş uçağı üreten ülkeler safına katılacak gibi.Her ne kadar daha çok uzun yolu olsada ellerinden geldiğince buna çaba harcıyorlar.Milli aviyonik üretmeleri konusunda ortak çalışmalar yapılabilir aslında.Görev bilgisayarı,radar,habeleşme sistemleri,EH sistemleri konularında belli bir yetkinliği olan Türk sanayisi hem destek olup hemde gelişimini sürdürebilir.Aslında yerli jet eğitim uçağı projesine başlamanın tam zamanı şu sıra,hazır bir rüzgar yakalanmışken bundan faydalanmak gerekir.

Pakistan, ulusal muharip uçağı JF-17 Thunder tipi muharebe uçağının aviyoniklerinin yerli tesislerde üretimine yönelik programını Mayıs sonunda başlattı.
Şu tarihe kadar Pakistan‘ın ulusal muharip uçağı JF-17 için aviyoniklerin büyük çoğunluğu -başta Selex Galileo‘ya ait Mirage III ve F-7P Fishbed uçaklarında da kullanılan radarlar olmak üzere- yabancı firmalara ait olup, lisans altında yine Pakistan‘da üretilmişti ancak yeni düzenleme bu durumu değiştirecek gibi gözüküyor. Pakistan, kendi geliştirdiği aviyoniklerin üretimine böylelikle başlamış oldu.

28 Mayıs’ta yapılan törende konuşan PAC programının başkanı Ferhat Hüseyin Han, yeni üretim programının kapsamının tüm JF-17 ihtiyaçlarını kapsayacağını söyledi.

Uzmanlar ilk etapta Başüstü Saydam Ekranlar ve Silah / Görev Yönetim Bilgisayarının yerli kaynaklarca üretilebileceğine inanıyor çünkü Pakistan‘ın, 1960′larda F-104 jetleri için radar homing sistemi, GEC 956 Başüstü Göstergeleri için IRST podu, göstergelerin bazı modifikasyonları ve 90′larda F-7P’ler için Başüstü Gösterge Nişanlama Bilgisayarı (HUDWAC: HUD Weapon Aiming Computer) olmak üzere bu gibi konularda tecrübesi mevcut. Ancak Pakistan bugüne dek kendi başına bir aviyonik tasarımı ve üretimi yapmadı.

Çin ve Pakistan‘ın müştereken geliştirdiği FC-1/JF-17 uçağından Çin 250 adet (FC-1), Pakistan ise 136’sını doğrudan ülkede üretmek üzere toplam 150 adet JF-17  tedarik etmeyi planlıyor. Pakistan‘ın şimdiye dek kesinleşen sipariş sayısı 16 olup, Azerbaycan (26) ve Zimbabve (12) de uçağın üçüncü ülke müşterileri arasında.

http://www.savunmasanayi.net/pakistan-yerli-aviyoniklere-basladi/pakistan-yerli-aviyoniklere-basladi/

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Pakistan JF-17 Aviyoniklerini Millileştirecek
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2010, 22:22:39 »
Pakistan bu silah teknolojisini epey geliştirme yolunda.

Çevrimdışı darkranger

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Türkiye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2010, 18:03:25 »
Türkiye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor

Alıntı
Abdullah Gul for joint defence production projects between Pak- Turkey            
ISLAMABAD, Jul 14 (APP): Turkish President Abdullah Gul on Wednesday stressed the need to initiate joint defence production projects between Paksitan and Turkey. He expressed these views in a meeting with a Pakistani defence delegation, led by Defence Minister Chaudhry Ahmed Mukhtar who called on him, says a fax message received from Ankara.

Mr. Gul said the existing strategic partnership between Paksitan and Turkey provides an opportunity for joint ventures.  He showed keen interest in Paksitan’s JF-17 Thunder aircraft, which he was told, is a multi-role combat aircraft equipped with state of the art modern technology and is manufactured according to present day defence requirements.
Referring to the unprecedented economic growth that Turkey has been achieving over the last couple of years, the Turkish President said “We want the same type of economic development in Pakistan also and are prepared to help our brotherly country in every possible manner.”
“I am personally motivating Turkish investors to invest in Pakistan’s energy sector,” said Gul.
Pakistan’s coal reserves are third largest in the world and production of electricity from coal would be a viable project for overseas investors, he maintained.
The Turkish President also desired to expedite work on the US$20 billion railway project that will connect Pakistan with European market through Turkey.
Ch. Ahmed Mukhtar thanked the Turkish President for personally monitoring Turkish investors’ projects in Pakistan.
He appreciated the level of hospitality extended to his delegation and hoped that the brotherly relations between Pakistan and Turkey shall be further enhanced in every field.
Turkish Minister for National Defence Mr. Veedi Gonul and Paksitan’s Ambassador to Turkey  Tariq Azizuddin were also present in the meeting.

http://ftp.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=109242&Itemid=1

Şahsi Görüşüm;

Uçak F-16 CCIP'ye oranla daha zayıf ama JAS-39 Gripen ayarında bir uçak tanesi 20 Milyon Dolar Orta-Menzilli hava-hava füzeleri taşıyabiliyor ama Yeterli değil F-16'dan az bir sistem belki olaya ticari olarak bakılıyor olabilir. Yani Türk Avionikleri ve silah sistemleri entegre edilerek Arnavutluk,Azerbeycan,Suriye,Mısır gibi ülkelere satılabilir buda karlı bir iş olur. Eğer yetkililer önümüzdeki 10 sene Eurofighter'a katılmatı düşünmüyorsa JF-17 Thunder'lar düşünülebilir. Ama dediğim gibi Gripen ayarında bir uçak alacağız (eğer alırsak) bunun Pakistan-Çin-Türkiye ortak çalışmasında yüksek derecede modernize ederek bambaşka bir uçak yapabiliriz. İsrail'in F-16I modernizasyonu gibi ama eğer gerçekten böyle yüksek düzeyde bir modernizasyon yapamayacaksak orduya almayalım sadece ticari olarak bakalım olaya

Tabi Şöyle bir programda düşünülebilir. (Eğer JF-17 alınırsa)

F-35 Programından tedarik edilecek uçakların yanında F-16, JF-17 olacak ama bu bizim modern önleme uçağı ihtiyacımızı karşılamaz ama i bize kendi sistemlerimizi geliştirmek için bize fırsat olabilir. 2020 sonrası KF-X programından uçak alınabilir yada Lisans Altı üretip kendi sistemlerimizi takabiliriz. Ama ortaya çıkıcak tabloda savaş uçak çeşitliği bize sorun çıkarabilirmi belli olmaz ama JF-17'ye katılırsak kendimize özgü bir modeli üreteceğimiz kesin gibi

Kısaca KF-X Projesi

F-16 52 Block Gövdesi üzerinden geliştirme, Stealth özellikli, Çift Motorlu

Endonezya ve G.Kore'nin ortak programı uçağın ilk prototipinin 2020 yılında hazır olması öngörülüyor.

JF-17 Uçağı

« Son Düzenleme: 16 Mart 2011, 23:24:11 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2010, 18:29:42 »
Türkiye için 1 değil 2 numara küçük gelir bu uçak.Daha öncede tartışılmıştı konu ve gerek olmadığı noktasına bağlanmıştı.KFX belki ama bu projenin bize katkısı olmaz.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
« Yanıtla #9 : 19 Temmuz 2010, 01:14:21 »
F-16 çakması F-4 etkisinde bir uçak KFX kat kat iyidir diye düşünüyorum !