Gönderen Konu: Yerli uçak üretimi başlıyor  (Okunma sayısı 60718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Yerli uçak üretimi başlıyor
« Yanıtla #70 : 08 Haziran 2016, 10:58:52 »
 :D :D :D :D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #71 : 08 Haziran 2016, 13:57:06 »
Valla böyle olsa olur yani Türk olduğunun belli olması lazım :) Sağol Kugos sayende bugün ilk kez güldüm.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #72 : 08 Haziran 2016, 16:41:43 »
Link verebilirmisin, resimi goremiyorum

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #73 : 08 Haziran 2016, 16:48:26 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yerli Yolcu Uçağına İlk Sipariş İTO'dan Geldi
« Yanıtla #74 : 13 Temmuz 2016, 08:45:02 »
Yerli Yolcu Uçağına İlk Sipariş İTO'dan Geldi

Motor ve diğer sistemleri modernize edilerek, mühendislik ve imalat çalışmaları Türkiye'de yapılacak olan yerli yolcu uçağına ilk sipariş İTO'dan geldi.

Yerli yolcu uçağına ilk sipariş İstanbul Ticaret Odası'ndan geldi. 32 koltuk kapasiteli TRJ328 tipi uçaktan 10 adet almak üzere Londra yakınlarında yapılan Farnborough Havacılık Fuarı'nda TRJet şirketi ile iyi niyet mektubu imzalandı.

BÖLGESEL UÇAK HAKLARINI SATIN ALDI

Eren ve Fatih Özmen'in sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada şirketi, Alman Dornier şirketinin üretimi 328 serisi jet ve turboprop bölgesel uçakların haklarını satın almış, daha sonra Ankara merkezli TRJet adlı şirket kurulmuştu.

UÇAK AİLESİ OLUŞTURULACAK

TRJet, ilk etapta 32 koltuklu 328 serisi uçakları modernize ederek TRJ328 adıyla üretecek; daha sonra da koltuk kapasitesi 60-70 koltuğa çıkarılarak TRJ628 adında yeni bir uçak ailesi oluşturulacak.

HEM ASKERİ, HEM SİVİL

Şehirlerarası çapraz ve kısa mesafeli uçuşların yapılacağı uçaklar yarı hazırlanmış pistlere inip kalkabiliyor. Uçağın sivil modelinin yanı sıra ambulans uçak, deniz-karakol uçağı, VIP, askeri nakliye uçağı olarak kullanılabilmesi hedefleniyor.

TÜRKİYE'DE YAPILACAK

Motor ve diğer sistemleri modernize edilecek TRJ328 uçaklarında mühendislik ve imalat çalışmaları Türkiye'de yapılacak.

http://www.sondakika.com/haber/haber-yerli-yolcu-ucagina-ilk-siparis-geldi-8601345/

Çevrimdışı mehmetumut4

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 13 Temmuz 2016, 15:41:55 »
Sn. Arda Mevlütoğlu'nun haberine göre  TRJ628, TRJ723 olarak yeniden adlandırılmış ve İTO'nun 10 adetlik siparişine ilaveten Singapur'dan da 5 sipariş gelmiş.

Turkish Military

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Yerli Türk Uçağı TRJ328...
« Yanıtla #76 : 16 Temmuz 2016, 16:06:43 »

Yerli Türk uçağı TRJ328’in üretim programında dünya devi şirketler görev alacak

Dornier bölgesel uçağı baz alınarak geliştirilecek olan TRJ328’de Pratt & Whitney Canada PW127 tipi motorlar kullanılacak
http://www.kokpit.aero/yerli-ucagin-motoru-belli-oldu

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
TRJET'in Üretim Hazırlıklarında Son Aşamaya Gelindi
« Yanıtla #77 : 18 Temmuz 2016, 13:44:13 »
TRJET'in Üretim Hazırlıklarında Son Aşamaya Gelindi

Yerli uçak projesi kapsamında ilk siparişi 50 uçakla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı vermişti. TRJET'in ikinci müşterisi ise 10 uçaklık siparişiyle İstanbul Ticaret Odası oldu.

ABD Merkezli Sierra Nevada Corp. (SNC) şirketinin Türkiye'de üreteceğini açıkladığı D328'in yenilenmiş versiyonu TRJ328 uçaklarının ilk siparişleri gelirken, üretim hazırlıkları için alt yükleniciler seçilmeye devam ediyor. TRJET, TRJ328 uçağı için SSM ile birlikte çalıştığı projede, ilk siparişi 50 uçak ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan almıştı.

ANLAŞMA İMZALANDI

TRJET'in ikinci müşterisi ise İstanbul Ticaret Odası oldu. İTO 10 uçak sipariş edeceğini açıkladı ve şirketle mutabakat zaptı imzaladı. TRJET, Singapur merkezli Sentinel Havacılık ile de turboprop motorlu 5 uçak siparişi için mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu. Sentinel'in bu uçakları askeri nitelikte kullanacağı belirtildi. TRJET üretilecek ilk TRJ328 için alt yüklenicileri de duyurmaya devam ediyor. TRJET'in TRJ328 (jet) ve TRP328 için motor seçimi de tamamlandı. 2015 Ekimde Pratt and Whitney Kanada'nın PW306B jet motorunu seçtiğini ilan eden TRJET, turboprop (pervaneli) motor için de Pratt and Whitney'in PW127 kodlu yeni tasarım turboprop motorunu alacağını duyurdu. TRJET 328 modelinin turboprop modelini TRP328 olarak adlandırmıştı. Bu model de Singapur Sentinel Havacılık'ın siparişiyle ilk siparişini almış oldu. Pratt and Whitney'in her iki motorun da üretim sürecini bu yılın sonunda başlatması, 2020'de teslimatların tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.

ALT YÜKLENİCİLER BELLİ OLUYOR

Bu arada alt yükleniciler açısından en önemli seçimlerden biri olan aviyonik için Rockwell Collins, bazı yapısal parçalar için de TUSAŞ ile mutabakat sağlandığı ilan edildi. Uçak içi basınç-havalandırma sistemleri için de Liebherr seçildi. Uçağın iniş takımları alt yüklenicisi olarak da Heggemann'ın tercih edildiği ve anlaşmaya varıldığı duyuruldu. TRJET, TAI ile varılan anlaşmanın TRJ328'in ü retimi için alt yükleniciliği değil, daha sonra geliştirilecek daha büyük versiyon TRJ628'in tasarım ve üretimini de kapsadığını vurguladı.

TRJet Genel Müdürü Cem Uğur, TAI işbirliğiyle Türkiye'nin havacılık alanında tasarım ve üretim yeteneklerini dünyaya açmaya katkı vereceğini kaydetti. TUSAŞ CEO'su Muharrem Dörtkaşlı da çeşitli alanlarda TRJ328 ve ileride üretilecek 628 için katkı vermeyi amaçladıklarını vurguladı. TRJET, TAI'den tasarım, geliştirme, test ve üretime yönelik beklentiler içinde olduklarını kaydetti.

ÜRETİM MERKEZİ ANKARA OLACAK

ABD merkezli SNC, başta SSM olmak üzere Türk kurumlarıyla birlikte çalışarak, Türkiye'de bir yerli yolcu uçağı üretim tesisi kurma ve yeni bir model tasarlama için harekete geçti. SSM ve Ulaştırma Bakanlığı ile de bir mutabakat zaptı imzalandı. SNC, ABD ve Avrupa'da sertifikalandırılmış, kendini ispatlamış ve çok sayıda halen uçuşta uçağı bulunan, hem jet motor, hem de turboprop uyarlaması olan Dornier328 uçağının bütün haklarını satın aldı. Bu proje için SNC Türkiye'deki bir şirketine TRJET ismini verdi ve sermayesini artırdı. TRJET Ankara'yı üretim yeri olarak seçtiğini açıkladı. TRJET ilk etapta sertifikalı ve güvenli bulunan D328'i, yeni teknolojilerle daha iyi ve verimli hale getirecek 32 kişilik bir yolcu uçağına dönüştürerek üretim kararı aldı. Jet motorlu versiyonu TRJ328, turboprop motorlu versiyonu ise TRP328 adını aldı. Bu uçaklar, kısa pistlerde az yolcusu bulunan hatlarda ticari olarak verimli olabilecek bir yolcu uçağı olması yanında, ambulans, VİP-iş jeti, askeri olarak kullanılabiliyor. TRJET ile başta SSM olmak üzere çeşitli kuruluşların 60-62 kişilik yerli bir yolcu uçağı tasarlanması için de müzakereler-sözleşme görüşmeleri sürüyor. TRJ628 adı verilen bu uçak da TRJ328'in ana tasarımına uygun şekilde geliştirilecek. TRJET şirketi, üretim yerinin Ankara olacağını açıklamasına rağmen henüz yatırıma başlamadı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-trjet-in-uretim-hazirliklarinda-son-asamaya-8620338/

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Yerli uçak üretimi başlıyor
« Yanıtla #78 : 23 Temmuz 2016, 15:03:19 »

Ssm sunumundan R.A.K isimli arkadastan alintidir.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 23 Temmuz 2016, 17:30:30 »
Uçağın şekli karikatür gibi çizgi filim şaka gibi.
beğen