Gönderen Konu: JF-17  (Okunma sayısı 104777 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: JF-17
« Yanıtla #260 : 11 Ekim 2021, 13:28:58 »
Burada "almak" fiilini netlestirmemiz lazim;

1- Hazir alim mi?
2- Ucagin kaba tarifiyle "kaportasini" alip icindeki butun sistemlerini yerli/milli sistemlerle donatip kullanmak mi?
3- Butun haklariyla, teknoloji transferi ve uretim bandi dahil alinip, en azindan ornegin bir F-16 Viper performansini verebilecek kadar elden gecirilmis halini yaratmak mi (eger bu mumkunse tabi, ne kadar mumkun bilmiyorum)

Kanimca 3. secenek mumkun degilse, yanasmamakta fayda var...Katardan az kullanilmis Rafaele, F-16 vs almak daha mantikli...gorelim bakalim ne kadar muttefikler...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #261 : 11 Ekim 2021, 14:51:39 »
Katardan az kullanilmis Rafaele, F-16 vs almak daha mantikli...gorelim bakalim ne kadar muttefikler...

Bunların yedek parçasında sıkıntı yaşamaz mıyız?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #262 : 11 Ekim 2021, 15:01:35 »

1- Hazir alim mi?
2- Ucagin kaba tarifiyle "kaportasini" alip icindeki butun sistemlerini yerli/milli sistemlerle donatip kullanmak mi?
3- Butun haklariyla, teknoloji transferi ve uretim bandi dahil alinip, en azindan ornegin bir F-16 Viper performansini verebilecek kadar elden gecirilmis halini yaratmak mi (eger bu mumkunse tabi, ne kadar mumkun bilmiyorum)

Kanimca 3. secenek mumkun degilse, yanasmamakta fayda var...Katardan az kullanilmis Rafaele, F-16 vs almak daha mantikli...gorelim bakalim ne kadar muttefikler...

Benim yorumum  "1" hazir alim uzerine idi. "Gap filler" F4 2020 lerin yerine.
2-3 ci secenek  bence pek uygun olmaz. Neticede kendi ozgun ucagimizi belirli bir yere kadar getirdik.
Bu projemiz uzerinden gitmek bence daha uygun.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #263 : 11 Ekim 2021, 15:45:56 »
Katardan az kullanilmis Rafaele, F-16 vs almak daha mantikli...gorelim bakalim ne kadar muttefikler...

Bunların yedek parçasında sıkıntı yaşamaz mıyız?

Dünya üzerindeki hangi ülkeden F-16 veya Rafale  alırsanız alın ABD ve Fransa'nın izni olmadan o uçakların civatasını bile veremez kimse...

Katar ve Türkiye ; ABD - Fransa ile ilişkilerini tamamen keserse o başka. O da biraz şey ister...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #264 : 12 Ekim 2021, 10:54:41 »

1- Hazir alim mi?

Benim yorumum  "1" hazir alim uzerine idi. "Gap filler" F4 2020 lerin yerine.
2-3 ci secenek  bence pek uygun olmaz. Neticede kendi ozgun ucagimizi belirli bir yere kadar getirdik.
Bu projemiz uzerinden gitmek bence daha uygun.

F-4'lerin yerine alinacaksa , o zaman JF-17, F-4 lere oranla ne goturur ne getirir ona bakmak lazim..

Zaten galiba simdilik karar vericilerin bati disinda bir secenege yonelmeye niyeti yok gibi gorunuyor..

Bati disindaki seceneklere yonelmek, iplerin iyice incelmesi ya da kopmasi anlamina gelir , devletin buna niyetinin oldugunu sanmiyorum..Kimse ucak satmasa bile MMUyu bekleyecekler derim, konjokturde buyuk bir degisiklik olmazsa savas hali vs gibi..

F-16V icin bekliyorlar, o olmazsa Typhoon'a yonelecekler gibi geliyor..

ABD-Ingilitere kendi aralarinda paslasiyor bile olabilirler..

Biden, Boris'e "ben izin versem bile kongreden gecmez, sizede biraz ekmek ciksin" diyor olabilir :)

Ingilterenin onune ABDnin fazla engel koyacagini sanmam, Ingilterenin de durumu cok iyi degil hem ekonomik hem siyasi olarak brexit sonrasi boyle bir satis onlara iyi gelecektir..

Insallah Typhoon alacaklarsa modernize edilmis, cabuk teslim edilebilir olanlarini aliriz.

10 sene sonra gelecek Typhoonu ben ne yapayim..cabuk envantere girmesi lazim
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2021, 11:00:53 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #265 : 12 Ekim 2021, 11:31:03 »
JF-17 nin hiçbir şart altında, hiçbir kuvvet ya da siyasi otorite tarafından değerlendirildiğini düşünmüyorum. S-400 aldık başımıza gelen kalmadı. Çin e karşı yeni ittifaklar kurulmuşken, neredeyse Pasifik 3. dünya savaşı için oyun alanı haline gelirken, Çin den (kimin ortaklığı olursa olsun) uçak almak elimizdeki ilmeği boğazımıza geçirmek olacaktır. Kapasitesinin de bizim için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Hürjet aspirin, MMU antibiyotik olacaktır. Bunları nasıl hızlandırabiliriz-nasıl motor vb çözeriz buna yoğunlaşsak daha iyi olacak gibi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #266 : 12 Ekim 2021, 11:43:14 »
F-4E uçakları yerine JF-17 almayı düşünmeden önce iki uçağın özelliklerini kıyaslamak gerek. Bunu yaparken bu uçakların hangi amaçlarla tasarlandıkları ve kullanıldıklarını da gözden kaçırmayalım. JF-17'nin hızı, tırmanma oranı, irtifası, yük taşıma kapasitesi vs özellikleri, daha eski teknolojiye sahip olan F-4'den daha iyi seviyede mi? Çift motorlu ve yüksek hızlı F-4'lerimiz emekli olduğundan beri bir önleme uçağımız var mı? Ya da önleme uçağı nedir?

Forumdaki bilgili arkadaşların bu noktaları aydınlatmasından sonra bu konudaki tartışmanın farklı bir boyuta ulaşacağına inanıyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #267 : 12 Ekim 2021, 17:41:46 »
Forumdaki bilgili arkadaşların bu noktaları aydınlatmasından sonra bu konudaki tartışmanın farklı bir boyuta ulaşacağına inanıyorum.

Dogru lafa sozum yok.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #268 : 12 Ekim 2021, 18:10:03 »
   JF-17 bize hiçbirşey katmaz.Bize F-16 dan daha güçlü uçaklar lazımken gidip daha alt kapasitede bir uçak almak saçmalık olur.Bize öncelikle yunan Rafalelerini dengeleyevek bir hava üstünlüğü ağırlıklı uçak lazım.Bu konuda F-16V Block70 alımının da beni fazla tatmin etmeyeceğini söylemek durumundayım.Sırf altyapısı hazır diye bu konuda kolaycılığa ucuzculuğa pintiliğe kaçmamak lazım.F-16 da F-16! Başka uçak bilmez miyiz biz kardeşim! Hangi aklı başında hava kuvveti filolarını tek tip tek motorlu bir uçaktan oluşturuyor dünyada? Bizim ihtiyacımız olan uçak belli.Çift motorlu yüksek harekat yarıçaplı ve taşıma kapasiteli uçaklar F-15EX gibi,F-18E/F Block3 gibi,EF-2000 T4 gibi veya SU-35 gibi.Bu son F-16V talebi Türk-abd ilişkileri için belki de son şanstır.Bu talep de reddedilirse geriye EF-2000 kalır o da olmazsa rotanın Rusya veya Çine dönmesi kaçınılmaz olacaktır.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Azerbaycan’dan JF-17 Blok III İlgisi
« Yanıtla #269 : 03 Kasım 2021, 19:57:37 »
Azerbaycan Hava Kuvvetleri, Pakistan ile Çin tarafından ortaklaşa geliştirilen JF-17 Thunder savaş uçağına ilgi gösteriyor. Kuvvet, JF-17 Thunder’ın Blok III konfigürasyonunu satın almakla ilgileniyor.

Azerbaycan, özellikle Tek Vatan Harekatı’nın ardından Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin modernizasyon çalışmalarına hız verdi. Bu doğrultuda yeni hava savunma sistemi ile savaş uçağı tedariki üzerine yoğunlaşan Azerbaycan, JF-17 Thunder savaş uçağını satın almakla ilgileniyor.

Konuyla ilgili olarak Azerbaycan’ın İslamabad Askeri Ateşe’si Albay Mehman Novruzov, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin bu savaş uçaklarını satın almakla ilgilendiğini doğruladı. Albay Novruzov, Azerbaycan’ın Aralık 2019’da Çin’de ilk uçuşunu gerçekleştiren JF-17 Blok III savaş uçağının bir konfigürasyonunu satın almayı planladığını söyledi.

https://www.savunmasanayist.com/azerbaycandan-jf-17-blok-iii-ilgisi/