Gönderen Konu: JF-17  (Okunma sayısı 104651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
« Yanıtla #60 : 12 Aralık 2010, 12:13:35 »
JF-17 yi almak ve kullanmak diyilde ekonumik ve ar-ge anlaminda yararlana biliriz.mesela Pakistan bu ucagi daha cok millilestirmek istiyor.Zorlandigi bazi konularda yardimci ola biliriz.ve satilan her ucakdan gelir elde ederiz.
Mesela ucakda su an Rus motoru kullaniliyor.biz motor isiyle ilgilene biliriz.Pakistanla birlikde jet motoru icin ar-ge.
becerirsek hem onemli olcude bilgi edinmis oluruz hemde isin ucunda parada var.2 -ci ve 3 ci kateqorideki ulkeler icin bu ucak yeterince cazip mal.her kes 5 ci, 4++ cu nesil ucak edinemiyor.ve uzun surede edinemeyecekler cok olacak.
(bu ucak 4 cu nesil ucak haline getirile bilinir)

F-35 ya da F-16 uretimi bunlara engel mi?.. Ya da bunlari uretmek kendi ucagini uretmek demek mi?.. Kendi ucagini ureten ilk adama uzaylilar mi gelip urettirmis?..

Yahu ben hala öğrenemedim abi ya biz F-16dan ve F-35ten ne öğrendik bana söyleyin ? Ha F-16dan öğrendik 2-3 parça şey ama F-35 ?

Hocam, 2-3 parca uretmeyi ogrendigimizi sen soyledin onceki sayfada.. Biliyor musun bilmiyor musun?..

Kaciniz biliyorsunuz F-16 ve F-35 ortak uretimlerinde neyin hedeflendigini, neyin basarildigini, ne istendigini, neye faydasi dokundugunu?.. Peki kacimiz biliyoruz ucak nasil tasarlanir.. Bir ucak sanayisi nasil yaratilir?.. Bilen var mi?..

Hocam F-35ten öğrendiğimiz ne derken hangi parçaları yapmayı öğrendik onu soruyorum 2-3 parça şey ama ne parçaları bunlar.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #61 : 12 Aralık 2010, 12:15:04 »
eğitim ucağı olarak modernize ederiz...bunları denemeden adımı atmadan...hazıra konarak...gelinicek nokta ..2030 da yine abd den hazır alımdır...oda satarlarsa...
Pardon ama ne alıyoruz 2030'da abd'den? Savaş uçağı mı? Savaş uçağı üretmeyecek abd F-35'ten sonra. F-35'i ise zaten alıyoruz...

Dönemi kapandıktan sonra 3. sınıf savaş uçağı sahibi olmak, üreticisi olmak kime, neye yarar..?  Bizim gücümüzü, kaynaklarımızı iha olayına yoğunlaştırmaktan başka şansımız yok. Jet uçaklarında atı alan üsküdarı geçti dönem kapandı. EF-2000/F-35 son nesil.

Kime göre son nesil insanlı savaş ucağı ?? insan beynini ve tepkilerini aynen bir insan duygusu ile yapacak bir yapay zekamı geliştide haberimiz yok ustad..Dediğiniz ucağın oyle bir muhakeme ve zekaya sahip olması icin deep blue bilgisayarının lap top boyutlarına gelmesi lazım...ki bence bu önumuzdeki 100 yılda imkansız..

Dolayısı ile insansız savaş ucağı bizim inanmamız istenen bir sehir efsanesi...

Hangi dönem kapandı ?? savaş ucağı üretim dönemimi kapandı ?? Ülkemiz daha başlamadıki kapansın....EF 2000 ve F 35 son nesil filan diye kesin matamatiksel yargılar kuramlar mı var??varsada onları üretenler icin var..bizim ülkemiz yerli ucak yapacaksa daha işin ikinci bucuk adımını atmak gerekli ..o adımı ne atırtır?? önemli olan o..

bence jf 17 o adımı attırtır...üzerinde istenilen değişikler yapılarak..gövdesi daha prof şekilde  tai de motoru yerli olarak tusas da üretilerek..
saygılar

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #62 : 12 Aralık 2010, 12:22:37 »
Ben fikrimi tekrarliyorum. jf-17-e uzerinde ar-ge yapilacak urun ve para kaynagi gibi bakilmali.
Ureteceyimiz urunlerie bu ucak vasitasi ile danemis ouruz.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2010, 12:29:56 Gönderen: QRI »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #63 : 12 Aralık 2010, 12:24:14 »
JF-17 üretip satmak mı?
Dalga mı geçiyorsunuz?
Kime satacaksınız bu uçağı bir söyleyin hele?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #64 : 12 Aralık 2010, 12:30:05 »
eğitim ucağı olarak modernize ederiz...bunları denemeden adımı atmadan...hazıra konarak...gelinicek nokta ..2030 da yine abd den hazır alımdır...oda satarlarsa...
Pardon ama ne alıyoruz 2030'da abd'den? Savaş uçağı mı? Savaş uçağı üretmeyecek abd F-35'ten sonra. F-35'i ise zaten alıyoruz...

Dönemi kapandıktan sonra 3. sınıf savaş uçağı sahibi olmak, üreticisi olmak kime, neye yarar..?  Bizim gücümüzü, kaynaklarımızı iha olayına yoğunlaştırmaktan başka şansımız yok. Jet uçaklarında atı alan üsküdarı geçti dönem kapandı. EF-2000/F-35 son nesil.

Kime göre son nesil insanlı savaş ucağı ?? insan beynini ve tepkilerini aynen bir insan duygusu ile yapacak bir yapay zekamı geliştide haberimiz yok ustad..Dediğiniz ucağın oyle bir muhakeme ve zekaya sahip olması icin deep blue bilgisayarının lap top boyutlarına gelmesi lazım...ki bence bu önumuzdeki 100 yılda imkansız..

Dolayısı ile insansız savaş ucağı bizim inanmamız istenen bir sehir efsanesi...

Hangi dönem kapandı ?? savaş ucağı üretim dönemimi kapandı ?? Ülkemiz daha başlamadıki kapansın....EF 2000 ve F 35 son nesil filan diye kesin matamatiksel yargılar kuramlar mı var??varsada onları üretenler icin var..bizim ülkemiz yerli ucak yapacaksa daha işin ikinci bucuk adımını atmak gerekli ..o adımı ne atırtır?? önemli olan o..

bence jf 17 o adımı attırtır...üzerinde istenilen değişikler yapılarak..gövdesi daha prof şekilde  tai de motoru yerli olarak tusas da üretilerek..
saygılar
İnsansız uçaklar var arkadaşım ama daha kendi kendine düşünen yok konuşulanlar bunlar.İnsan devri bitti ama uçakta bitti kontrolde bitmedi.MQ-9 Reaper en iyi örneklerden diyebiliriz yapay zekası var ama insan tarafından kontrol edilebilen.Sen ona ateş emrini veriyorsun oda ateşliyor bu bir yapay zeka örneğidir amerikanın yapmak istediği sen ateş emri veriyorsun ama o ateş etmeyecek düşünecek öyle ateş edecek.

Bir örnek daha bilgisayar onlarda yapay zeka örneğidir sen sadece komutu ver o yapar.Yapay zeka olmasa bir şey yapmamaz.Oyunlardada aynıdır sen ona ne yapacağını emrediyorsun o yapıyor.Coni abilerimiz istediği belli kendi düşünüp kendi yapacak bu olay yapılabilir işe nano teknoloji ve sağlam bilim adamları girerse yapılabilir teknoloji var ama yapan yok ha birde dev gibi maliyetleri düşünürsek daha kendi kendine iş yapabilen bir uçak için biraz daha zaman gereklidir.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #65 : 12 Aralık 2010, 12:36:39 »
Bende satmak demisdim  ama uretip satmak diyil.satacak olan Pakistan.ve su anda bazi hisseleri fransiz, bazilari(motoru) rus.
Pakistan bunlari onlardan alacagina bizim urete bileceklerimizi bizden alsin.ve ya lisans altinda uretsin.
Bu manada dusunmusdum.

Çevrimdışı gsclup66

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #66 : 12 Aralık 2010, 12:43:59 »
bence insansız araçlar bombardıman uçaklarında olabilir kordinatları girersin bombalar gelir felan .fakat bir insansız uçağın it dalsına girmesi yada havada baska bir uçakla savsması için kendi bazı kararları verebilme yeteneği olması lazım yoksa belli bir merkezden yöneltilirse o dejavantaj bile olabilir. ama insanlı araçların bir sonra nesili cok yüksek irtifada uçabilen uçaklar olacaktır

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #67 : 12 Aralık 2010, 13:08:50 »
Ya jf-17 yi alalım envantere katalım diye bir şart yok. tai kendi aviyoniklerini vs takar. teknoloji transferi olursa tei felan motorla ilgilenilir alınan tecrübe bize milli jet eğitim uçağında yardımcı olur. zaten ben milli jet egitim uçağımızın kai t-50 türevi olacağını sanıyorum hürkuş kt-1 örneğiğnde odugu gibi.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #68 : 12 Aralık 2010, 13:25:20 »
Envantere katmayacaksın, satamayacaksın, ee peki ne diye para yatıracaksın o uçağa?
O uçak hakkında bilginiz var mı? Hiç sanmıyorum. Hava kuvvetlerimizin kullandığı F-16'lar bile o uçaktan ileri seviyede. Daha eski olmalarına rağmen. Madem ki motorlarını biz geliştireceğiz, madem ki aviyoniklerini biz yapacağız vs e gövdeyi  de biz yapalım o zaman . Tasarlayalım  çift motorlu son nesil bir uçağa yakışır gövde. O kadar kolaysa ...

Bu uçağı geliştirip satmaktan bahseden arkadaşlara soruyorum tekrar. Kime satacaksınız? Satacağınız ülkenin açacağı ihalede muhtemel rakiplerinize karşı bu uçağın şansı sizde ne kadardır? Örneğin Brezilya'nın savaş uçağı ihalesi var. Bu ihalede yarışan uçaklar şunlardı: Su-35, Rafale, F/A-18E, Gripen...

Eğer piyasada tutunabilmek isityorsanız, ürettiğiniz ürünü satabilmelisiniz. Satabilmek için de rakiplerinizin ürünleriyle başaçıkabilecek ürünler üretmelisiniz. Rakipleriniz kimler bir araştırıverin bir zahmet. Ne kadar uzun tecrübeler sonunda, şimdiye kadar neler üretip satmışlar bir bakıverin.  Ondan sonra forum köşelerinde bol bol yazarsınız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı gsclup66

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #69 : 12 Aralık 2010, 13:42:07 »
illaki envantere katmak gerekmez bence jf-17 ye katılmalıyız pakistan ilk etapta 150 adaet jf-17 block 1 daha sonra block2 üretmeyi planlıyor bu sayıda üretilecek bir uçakğa yatırım yapıp da zararlı cıkmayız pazar olarakta  azerbaycan siperiş verdi. bir kaç ilgilene ülkelerde var. ben blok2 sinin ise daha büyük bir pazara hitap edeceğini düşünüyorum özellikle müslüman ülkeler büyük ilgi duyacaktır